Łączenie dwóch żakusiów


-papugi żako mają bardzo nerwowe usposobienie do życia w świecie ludzi-są bardzo spokojne a zarazem są nerwowe,są nainteligentniejszymi ptakami z pośród wielu swoich bliskich- swego gatunku,hodowla i przetrzymywanie ich w naszy domach i w swoim życiu jest wielkim wyzwaniem dla właścicieli-praca nad nimi trwa niezmiennie całe życie-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

bartosz
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 12:56
Ptaki które hoduję: żako x2
Lokalizacja: Ireland

Łączenie dwóch żakusiów

#1

Post autor: bartosz » pn gru 27, 2010 19:30

Witam
Od jakiegos czasu mieszka z nami żakus , sporo czekałem na badania plci - na otrzymanym ceryfikacie widnieje samiec :) , tak wiec chcac aby czul sie razniej w dniu dzisiejszym przywiozlem mu nieco mlodsza samiczke ( wiem wiem niekoniecznie musza sie dorac w pare ale ...).
I teraz pytanie : Jak je polaczyc ? klatka jest spora i spokonie obie papugi mogly by byc razem a na wiosne budowana jest wlasnie woliera zew ( 3m dlugosci 1,5m szerokosci i 1,8m wysokosci
Na chwile obecna sa w oddzielnych klatkach , moj samczyk jest o kilka miesiecy starszy ma troszke ponad 6 miesiecy , ona dopiero 3
Widze zywe zainteresowania samczyka nowoprzybylym domownikiem ale i hmm "nadymanie sie " rozklada lekko skrzydla
Poniewaz to jest pierwszy dzien wiec nie wypuszczam ich w tym samym czasie.
Moze ktos ma jakies dswiadczenia i udzieli paru wskazowek ?

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#2

Post autor: glizda177 » pn gru 27, 2010 20:10

ptaki sa recznie karmione?Jeśli tak to głębsza sprawa łączenie żako to spore wyzwanie nawet dobrane pary potrafią sobie zrobić krzywdę . Moje żako kupiłam już w parze ale są to ptaki recznie karmione i połaczone z tego co właściciele mówili należy jak najbardziej odsunąć się od ptaków by znalazły towarzystwo w swoim gatunku. Odnośnie nadymania ... na pewno nowo przybyły ptak wzbudza nerwy bo przecież to intruz. Jakiej wielkości jest klatka? .Ptaki najlepiej łączyć na gruncie neutralnym jesli obecnie klatkę zamieszkuje samczyk uzna ją jako swój teren i draka gwarantowana. Jeśli masz taką możliwość może spróbuj zrobić ptaki pokoik ?.U mnie nawet parka mająca spora przestrzeń bo klatką jest wielgaśna i ptaki też potrafią się pogonić mimo że żyją ze sobą od 5 lat .

bartosz
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 12:56
Ptaki które hoduję: żako x2
Lokalizacja: Ireland

#3

Post autor: bartosz » pn gru 27, 2010 20:22

glizda177 - oba ptaki były ręcznie karmione , klatka ma hmm 100 długości 60 szerokości i z 120 zm wysokości ,cale szczęście jest 2ga na chwile obecna .
postaram sie obie klatki postawić obok siebie aby ptaki się widziały i po kilku/nastu dniach wyposzczę oboje w tym samym czasie .
Nie chciałbym aby na początku zaraz doszło do awantury , samiczka tak czy siak musi się zaaklimatyzować jakiś czas a ze ma dopiero 3 miesiące to jeszcze niezdarna troszkę :-P

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post autor: wojtek » pn gru 27, 2010 20:24

Żaczki są młode i nie będzie kłopotów w połączeniu pod warunkiem, że hodowca trzymał je w grupie rówieśników.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#5

Post autor: essex1 » pn gru 27, 2010 21:19

Trzymaj w odzielnych klatkach do czasu zbudowania woliery,potem oba wpuść na obcym dla nich terenie.To młodziaki przecież. ;-)
Pozdrawiam. Artur

bartosz
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 12:56
Ptaki które hoduję: żako x2
Lokalizacja: Ireland

#6

Post autor: bartosz » śr gru 29, 2010 15:36

Dzisiaj mialo miejsce pierwsze spotkanie - oboje wypuszczeni z klatek .
Efekt taki ze gdy ta niezdara samiczka ( 3 miesiace - jest jeszcze strasznie niezdarna ) siedzi mi na ramieniu to samiec momentalnie tez musi na mnie usiasc.
Gdy ona proboje gdzies leciec - leci za nia .
I gdy tylko jest blisko to proboje ja podszczypywac , a to za noge a to piorko jakies zlapac i ciagnac .
A juz jak wyladowala na jego klatce to .... lazil i podszczypywal - rozumiem to jego klatka :P
Plusy sa taie ze zaczal jesc to czego wczesniej nie chial - ona moze to ja tez :D

Woliera bedzie gotowa za jakies 3 tyg - moze wczesniej , do tego czasu postaram sie zeby na "wolnosci" troszke ze soba przebywaly .
Roznica wieku jednak na chwile obecna jest spora

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#7

Post autor: wojtek » śr gru 29, 2010 16:07

bartosz pisze:Roznica wieku jednak na chwile obecna jest spora

To żadna różnica. Zaczki dojdą do porozumienia.
Czy obydwa ptaki są od jednego hodowcy? Jeżeli tak istnieje możliwość, że są rodzeństwem.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

bartosz
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 12:56
Ptaki które hoduję: żako x2
Lokalizacja: Ireland

#8

Post autor: bartosz » śr gru 29, 2010 18:36

Oczywiscie ze sa z roznych hodowli
Samiec jest z UK natomiast samiczka z IE ( mieszkamy w IE )
A roznica wieku jest teraz widoczna - wiem wiem bedzie sie szybko zacierala :)
Ta mala oferma wymaga jeszcze recznego dokarmiania , latanie nie wchodzi za bardzo , ale to dobrze bo szybko sie w naszej rodzince zaaklimatyzuje , chociaz samczyowi tez niewiele to zajelo - jakies 2 tyg i czul sie juz bardzo pewnie

wojtek - widze ze jestes z Bialegostoku - tam sie urodzilem i wychowalem :D

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#9

Post autor: Grzegorz » czw gru 30, 2010 00:09

glizda177 pisze:ptaki sa recznie karmione?Jeśli tak to głębsza sprawa łączenie żako to spore wyzwanie nawet dobrane pary potrafią sobie zrobić krzywdę.


Wszystkie ptaki mogą sobie robić krzywdę i myślę że nie jest to trudniejsze niż u aleksandrett obrożnych. Zgadzam się z Wojtkiem - dojdą do porozumienia, ale czy będą z tego młode tego nikt nie zgadnie. Jedno jest pewne - będziesz musiał na to sporo poczekać...
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

bartosz
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 12:56
Ptaki które hoduję: żako x2
Lokalizacja: Ireland

#10

Post autor: bartosz » czw gru 30, 2010 08:48

Nie tyle chodzi mi o mlode co o towazysza dla paputa , a jak juz to najrozsadniej chyba parke miec :)

bartosz
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 12:56
Ptaki które hoduję: żako x2
Lokalizacja: Ireland

#11

Post autor: bartosz » pt gru 31, 2010 20:00

Poza klatami zaczyaja sie dogadywac , nie ma wiekszych spiec i potrafia sie soba zajmowac
Loty tylko w parach :) Jak zaczna latac to wszyscy domownicy robia "lotnik kryj sie"
Trzeba tylko uwazac na samiczke bo o ile z latanie sobie jakos radzi to jesli chodzi o ladowanie to ....

Obrazek

bartosz
Posty: 20
Rejestracja: ndz kwie 19, 2009 12:56
Ptaki które hoduję: żako x2
Lokalizacja: Ireland

#12

Post autor: bartosz » czw sty 20, 2011 14:05

Obrazek

Awatar użytkownika
Klaudyna
Posty: 29
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:27
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie
Lokalizacja: Dolnośląskie

#13

Post autor: Klaudyna » śr mar 09, 2011 17:49

Chciałam zapytać, czy do towarzystwa Żako można dokupić inną papugę np. Aleksandrettę ? Czy to musi być ten sam gatunek ? I czy np. starszy ptak może być czy raczej młody ?

sebastian
Posty: 112
Rejestracja: śr gru 16, 2009 19:23
Ptaki które hoduję: nimfy białogłowe, nierozłączki,aleksandretty,modrolotki, gołąbki,konury
Lokalizacja: siedlce
Kontakt:

#14

Post autor: sebastian » śr mar 09, 2011 18:08

Klaudyna najlepiej dokupić ptaka tego samego gatunku i w podobnym wieku.
pozdrawiam sebastian

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#15

Post autor: glizda177 » śr mar 09, 2011 18:08

najlepiej łączyc ptaki młode wiec takie jak twój żaczek .Zaczek najlepiej by byl w tym samym wieku młodych na rynku jest dużo. Ja odradzam aleksy sa teretorialne i inne gatunki tez słabo się spisza bo nie moga mieszkac z zaczkiem w klatce . Najlepsze zaczkowe towarzystwo.

Awatar użytkownika
Klaudyna
Posty: 29
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:27
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie
Lokalizacja: Dolnośląskie

#16

Post autor: Klaudyna » śr mar 09, 2011 18:24

Ok dziękuje za odpowiedź. W tej chwili nie bedzie mnie stać dokupić drugiego, jeśli w późniejszym czasie bym dokupiła bedzie większy problem z połączeniem ich razem ?

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#17

Post autor: glizda177 » śr mar 09, 2011 23:04

łączenie w młodym wieku ma najwiekszą szanse udania się . Moje ptaki były łaczone jako roczniaki z tego co wnioskuje z rozmów z byłymi właścicielami . Była róznica około pół roku miedzy nimi .

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Nauczmy się rozumieć nasze żako-( dzikie i ręcznie karmione)-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości