Poszukiwanie dziur , płeć, skubanie, ręczne karmienie, .....


-papugi żako mają bardzo nerwowe usposobienie do życia w świecie ludzi-są bardzo spokojne a zarazem są nerwowe,są nainteligentniejszymi ptakami z pośród wielu swoich bliskich- swego gatunku,hodowla i przetrzymywanie ich w naszy domach i w swoim życiu jest wielkim wyzwaniem dla właścicieli-praca nad nimi trwa niezmiennie całe życie-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Poszukiwanie dziur , płeć, skubanie, ręczne karmienie, .....

#1

Post autor: gabiryna » ndz maja 23, 2010 11:38

Witam!
prosiłabym doświadczonych hodowców o interpretację zachowania mojego Bolka.
Bolek jest ptakiem z odłowu, ma 18 lat ( ze mną jest od ponad 13). Skubie się od dawna ale nie o to chciałam zapytać.
Papuga miała przeprowadzane badania DNA na płeć, niestety mam dwa wyniki. Gdy go kupowałam , sprzedawca twierdził ,że to samiec ale na poparcie tych słów papieru żadnego nie miał. Parę lat temu zleciłam badania DNA u Kruszewicza- wynik samica.
Zaskoczona byłam ogromnie.
Przy okazji niedawnych badań papugi na wirusy i biochemię, zleciłam przy okazji DNA- wynik samiec.
Zdurniałam już do reszty, a nie mam gwarancji że kolejne badania dadzą wynik właściwy.
A teraz przejdę do sedna:
Bolek od jakiegoś czasu namiętnie poszukuje dziur, znosi tam kartki i tnie na kawałeczki. Ostatnio upodobał sobie półkę przy komputerze i tam przesiaduje. Gdy chcę go zabrać stroszy wszystkie pióra.
Ponadto zawzięcie wali dziobem w przedmioty. Najgorzej jak dzwoni w metalowe miski. Po prostu puka w nie. To samo robi siedząc na swojej półce. Puka w ścianki.
na fotkach Bolek w swojej półce:
Obrazek
Drugie zdjęcie przy próbie zdjęcia papugi z półki, widać jaki nastroszony:
Obrazek
Ostatnio zmieniony czw maja 27, 2010 04:21 przez gabiryna, łącznie zmieniany 1 raz.

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#2

Post autor: essex1 » ndz maja 23, 2010 19:04

U mnie zako znalazł mjejsce na dziuple,ale w szufladzie .Siedzi i czeka aż uchyle i wskakuje,ogląda i też broni.mój Olek to samica.Tak samo zachowywała sie samica aleksy obrożnej przez wiele lat . :->
Pozdrawiam. Artur

pysia34

#3

Post autor: pysia34 » ndz maja 23, 2010 21:12

tak samozachowuje się moja lora :-) byle się gdzieś wetknąć :) nie ma mowy o pomyłce płci u barwnicy :-)

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#4

Post autor: gabiryna » pn maja 24, 2010 08:01

Wiem,że u żako brak dymorfizmu płciowego utrudnia sprawę rozpoznania płci po zachowaniu. Liczę na to,że osoby które hodują żako mogą podpowiedzieć czy takie zachowanie bardziej pasuje do samicy czy do samca. Nigdzie nie spotkałam się w literaturze, które z partnerów buduje gniazdo. U innych gatunków jest to samica, ale to walenie dziobem ? Czytałam,że to samce tak pukają. Fakt,że chodziło o inny gatunek, ale może można to odnieść do zako?
W sumie od jakiegoś czasu Bolek jest bardzo upierdliwy. Jak tylko jestem w jego zasięgu włazi mi na ramię i usiłuje karmić mój nos lub zawartość wola chce mi upchnąć w usta. Drugą papugę zaledwie toleruje, byle nie była za blisko. Raz nawet małemu udało się nakarmić Bolka :shock: .

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post autor: Krysia- » pn maja 24, 2010 08:21

gabiryna, nie wiem czy czytałaś http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=1802
W wypowiedzi Michallipa jest podany link a w nim zdjęcia jak można wizualnie rozpoznać płeć. Zobacz, porównaj, może sama odróżnisz :-D

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#6

Post autor: gabiryna » pn maja 24, 2010 09:14

W takim razie podsyłam kupry moich papug, może komuś coś do głowy przyjdzie? Zawsze to więcej głów niż jedna do interpretacji zdjęć.

Kuper Bolka:
Obrazek

Kuper malucha, tu może być trudność bo to młody ptak i końcówki piór są czarne.
Obrazek

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#7

Post autor: wojtek » pn maja 24, 2010 17:05

gabiryna, Mi wyglada na samicę.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#8

Post autor: gabiryna » pn maja 24, 2010 19:03

Wojtku tylko, który? Młody czy Bolek z tematu? Właśnie się zastanawiałam czy to przypadkiem samica nie ma tak usilnej potrzeby szukania dziupli ( dziur). Z drugiej strony mylą mnie zachowania Bolka typu : próby karmienia, opuszczanie i odchylanie skrzydeł itp..
Widac ewidentnie ,że papuga ma potrzeby, których ja ani maluch nie zaspokoimy. Szukałam kiedyś swego czasu papugi, nawet wyskubanej do zera byle dorosłej. Nie znalazłam, za to kupiłam malucha. Myślałam,że może z maluchem uda się pokonać skubanie Bolka. Udało się do pewnego stopnia, Bolek skubie się mniej ale miłości do malucha nie ma. Toleruje go zaledwie. Teraz czeka mnie określenie płci malucha i dokupienie mu partnera, póki maluch jest na tyle młody,żeby zaakceptować drugiego ptaka.
Nie nastraja mnie jednak optymizmem robienie badań DNA, kiedy z poprzednią papugą miałam takie przeboje. Ciekawe jaka płeć wyszłaby po raz trzeci? Czyżby trzecia :?: :-P

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#9

Post autor: wojtek » pn maja 24, 2010 19:53

Bolek wygląda na samicę. Wstaw jeszcze zdjęcia z profilu.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#10

Post autor: gabiryna » pn maja 24, 2010 20:08

Wojtku czy taki profil wystarczy, czy zrobić z bliska?
Obrazek
Na drugiej fotce Bolek jest w oddali, młody wciął się w kadr:
Obrazek

Dodam,że Bolek bardzo reaguje na głaskanie po plecach. Pochyla głowę i zadziera kuper jak tylko dotknę jego pleców. Może rzeczywiście to samica?

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#11

Post autor: wojtek » pn maja 24, 2010 20:19

gabiryna pisze:Dodam,że Bolek bardzo reaguje na głaskanie po plecach. Pochyla głowę i zadziera kuper jak tylko dotknę jego pleców. Może rzeczywiście to samica?

Samica, ale i młody na samice wygląda.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#12

Post autor: gabiryna » pn maja 24, 2010 20:47

Czyli dziewczyny :roll: . Dzięki Wojtku za nakierowanie mnie.

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#13

Post autor: cocoleo » śr maja 26, 2010 20:29

Gabirynko ale Twój Bolek wyskubany, on tak zawsze?
Mój samiec |ojciec Twojego mlodego| ma ubytki na piersi| tnie pióra\|ale nie tak jak Bolek.
A już się o niego trochę martwiłem.

W tym roku u mojej pary wykluły się trzy maluchy, ale niestety dwa padły \ zagłodziły ich rodzice, miały już prawie ok 1 msc\ trzeciego zabrałem i karmię ręcznie.

Wojtku wzoruję się trochę na Twojej tabelce od senegalek.

Podaję pokarm papudze tyle ile chce jeść \porcje\ co 4 godziny ostatni posiłek o 24.00 i przerwa do 8.00 potem co cztery godziny.
Nie wiem tylko jak długo tego schematu się trzymać?
Narazie papuga czuje się świetnie pokazują się małe, czerwone sterówki i lotki.
Temperatura pokarmu 30-34C, gorzej jest utrzymać mi stałą temp. w cieplarce, waha się od 26 - 30c


Gabiryna widzę, że młody ma u Ciebie jak w raju, pięknie wygląda, widać tryska zdrowiem - cieszę się, że dobrze trafił

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#14

Post autor: wojtek » śr maja 26, 2010 20:39

Wstaw zdjęcia młodego.
Karmisz łyżeczką ? Trzymaj się temperatury w cieplarce i pokarmu to są bardzo ważne parametry. jak będzie miało za zimno w cieplarce nie będzie chciało pobierać pokarmu. Jak pokarm będzie za zimny lub za gorący bedzie zwracać.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#15

Post autor: gabiryna » śr maja 26, 2010 20:42

Cocoleo ( Andrzeju :-D ) , Bolek był tak wyskubany zaraz po przywiezieniu młodego. Zdjęcia są z tego okresu. Natomiast ogony fotografowałam na gorąco po założeniu tematu. Teraz Bolek wygląda o niebo lepiej. Odrosły mu lotki i całe plecy ma pokryte piórami. Niestety brzuch i klatkę dalej skubie. Ale dużo mniej.

cocoleo
Posty: 94
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 21:05
Ptaki które hoduję: szkarłatka, żako kongo
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

#16

Post autor: cocoleo » śr maja 26, 2010 20:52

Miejmy nadzieję, że ten brzydki nawyk mu minie przy młodym.

Wojtku, pokarmu jeszcze nigdy nie zwrócił, je dużo, choć jednego dnia nie chciał jeść aż mnie wystraszył?
Na szczęście szybko mu minęło i apetyt wrócił.
Zabieram go z sobą do pracy gdzie tam dostaje w ciągu dnia dwa posiłki, lubi jeździć samochodem ( głośno wtedy gaworze )
Myślę, że jak obrośnie w pióra to nie będzie trzeba tak go dogrzewać?

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Nauczmy się rozumieć nasze żako-( dzikie i ręcznie karmione)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości