Sznury, sznurki, liny - jakie są bezpieczne dla papug ??

Poidła, karmidła, zabawki i inne niezbędne ptakom rzeczy.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
wacek667
Posty: 95
Rejestracja: czw gru 25, 2008 10:34
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrożne, nimfy
Lokalizacja: Puławy, Lublin
Kontakt:

Sznury, sznurki, liny - jakie są bezpieczne dla papug ??

#1

Post autor: wacek667 » wt sty 06, 2009 18:16

Co sądzicie o użyciu takiego sznurka do budowy zabawek dla papugi :?: Pytam, gdyż babcia robi różne fajne rzeczy z takiego sznureczka :mrgreen:
Ostatnio zmieniony pt sty 09, 2009 12:13 przez wacek667, łącznie zmieniany 1 raz.
Mawiano mi albo rybki albo akwarium. No cóż wybrałem papugi.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post autor: Krysia- » wt sty 06, 2009 18:23

Jeśli jest robiony z naturalnego , roślinnego materiału, to nie ma przeciwwskazań. Jeśli jest robiony ze sztucznych tworzyw to nie radzę używać gdyż papug może się nałykać tego paskudztwa podczas rozpracowywania zabawki dziobem.
Łatwo możesz sprawdzić z jakiego materiału jest sznurek robiony. Podpal końcówkę i jeśli się bedzie palił równomiernym płomieniem, sznurka będzie ubywało , będzie to naturalny materiał roslinny.
Jeśli zaś sznurek zacznie się topić, małym płomykiem palić i gasnąć, to wskazanie bedzie na sztuczne tworzywo.

Awatar użytkownika
wacek667
Posty: 95
Rejestracja: czw gru 25, 2008 10:34
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrożne, nimfy
Lokalizacja: Puławy, Lublin
Kontakt:

#3

Post autor: wacek667 » wt sty 06, 2009 18:41

Znaczy się myślałem żeby zrobić taką osłonkę z 2 stron klatki żeby papuga czuła się lepiej no i może gdzieś powieszę 1 taki dzwoneczek żeby miała się czym bawić a w sobotę jadę do lasu powycinać brzozy i zrobię plac zabaw. O mam lepszy pomysł jedną ściankę zabuduję gałązkami a drugą sznurkiem. No jako pilny uczeń liczę na 6 :mrgreen:
Mawiano mi albo rybki albo akwarium. No cóż wybrałem papugi.

Awatar użytkownika
haaszek
Posty: 473
Rejestracja: czw gru 14, 2006 19:57
Ptaki które hoduję: papużki faliste
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

#4

Post autor: haaszek » wt sty 06, 2009 19:06

wacek667, taki biały, na szpuli? Używamy takiego w firmie.
Jest sztuczny. Ale to nie jest najgorszy problem - ten sznurek rozwarstwia się na cienkie włókienka, które bardzo łatwo się plączą i zaciskają.
Niejeden bocian (a i wśród mniejszych ptaków to się zdarza) stracił nogę lub wręcz życie zaplątany w ten własnie sznurek, bo ptaki znoszą go z pól i wplatają w gniazdo.

Awatar użytkownika
wacek667
Posty: 95
Rejestracja: czw gru 25, 2008 10:34
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrożne, nimfy
Lokalizacja: Puławy, Lublin
Kontakt:

#5

Post autor: wacek667 » wt sty 06, 2009 19:15

nie nie taki biały taki ja wiem żółty naturalny http://www.renbis.pl/plik...20pakowania.jpg to coś takiego będzie
Ostatnio zmieniony pn lis 28, 2011 17:21 przez wacek667, łącznie zmieniany 1 raz.
Mawiano mi albo rybki albo akwarium. No cóż wybrałem papugi.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#6

Post autor: Boguśka » wt sty 06, 2009 20:41

wacek667taki sznurek jest dobry tylko zrób z niego warkocz bo z takiej cienkiej kitki to nie wiele zostanie jak aleksa się do niego zabierze,a i jak warkocz będzie cieńszy to też nie długo bedzie się nim bawił.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post autor: Krysia- » czw sty 08, 2009 19:54

wacek667, sznurek sizalowy czy też konopny jest sznurkiem bezpiecznym bo pochodzenia roślinnego. Ten ze zdjęcia możesz uzywać choć on nie jest trwały i szybko papuga go rozpracuje.
Ale naprawdę ponawiam warunek sprawdzenia poprzez podpalenie końcówki ( opisałam to w pierwszym poscie)
Może zamiast sznurka pomyśl nad linami z naturalnych materiałów. Możesz takie liny o różnych grubościach kupić w sklepie żeglarskim lub powroźniczym.
Skoro tak koniecznie chcesz zasłonić te dwie ścianki klatki, to najlepszym rozwiązaniem bedzie uzycie do tego celu gałązek wierzby lub brzozy. Są elastyczne i bez problemu sobie poprzeplatasz miedzy prętami klatki coś na zasadzie plecionego koszyczka.

Awatar użytkownika
wacek667
Posty: 95
Rejestracja: czw gru 25, 2008 10:34
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrożne, nimfy
Lokalizacja: Puławy, Lublin
Kontakt:

#8

Post autor: wacek667 » czw sty 08, 2009 20:58

dziękuję wam Krysiu i Bogusiu za odpowiedź chyba zdecyduję się na oplecenie tylnej ścianki takim sznureczkiem a boczną gałązkami. Na pewno też użyję innych lin takich których paput szybko nie zniszczy po żeglarskim kursie znam parę węzełków więc paput będzie miał zajęcie. Jak skończę pracę to pochwalę się końcowym efektem. Czuję się do tego zobowiązany gdyż paputa wygrałem na tym forum :lol:
Mawiano mi albo rybki albo akwarium. No cóż wybrałem papugi.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post autor: Krysia- » czw sty 08, 2009 21:25

Skoro skończyłeś kurs żeglarski to i na linach zapewne choć trochę sie znasz :-D
Jeśli będziesz coś kupował to pytaj tylko i wyłacznie o :
liny jutowe skręcane,
liny konopne skręcane,
sznury bawełniane - te sa najlepsze.

Nic innego nie kupuj (choć pieknie i kolorowo wyglądają !! ) bo wszystkie inne sa robione z tworzyw sztucznych typu poliamid, poliestr, polipropylen W takiej linie rdzeniem jest lateks a kolorowy oplot to włókna pochodzenia chemicznego.

Wilu
Posty: 29
Rejestracja: sob lis 25, 2006 19:07
Ptaki które hoduję: mnicha :D
Lokalizacja: Gorzów wlkp
Kontakt:

#10

Post autor: Wilu » pn wrz 27, 2010 15:58

Nie mogłem znaleźć innego tematu do zamieszczenia tego posta. Mianowicie dziś rano miałem przykrą sytuację, zrobiłem papudze już dawno zabawki ze sznurka 2mm i klocków drewnianych, tak że te klocki wisiały sobie na tych sznurkach. Do głowy by mi nie przyszło, że może to być niebezpieczne O.o. Poszedłem wziąć prysznic a tu WRZASK papuga drze się wniebogłosy :shock: , zaplątała się w te sznurki, naokoło szyi i nóg i pazurków, porozcinałem to szybko nożyczkami i mam przestrogę na przyszłość. Tak więc nie róbcie zabawek ze sznurka cieńszego niż 0,5cm :mrgreen:
W końcu padło na mnichę

Fiolka
Posty: 19
Rejestracja: wt paź 11, 2011 21:06
Ptaki które hoduję: Brak
Lokalizacja: Małopolska

#11

Post autor: Fiolka » śr paź 19, 2011 12:01

O rany gdzie Wy to kupujecie :O
w życiu chyba takich sznurków nie znajdę, a może być bawełniany ? :roll:

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post autor: Krysia- » śr paź 19, 2011 13:11

Fiolka pisze:,,,,, a może być bawełniany ?

Czytaj proszę ze zrozumieniem i nie zadawaj pytań skoro odpowiedź masz już w trzecim poście od góry na tej samej stronie.
,, Jeśli będziesz coś kupował to pytaj tylko i wyłacznie o :
liny jutowe skręcane,
liny konopne skręcane,
sznury bawełniane - te sa najlepsze. "

Kubuśśś
Posty: 18
Rejestracja: śr lis 05, 2014 11:45
Ptaki które hoduję: Mnicha Nizinna

#13

Post autor: Kubuśśś » pn lis 17, 2014 10:44

No muszę się upewnić-czyli lniany może być?

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14

Post autor: Krysia- » pn lis 17, 2014 13:36

Tak, lniane się nadają . Ważne by niczym nie cuchnęły bo czasami producenci swoje wyroby nasączają chemią nie wiedzieć dlaczego.
No i skręt włókien musi być na tyle ciasny by papuga nieopatrznie się w linę nie zaczepiła pazurkami. To dotyczy wszystkich lin.
No i średnica sznurka też jest ważna . Im grubszy, tym lepszy i bezpieczniejszy.

Kubuśśś
Posty: 18
Rejestracja: śr lis 05, 2014 11:45
Ptaki które hoduję: Mnicha Nizinna

#15

Post autor: Kubuśśś » pn lis 17, 2014 16:11

jest to sznurek lniany kupiony w Liroy Merlin , Ma taki zapach ale jest to zapach sądzę sznurka po prostu...:)

SalWorth
Posty: 3
Rejestracja: wt gru 11, 2018 06:27
Ptaki które hoduję: Kakadu

#16

Post autor: SalWorth » śr sty 02, 2019 14:36

Witam, mam krótko papugę dlatego chciałbym też zapytać czy taki sznurek sizalowy nada się na zabawkę dla papużki?

Janku
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 05, 2020 22:37
Ptaki które hoduję: Papuga

#17

Post autor: Janku » ndz sty 05, 2020 22:46

Tak. Tak samo Sznurek jutowy są to naturalne włókna z roślin więc jak najbardziej się nadają do takiej zabawy.
https://tekstylek.pl/13-sznurki-jutowe

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#18

Post autor: Agata82 » pn sty 06, 2020 18:08

ogólnie zasada jest taka, że sznurki, które nie są topliwe są bezpieczne. Ja używam bawełnianych i jutowego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Akcesoria pomocnicze dla papug-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość