Kilka pytan dot. Chinczyka ;-)

-jest wiele gatunków aleksandrett-omówimy w tym forum jakie są i gdzie wystepuje-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

Kilka pytan dot. Chinczyka ;-)

#1

Post autor: Czukuczan » sob lip 17, 2010 14:35

Witam!

Od dawna interesuje sie aleksandrettami chinskimi i staram sie czytac kazdy artykol o nich, niestety nie widzialem nigdy ich "na zywo" a artykolow o nich jest niewiele stad (i nie tylko) kilka pytan

1; Czytalem, ze dozywaja 15/20 lat... niestety nie moge znalezc tego artykulu, chcialbym zeby ktos podpowiedzial ;]


2; wielkosc; osiaga 50cm z ogonem, jednak widzialem osobniki z bardzodlugim i srednim ogonem... jesli ktos moglby napisac jak duze sa bez ogona lub wstawic zdjecie z porownaniem do czlowieka bylbym wdzieczny ;)

3; Na innym forum przeczytalem ze A. Chinska, jak wiekszosc aleksandrett niezbyt lubi gdy sie ja dotyka - chcialbym skonfrontowac ta wiedze na forum o aleksandrettach ;)

4 Dymorfizm plciowy; poza kolorem dzioba mozna dostrzec roznice miedzy samcem a samica - upierzenie, wielkosc...?

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz ;-)

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#2

Post autor: GoldAngelo » sob lip 17, 2010 15:39

Witaj na forum;)

http://www.aleksandretta.pl/informacje, ... ,10,1.html - tutaj masz informacje które są na portalu, będącym częścią forum;)
1. Tutaj czytałem że obrożne tyle dożywają, ale czy chińskie? Nie wiem
2. Tutaj również niestety nie mogę pomóc.
3. To już zależy indywidualnie od każdego ptaka i jego charakteru, tego jak był traktowany przez hodowce. Można kupić ptaka karmionego ręcznie, z tym, że będziesz musiał mu poświęcać dużo więcej czasu.
4. Dymorfizm występuje, jednak wiele osób robi badania DNA(nie wiem dlaczego):

-Samce mają górną część dzioba czerwoną, samice mają cały dziób czarny. Samce mają jasnożółte oczy i szare nogi.
-Samica ma cały dziób czarny, oraz mają brązowy pasek za uszami.

Jeżeli chcesz kupić tego ptaszka to MisiekPapuga Ma młode. Wiem że część karmi ręcznie, a część odchowują naturalni rodzice. www.hodowlapapug.com -tutaj jest jego strona.;)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#3

Post autor: JC » sob lip 17, 2010 16:00

http://home.wanadoo.nl/psittaculaworld/ ... rbyana.htm
tam znajdziesz w miarę dokładne ich wymiary, no i fotki.

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#4

Post autor: Czukuczan » ndz lip 18, 2010 02:05

Dzieki za odpowiedz!

GoldAngelo pisze:http://www.aleksandretta.pl/informacje, ... ,10,1.html - tutaj masz informacje które są na portalu, będącym częścią forum;)


z tej stronki trafilem na forum ;-)

GoldAngelo pisze:3. To już zależy indywidualnie od każdego ptaka i jego charakteru, tego jak był traktowany przez hodowce.

Jak pisalem znalazlem wlasnie info, ze u aleksandrett to jest regula,iz nie lubia gdy sie je dotyka. Nigdy o tym nie slyszalem, chcialem wiec sie upewnic ;-)

GoldAngelo pisze:4. Dymorfizm występuje, jednak wiele osób robi badania DNA(nie wiem dlaczego):


Podejrzewam, ze u pisklat nie widac plci, a w przypadku gdy ktos chce zarezerwowac np. samice... ;-)



Tak juz napisalem do MisiekPapuga tylko wracam do kraju w okolicach pazdziernika wiec (jeszcze 8-) ) nie wiem czy bede mial mozliwosc kupna od niego ;-)


JC - dzieki za link, znalazlem na nim, ze cala mierzy 50cm, bez ogona 30-24 cm. Granice wydaja sie dosc znaczne, samice sa mniejsze od samcow?

O fotkach myslalem w porownaniu do czlowieka, zeby wlasnie sie zorientowac czy ma wlasnie kolo 25 czy 40 cm (bez ogona :-o ) ;]

pozdrawiam i jeszcze raz dzieki za odpowiedzi ;-)

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#5

Post autor: Czukuczan » ndz lip 18, 2010 05:02

Ah i jeszcze jedno pytanie... niestety nie moge dopisac do poprzedniej wiadomosci; minelo ponad 10 minut ;/

Dla A. Chinskiej zamierzalem zalozyc woliere obudowana na 2 scianach o dlg, ok. 2m, jednak bedzie wypuszczana codziennie na conajmniej polowe dnia...czy w takiej sytuacji dla papugi nie bedzie rowna wygodzie tzw. lotnia czy mniejsza woliera?
A moze jakis gotowiec typu;

http://allegro.pl/item1114263642_wielka ... ml#gallery

lub

http://allegro.pl/item1149602681_wolier ... ml#gallery

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post autor: Krysia- » ndz lip 18, 2010 05:35

Czukuczan, a czytałeś to : http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic ... sc&start=0 - tu masz podane minimalne wymiary woliery.
i tematy o klatkach http://aleksandretta.pl/forum/viewforum.php?f=104
Jeśli już zdecydujesz się na kupno, to klatka z pierwszego linka jest najlepsza i najbardziej praktyczna ze względu na otwierany dach i poziome prety klatki ułatwiające papudze wspinanie się , choć i tak za mała bo jest tylko wysoka a papugi fruwają raczej w poziomie :-D

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#7

Post autor: Czukuczan » ndz lip 18, 2010 06:05

Tak, czytalem to juz wczesniej, tylko jesli ptak ponad polowe dnia bedzie latal chcialem dopytac doswiadczonych hodowcow o wskazane wymiary... z zalozenia jak pisalem chcialem zalozyc woliere wykorzystujaca 2 sciany, na ok. 2m. dlg. i jesli tak doradzicie zostane przy tym...


ps. Jesli moglbym prosic o kilka odpowiedzi z pierwszego posta rowniez... nie wiem czy powtarzac pytanka czy bedzie to tzw. spam ;/

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#8

Post autor: Czukuczan » pn lip 19, 2010 06:07

Moglby mi ktos (hodowca lub byly hodowca aleksandrett) odpisac na pytanie ; czy aleksanretty unikaja dotyku ?

Oczywiscie wiem, ze to kwestia osobnicza, oraz ze kazdego ptaka (nawet kanarka czy golebia :lol: ) mozna nauczyc siedziec na ramieniu czy jesc z reki, za to niektore ptaki (jak wieksze typu ara, kakadu) wrecz domagaja sie "glaskania", innym (np tym kanarkom) trzeba wiele uwagi poswiecic zeby na ramieniu usiadly nie mowiac juz dotyku reki...

Pozdrawiam i bardzo prosze o odpowiedz ;-)

Awatar użytkownika
pabloj
Posty: 189
Rejestracja: wt mar 24, 2009 09:34
Ptaki które hoduję: Aleksandretty
Lokalizacja: Limanowski
Kontakt:

#9

Post autor: pabloj » pn lip 19, 2010 09:31

Czukuczan, każdego ptaka możesz oswoić i nauczyć różnych pierdół a z ptakami karmionymi ręcznie to już w ogóle nie ma problemu bo wszystkie lgną do człowieka - no chyba że mają jakiś uraz.
"Ludzie stoją niżej od papug, niezależnie od wysokości żerdzi." :)
http://www.garnek.pl/pabloj/a

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#10

Post autor: Czukuczan » wt lip 20, 2010 05:27

Taak czytalem ze sa ta jedne z glosniejszych aleksandrett... w prawdzie nigdy z aleksandrami nie mialem wiekszej stycznosci ale tez w krakowie w zoo czesto bywalem kiedys ;] Tam kakadu dawalo mi pokaz jak glosno moze krzyczec papuga :mrgreen: choc po papugach mnicha mam nadzieje ze uda mi sie tego uniknac ;] ptaki z regoly (przynajmniej w moim przypadku) nie "wrzeszcza" gdy sa wypuszczone, a nie zamierzam trzymac jej w klatce

ale do rzeczy, mam 2 pytania ktore chcialbym jeszcze zadac

(o to juz pytalem ale nie dostalem zadawalajacej odp.) W zwiazku z czestymi lotami zastanawiam sie czy jest sens budowy woliery czy nie kupic klatki typu dłg 72 cm wys 146 cm szerć 56 cm, na przyklad cos takiego
http://allegro.pl/item1114263642_wielka ... ml#gallery
Alternatywa jak pisalem jest wieksza wolierka (jak dokladnie sprawdzone ostatnio) na troche +150 cm dlg... oczywiscie klatka bedzie latwiejsza stad pytanie.


2 Oraz czy poza MisiekPapuga(nie odpowiada mi na wiadomosci) znacie jakis chodowcow tych ptakow z parami legowymi... jak pisalem w kraju bede kolo pazdziernika a jesli znajdzie sie dobry hodowca oczywiscie moge jeszcze poczekac...

PS. jesli uwazacie ze mam zalozyc nowe tematy w dziale "hodowla..." oraz "klatki woliery..." napiszcie prosze!

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11

Post autor: Krysia- » wt lip 20, 2010 06:45

Czukuczan, spokojnie :-D są wakacje, sezon urlopowy więc i ludzie nie często zaglądają do kompa ....... :-D a Misiek Papuga na pewno Ci odpisze.

Jeśli papuga ma być często i na długo wypuszczana na loty, to nie ma sensu budować woliery. Kup tę klatkę z allegro. Mam taką samą i naprawdę polecam bo jest łatwa w utrzymaniu czystości, przesuwaniu , drążek w dachu posłuży do siedzenia a odchody opadną na dół klatki. Jest ruszt, pod nim wysuwana szuflada.......

Wiem że aleksandretty chińskie ma też Grzegorz - admin forum, napisz do niego ..... choć on również ,,czas ma na kartki"
Nie musisz zakładać nowych tematów w działach gdyż TU w Twoim pytaniu wszystko zmieścić się może.
Ale ewentualnie możesz założyć temat tu http://aleksandretta.pl/forum/viewforum.php?f=166 że szukasz hodowców aleksandrett chińskich, może ktoś się sam zgłosi lub przynajmniej wskaże hodowcę.

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#12

Post autor: Czukuczan » wt lip 20, 2010 08:47

Dzieki za odpowiedz dot. klatki, faktycznie taka kupie...oczywiscie nie doslownie ta poniewaz aukcja jest zakonczona ale podobna ;] a patyczki zawsze wkladalem wlasne, z parku czy lasu do klatek... i tym razem tak zrobie - choc czytalem ze maja upodobanie do "niszczenia" drewna... polskimi drzewami chyba sie nie zatruja podczas "skubania"... :?:

Z tymi wakacjami i urlopami faktycznie nie pomyslalem :roll: raczej podejrzewalem ze w zlym watku zamiescilem pytania

Do Grzegorza juz pisze... z tematem chwilke sie wstrzymam jeszcze.

ps. zapomnialem w pierwszych postach, pewnie dla tego ze od paru tygodni to forum przegladam okresowo ;] witam wszystkich na forum ;-)

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#13

Post autor: Czukuczan » wt lip 20, 2010 11:25

Wlasnie pojawila sie na allegro "lotnia"; 100x53x85 (dlg szer wys) grubość prętów: 1,5mm
Klatka o ktorej myslalem ma wymiary 72x56x146 gr. pretow 2mm

Wydaje mi sie, iz lepsza bedzie lotnia, ale chcialbym poznac Wasze zdanie...

linki;

http://allegro.pl/item1142984371_wielka ... ml#gallery

http://allegro.pl/item1147167021_lotnia ... ml#gallery

Zalezalo by mi na odpowiedzi w ciagu tych 5-6 dni, pierwszy raz widze taka lotnie, jesli sprzedawca nie zgodzi sie "potrzymac" do czasu powrotu jakos ja kupie

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#14

Post autor: GoldAngelo » wt lip 20, 2010 12:50

Ja wybralbym pierwsza, gdybym mial do wyboru tylko te dwie, lotnie mozesz zrobic sam, na dodatek taka ktora bedzie Ci calkowicie odpowiadala;) Nad woliera pomysl gdy bedziesz chcial troche powiekszyc stadko;) PS. Poszukaj takiej klatki jak w pierwszym linku tylko takiej dlugiej(sa takie na allegro;))
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#15

Post autor: Czukuczan » wt lip 20, 2010 15:00

GoldAngelo, myslales o tej klatce; http://allegro.pl/item1152118159_wolier ... ml#gallery (omegaIII) ?
jest troche wieksza ale podobno klatka nie powinna byc od gory okragla :-/

Od tej "lotni" jest o 15cm krotsza a o 3cm wezsza... podobno wys nie jest tak istotna
Pozdrawiam, Przemek!

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#16

Post autor: GoldAngelo » wt lip 20, 2010 15:51

Czukuczan, podobna, z tym, ze tamta byla tak, jak dwie te do Siebie przysuniete byly;) Jesli nie ma problemu proponuje zakupic klatke za granica, przez neta lub przez rozine;) Jest duzo wiekszy wybor;)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17

Post autor: Krysia- » wt lip 20, 2010 19:04

Czukuczan, papugi jeszcze nie masz więc nie spiesz się aż tak z klatką. Ta niby lotnia, to dla aleksy chińskiej o kant d..y potłuc. Jest za niska !!
Papugi najbezpieczniej się czują gdy stoją /siedzą wyżej od wzroku człowieka. Dla wszystkich ptaków właśnie wysokość ,,urzędowania" - jeśli to jest mieszkanie - jest najistotniejszą sprawą bo tylko wtedy czują się w miarę bezpiecznie i za bardzo nie panikują gdy się zbliżasz - oczywiście mam na myśli ptaki wychowane przez rodziców.
Przy wyborze klatki zwracaj również uwagę na to, jak biegną pręty. Najlepsze są pręty poziome bo ułatwiają wspinaczkę po klatce. Pręty pionowe powodują ześlizgiwanie się łapek , a wogóle są do bani......
Druga sprawa to wysuwana kuweta ułatwiająca utrzymanie czystości.
Ruszt nad szufladą/kuwetą na wyposażeniu klatki jest wspaniałą rzeczą bo wszystko przez niego przeleci i papuga nie będzie miała dostępu do resztek jedzenia wymieszanego z odchodami.
Tu http://www.planeta-zoo.pl/ptaki-ptaki-k ... =2&sort=1a masz wybór klatek a sklep uczestnikiem forum,
http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act ... m1=5&m2=98 - od Justyny kupujemy mieszanki dla swoich papug,

Czukuczan
Posty: 36
Rejestracja: sob lip 17, 2010 01:50
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna, kiedys mnicha, kanarki i odchowany wróbelek który wypadł z gniazda :)
Lokalizacja: Krakow
Kontakt:

#18

Post autor: Czukuczan » śr lip 21, 2010 06:15

Ta lotnie myslalem wyzej postawic ale faktycznie za niska, nie pomyslalem o tym. Kupie klatke typu omega3, ma poziome prety wyzuwana kuwete i wysokosc odpowiednia, inne wymiary tez wydaja sie ok.

To chyba juz wszystko o co chcialem zapytac w tym watku... jak bede blizej powrotu a nie znajde sam to zaloze temat dot. hodowcy tych ptakow...

Dzieki Wam za pomoc ;-)

ps. intryguje mnie co to za papuga pierwsza od gory po prawej w tym bloku reklamowym... ptasietargi.pl

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#19

Post autor: GoldAngelo » śr lip 21, 2010 17:26

A jak już kupisz chińczyka to wrzuć jego zdjęcia;)
Ostatnio zmieniony czw lip 22, 2010 05:10 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 2 razy.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Aleksandretty-gatunki z rodzaju (psittacula)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość