Podłoże klatki

-pomieszczenia -czyli klatki, woliery itp.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

urek132
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 08:37
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

Re: -wymiary klatek dla papug -

#21

Post autor: urek132 » sob gru 07, 2019 18:24

Jeszcze jedno pytanie odnośnie klatek. Zauważyłem że niektóre klatki na dole posiadają kartkę a niektóre nie. Które rozwiązanie jest bardziej praktyczne?

Awatar użytkownika
Kamila
Posty: 18
Rejestracja: śr lut 11, 2015 16:58
Ptaki które hoduję: Rudosterki zielonolice — turkus opalin i żółtobrzucha.

#22

Post autor: Kamila » sob gru 07, 2019 19:09

Kratka służy do tego, aby ptaki nie chodziły po zabrudzeniach i nie zjadały podłoża.
Z minusów na pewno fakt, że to kolejny element do regularnego czyszczenia. Ale jeśli się go nie ma, to trzeba bardziej dbać o to, czym wykłada się kuwetę/spód klatki - zrąbki, piasek itd. w takim wypadku odpada, bo nasiąka, a zjedzony może zapchać wole. Gazety też odpadają. Do wyboru zostają czyste kartki i niezadrukowane ręczniczki kuchenne.
Ja nigdy nie miałam klatki z rusztem i poradziłam sobie, ale gdybym miała zmieniać klatkę na jakąś droższą, to pewnie wybrałabym taką z rusztem.

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#23

Post autor: Agata82 » sob gru 07, 2019 19:22

Ja mam wolierę omega 2/2 i kratkę od razu potraktowałam jako odrzut nigdy nie użyty. Moim zdaniem jest to dobre gdy ptaki są na dworze i sprzątasz bez ryzyka ucieczki ptaka...innych zalet tego tałatajstwa nie widzę oprócz tego ,że byłoby ofajdane niemilosiernie. Na dno klatki polecam zrębki drewniane, są bezpieczne i praktyczne.

urek132
Posty: 9
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 08:37
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

#24

Post autor: urek132 » ndz gru 08, 2019 06:58

Czyli po wyłożeniu czystych ręczników papierowych nie sypać nic na nie? Pytam bo widziałem w sklepach różnego rodzaju ściółki leśne itd.

Awatar użytkownika
Kamila
Posty: 18
Rejestracja: śr lut 11, 2015 16:58
Ptaki które hoduję: Rudosterki zielonolice — turkus opalin i żółtobrzucha.

#25

Post autor: Kamila » ndz gru 08, 2019 14:12

Nie, nic już nie sypać.

Tutaj bardzo dokładnie opisane są różne sposoby wyłożenia dna klatki (ale trzeba samemu przemyśleć i podjąć decyzję):
http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykulyC/CoNaDnoKlatki.asp

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#26

Post autor: Agata82 » ndz gru 08, 2019 16:32

Kamila pisze:
ndz gru 08, 2019 14:12
Nie, nic już nie sypać.

Tutaj bardzo dokładnie opisane są różne sposoby wyłożenia dna klatki (ale trzeba samemu przemyśleć i podjąć decyzję):
http://www.papugi.dt.pl/PCI/artykulyC/CoNaDnoKlatki.asp
to nie zawsze się sprawdzi, bo są ptaki które obracają ręczniki w trociny i robią syf, trzeba dobrać ściółkę pod siebie - ja na ręczniki dawalam piasek dla papug -ale w pokoju unosil sie specyficzny zapach, który mnie drażnił, dlatego padło na zrębki drewniane, są estetyczne i bardzo ekonomiczne. Sam ręcznik po 2 godzinach będzie wyglądał obrzydliwie.

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#27

Post autor: Rozalka:) » ndz gru 08, 2019 16:57

Co wybrać to na prawdę zależy sporo od cechy osobniczej papugi, mój Zenek i Ruffi Agaty są tego samego gatunku i mają taką samą klatkę, również obie zrezygnowałyśmy z kraty - Ruffi nie wyciąga papieru z pod zrębków ani z pod wcześniejszego piasku, u Zenka kładzenie ręcznika w jakiejkolwiek formie z lub bez piasku/wiórek nie ma sensu bo nie dość że zaraz jest zamieniany w "trociny" to jeszcze dziwne jęki wydaje szarpiąc go jakby krzywda mu się działa <haha>

Awatar użytkownika
Kamila
Posty: 18
Rejestracja: śr lut 11, 2015 16:58
Ptaki które hoduję: Rudosterki zielonolice — turkus opalin i żółtobrzucha.

#28

Post autor: Kamila » ndz gru 08, 2019 17:20

No właśnie, dlatego dodałam, że najlepiej samemu rozważyć za i przeciw i wybrać najlepszą opcję pod własnego papuga :)

Przy moich falistych jednak najlepiej sprawdzały się ręczniczki kuchenne. "Przytrzaskiwałam" je szufladą, więc nawet jak ptaki trzepotały skrzydłami, to ręczniczki zostawały na swoim miejscu. Po 1-2 dniach wystarczyło zwinąć, wyrzucić i włożyć nową. Dzięki temu całą kuwetę mogłam czyścić rzadziej. Ręczniczki zawsze były w całości, żadnej z papug nie przyszło do głowy ich rozrywać, ale widać mało kreatywne mi się trafiły. No i faliste mają jednak mniejsze i nie tak rzadkie odchody, więc nawet taki zabrudzony ręczniczek nie wyglądał źle. Ale powtarzam, to z moich własnych doświadczeń.

Najlepiej przetestować samemu i podjąć decyzję. Oczywiście tylko te bezpieczne opcje.

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#29

Post autor: Figa » wt gru 10, 2019 19:30

Ja kupuję papier do plotera, są w różnych szerokościach, można sobie dopasować do wielkości klatki, taka rolka starcza na bardzo długo.

Agaa
Posty: 1
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 12:53
Ptaki które hoduję: brak

#30

Post autor: Agaa » wt wrz 01, 2020 13:05

Dzień dobry, w poszukiwaniu idealnego podłoża do klatki dla papug które mają tendencję do schodzenia na dół klatki znalazłam coś takiego jak ściółki celulozowe. Czy wg Was są one bezpieczne dla ptaków? Z tego co czytam najbezpieczniej jest wykładać dół klatki ręcznikami papierowymi lub papierem pakowym, wszystkie inne zrębki drewniane, granulaty itd. są niebezpieczne gdyby ptak je zjadł, wydaje mi się, że nawet gdyby taka ściółka celulozowa została zjedzona zostałaby przez ptaka wydalona, podobnie jak z papierem, ale mogę się mylić. Czy ktoś stosował może takie celulozowe wynalazki? Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pomieszczenia dla papug”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości