Stojak dla pupila

Poidła, karmidła, zabawki i inne niezbędne ptakom rzeczy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
marcin1987
Posty: 34
Rejestracja: czw mar 29, 2012 15:08
Ptaki które hoduję: Żako, Kragen, Nimfa, Aleksandretta
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Stojak dla pupila

#1

Post autor: marcin1987 » wt wrz 18, 2012 17:27

Mój pomysł na prosty stojak może komuś się to przyda. Plusem tego stojaka jest to że papuga będzie miała miejsce specjalnie dla siebie oraz nie będzie brudzić na podłogę ani po meblach bo robi to do piasku który jest w doniczce.

Potrzebne rzeczy do budowy stojaka:

- Spora doniczka
- Gips budowlany
- Drzewko z lasu
- Pudełko z piaskiem dla ptaków

Obrazek

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#2

Post autor: sqrczybyk » wt wrz 18, 2012 19:00

Możesz w połowie wysokości stojaka zamontować okrągłą drewnianą-bambusową deskę,czy tacę metalową-aluminiową,taką jak podajesz na niej kawuchę do stołu... wystarczy wywiercić w środku otwór i nasunąć od góry na brzózkę,a od spodu zabezpieczyć. Ptak mógłby sobie pochodzić,lub coś przekąsić. Miałby taki mały tarasik ;-) Pomysłów jest wiele.

Awatar użytkownika
marcin1987
Posty: 34
Rejestracja: czw mar 29, 2012 15:08
Ptaki które hoduję: Żako, Kragen, Nimfa, Aleksandretta
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#3

Post autor: marcin1987 » śr wrz 19, 2012 06:32

Mozna zrobic wiele kombinacji ja tylko dalem innym pomysl. Jak mozna zrobic cos estetycznego i dobrego dla papuzki.

Awatar użytkownika
misia458
-#moderator
-#moderator
Posty: 396
Rejestracja: sob maja 16, 2009 08:42
Ptaki które hoduję: Rudosterki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post autor: misia458 » śr wrz 19, 2012 10:04

Dla moich paputków stojak/drzewko mąż zrobił z:
- gałązki brzózki
- doniczka od kwiatka
- kamienie (chyba z nad Wisły)
Papugom się podoba, mogą na nim siedzieć, bawić się, obgryzać itp. na parapecie jest położony kawałek wykładziny dopasowany do niego aby łatwo było utrzymać czystość :lol:
Załączniki
PF1_9899_edytowany-2.jpg
Kochać zwierzęta to nie znaczy "być śmiesznym"

http://www.garnek.pl/anet00

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#5

Post autor: Boguśka » czw wrz 20, 2012 14:53

u mnie wygląda to tak
Obrazek
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

procent
Posty: 52
Rejestracja: pn lip 15, 2013 12:45
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna
Kontakt:

#6

Post autor: procent » śr lip 24, 2013 09:17

Odświeżę trochę temat :)
Podpowiedzcie mi proszę.
Znalazłem bardzo fajny, ponad 2m badyl, właściwie to prawie całe drzewko. To chyba jakiś iglak. Miejscami leje się jeszcze żywica. Czy ten drąg będzie doby na zrobienie drzewka dla mojej Aleksandry? Obecnie nie mam możliwości zorganizowania sobie gałęzi brzozy.
Załączam foty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Niestety nie mogę edytować posta, a chciałbym dodać, że oczywiście usunąłem z tego pnia wszystkie gałęzie czy "igły". Pozostał tylko sam pień, długi na 2 m do którego mam zamiar przymocować "poprzeczki" :)
Połączyłam oba posty
Moja ulubiona palarnia kawy :)

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post autor: Krysia- » śr lip 24, 2013 12:33

Ten ,,badyl" to pień żywotnika, inna nazwa to Tuja.
Żywotniki są trujące. Spożycie wywołuje biegunkę, bóle brzucha, wymioty.
W przypadku zjedzenia większej ilości dodatkowo pojawić się mogą : podrażnienie błony śluzowej żołądka i jelit, drgawki, uszkodzenie wątroby i nerek prowadzące do zaburzeń metabolicznych fatalnych w skutkach, śmiertelny bezdech, gdy duża ilość tujonu ( olejku eterycznego) dostanie się do układu krwionośnego.
Olejek eteryczny żywotnika jest trucizną przy podaniu doustnym, zaś stosowany zewnętrznie działa silnie drażniąco.
Zamiast tego żywotnika, a nie masz dostępu do brzozy, raczej postaraj się o lipę, jesion, jabłoń, gruszę, wierzbę, bez lilak, klon, jawor, leszczynę, topolę - wybór masz duży

procent
Posty: 52
Rejestracja: pn lip 15, 2013 12:45
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna
Kontakt:

#8

Post autor: procent » śr lip 24, 2013 13:37

Krysia-,
dziękuję za fachowe objaśnienie. Faktycznie, wybór jest spory, a czy nada się do tego orzech?
Pytam, bo akurat sąsiad chce się pozbyć u siebie takiego drzewka :)
Moja ulubiona palarnia kawy :)

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post autor: Krysia- » śr lip 24, 2013 15:04

Gdyby drewno orzecha włoskiego a zwłaszcza świeżego należało do bezpiecznych, wymieniłabym w powyższej wypowiedzi.
Nie główkuj jak koń pod górę, wyżej masz wymienione bezpieczne drzewa i z nich coś wybierz. Ewentualnie mogę dorzucić jarzębinę, dereń, głóg, rokitnik bez kolców. Niektórzy hodowcy do wolier dają gałęzie dzikiego bzu ale ja nie jestem do niego przekonana.

Awatar użytkownika
maciek98
Posty: 59
Rejestracja: pn lut 11, 2013 18:16
Ptaki które hoduję: Nierozłączki Fischera
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#10

Post autor: maciek98 » śr lip 24, 2013 18:23

Witam. Czy mogę zrobić drzewko lub żerdzie z wierzby mandżurskiej? Drzewo rośnie u mnie na podwórku wiec mam pewność ,że jest czyste od wszelkiego rodzaju spalin.
Nieważne ile lat trzymasz papugi , ważne ile o nich wiesz

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1922
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#11

Post autor: Al » śr lip 24, 2013 18:51

Tak mozesz zrobić z wszystkich wierzb

Awatar użytkownika
maciek98
Posty: 59
Rejestracja: pn lut 11, 2013 18:16
Ptaki które hoduję: Nierozłączki Fischera
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#12

Post autor: maciek98 » śr lip 24, 2013 19:36

Dziękuje za odp. Ciesze się bo mam już jedno drzewko zrobione wcześniej i jakoś nie byłem pewny czy mogę :).
Nieważne ile lat trzymasz papugi , ważne ile o nich wiesz

Roman M
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 20:31
Ptaki które hoduję: Żako

#13

Post autor: Roman M » śr kwie 01, 2015 21:24

Witam wszystkich.

Forum czytam już od wielu miesięcy ale dopiero teraz się zarejestrowałem i mam pytanie które mnie meczy.

Podczas gromadzenia materiału na ww. Konstrukcje nie zauważyłem kilku szczegółów (brzozę Zbierałem po zmroku) a mianowicie pęknięć w brzozie które wyglądają jak na foto poniżej.
Szukałem info w internecie i wyglada to jak pęknięcia mrozowe lecz zanim puszczę na ten stojak papugę to proszę o radę czy aby tak pęknięta korą nie zagraża zdrowiu papugi i czy nie jest aby oznaka choroby drzewa. Drzewo przed montażem dokładnie umyłem i wypatrzyłem we wrzątku.

Z góry dziękuje za odpowiedz.
Załączniki
image.jpg
Całość
image.jpg
2foto
image.jpg
1 foto

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14

Post autor: Krysia- » czw kwie 02, 2015 03:41

Rzeczywiście są to pęknięcia mrozowe a nie jakaś choroba drzewa.
Skoro porządnie wyparzyłeś i dobrze wysuszyłeś wszystkie części stojaka a zwłaszcza część pionową, przez co zostały zabite ewentualne ogniska pleśni, złożone w korze owadzie jaja i inne ukryte ,,niespodzianki", papuga spokojnie może na zabawce przebywać czy nawet zdzierać korę.

Roman M
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 20:31
Ptaki które hoduję: Żako

#15

Post autor: Roman M » czw kwie 02, 2015 07:56

Super to mnie uspokoiło bo trochę się narobiłem żeby to wszystko pociąć i poskładać i szkoda by było teraz wszystko wyrzucać. Dziękuje za odpowiedz. Wszystkie części porządnie wyszorowalem w wannie a następnie sparzyłem wrzątkiem. Jak Wam się podoba sam stojak? Coś powinienem do niego dodać odjąć?

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Post autor: Krysia- » czw kwie 02, 2015 11:16

Roman M, gdybyś wstawił zdjęcia w pionowej pozycji a nie ,,kopnięte" <wysmiewacz> byłoby łatwiej coś zobaczyć, doradzić <luzik> . Teraz by coś zobaczyć, trzeba przekręcać głowę a ja nie mam ochoty zwijać się w ,,ruski paragraf" ;P
Stojak musi być stabilny tak, by się nie przewrócił jak papuga będzie ,,urzędowała" na jednym lub drugim jego ramieniu, co może spowodować nieodwracalny dla niej stres. Gdyby tak się stało, to tak inteligentny, pamiętliwy ptak jak żako, raczej będzie już stojaka unikał a Twoja robota i radość z własnoręcznie zrobionej zabawki, pójdzie na marne.
Jak umocujesz jego podstawę do podłogi ?

Roman M
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 20:31
Ptaki które hoduję: Żako

#17

Post autor: Roman M » czw kwie 02, 2015 17:47

Robiłem zdjęcia i pisałem posta z iPada i nie pomyślałem żeby je obrócić :] . Odnośnie mocowania to pionowa cześć stojaka jest przymocowana do sosnowej deski o wymiarach 600x400 i konstrukcja jest bardzo stabilna i na pewno się nie wywróci bo wazy ok 15kg całość. Dobrze ze drzewo nie jest chore bo tego się bałem najbardziej i szkoda by było to wszystko znowu rozkręcać i od nowa szukać brzozy <okok> .

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#18

Post autor: Krysia- » pt kwie 03, 2015 03:45

Całość może i stabilna, ale mi chodziło o to, jak tę deskę umocujesz do podłogi.
Dopiero po jej zamocowaniu możemy mówić i stabilności stojaka.

Roman M
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 01, 2015 20:31
Ptaki które hoduję: Żako

#19

Post autor: Roman M » pt kwie 03, 2015 15:44

Deska i cały stojak bez mocowania do podłogi bardzo stabilnie stoi choć na zdjęciu wyglada może na konstrukcje mało stabilna. Żako raczej nie jest w stanie jej wywrócić, ary hiacynt by ten stojak nie wytrzymał ale dla żako jest bardzo stabilny choć gdyby zaczął sie choć trochę ruszać to obciaze deskę czymś z góry bo podłogi szkoda żeby wiercić.

Tak czy owak bardzo dziękuje Krysiu ze utwierdziłas mnie w przekonaniu ze to pęknięcia mrozowe i ze może ptaszek korzystać z zabawki a jak zacznie sie bujać to go dociąże choć raczej nie będzie to konieczne przy żako.

Karollo
Posty: 27
Rejestracja: ndz sie 31, 2014 10:30
Ptaki które hoduję: BRAK

#20

Post autor: Karollo » wt paź 11, 2016 12:55

Witam,
posiadam 2 nimfy i myślę nad kupnem jakiegoś małego, drzewka, które mógłbym postawić na klatce i ptaki zamiast chodzić po meblach,firankach i karniszach, siedziałyby sobie na tym drzewku. Mam dwa pytania co do tego:
1. Czy ptaki będą czuły się bezpiecznie i komfortowo w klatce, jeżeli postawie na niej doniczkę, czy coś w tym stylu?
2. Jakie drzewko polecacie? Najlepiej jak najtańsze i najmniejsze, ale gałęzie muszą być na tyle grube, aby utrzymać dwie papugi?
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Akcesoria pomocnicze dla papug-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości