Kamery podglądowe

Poidła, karmidła, zabawki i inne niezbędne ptakom rzeczy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Kamery podglądowe

#1

Post autor: Grzegorz » ndz mar 09, 2008 23:20

Podczas rozmowy z Wojtkiem pomyślałem sobie że i ten temat może komuś kiedyś się przydać. Podglądając ptaki większość hodowców teraz posługuje się kamerami umieszczanymi w wieczku budki. Kamery te wyposażone w zestaw diód emitujących niewidzialne ludzkim okiem światło podczerwone doskonale nadają się do obserwacji ptaków bez niepotrzebnego ich straszenia podczas zaglądania do budki. Kamery te obecnie bardzo tanie, nawet te bezprzewodowe można kupić w sklepach elektronicznych, lub chociażby w wersji dla leniwych na allegro. Osobiście polecam!!!
Ostatnio zmieniony pt mar 21, 2008 00:57 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#2

Post autor: Grzegorz » pt mar 21, 2008 00:51

Dla ciekawych zamieszczam swój zestaw. 4 kamery + sumator sygnału + diody emitujące światło podczerwone. Ważne aby podczas instalacji - we właściwy sposób zabezpieczyć przewody!!!

Obrazek
Obrazek
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

MisiekPapuga

#3

Post autor: MisiekPapuga » pt mar 21, 2008 17:05

Ja jestem Grzegorz tym BARDZO ZAINTERESOWANY!!!!!! Daj proszę więcej szczegółów, gdzie kupiłeś, za ile. To światło podczerwone na pewno nie jest szkodliwe??? Ptaki chyba mają inny zakres widzenia niż ludzie??

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#4

Post autor: Grzegorz » pt mar 21, 2008 17:22

Kupiłem w tej wersji "dla leniwych" :-) bo niestety w naszym sklepie elektronicznym (jedynym w Siedlcach) nie było. Koszt samej kamery to około 60-90 zł bez podczerwieni i 80-200 z podczerwienią. To co jest umiesczone na zdjęciach są to kamery bez podczerwieni, akurat takie mi odpowiadają ponieważ mają mniejsze rozmiary, a oświetlenie dałem osobno. Do tego celu służą specjalne diody do oświetlania kamer (mają więszą wydajność). Światło takie jest niewidzialne dla papug i ludzkiego oka (z krótkiej długości fali) i całkowicie bezpieczne. Najbardziej niebezpieczne może być niewłaściwe zamontowanie pzewodów. Powinny być tak ukryte aby papugi nie miały do nich żadnego dostępu. Napięcie niewielkie (12V), ale przy prądzie 500mA już jest niebezpieczne dla ptaków.

Zalety:
- bezstresowe podglądanie ptaków w budce lęgowej

Wady:
- mniejsza adrenalina hodowcy podczas zaglądania do budki

Dodatkowo, dla również tych leniwych zastosowałem sumator sygnału z 4 kamer (110zł) - możliwość jednoczesnego wglądu na monitorze obrazu z 4 budek bez konieczności przepinania przewdów.

Podsumowując:
Do podglądania 1 budki potrzeba (mniej więcej):
1 kamera + zasilacz
10 diód + rezystor 100 Ohm
Przewód
Tv
Łączny koszt zestawu około 100zł

Jakość obrazu nie jest najlepsza, ale w zupełności wystarcza...
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

MisiekPapuga

#5

Post autor: MisiekPapuga » pt mar 21, 2008 17:36

A można kupić inna kamerę żeby był lepszy obraz? Interesowałoby mnie zinstalowanie tego w części hodowli czyli jakieś 15 kamer... Najlepiej żeby wszystko podłączyć do kompa i móc przeglądac dowolną budkę bez konieczności przepinania kabli czy jakichś innych kombinacji?
Co to jest symulator sygnału?

[ Dodano: Pią Mar 21, 2008 17:41 ]
Widziałęm taki bajer na zapleczu krakowskiego zoo, oserwowałem na monitorze świeżo wylęgnięte Kukabury niebieskoskrzydłe, bardzo spodobał mi się ten pomysł. Można wiele problemów rozwiązać dzięki takiej kamerze.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#6

Post autor: wojtek » pt mar 21, 2008 18:23

Mam taka kamerę z w budowanymi diodami od paru lat. Kamera na podczerwień może być czarnobiała bo i tak w tym widmie światła nie rozróżnisz kolorów. Poszukaj na allegro. W zestawie jest zasilacz, kamera i długi przewód podłączony do telewizora. Mikro kamerę zamontowaną w małej skrzyneczce nakładam na dach budki, które są na zewnątrz klatek. Na dachu budki jest otwor, które zakrywam gdy nie ma kamery deseczką jak są lęgi w te miejsce wkładam skrzynkę z kamerą.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

MisiekPapuga

#7

Post autor: MisiekPapuga » pt mar 21, 2008 18:36

Kiedyś oglądałem podobną kamerę na Giełdzie RTV w Krakowie na Balickiej, tylko że była sporych rozmiarów, tylko to było kilka lat temu, może uległy miniaturyzacji... Jedno jest pewne to będzie moja następna inwestycja w hodowli....

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#8

Post autor: wojtek » pt mar 21, 2008 18:46

Moja mikro kamera jest wielkości połowy pudełka zapałek. Na allego możno kupić maleńkie wielkości łebka od wkręta. W tym temacie są zdjęcia na których jest widoczna opisywana przezemnie skrzyneczka z kamerką. http://www.aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=457
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#9

Post autor: Grzegorz » pt mar 21, 2008 19:14

MisiekPapuga pisze:Co to jest symulator sygnału?


Nie jest to symulator, a sumator. Każda kamera ma wyjście, które podłączamy do TV (można kupić cyfrową do komputera, ale braz będzie o niebo gorszy). Symulator jest urządzeniem dzięki któremu do jednego TV można podłączyć kilka kamer w zależności od jego możliwości (sumatora). Łączy on (sumuje) wszystkie sygnały video w jeden.

MisiekPapuga pisze:A można kupić inna kamerę żeby był lepszy obraz?


Myślę że nie ma sensu kupować drogich kamer. Obraz jak napisał Wojtek jest czarno-biały i wystarczający do obserwacji papug w gnieździe. Moim zdaniem strata pieniędzy, bo niczego więcej mądrego tym nie uzyskamy...

Jeśli chodzi o moje zdanie, to polecam! Tak jak napisałeś wcześniej - rozwiązuje wiele problemów.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

MisiekPapuga

#10

Post autor: MisiekPapuga » pt mar 21, 2008 20:06

człowiek na starość to się czytać powinien nauczyć.... to teraz pytanie: ile może kosztować sumator na 15 kamer? i czy wyjście z sumatora jest szansa podłączyć do kompa? Nie ukrywam że zależało by mi również na rejestracji obrazu, może jest jakiś soft do tego?
bo tak na mój rozum, są takie karty graficzne (bodajże Vivo) które umożliwiają wejście sygnału wideo, np z magnetowidu?

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#11

Post autor: Grzegorz » pt mar 21, 2008 20:36

Można przez zwykłą kartę telewizyjną, albo przez specjalne karty do monitoringu. Są też specjalne cyfrowe rejestratory obrazu dostępne również na allegro. A czy jest urządzenie do sumowania 15 kamer? Myślę że jest, trzeba by było poszukać, jednak aż tyle nie było mi potrzeba i nie interesowałem się tym.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

MisiekPapuga

#12

Post autor: MisiekPapuga » pt mar 21, 2008 20:36

acha i czy sumator ma opcje przełączania kamery, czy wysyła tylko obraz łączny. Rozumiem że obraz podzielony jest na 4 kwadraty, każdy kwadrat dla 1 kamery - dobrze myślę?

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#13

Post autor: Grzegorz » pt mar 21, 2008 23:52

Ma 3 opcje, można oglądać obraz tak jak napisałeś

1. Ekran podzielony na 4 części i w każdej z części obraz z jednej kamery.
2. Widok z jednej kamery przechodzący na kolejną w stałych odstępach czasu.
3. Obraz z jednej danej kamery na stałe. Przełączanie ręczne.

Sumator to nazwa zdarzenia, które wykonuje to urządzenie, na allegro jest pod nazwą dzielnik (albo przełącznik) video.

Obejżyj aukcje allegro: albert111 a jego strona: www.obserwuj.pl
Nie podaję linków allegro, ponieważ linki znikają i za kilka dni będą nieaktualne.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

MisiekPapuga

#14

Post autor: MisiekPapuga » sob mar 22, 2008 00:50

U tego gościa są przełączniki na maks 8 kamer czyli musiałbym kupić dwa. Chyba będe musiał rozłożyć to na raty bo na raz nie ma sznas wszystkiego kupić. Zacznę od tych dzielników. Acha orientujesz sie Grześ czy ma znaczenie długość kabla od kamery do dzielnika/sumatora ???

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#15

Post autor: Grzegorz » sob mar 22, 2008 10:52

No faktycznie wydatek potworny na tyle kamer, ale czy warto? Kamer użyj tam gdzie Ci najbardziej zazleży żeby nie przeszkadzać. Lub można przygotować budki pod kamery, puścić wszędzie wiązkę przewodów i tylko je przepinać podczas lęgów danej pary.

A jeśli chodzi o podłączenie dwóch sumatorów że to jakiś sposób można by było to rozwiązać, ale wtedy będzie działał jedynie podgląd z każdej kamery z osobna. W taki sposób nawet 8 sumatorów po 8 kamer do jednego podłączyć, tylko kupę zabawy w przyciski byś miał i napewno pogubiłbyś się jak zrobić podkląd konkretnej budki.

Zapomniałem wcześniej dodać że koniecznie do tego celu należy kupić kamęrę czarno-białą z prostego powodu, tak jak zaauważył wcześniej Wojtek - obraz widzisz tylko w odcieniach szarości, a drugi podstawowy powód to to że obraz z kamery czarno białej będziesz miał o 50% bardziej wyraźny.

Długość kabla... Hmm, napewno długości 30 m może jeszcze być, ,ale dalej mogą być problemy. Zasilanie kamery w tych oryginalnych przewodach jest nie przy samej kamerze, ,a z drugiej strony i to jest bardzo wygodne. Wydłużając przewód to po pierwsze tracimy na zasilaniu (spadedk napięcia) i tracimy na sygnale. Jeśli zastosować zasilanie przy samej kamerze, to kilka metrów może to przedłużyć. Trzeba jednak poeksperymentować. Im dłuższy przewód tym gorszy sygnał...
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

MisiekPapuga

#16

Post autor: MisiekPapuga » sob mar 22, 2008 11:37

Chcę do minimum ograniczyć ingerencję w budki lęgowe, dlatego mi na tym zależy. Może faktycznie 15 to przegięcie ale kilka na pewno będę musiał zakupić na razie kupie sumator na 8 kamer i jedną kamerę i spróbuje wdrożyć system. Jak się powiedzie i wszystko spełni moje oczekiwania to wtedy dokupię resztę kamer.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#17

Post autor: wojtek » sob mar 22, 2008 13:23

ja mam jedną i wrazie potrzeby przekładam. To jest 3 sekundy roboty, zdjąć skrzyneczkę i położyć deseczkę. Ptaki się nie płoszą. Papugi nie widzą mnie jak podchodzę do budek lęgowych.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

MisiekPapuga

#18

Post autor: MisiekPapuga » sob mar 22, 2008 15:11

Pytanie jak masz rozwiązaną sprawę budek. U mnie w każdej wolierze budka wisi wewnątrz. żeby się dostać do środkowej woliery trzeba przejść przez kilka innych. a to wszystko stresuje ptaki.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#19

Post autor: wojtek » sob mar 22, 2008 17:31

Jeśli zamontujesz tak kamery wewnątrz wolier, musisz je bardzo dodrze zabezpieczyć. Papugi szybko dziobami dobiorą się do kamer i wtety nici z podglądu.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

MisiekPapuga

#20

Post autor: MisiekPapuga » sob mar 22, 2008 20:58

to raczej sprawa oczywista. Nie wiem jeszcze jak dokładnie wygląda kamera ale prawdopodobnie zabezpieczona będzie stalową blacha. Na przewody już jest miejsce przygotowane gdyż szczerze mówiąc myślałem o takim systemem już budując woliery.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Akcesoria pomocnicze dla papug-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości