Zakup Ary/Amazonki

Gdzie i jak kupować ptaki.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

kiery
Posty: 2
Rejestracja: śr wrz 23, 2015 02:33
Ptaki które hoduję: Amazonki

Zakup Ary/Amazonki

#1

Post autor: kiery » sob paź 03, 2015 18:03

Witam wszystkich serdecznie !
Na wstępie chciałbym się przywitać i prosić o paradę od osób bardziej doświadczonych niż ja (brak doświadczenia).
Nie mogę się zdecydować co do gatunku mojego nowego przyjaciela oraz jego rodzaju. Już trochę przegrzebałem forum i internetach jednak o wiele rzeczy wolę się zapytać konkretnie aby się upewnić oraz czasami brak jest jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania. Od lat zawsze chciałem mieć skrzydlatego przyjaciela lecz dopiero teraz warunki mi sprzyjają. Chciałbym mieć przyjaciela oswojonego towarzyskiego i inteligentnego, upierzenie nie jest ważne wszystkie papugi są dla mnie piękne, papuga dobrze jakby coś potrafiła powiedzieć jednak nie jest to najważniejsze bo chyba wszystkich cech nie da się razem połączyć. Jestem studentem ostatniego roku i mieszkam na stałe w UK. Celuję w raczej duże papugi. Pierwsze co od razu mnie nurtuje to czy mam odpowiednio dużo czasu dla mojego nowego przyjaciela czytałem dużo krytycznych wypowiedzi, które bardzo cenię. Papugi wymagają dużo czasu i tu pytanie pracuję wliczając to studia 8 godzin dziennie myślę tak jak większość ludzi i się zastanawiam czy jest to wystarczająca dla mojego przyjaciela mieszkam z dziewczyną lecz ona też pracuje więc ptak do godziny 16 będzie sam. Styl życia mam domatora więc reszta czasu będzie poświęcona ptakowi. Czy jest to wystarczająco dla gatunku w który celuje ? Jeżeli nie to niestety nic nie zmienię. Jeżeli więc nie to w takim razie tylko emeryci mogą mieć papugi oswojone ?
Kolejna seria pytań <aniolek> moimi preferencjami są amazonka żółtogardła oraz mączna i Ara( nie wybrałem rodzaju). Do każdej z papug mam pewne ale. Warunki mieszkaniowe w UK są trochę inne i ściany jak i powierzchnia nie są za duże i grube więc ile miejsca wymaga Ara ? Wybrałem ten gatunek ponieważ jest najbardziej zrównoważony psychicznie oraz jest niezwykle inteligentny co jest dla mnie istotne no i potrafi co nie co powiedzieć ale nie jest to najważniejsze dźwięk to tylko jeden z sposobów komunikacji ale fajnie jakby ptak coś od czasu powiedział. Co do Amazonek to czytałem że potrafią być naprawdę głośne i tu pojawia się moje pytanie co to znaczy głośne ? Nigdy nie miałem papugi więc co to znaczy głośno jak na ten gatunek i ogólnie papugi ? Proszę o jakieś porównania <hahaha>
No i kolejne pytanie <mniam> jak to jest z tymi odchodami, szczerze powiedziawszy nie jestem jakimś pedantem ale nie mam pojęcia jak to wygląda co jaki mniej więcej czas papuga się wypróżnia? Jaki to jest kał czy jest go łatwo sprzątnąć ? Rozumiem że załatwia się wszędzie?
Zakupu zamierzam dokonać w następnym roku jak już będę pracował na stałe oraz się odpowiednio przygotuję.
W dalszej dyskusji po wyborze gatunku i rodzaju prosiłbym o sprawdzonych hodowców myślę że z papugami jest tak jak chyba z każdym organizmem żywym liczą się geny a za dobre geny jak za wszystko co dobre trzeba zapłacić. Jestem w stanie zapłacić lecz chciałbym się zapytać jak wybrać najlepszego ojca i matkę pod względem papierowym chodzi mi o wystawy jak się to odbywa i jakich papierów i certyfikaty mam oczekiwać. Czy ma to większe znaczenie ? Myślę iż warto zapłacić więcej i spędzić resztę życia z wspaniałym przyjacielem. Czy nie lepiej poszukać na rynku w UK ?
Ciężko w internecie niestety obeznać się w rynku cenowym ptaków są bardzo różne proszę o medianę cenową ;D
Jak jest z utrzymaniem ile mniej więcej utrzymanie takiego ptaka nigdzie na forum nie widziałem podobnego tematu wiadomo ptak może być chory ale chciałbym się zapytać także o średnią cenową.
Proszę także o dobre lektury, chciałbym się jak najlepiej przygotować na przyjście mojego przyjaciela i jak najbardziej go zrozumieć. Książki mogą być w j.angielskim.
Chyba to wszystkie pytania bardzo proszę o porady ponieważ nigdzie indziej raczej ich nie dostanę. Wiem że dużo napisałem i wielowątkowo jednak proszę o pomoc !
Dziękuję serdecznie i zapraszam do dialogu !

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#2

Post autor: Figa » ndz paź 04, 2015 11:28

z tych gatunków które wymieniłeś na pewno łatwiejszym będzie Amazonka, bo mniejsza,ma mniej donośny głos od Ary, a i mniejsze zniszczenia potrafi zrobić, bo jej dziób, choć bardzo silny, to nie aż tak jak Ary.
Co do gatunków amazonek, to one się bardzo różnią w zachowaniu, np. Niebieskoczelne są ciche, spokojne w porównaniu np. do Kurikami. Słyszałam, że Oratix też do cichych nie należą, ale to tylko słyszałam od hodowcy, który hoduje jedne i drugie. Ja mam niebieskoczelne i jestem mega z nich zadowolona, nie hałasują jak ja śpię, właściwie to nigdy nie hałasują. Jedna z moich jest już staruszką, nigdy nic mi nie zniszczyła, druga to maluch czteromiesięczny, muszę ją mieć na oku, jak jest poza klatką, bo wszystko ją interesuje i wszystkiego by chciała spróbować.
Jak kupować do towarzystwa, to tylko ręcznie dokarmiane, takie jest moje zdanie i wiem, że wiele osób się na to oburza, ale ja tak uważam, chce papugę brać do do ręki i mieć całe palce, moja pierwsza amazonka nie była chyba dokarmiana ręcznie i pomimo, że jest u mnie już wiele lat, nie mam z nią takiego kontaktu i tyle radości z obcowania z nią, jak z tą małą rozrabiarą :) Oczywiście obie bardzo kochamy i nie robimy żadnych różnic między nimi.
Jak jestem poza domem, i też nieraz cały dzień zostają same, to się zajmują obgryzaniem gałązek, które na ten czas im dostarczam itp.

O Arach nie napisze, bo nie miałam, mogę tylko napisać o amazonkach i to tylko o niebieskoczelnych, bo jak wcześniej już napisałam, podgatunki się bardzo różnią między sobą osobowością, nie tylko ubarwieniem :)

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#3

Post autor: essex1 » ndz paź 04, 2015 16:37

Te gatunki które wymieniłeś są dostępne bez wieększych problemów w UK.Amazonka żółtogłowa będzie trochę droższa,a mączna to gatunek chyba najtańszy z amazonek,ary ró
wnież dostępne bez większych problemów(z wyjątkiem niebieskich oczywiście).kiery, spróbuj poszukać książek w twojej lokalnej bibliotece-napewno jest ich tam cały regał.W UK papugi z certyfikatami to raczej nie kupisz,a jeśli już to ten papier będzie droższy od samego ptaka <haha> .Są fermy z ptakami praktycznie w każdym landzie,od hodowców oczywiście też możesz kupić-jest masa ogłoszeń w gazetach z ptakami.Moim zdaniem jak chcesz mieć papugę w UK to najpierw musisz mieć własny dom-nie jakiś flat i jeszcze wynajęty,bo problemy z sąsiadami na flacie będziesz miał napewno.Good luck.
Pozdrawiam. Artur

kiery
Posty: 2
Rejestracja: śr wrz 23, 2015 02:33
Ptaki które hoduję: Amazonki

#4

Post autor: kiery » pn paź 05, 2015 02:38

Dzięki serdecznie za odpowiedzi. Oglądałem film o papugach w sanktuariach. Powiem szczerze ze naprawdę sie wystraszyłem. Być moze zacznę od mniejszego gatunku. Niestety w Anglii pracuje sie długo na własny dom nie flat jak pewnie wiesz :D mało tego własny dom tez moze nie zapewnić spokoju ducha sąsiadom.
Mogły ktoś jeszcze mi odpisać jak z odchodami amazonek ? Ciekawi mnie jak bardzo zabrudzają odchodami i jak często trzeba po nich sprzątac.
Na zagranicznych forach i od youtuberow wydedukowałem ze zako są latwiejszym petem od ar co mnie zaintrygowało gdyż na tym forum jest totalnie odwrotnie.

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#5

Post autor: Figa » pn paź 05, 2015 08:08

Moje robią tam gdzie przesiadują, to znaczy w klatce, na klatce z kuperkiem poza :), na stojaku i na drzwiach, w tych miejscach sobie siedzą i te miejsca mam zabezpieczone tak, że np. pod klatka i pod drzwiami mam rozłożony kawałek foliowego obrusu, kupuję takie już od lat z przeznaczeniem do tego celu, bo łatwo mi się z tego sprząta, a co jakiś tam czas wymieniam na nowy i jest nawet fajnie :). W locie moje amazonki kup nie robią :). Jak ptak jest "ptasim dzieckiem" to robi kupę co chwila, a potem to już normalnie, ale i tak często w ciągu dnia :).
Co do Żako, bo wspomniałeś o nich, to uważam je za ciche papugi ( mówię tu oczywiście o tych ręcznie wykarmionych, nie z woliery), też miałam te papugi, ale musisz pamiętać, że one wybierają sobie tylko jednego "pana".

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#6

Post autor: Grzegorz » pn paź 05, 2015 17:49

Moim zdaniem ręcznie karmione ary są mniej wymagające jeśli chodzi o ilość poświęcanego im czasu niż żako. Na pewno są głośniejsze, ale wymagania żywieniowe mają podobne i zarówno jednym jak i drugim trzeba zapewnić bogate pożywienie i sporą ilość rozrywki. Ary również wybierają sobie osoby do towarzystwa i nie każdemu pozwolą się dotknąć. Jedne i drugie szybko się uczą, jednak żako mają bogatsze słownictwo.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#7

Post autor: Figa » czw paź 08, 2015 13:27

Grzegorz cenna uwaga z tym, że Ary też wybierają sobie jednego właściciela, nie wiedziałam o tym, myślałam, że Ara to jest takim przytulaskiem całej rodziny.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#8

Post autor: pysia34 » śr paź 21, 2015 16:34

To czy ptak wybierze sobie jednego czy wielu opiekunów zależy w dużej mierze od sposobu jego socjalizacji w rodzinie. Jeżeli karmią ptaki wszyscy domownicy z równą częsotoiwością to ptak traktuje na równi wszystkich jeżeli zajmuje się w domu ptakiem jedna czy dwie osoby to wówczas ptak stawia taką osobę wyżej aniżeli pozostałych domowników. Aby ptak nie wybierał sobie jednego opiekuna wystarczy obowiązki i zabawy rozdzielić pomiędzy wszystkich w domu i wówczas ptak nie będzie preferował jednego opiekuna. Realnie niestety zazwyczaj bywa z tym różnie. Dzieci trudno czasem zagonić a druga połowa niekoniecznie lubi nasze hobby więc niekoniecznie te obowiązki i przyjemności są właściwie rozdzielone. Ptaki czują kto oddaje im serce i jeżeli w domu jest więcej osób lubiących ptaki nie będzie wybierał jednej osoby. To dotyczy wszystkich gatunków nie tylko ar czy żako. Jeżeli od pisklaka własciwie socjalizuje się malucha to potem zbiera się to dobrze żniwo :) Jeżeli ptak zaś odczuwa brak akceptacji czy niechęć któregoś z domowników lub też strach nigdy nie wybierze tego domownika na opiekuna a często nietolerancja przeradza się z czasem w agresje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zakup ptaków-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości