Ara Chloroptera

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-

Dawid_Ara
Posty: 59
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 09:13
Ptaki które hoduję: Ara Chloroptera, Nimfa
Lokalizacja: Pelplin

Ara Chloroptera

#1

Post autor: Dawid_Ara » sob wrz 27, 2014 09:47

Witam. Od 2 tygodni jestem posiadaczem Ary Chloroptera. Nie kupilem tej papugi, nikt Mi Jej nie podarował. Musiałem Ją przygarnąć ponieważ wcześniejszy właściciel zaniedbywał papugę. Nie jestem hodowcą ale czytam masę tematów ( wiadomo że to nie to samo co doświadczenie ). Ara ma 4 miesiace, kupilem pokarm do recznego karmienia "Kaytee - Pokarm do ręcznego karmienia duże papugi" do tego miele Mu granulat "ZuPreem FruitBlend Flavor Large Parrots" + troszke bułki tartej. Podaje Mu 3 razy dziennie co 8h. Dawkuję to tak. Kaytee 1,5 dużej łyżki + mała łyżka zmielonego granulatu + troszke bułki tartej. Proszę o jakieś wskazówki czy robię wszysto dobrze? Wodę postawiłem w misce bo wczesniej papuga Jej nie dostawała, ale Ona nie pije Sama więc podaję Jej od czasu do czasu łyżką małą do dziobka. Papuga waży 1,2 kg. Proszę o wskazówki czy mam już podać inne jedzenie? jak Ją przestawić? czy mam dawać wode czy czekać aż sama bedzie piła? dodam że pokarm podaję strzykawką ( bez wężyka ), daje powoli do dziobka, czekam aż zje i powtarzam czynność, daje ciepły pokarm ( wiem ze nie moze byc goracy ani za zimny). Prosiłbym o pomoc kogoś doświadczonego, mogę nawet zadzwonic czy podjechać ( jestem z okolic Gdańska ). Również proszę o wyrozumiałość, wiem że to nie "zabawka", że powinien mieć Ją ktoś, kto wie jak sie Nią zajmować profesjonalnie, ale przecież nie mogłem Jej zostawić na zagłodzenie. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Dziś wstawię zdjęcia papugi, nie jest w pełni opierzona jeszcze, ale przez 2 tygodnie urosła "w oczach". Pozdrawiam
"Zrób pierwszy krok- Drugi zrobimy razem."

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#2

Post autor: pysia34 » sob wrz 27, 2014 16:53

4-miesieczna nie w pełni upierzona i ważąca 1,2 kg? rosnąca ara chloroptera? Jakieś żarty? 4- miesięczne ary potrafią już jeść samodzielnie, są w pełni upierzone w wieku 3 miesięcy i w tym wieku nie rosną już w oczach.

Awatar użytkownika
ExoticParrotsCenter
Posty: 21
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 00:44
Ptaki które hoduję: aleksandretty obrożne
Lokalizacja: Kutno

#3

Post autor: ExoticParrotsCenter » sob wrz 27, 2014 20:17

Też jestem młody stażem na tym forum i nie wiem kto hoduje ary,ale KRYSIA bądź WOJTEKZ to osoby z dużym doświadczeniem i wiedzą. Spróbuj z nimi nawiązać kontakt , na pewno Ci pomogą:)

Pako2014
Posty: 73
Rejestracja: wt sie 19, 2014 20:35
Ptaki które hoduję: Rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Tomaszow Maz.

#4

Post autor: Pako2014 » sob wrz 27, 2014 20:20

Dokładnie Krysia i Wojtek to odpowiednie osoby mi tez juz pomogli.

Dawid_Ara
Posty: 59
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 09:13
Ptaki które hoduję: Ara Chloroptera, Nimfa
Lokalizacja: Pelplin

#5

Post autor: Dawid_Ara » sob wrz 27, 2014 20:24

ExoticParrotsCenter dzięki wielkie za poparcie, przewalam internet od rana, nie moge nigdzie znaleźć informacji jak mam postąpić. Jutro jak wrócę do domu, to spróbuje podac jej owoce ( znalazłem informacje jakie mozna podawać ), wybiorę miekkie, jesli zacznie jeść to bede dokarmiać 2 razy dziennie zamiast 3 razy i podawać miękkie owoce. Dzis nauczyłem ją pić z pojemnika ( taki mały garnek ) to i może zacznie powoli jeść. będę ważył codziennie i kontrolował wagę. Widocznie muszę sobie Sam radzić.
"Zrób pierwszy krok- Drugi zrobimy razem."

Awatar użytkownika
ExoticParrotsCenter
Posty: 21
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 00:44
Ptaki które hoduję: aleksandretty obrożne
Lokalizacja: Kutno

#6

Post autor: ExoticParrotsCenter » sob wrz 27, 2014 20:31

Życzę Ci powodzenia! I niech papug rośnie :) ja niestety Ci nie pomogę, napisz doKRYSI,WOJTEKZ nawet dzisiaj, na 100% ktos z nich odpisze jak nie dziś to jutro.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#7

Post autor: pysia34 » sob wrz 27, 2014 20:59

Nie bardzo rozumiem nadal co piszesz wziąłeś od hodowcy.... hodowca wolał wlewać do kieliszka... uratowałeś ją od śmierci głodowej? A rodzice? U hodowcy to chyba ktoś ją jednak karmił do tej wagi 1,2kg. Tym postem miałam na celu uświadomić ci że ara 4 -miesieczna je samodzielnie, przynajmniej powinna. Rozmijasz się z prawdą w odniesieniu do wagi ale to szczegół. Jak hodowca ją głodził to skąd taka waga.. W tym wieku ary już zrzucają wagę usamodzielniając się. Czyli tracą ją.
Kto ci kazał podawać bułkę mieloną? Zbędne rozpychanie i żadne żywienie. Ptak powinien być inaczej żywiony. Po pierwsze musisz zrezygnować z bułki tartej. Granulat możesz już podawać namoczony w niewielkiej dawce ciepłej wody lub ciepłego soku owocowego. Do tego granulat i pokrojone drobno owoce na początek jabłko, banan,mango, śliwki itp. Swoim arom podaje na pierzeniu olej z macadamii. Spróbuj zamienić strzykawke na łyżeczke wówczas będziesz mógł do keety dodać mielone na grubo łuskane ziarna. Najłatwiej przestawić młodą are na kiełki i ja od tego zaczynam usamodzielnianie arusi.

Dawid_Ara
Posty: 59
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 09:13
Ptaki które hoduję: Ara Chloroptera, Nimfa
Lokalizacja: Pelplin

#8

Post autor: Dawid_Ara » sob wrz 27, 2014 21:42

Uzyskałem już pomoc od Figa za co bardzo dziękuję. Pan do którego dostałem numer odebrał natychmiast, podzielił się wiedzą jak z kimś znajomym oraz powiedzial ze mogę dzwonić bo zawsze służy pomocą. Dziękuję wam wszystkim za pomoc, ponieważ staraliscie się najbardziej. Jesli tylko będę mógł w czymś pomóc to o każdej porze dnia służe pomocą. Co do pysia34 jestem jak najbardziej pozytywnie nastawiony aby dojść do kompromisu, szkoda tylko że w chwili kiedy prosilem o rade uzyskałem tylko krytykę. Mimo to dziękuję za wypowiedz i przepraszam za błędy ale pisałem bardzo szybko, gdyż sytuacja tego wymagała. Pozdrawiam
"Zrób pierwszy krok- Drugi zrobimy razem."

Awatar użytkownika
ExoticParrotsCenter
Posty: 21
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 00:44
Ptaki które hoduję: aleksandretty obrożne
Lokalizacja: Kutno

#9

Post autor: ExoticParrotsCenter » sob wrz 27, 2014 21:59

Jeszcze raz powodzenia! :) mam nadzieję, że będziesz informował jak idą postępy w wychowaniu ptaka + jakieś fotki:)

Dawid_Ara
Posty: 59
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 09:13
Ptaki które hoduję: Ara Chloroptera, Nimfa
Lokalizacja: Pelplin

#10

Post autor: Dawid_Ara » sob wrz 27, 2014 22:02

Jutro już bedą fotki :) oraz wypełnię resztę informacji w profilu :) zostanę na trochę :) Pozdrawiam :)
"Zrób pierwszy krok- Drugi zrobimy razem."

Adrian1
Posty: 365
Rejestracja: czw lis 03, 2011 11:33
Ptaki które hoduję: Kakadu Alba - para
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

#11

Post autor: Adrian1 » sob wrz 27, 2014 22:38

Co do ary to chaotycznie napisales.. 4 miesiace , waga w sumie prawidlowa, recznie dokarmiasz to daj namiary na takiego kogos moze wiecej jest papug u niego ktorym trzeba pomoc chetnie pomoge. Rowniez uwazam ze z bulki tartej powinienes zrezygnowac.. jakie ona ma skladniki odzywcze? Powinienes podawac teraz kielki, namoczony granulat oraz mieszanke niech jiz zaczyna grzebac w niej dziobem.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#12

Post autor: pysia34 » sob wrz 27, 2014 23:57

Wracając do ary jeśli jeszcze sie pierzy kup koniecznie ten olejek macadamia w sklepie ekologicznym powinna być już upierzona w wieku prawie 5 miesięcy. Pomijając fakt że powinna też być już samodzielna. Od jakiego hodowcy pochodzi?

Dawid_Ara
Posty: 59
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 09:13
Ptaki które hoduję: Ara Chloroptera, Nimfa
Lokalizacja: Pelplin

#13

Post autor: Dawid_Ara » ndz wrz 28, 2014 00:43

Wracając do tematu. Darujmy już sobie ten temat wczesniejszy, lecz to nie zmieni faktu że się uniosłaś, odebrałem to tak jak to napisałaś ale teraz chodzi o coś wazniejszego. Ara wykluła sie 06.06.2014 wiec ma ponad 3 miesiace ( prawie 4). W klatce mam pełno "łusek", odpadają z piórek. Jutro wstawię zdjęcia to możesz spojrzeć. Zrobię dokladne zdjęcia. Hodowca powiedział że trzeba ją karmić jeszcze recznie tylko odstawic bułkę ( faktycznie zle ze to podawałem) a Zupreem wsypać do miseczki. Do tego kazał kupić ziarka Deli natural 60 i 64 z hodowlapapug.pl i tez podac w miseczki + woda w osobnej misce. Co o tym sadzisz? jaka jest Twoja opini? chętnie Jej zasięgnę.

Napisz Mi co mam jutro jej podac? co z karmieniem recznym ? według Ciebie.
"Zrób pierwszy krok- Drugi zrobimy razem."

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#14

Post autor: gabiryna » ndz wrz 28, 2014 10:49

Jeśli Basia nie zdąży udzielić Ci odpowiedzi, zrób jak radziła wcześniej. Namocz granulat
( chyba pisałeś, że masz ZuPreem) w ciepłej wodzie lub ciepłym soku owocowym np. kubuś
( taki dla dzieci a nie napój owocowy imitujący sok), podaj w miseczce wodę i obserwuj ptaka. Do tego podaj drobno pokrojone owoce ( jakie masz pod ręką np. jabłko, banan, melon). Na razie wstrzymaj się z ziarnem. Zobacz, czy papuga będzie cokolwiek z tego co podasz jadła. Jeśli zacznie jeść to super, dokarm ją ewentualnie papką dla piskląt na wieczór przed spaniem. Musisz próbować usamodzielnić ptaka bo arci jest wygodnie, że dostaje ciepłą papkę do dzioba i nie musi się wysilać sama. Więcej szczegółowych rad uzyskasz od Basi-Pysi.
Pozdrawiam.

Dawid_Ara
Posty: 59
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 09:13
Ptaki które hoduję: Ara Chloroptera, Nimfa
Lokalizacja: Pelplin

#15

Post autor: Dawid_Ara » ndz wrz 28, 2014 17:42

Witam ponownie. Przestańmy "kąsać jadem" tylko rozmawiajmy na temat. Więc co polecacie? dzis postawiłem Jej na dole w klatce ( na dnie, bo ma tam karton, mimo że ma patyki) miseczkę z wodą i pokrojone jabłka. Dawałem jej bananka. Wodę pije z miseczki, bananka bardziej oblizywała. Czy miseczki zostawić na dnie? czy już zawiesić ? Tak jak napisałeś, Bilka czeka tylko na podanie pokarmu ze strzykawki. mam to ograniczyc? proszę o wypowiedz osób które tak polecacie. Pozdrawiam
gabiryna pisze:Pozdrawiam i też czekam z niecierpliwością na zdjęcia arci. A znasz płeć malucha?

Tak, to samica. Fotki będą jutro :)
gabiryna pisze:Jeśli Basia nie zdąży udzielić Ci odpowiedzi, zrób jak radziła wcześniej. Namocz granulat ( chyba pisałeś, że masz ZuPreem) w ciepłej wodzie lub ciepłym soku owocowym np. kubuś
( taki dla dzieci a nie napój owocowy imitujący sok), podaj w miseczce wodę i obserwuj ptaka. Do tego podaj drobno pokrojone owoce ( jakie masz pod ręką np. jabłko, banan, melon). Na razie wstrzymaj się z ziarnem. Zobacz, czy papuga będzie cokolwiek z tego co podasz jadła. Jeśli zacznie jeść to super, dokarm ją ewentualnie papką dla piskląt na wieczór przed spaniem. Musisz próbować usamodzielnić ptaka bo arci jest wygodnie, że dostaje ciepłą papkę do dzioba i nie musi się wysilać sama. Więcej szczegółowych rad uzyskasz od Basi-Pysi.
Pozdrawiam.

Tak zrobię, wodę pije jak jej pokazałem. Myślę ze z jedzeniem nie bedzie az tak zle. Jutro namocze zupreem ciepłą wodą i zobacze czy sobie zje. Przed karmieniem Jej podam, bo jak jest najedzona to niechce współpracować :) bedzie troche głodna to moze zje. postawię pokarm w klatce, aby wiedziała że tam Go zawsze bedzie miała. Jutro napisze co z tego wyszło, jak nie to bedziemy dalej myslec. Pozdrawiam
Namoczę Go narazie wodą. Jesli nie to kupie Kubusia ( tego gęstego ) jesli mozna? i tym Jej namoczę. Prosze o wypowiedzi i wskazówki.
Oprócz tego będę działał z jabłkiem drobno pokrojonym i banankiem. Pierw dam Jej do dziobka, widac ze smakuje Jej bananek bo dzis się oblizywała ( tylko że była po karmieniu i nie chciala zbytnio jeść ).
"Zrób pierwszy krok- Drugi zrobimy razem."

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#16

Post autor: pysia34 » ndz wrz 28, 2014 18:38

Drobno znaczy na max pół cm kawałki i wciskasz je do dzioba, przytrzymując dziub, jak wypadnie to znowu i kolejne tak samo. Kupiłeś gotowe kiełki? :) Nakarm rano papką a w międzyczasie wciskaj do dzioba miekkie tak jak Ci radziłam wcześniej. Miałeś wstawić zdjęcie :) Mogę je prosić ? Chodzi o pierzenie. Podawaj też te inne pokarmy o których pisałam. Jak nie kupiłeś Kubusia podaj granulat namoczony w wodzie. Możesz też zrobić granulat moczony w rzadkim Keety. Bardzo rzadkim i też postawić w miseczce.Możesz podać i na dole i bliżej żerdzi. Jak efekty podawania miękkiego?

Dawid_Ara
Posty: 59
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 09:13
Ptaki które hoduję: Ara Chloroptera, Nimfa
Lokalizacja: Pelplin

#17

Post autor: Dawid_Ara » ndz wrz 28, 2014 18:47

Witaj. Jak jej wsunę do dzibka ( staram sie na krawedz aby wiedziala ze to pokarm i sie nie udławiła) to bez problemu jezorkiem Go podaje i zjada :)
Powoli :) bo za dużo wiedzy na raz i się zakręcę jak butelka. Podawać kaytee rano tak? tylko raz dziennie? czy nadal 3 razy ?
ZuPreem namocze w wodzie i podam. Jak bedzie ciężko to zrobić bardzo rzadki mix z kaytee tak? owoce będę jutro trenował do dziobka. Kusić Ją aby Sama Je sięgała?
Jutro będą fotki na 100%. Powiedz Mi co z patykami w klatce? z brzozy bedą dobre? zedrzeć kore czy zostawić ją?
"Zrób pierwszy krok- Drugi zrobimy razem."

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#18

Post autor: wojtek » ndz wrz 28, 2014 18:54

Może trochę spokoju? Proszę wrócić do tematu.
Dawid_Ara, tu poczytaj: viewtopic.php?f=150&t=3513&view=unread#unread
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
gabiryna
Posty: 56
Rejestracja: wt maja 11, 2010 14:06
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#19

Post autor: gabiryna » ndz wrz 28, 2014 20:51

Dawid, brzoza będzie bardzo dobra na żerdzie, korę koniecznie zostaw, tylko przed zamontowaniem żerdzi w klatce wyszoruj gałęzie szczoteczką pod gorącą wodą ( chodzi o usunięcie ewentualnych ptasich odchodów i mchu oraz innych zabrudzeń).
Jeśli chodzi o karmienie to zrób jak poradziła Basia tzn.
1) Podaj rano po obudzeniu papudze ciepłą papkę Kaytee tak jak to robiłeś do tej pory.
2) Następne karmienie zastąp moczonym granulatem ( zalewasz niewielką ilość granulatu dość ciepłą wodą i czekasz aż napęcznieje i zmięknie) Wtedy podajesz papudze w miseczce, na początku może nie wiedzieć co z tym zrobić, więc wkładaj po jednym mięciutkim granulacie do dzioba. Staraj się nie zniechęcać jak będzie wypluwała. Podawaj do skutku aż zacznie zjadać .
3) kolejne karmienie zastąp mieszanką miękkich owoców, jak radziła Basia ( pokrój owoce w kostkę i wkładaj papudze bezpośrednio do dzioba. Tak jak w przypadku granulatu, nie zniechęcaj się. Podawaj do skutku aż zacznie zjadać.
4) Na kolację możesz wybrać, czy podać moczony granulat czy zaserwować małej papkę Kaytee. Ja bym podała jednak papkę, żeby papuga zaczęła przestawiać się stopniowo.

Oprócz tego w klatce w miseczce musi być cały czas woda. Jeśli papuga siedzi jeszcze w kartonie, próbuj ją sadzać na żerdzi. Na razie będą to próby, ale w końcu załapie o co chodzi. Jak będzie już swobodnie siedziała na żerdzi miski umieść na wysokości żerdek, tak aby miała łatwy dostęp do wody i pokarmu.
Pamiętaj, aby pokarm miękki tj. owoce nie leżały w klatce wiele godzin. Jeśli papuga ich nie zje zostaw przez jakiś czas ( może sama się zainteresuje) a potem usuń z klatki.
Granulat rozmiękczaj, jeśli nie masz Kubusia wodą lub bardzo rzadkim ( prawie wodnistym ) Kaytee. Tylko zawsze odczekaj , aż granulat zmięknie i napęcznieje.
Myślę, że w jakiś sposób pomogłam? Pytaj śmiało o wszystko co Cię niepokoi, czego nie wiesz itp. Po to jest forum, żeby sobie pomagać :-)
Zapomniałam dodać: namocz ziarna na kiełki ( kiełki to bardzo duże źródło witamin dla papugi,zwłaszcza w okresie wzrostu). Ponadto daj jej jakieś kolorowe zabawki. Mogą to być grzechotki dla niemowląt, na początek będą najlepsze. Unikaj tylko gryzaków i grzechotek z gumowymi częściami, żeby papuga nie odgryzła gumy i się jej nie nałykała.
Pozdrawiam Dawida, pannę chloropterę i Pako :-)

Dawid_Ara
Posty: 59
Rejestracja: sob wrz 27, 2014 09:13
Ptaki które hoduję: Ara Chloroptera, Nimfa
Lokalizacja: Pelplin

#20

Post autor: Dawid_Ara » ndz wrz 28, 2014 22:04

Podziękowania za wszystkie wskazówki. Jutro wstawię zdjęcia oraz napiszę jak poszło :)
"Zrób pierwszy krok- Drugi zrobimy razem."

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla- Ary”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości