Transport papuzki poza Unie

Jak i w czym przewozić.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Halina
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 24, 2020 15:25
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna

Transport papuzki poza Unie

#1

Post autor: Halina » pn lut 24, 2020 17:00

Drodzy moi,
potrzebuje bardzo Waszej pomocy.
Zanim bede szczesliwa posiadaczka papuzki chcialam przygotowac sie na maxa. Poniewaz dwa razy do roku musze na kilka miesiecy przemiescic sie poza Unie i chcialabym ,zeby ptaszek byl ze mna. Moze ktos z Was w ostanim czasie odbyl podobne podroze. Jakie dokumenty trzeba miec i wogole jak to wyglada na lotnisku, czy gdzies sie zglasza z klatka na dodatkowa kontrole? co dalej po przylocie do innego kraju? czy trzeba sie zglosic do weterynarza w tym kraju? Prosze piszcie jak to wygladalo u Was . Chce wiedziec wszystko ,zeby nie popelnic bledu i zeby nie trzymali nas dlugo zanim wypuszcza z lotniska a tym samym oszczedzic papuzce stresu. Chce wiedziec czego mozna sie spodziewac przy takiej podrozy. Jesli okaze sie , ze jest duzy problem z przewozem bede musiala zrezygnowac z kupna ptaszka. Z gory dziekuje za wszelkie podpowiedzi.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1921
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#2

Post autor: Al » śr lut 26, 2020 18:05

jak ptak opuszcza teren UE to musi miec dokument CITES,na transport do kraju nie będącego w UE lub poza teren EUROPY do uzyskania w ministerstwie , jaki to gatunek ?

Halina
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 24, 2020 15:25
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna

#3

Post autor: Halina » śr lut 26, 2020 23:08

Al , dziekuje za podpowiedz. Rozwazam kupno amazonki oratrix. Od kilkunastu dni wertuje rozne strony na podobny temat i najczesciej pisza o psach , kotach i fretkach ale prawie nic nie pisza o podrozy z papuga. Nadal nie wiem czy potrzebne weterynaryjne swiadectwo zdrowia paputa.Jeszcze nie rozmawialam z liniami lotniczymi ale czytalam ,ze niechetnie biora do kabiny na dlugich przelotach. Porozmawiam z rodzimym LOTem , wiem ,ze psy, koty , fretki moga latac z opiekunem ale ani slowa o ptakach.A napewno nie oddam do luku bagazowego.Eshhh, jeszcze tyle niewiadomych

marcin19800
Posty: 383
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#4

Post autor: marcin19800 » śr lut 26, 2020 23:23

Wiem że w emirates nie można w kabinie żadnych zwierząt bo mi kota chcieli do łuku bagażowego wsadzić.

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#5

Post autor: Figa » czw lut 27, 2020 08:52

Tak papuga w takiej dalekiej podróży to ogromny problem, też się z tym borykam, u mnie są to wyjazdy do syna, do Tajlandii, zostawiam wtedy papugę z mamą, ale co będzie jak mama już nie będzie w stanie się zajmować moją papugą ? Myślę, aby dać ogłoszenie, że poszukuję osoby chcącej się wymieniać opieką nad papugami, ja bym się zaopiekowała papugą takiej osoby podczas jej wyjazdów, a ona by mogła podczas moich wyjazdów przyjąć do siebie Nelkę. Takie rozwiązanie mi się wydaje najbardziej przyjazne dla papugi, chciała bym jednak poznać wcześniej taką osobę, bo trzeba mieć pełne zaufanie, a to nie takie łatwe.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1921
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#6

Post autor: Al » czw lut 27, 2020 15:10

samo swiadectwo wet. to za malo musisz miec dokument CITES na wywoz ptaka poza teren UE - o to pytaj w ministerstwie ochrony srodowiska. ale nie wiem jak wyglada sprawa z kilkakrotnycm przelotem, chyba lepiej bedzie zostawic go w Polsce, czy da sie zalatwic staly takie dokumnet, czy na kazde przekroczenie granicy nie trzeba bedzie starac sie o nowy

Halina
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 24, 2020 15:25
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna

#7

Post autor: Halina » czw lut 27, 2020 18:37

Figa, w moim przypadku pozostawienie papuzke pod czyjas opieka nie wchodzi w rachube , poniewaz moj pobyt w innym kraju trwa miesiacami. Mniej wiecej wyglada to tak ,ze 3-4 miesiace poza krajem , 1-1,5 mies w PL i znowu wyjazd. Wiec chcialabym ,zeby papuzka byla ze mna caly czas. Mam nawet z kim zostawiac ale boje sie ,ze bedzie za mna tesknic( i odchoruje to), a ja za nia. Moj lot trwa 3,5 h , do tego dochodzi czas na lotnisku ok.2h i jeszcze niewiadomo cay na lotnisku docelowym sluzby nie przytrzymaja. Czy to nie zaduze przezycia beda dla papuzki?
Al, za pare dni wracam do PL , bede dzwonic do odpowiednich instytucji o te dokumenty. Wiec rozumiem ,ze potrzebne Cites i zaswiadczenie od wet , mysle ,ze musi byc w jakims okreslonym czasie wydane przed wylotem. No wlasnie a co z powrotem po jakims czasie? Ja sie nie martwie ,ze sie nabiegam po te dokumenty .Bardziej mnie martwi , ze na lotnisku przyczepia sie ,ze zle wypelnione lub brakuje jakiegos podpisu i nie pozwola leciec z papuga.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Transport ptaków-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości