Czy z obraczki papugi mozna odczytac, kiedy sie urodzila

Poidła, karmidła, zabawki i inne niezbędne ptakom rzeczy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
aurea007
Posty: 41
Rejestracja: czw paź 10, 2013 14:28
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna

Czy z obraczki papugi mozna odczytac, kiedy sie urodzila

#61

Post autor: aurea007 » śr paź 30, 2013 15:46

Grzegorz Czy to możliwe, że mój ptak jest z Czech, jeżeli był kupiony u polskiego hodowcy w Polsce i -jak twierdzi- jest to ptak z jego własnego wylęgu? Data urodzin zgadza się z pozostałymi oznaczeniami na obrączce. Zastanawia mnie tylko to "CZ"... :)

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#62

Post autor: Al » śr paź 30, 2013 17:47

Może kupił obrączki na giełdzie w Czechach

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#63

Post autor: coco39 » śr paź 30, 2013 18:58

aurea007 pisze:Data urodzin zgadza się z pozostałymi oznaczeniami na obrączce.



Nie rozumiem co ma wspólnego data wylęgu z grawerem na obrączce <co>
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

MisiekPapuga
Posty: 171
Rejestracja: pn lis 24, 2008 10:01
Ptaki które hoduję: Rozelle, Aleksandretty, Ary, Kakadu, Rudosterki, i parę innych
Lokalizacja: KRAKÓW / Tomaszowice
Kontakt:

#64

Post autor: MisiekPapuga » śr paź 30, 2013 19:17

No ja np chińczyki obrączkowałem dwiema, najpierw 2012 a jak doszły 2013 to na drugą nogę jeszcze udało mi się wcisnąć "13", raz amazonkę która wykluła się "nieplanowo" musiałem zaobrączkować czeska obrączką (Bo w Prerovie na giełdzie PL-ki były tylko do 7mm)a nie było szans żeby doszły zamówione z Polski... Nie znaczy to że zakładanie obrączek innych niż przypisanych do roku urodzenia jest profesjonalne i należy tak robić. Dla mnie i tak najważniejszy pozostaje dokument potwierdzający legalne pochodzenie ptaka z data urodzenia.

Morał z tego taki że w obrączki na rok 14 trzeba się zaopatrzać w trzynastym ;)
www.CentrumHodowlane.pl oraz www.hodowlapapug.com - nowa odsłona strony - po przeczytaniu forum zapraszam również do mnie;)

Awatar użytkownika
aurea007
Posty: 41
Rejestracja: czw paź 10, 2013 14:28
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna

#65

Post autor: aurea007 » śr paź 30, 2013 20:52

coco39 Na obrączce mojego ptaka wygrawerowane jest "CZ 1305", a według hodowcy, od którego mam papugę urodził się on na początku maja bieżącego roku, więc doszłam do wniosku -mimo, że totalnie się na tym nie znam- że wszystko by się zgadzało. Jedyne czego nie mogłam pojąć to litery "CZ".
MisiekPapuga Ja nie dostałam do mojej Aleksandretty żadnych dokumentów, czy to w czymś przeszkadza?

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#66

Post autor: coco39 » śr paź 30, 2013 21:15

aurea007 pisze:coco39 Na obrączce mojego ptaka wygrawerowane jest "CZ 1305", a według hodowcy, od którego mam papugę urodził się on na początku maja bieżącego roku, więc doszłam do wniosku -mimo, że totalnie się na tym nie znam- że wszystko by się zgadzało. Jedyne czego nie mogłam pojąć to litery "CZ".


Obrączka jest czeska to nie podlega wątpliwości.CZ- kraj pochodzenia(może być ptaka a moze samej obrączki tak jak ktoś juz wspomniał mozna takowe kupić na czeskich giełdach)
1305 to nr kolejny obrączki (jest to wg twego tłumaczenia data 13V ale to tylko zbieg okoliczności nic innego.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

MisiekPapuga
Posty: 171
Rejestracja: pn lis 24, 2008 10:01
Ptaki które hoduję: Rozelle, Aleksandretty, Ary, Kakadu, Rudosterki, i parę innych
Lokalizacja: KRAKÓW / Tomaszowice
Kontakt:

#67

Post autor: MisiekPapuga » pt lis 01, 2013 08:12

Pytanie jeszcze jak są rozmieszczone litery na twojej czeskiej obrączce... Jeżeli cyfry są ciagiem i stanowią jeden numer "1305" to tak jak Arek napisał jest to numer kolejny obrączki, natomiast jeżeli jest 13 odstęp i 05 to skłaniał bym się bardziej ku stwierdzeniu że jest to ptak z 13 r o numerze kolejny 05.

Aurea007 - jeżeli hodujesz Aleksandrettę Obrożną to dokumenty nie są Ci potrzebne jeżeli inne gatunki Aleksandrett to już tak:)
www.CentrumHodowlane.pl oraz www.hodowlapapug.com - nowa odsłona strony - po przeczytaniu forum zapraszam również do mnie;)

Awatar użytkownika
aurea007
Posty: 41
Rejestracja: czw paź 10, 2013 14:28
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna

#68

Post autor: aurea007 » pt lis 01, 2013 08:37

MisiekPapuga Litery są rozłożone w następujący sposób: "CZ" jest wygrawerowane nie wzdłuż obrączki, a w poprzek, tak samo jest z literkami 13. Natomiast numer 05 jest wygrawerowany już normalne wzdłuż obrączki. Jest tam jeszcze jakiś malusieńki napis bądź znak ale jest on naprawdę malutki i nie mogę zaobserwować tego, a jeszcze z moim ptaszorem nie mam bezpośredniego kontaktu.
Hoduję Aleksandrettę Obrożną więc się nie martwię brakiem dokumentów :D

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

PS: Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie obrączki, czy one nie przeszkadza ptakowi, gdyż mój często próbuje ją sobie zdjąć, właściwie nie wiem czy ona go denerwuje, czy się po prostu nią bawi :)

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#69

Post autor: coco39 » pt lis 01, 2013 12:26

aurea007 pisze:Litery są rozłożone w następujący sposób: "CZ" jest wygrawerowane nie wzdłuż obrączki, a w poprzek, tak samo jest z literkami 13. Natomiast numer 05 jest wygrawerowany już normalne wzdłuż obrączki.

To zmienia postać sprawy.Tak ułożony grawer daje odzczyt że jest to obrączka czeska z 2013 roku o nr kolejnym 05.
Jeśli ptak jest kilkumiesięczny to powinien mieć jeszcze ciemne oko starszy ma już wyraźną obwódkę wokół źrenicy.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
adrians
Posty: 4
Rejestracja: śr lip 10, 2013 08:58
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna Zielona
Lokalizacja: Poznań

#70

Post autor: adrians » wt kwie 29, 2014 10:18

Witam
Tak dla pewności. Aleksnadretta którą kupiłem w zeszym roku od hodowcy ma czarną obrączkę PFO 13 R071 7,0 008.
Czyli:
PFO- Polska Feredracja Ornitologiczna
13- 2013r.
R071- Hodowca i numer obrączki
7,0 -Średnica obrączki
008 co to oznacza ?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#71

Post autor: WOJTEKZ » wt kwie 29, 2014 10:43

Wszystko opisałeś dobrze, numer 008 oznacza kolejność obrączki. Hodowca zapisując się na obrączki deklaruje ilość obrączek od 001 do powiedzmy 020. Ma wtedy dwadzieścia sztuk obrączek.
R071 to jest sygnum hodowcy , coś w podobie do imienia i nazwiska.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Docienka
Posty: 1
Rejestracja: śr lip 13, 2016 16:39
Ptaki które hoduję: Aleksandretta wieksza

#72

Post autor: Docienka » pt lip 15, 2016 08:54

Witam,
A taki numer obrączki PL 16 036 ?

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#73

Post autor: Rozalka:) » czw wrz 01, 2016 09:15

Moja papuga jest z roku 2014 i ma srebną obrączkę. Nie wiem jak to jest z tymi kolorami, ale może państwo pochodzenia ma jeszcze do rzeczy(?) Ta na zdjęciu aleksandretta widzę, że nie jest z Polski.

katarzyna05
Posty: 61
Rejestracja: ndz cze 22, 2014 10:09
Ptaki które hoduję: Nimfy, Aleksandretty
Lokalizacja: warszawa

#74

Post autor: katarzyna05 » czw wrz 01, 2016 13:50

obrączka jest polska, ze zdjęć widzę symbole: eu PL 13 BK 607

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#75

Post autor: Rozalka:) » czw wrz 01, 2016 15:41

Przepraszam, myślałam, że BK to skrót jakiegoś państwa. Przed chwilą znalazłam jakąś stronę i było napisane, że kolory obrączek są międzynarodowe. Dla mnie to jest trochę dziwne, bo mam 3 papugi zaobrączkowane i żaden z kolorów obrączek nie zgadza się z rokiem wyklucia.

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#76

Post autor: Figa » pt wrz 02, 2016 07:34

Kolor chyba nie ma znaczenia, chyba indywidualnie wybierany przez hodowcę, ale może się mylę, Moja Nelka jest z 2015 r i ma różową obrączkę.

katarzyna05
Posty: 61
Rejestracja: ndz cze 22, 2014 10:09
Ptaki które hoduję: Nimfy, Aleksandretty
Lokalizacja: warszawa

#77

Post autor: katarzyna05 » pt wrz 02, 2016 08:48

Niech odpowie ktoś "obrączkujący" od lat :-) bo kolor ma duże znaczenie, w każdym roku jest inny kolor, w 15 był właśnie ciemny różowy, ale zielony był w roku 14, a nie w 13 tak jak jest napisane na obrączce papugi którą chce kupić? Dlaczego tak jest, i czy to możliwe??

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#78

Post autor: Krysia- » pt wrz 02, 2016 14:27

Ludzie !!!! Tak ciężko jest poczytać ze zrozumieniem temat od pierwszej strony i wyciągnąć wnioski zamiast po raz eNty zadawać pytania na które już są udzielone odpowiedzi ? <nerwus>
Rozalka:) pisze:Przepraszam, myślałam, że BK to skrót jakiegoś państwa....

Najpierw poznaj skróty państw a potem udzielaj sensownych rad bo póki co, to jesteś ,,zielona" w rzetelne informacje jak szczypiorek na wiosnę.
katarzyna05 pisze:....bo kolor ma duże znaczenie, w każdym roku jest inny kolor ...


Kolor obrączek ma znaczenie ale pod warunkiem że obrączkują hodowcy zrzeszeni w organizacjach.
Natomiast każdy przygodny tzw trzymacz, któremu się przydarzy przychówek , a którego do obrączkowania papug obligują przepisy, zaobrączkuje ptaka pierwszym lepszym kolorem obrączki jaka mu tylko wpadnie w ręce. Dobrze, jeśli uda mu się zdobyć kolor obrączki obowiązujący w organizacjach na dany rok. Ważne jest to, co wygrawerowane na obrączce o ile nie mija się z prawdą ....

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#79

Post autor: Al » pt wrz 02, 2016 18:45

Nie ma problemu aby każdy kupił obrączki w kolorze obowiazujacym w danym roku, wg. polskiego prawa nie ma obowiazku znakowania papug z zalącznika B czyli tych najbardziej pospolitych,/ nawet żako czy ara araruna ich nie wymaga/ za wyjatkiem modrolotek bo one wymagają stałego oznakowania - chyba ze trafimy na upierdliwego pow. weta. który wbrew przepisom wymaga obraczek u wszystkich ptaków , na które wystawia dokumenty,
ważny jest nr obraczki i oznaczenia literowe wpisane na dokumencie a nie jej kolor i to to co na niej pisze ,
kolor tylko szybko pozwala stwierdzić z jakiego roku jest ptak bez potrzeby zagladania mu na nogę- dotyczy to głownie drobnej egzotyki, bo bez lupy trudno przeczytać oznaczenia na obrączce

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Akcesoria pomocnicze dla papug-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości