Pomoc w wyborze Aleksandretty

-jest wiele gatunków aleksandrett-omówimy w tym forum jakie są i gdzie wystepuje-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

SebaAwP
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 24, 2018 19:51
Ptaki które hoduję: Obecnie nie posiadam, planuje zakup.

Pomoc w wyborze Aleksandretty

#1

Post autor: SebaAwP » sob lut 24, 2018 21:04

Witam wszystkich

Jestem nowym użytkownikiem tego forum i jest to mój pierwszy post, mam nadzieje że jest w odpowiednim dziale i jest zrozumiały.
Od jakiegoś czasu planuje zakup papugi Aleksandretty obrożnej lub większej i zastanawiam się która będzie bardziej odpowiednia dla mnie i czy w ogóle jest to dobry wybór dla amatora. Dla amatora z tego względu że nie miałem żadnej papugi od wielu lat a dokładnie jedyne jakie miałem to faliste za dziecięcych lat a wiec dosyć dawno. Faliste wspominam bardzo dobrze szczególnie że była bardzo przyjazna i przywiązana do wszystkich domowników, jadła z ręki dawała się głaskać i lubiła siedzieć na ramieniu. Niestety pewnego dnia jak wróciłem ze szkoły papugi już nie było moja babcia nie zauważyła że klatka jest otwarta i otworzyła balkon po czym papuga wyleciała i tyle ją widzieliśmy ;/Kolejno miałem parkę też oswojoną do całej rodziny ale więcej poświęcały czasu sobie jak nam chociaż czasem lubiły wspólne zabawy. Teraz coś o mnie co pomoże Wam w ocenieniu która będzie bardziej odpowiednia dla mnie i czy aleksandretta to dobry wybór. Razem z dziewczyną mieszkamy w Wielkiej Brytanii i jak się domyślacie oboje pracujemy a więc nie ma mnie w domu od 5:20 rano do godziny 16:30 jedynie w Piątki jestem godzinę wcześniej o 15:30, moja dziewczyna pracuje na zmiany jeden tydzień od 6 do 14 a kolejny od 14 do 22. Mając poranne zmiany nie było by nikogo w domu przez ponad 8 godzin za to gdy ma popołudniowe papuga przesiadywała by jedynie 3 godziny sama. Kocham zwierzęta i jestem w stanie poświecić im dużo czasu wiem że to jest bardzo istotne szczególnie na samym początku przy oswajaniu ptaka, co do mojej dziewczyny nie do końca jest przekonana ale znając ją jak już była by z nami na pewno zmieni zdanie i będzie jej poświęcała jakiś czas. Chciałbym żeby w przyszłości papuga nauczyła się słów lub kilku zdań jeżeli to możliwe, która według Was jest lepsza pod tym względem i będzie bardziej znosiła samotny czas, oczywiście postaram się zapewniać jej różne zabawki żeby nie było jej tak źle. Wcześniej myślałem nad Amazonką żółtogardłą ponieważ podobno jest najlepszym mówcą ale z tego co czytałem jest dla bardziej doświadczonych osób i wymaga więcej miejsca a nie chciałbym z braku wiedzy i warunków jej zaszkodzić. Jeżeli się zdecyduje to zakup planuje na maj lub czerwiec ze względu że w kwietniu będziemy 2 tygodnie na wakacjach i byłoby to błędem zostawiając ją na samym początku u kogoś.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#2

Post autor: Figa » pn lut 26, 2018 15:51

Ja odradzam Ci zakup aleksandretty, powiem więcej, odradzam Ci zakup w ogóle papugi, bo to dosyć absorbujące zwierzątka, wymagają dużej uwagi, a piszesz, że mieszkasz w Wielkiej Brytanii, pewnie często przyjeżdżacie do Polski, co wtedy z nią zrobisz ? Ja sobie chyba wcześniej też nie zdawałam sprawy z powagi sytuacji, teraz mnie przeraża myśl, że będę musiała zostawić Nelkę pod czyjąś opieką, jak będę chciała wyjechać i odwiedzić syna, znaleźć osobę godną zaufania nie będzie łatwo.
Aleksandretta obrożna, to gatunek moim zdaniem bardziej nadający się do wolier, miałam kiedyś i nigdy więcej bym jej nie zakupiła, ani nikomu do domu jako pupila bym nie poleciła. Jeśli już bardzo coś chcesz, to przy Twoim trybie pracy proponuję odrazu parę, to nie musi być samiec i samica, mogą być dwie samiczki, chodzi o to, aby miała towarzystwo, może mnichy nizinne ?

SebaAwP
Posty: 2
Rejestracja: sob lut 24, 2018 19:51
Ptaki które hoduję: Obecnie nie posiadam, planuje zakup.

#3

Post autor: SebaAwP » pn lut 26, 2018 20:01

Dziękuje Figa za odpowiedz
Rozumiem że wymagają dużej uwagi oraz czasu który trzeba im poświęcić i jest to na pewno podstawa, co do wyjazdów zdarzają się rzadko szczególnie do Polski bo maksymalnie raz w roku na około tydzień ale za to raz w roku razem z dziewczyną latamy na wczasy 10-14 dni. Oczywiście po zakupie papugi wstrzymamy się z wyjazdami i poświęcimy pierwsze miesiące jej żeby mogła się oswoić i przyzwyczaić do Nas wtedy ewentualnie będzie można myśleć o jakimś wyjeździe. Co do opieki nad papuga nie będzie problemu ponieważ obok Nas mieszkają dwie siostry dziewczyny więc są to 100% zaufane osoby.
Bardziej zastanawiam się czy problemem nie będzie Nasza nieobecność podczas gdy będziemy w pracy, czy zabawki i inne gadżety wystarczą na ten czas.

Teraz moje pytanie czy zdecydowanie nie jest to papuga dla Nas czy jednak jest szansa że jeżeli poświęcimy jej swój czas, uwagę i odpowiednie warunki będzie szczęśliwym pupilem?

Pozdrawiam

cinek
Posty: 3
Rejestracja: sob gru 02, 2017 16:40
Ptaki które hoduję: kanarki, seramy ,inne

#4

Post autor: cinek » wt lut 27, 2018 12:59

SebaAwP - powiem ci tak; jeżeli zdecydowany jesteś zakupem papugi to sobie ja kup, jezeli chodzi o aleksandrette to miałem kiedyś obrożną odkupiłem od kogoś i była prawdopodobnie z woliery dzika , nie można bylo przejść koło klatki bo bardzo się bała i trzepotała po klatce musiałem ją oddac do innego hodowcy u ktorego miała wiecej miejsca i mniej styczności z ludzmi. Jeżeli chcesz mieć paguge w domu to upewnij sie ze jest choc troche przyjazna do ludzi a nie totalny dzikus, 2 tyg na które wyjedziesz to jeżeli bedzie mieć co jeść i pić to nic jej nie bedzie, jeżeli byś miał tak się zajmowac papugą jak opisują w książkach i na forum to musiał byś nie pracować i tylko siedziec z papugą więcej niz z żoną czy dziecmi.To jest ptak który jest związany z człowiekiem bo niema nikogo poza nim a w genach i swojej mądrej głowie chce wolności jak każde zwierze i nic tego nie zmieni.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Aleksandretty-gatunki z rodzaju (psittacula)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości