Zwracanie pokarmu z wola

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Tańcząca_Barabanda
Posty: 18
Rejestracja: pt paź 04, 2019 10:40
Ptaki które hoduję: Barabanda, wróbliczka, kanarki, mewki japońskie.

Zwracanie pokarmu z wola

#1

Post autor: Tańcząca_Barabanda » pt sty 10, 2020 02:07

Otóż mój problem polega na tym, że moja papuga od jakiegoś czasu zwraca ziarna z wola. Już kiedyś pisałam na forum o jej problemie z dłubaniem palcem w gardle, mimo, że weterynarz stwierdził, że nic jej nie dolega to jednak problem stał się większy, kiedy podrapała się w gardle tak mocno, że była krew. Co prawda krwi dużo nie było, bo trochę na palcu i na policzku oraz trochę odciśnięte na patyku, ale jednak mnie to zaniepokoiło. Nie jestem pewna, ale nie wiem czy to właśnie nie od tego momentu zaczęła się problemy ze zawracaniem pokarmu z wola. Ogólnie papugą wygląda jakby miała problem z jedzeniem, bo bardzo często kiedy je, nabiera ziarna do dzioba, wchodzi na patyku i memli je w dziobie przez ok. minutę, dwie, po czym często wypluwa z dzioba kilka ziaren. Chciałam jeszcze podkreślić, że papuga cały czas dłubie w palcem w gardle i jest to chyba nawyk nieuleczalny, bo kiedy próbuję coś zrobić, żeby tego nie robiła to pomaga dopiero kiedy do niej podejdę i np. otworzę klatkę lub puknę lekko w kraty.

Ogólnie papuga jest w dobrej kondycji: je, pije, ma dużo energii i nie wygląda na chorą, choć wydaje mi się, że jej odchody są trochę rzadsze.
Do weterynarza pojadę dopiero we wtorek, bo niestety nie mam możliwości wcześniej.
Czy ktoś może wie co może jej dolegać?

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#2

Post autor: Figa » pt sty 10, 2020 08:28

A w jakim ona jest wieku ? Zazwyczaj jedzenie ziarna wygląda tak, że papuga sobie pojedyncze ziarenka zjada, nie nabiera pełnego dzioba i tego nie memła, dziwne to zachowanie Twojej papugi, może ona jest na tyle młoda, że jeszcze nie potrafi jeść ziarna ?

Tańcząca_Barabanda
Posty: 18
Rejestracja: pt paź 04, 2019 10:40
Ptaki które hoduję: Barabanda, wróbliczka, kanarki, mewki japońskie.

#3

Post autor: Tańcząca_Barabanda » pt sty 10, 2020 15:04

Figa pisze:
pt sty 10, 2020 08:28
A w jakim ona jest wieku ? Zazwyczaj jedzenie ziarna wygląda tak, że papuga sobie pojedyncze ziarenka zjada, nie nabiera pełnego dzioba i tego nie memła, dziwne to zachowanie Twojej papugi, może ona jest na tyle młoda, że jeszcze nie potrafi jeść ziarna ?
Papuga ma ok. 7 lat. Z resztą mam ją od 4 lat i nigdy takiego problemu nie było. Właściwie je przez około minutę i po tym czasie zwraca kilka ziaren z wola. Raczej je ziarna pojedynczo, ale zwraca kilka.

marcin19800
Posty: 380
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#4

Post autor: marcin19800 » pt sty 10, 2020 15:25

Być może jest to infekcja spowodowana fungusami lub bakteriami. Normalnie wol powinien się oproznic wkrótce po posiłku. Jeśli nie, to jest zastoj pokarmu i ptak dlubie, zastój może być niebezpieczny ponieważ resztki się rozkładają w wolu. Ponowny kontakt z weterynarzem od ptaków będzie wskazany.

Tańcząca_Barabanda
Posty: 18
Rejestracja: pt paź 04, 2019 10:40
Ptaki które hoduję: Barabanda, wróbliczka, kanarki, mewki japońskie.

#5

Post autor: Tańcząca_Barabanda » pt sty 10, 2020 15:34

marcin19800 pisze:
pt sty 10, 2020 15:25
Być może jest to infekcja spowodowana fungusami lub bakteriami. Normalnie wol powinien się oproznic wkrótce po posiłku. Jeśli nie, to jest zastoj pokarmu i ptak dlubie, zastój może być niebezpieczny ponieważ resztki się rozkładają w wolu. Ponowny kontakt z weterynarzem od ptaków będzie wskazany.
Dziękuję za odpowiedź. Niestety do weterynarza najwcześniej, jak już poprzednio wspomniałam mogę podjechać dopiero w najbliższy wtorek.

marcin19800
Posty: 380
Rejestracja: pt lis 29, 2019 20:05
Ptaki które hoduję: nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Odense, DK

#6

Post autor: marcin19800 » pt sty 10, 2020 15:41

Przetłumacz sobie to. Może pomoże
https://www.google.com/amp/s/mobile.pet ... mon-causes

Tańcząca_Barabanda
Posty: 18
Rejestracja: pt paź 04, 2019 10:40
Ptaki które hoduję: Barabanda, wróbliczka, kanarki, mewki japońskie.

#7

Post autor: Tańcząca_Barabanda » pt sty 10, 2020 17:27

marcin19800 pisze:
pt sty 10, 2020 15:41
Przetłumacz sobie to. Może pomoże
https://www.google.com/amp/s/mobile.pet ... mon-causes
Dziękuję. Już czytałam. Pomogło jeśli chodzi o dowiedzenie się przyczynach, które mogły to spowodować. I tak pojadę do weterynarza, bo sama nie jestem w stanie jednak określić dlaczego to robi i wdrożyć odpowiedniego leczenia, ale i tak dziękuję, bo artykuł był bardzo przydatny.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące gatunku barrabanda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość