Katarzynki czy rudosterki?

Gdzie i jak kupować ptaki.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

darisa19
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 15, 2016 21:07
Ptaki które hoduję: Nic.
Lokalizacja: lubelskie

Katarzynki czy rudosterki?

#1

Post autor: darisa19 » ndz maja 15, 2016 21:40

Dzień dobry wszystkim. Jest to mój pierwszy temat na forum i mam nadzieję, że wybrałam dobry dział. Otóż planuję zakup parki papużek, ale nie potrafię zdecydować pomiędzy dwoma z nich: rudosterkami (głównie zielonolicymi lub brązowouchymi) a ajmarkami prążkowanymi.

W rudosterkach spodobało mi się to, że tak łatwo je oswoić i to, że lubią kontakt z człowiekiem. Mieszkam w domu jednorodzinnym, więc nie byłoby problemu z sasiadami, ale nie jestem pewna jak mój tata zniósłby ciągłe wrzaski. Z tego co czytałam rudosterki należą do konur. Niestety jedni uważają te ptaki za ciche, inni za głośne i nie wiem jak z nimi do końca jest.
Poza tym chciałabym dowiedzieć się czy gryzą meble. Dostarczałabym im zabawki i gałęzie, ale wolałabym żeby nie pożerały moich mebli, z papierem czy książkami nie byłoby problemu.
Czytałam również, że nie akceptują innych ptaków. Czy atakują je, jeśli jakieś zobaczą? W moim pokoju, gdzie by zamieszkały nie ma żadnych zwierząt poza chomikiem, rynkami i swinka mojego brata, ale myślę, że w razie potrzeby mogłaby zamieszkać w innym pomieszczeniu.
Zastanawia mnie również to, czy rudosterki lubią się kąpać.
Co do ajmarek, czytałam o nich, że są spokojne, ciche i da się je oswoić. Spodobało mi się również, że tak lubią sobie chodzić <smile>
Mają mniejsze dzioby i nie podejrzewam ich o pochłanianie mebli, ale proszę o skorygowanie moich poglądów.
Będę dysponowała klatką o podstawie 100x45. Obecnie widziałam ją tylko na zdjęciach w ogłoszeniu, zakupu dokonała za mnie ciocia i będę mogła obejrzeć ją dopiero, gdy rodzinka będzie jechać do nas lub do mojej babci. Czytałam, że takie wymiary wystarczą i dla rudosterek, i dla ajmarek.
Dodam, że nie ma mnie w domu do niecałej czternastej lub piętnastej z minutami raz w tygodniu. Poza tym nie miałabym żadnego problemu z wypuszczaniem papug.
Nie przeszkadza mi bałagan, poza tym już przygotowuję się psychicznie do codziennego sprzątania.
Przepraszam, że mój post jest taki długi, ale chciałam wszystko dokładnie rozpisać. Tych, którzy dobrnęli do końca proszę o radę i z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Pozdrawiam serdecznie!

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#2

Post autor: Boguśka » pn maja 16, 2016 23:32

Witaj!Jesteś na forum krótko i podejrzewam,że nie przeczytałaś wielu postów a szkoda bo jest tu wiele odpowiedzi na Twoje pytania. Wejdź w dział o małych papugach i poczytaj o jednych i o drugich i ewentualnie wtedy dopytaj o coś czego nie uda Ci się znaleźć. Ja osobiście miałam rudosterki i mam kaśki ale trudno by mi było jednoznacznie wskazać którą wybrać.Polecam lekturę czytania forum
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

darisa19
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 15, 2016 21:07
Ptaki które hoduję: Nic.
Lokalizacja: lubelskie

#3

Post autor: darisa19 » wt maja 17, 2016 14:03

Dziękuję za odpowiedź. Poczytałam więcej i skłaniałam się ku kupnu ajmarek.
Kupię więc katarzynki, ale chciałam spytać jeszcze czy ktoś mógłby mi powiedzieć:
czy one dużo chodzą po podłodze? To znaczy wiem, że dużo spacerują i wspinają się, ale wolą robić to na przykład po szafkach i biurkach czy po podłodze właśnie? Powinny starać się przebywać jak najwyżej, ale jak już się oswoją? Oczywiście nie mam zamiaru po nich deptać ( takie śmieszne... <sciana> ).
Przeczytałam gdzieś, że one nie umią się kąpać i dlatego się je spryskuje. To prawda, jeśli postawię im miseczkę z wodą to do niej nie wejdą, czy się utopią? Wolałabym uniknąć czegoś takiego.
Pozdrawiam serdecznie!

Rysiek
Posty: 50
Rejestracja: czw paź 24, 2013 18:17
Ptaki które hoduję: Kanarek harceński Amadyna diamentowa Amadyna wspaniała Piona niebieskoglowa

#4

Post autor: Rysiek » wt maja 17, 2016 15:01

Miałem ajmarki 5 lat nigdy nie chodziły po podłodze. Chyba, że któraś wylądowała przypadkowo. Jeśli już fruwały ta jak najwyżej z mebla na mebel. To łaziki, więc trzeba dużo lin, żerdzi i drabinek. Nigdy nie wchodziły do pojemnika z wodą. Natomiast uwielbiały zraszanie zraszaczem takim do kwiatów z ciepłą wodą. Rozkładały skrzydła i wisiały głową w dół. Trwało to do znudzenia opiekuna, nie ich :-) , lub gdy były kompletnie mokre. Jeśli chodzi o oswojenie to ja miałem 4 sztuki, więc mini stado i byłem raczej tylko prosodawcą :mrgreen: . Jadły z ręki tylko słonecznik, ale na rękę już nie wchodziły. Nauczyłem je wracać po lotach do woliery. Generalnie to miłe i spokojne i stosunkowo ciche papugi.

Awatar użytkownika
Etna
Posty: 64
Rejestracja: pt wrz 12, 2014 15:20
Ptaki które hoduję: kanarki, papugi katarzynki
Lokalizacja: Łomianki

#5

Post autor: Etna » czw maja 19, 2016 19:00

Moje katarzynki, przebywają zawsze na górnych piętrach.
Uwielbiają się kąpać w baseniku, za to boją się spryskiwania.
Mam parkę, która nie jest oswojona. Mają mnie w nosie, najważniejsze, żebym im jedzenie dostarczyła.
Wcale nie są takie ciche, w okresie lęgowym samczyka słychać poza domem, przy zamkniętych oknach. Latem, już o 4-tej rano jest pobudka :)

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#6

Post autor: Boguśka » czw maja 19, 2016 21:19

Tylko trzeba dodać ,że ich odgłosy nawet te głośne są przyjazne dla ucha....U mnie mieszkają na zabudowanym balkonie i większość czasu spędzają w obszernej klatce-można zobaczyć na garnku-gusiaxx ale kiedy zdecydują się wylecieć siedzą najwyżej jak się da i jak napisał Rysiek lubią wisieć głową w dół.Jeżeli chcesz papugę bardziej towarzyską to rudosterki będą odpowiednie bo uwielbiają się miziać ,kiziać włazić do rękawa ....zobacz na garnku.Tylko kup młode niespokrewnione osobniki bo później różnie może być.
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
fotorobart
Posty: 481
Rejestracja: śr gru 28, 2011 21:50
Ptaki które hoduję: Nic nie hoduję. Mam członków rodziny: Wacka i Kasię
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post autor: fotorobart » pt maja 20, 2016 10:11

i obowiązkowo ręcznie karmione (Rudosterki)
uważam, że ja popełniłem błąd kupując dwa "dzikusy" i oswajając je; jedna z nich powinna była być "ręczniakiem" :((

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#8

Post autor: Boguśka » pn maja 23, 2016 21:46

A mówi się że rudosterki fajnie się oswajają <hmmm> ja miałam najpierw ręcznie karmioną i było super tylko trzeba było "tańczyć"jak chciała tzn.kiziać tylko na żądanie,warzywa i owoce najlepiej z talerzyka bo lepiej smakowało i przyjemniej się je w towarzystwie....później dokupiłam z domowej hodowli i fajnie się dogadywały,młody powoli się oswajał ale zaczęła się totalna demolka i niesamowite wrzaski-w klatce źle a po za klatką jeszcze gorzej...mam nadzieję że teraz są szczęśliwe?
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#9

Post autor: GoldAngelo » ndz maja 29, 2016 00:06

Boguśka pisze:mam nadzieję że teraz są szczęśliwe?

Są, chociaż jeśli chodzi o kizianie tylko na żądanie to nic się nie zmieniło ;-)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#10

Post autor: Boguśka » ndz cze 05, 2016 16:54

A doczekałeś się młodych czy młodszy okazał się dziewczynką?
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zakup ptaków-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości