Pomoc w sprawie papugi.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-

chocolate
Posty: 9
Rejestracja: czw cze 04, 2020 02:48
Ptaki które hoduję: -

Pomoc w sprawie papugi.

#1

Post autor: chocolate » czw cze 04, 2020 03:17

Witam, ostatnio strasznie zafascynowałem się arami, a dokładnie arą ararauną. Dużo czytałem, oglądałem filmików na jej temat, jednak nigdzie nie znalazłem w 100% potwierdzonych informacji. Dużo osób nie poleca informacji podanych w filmach papuziej tv, a inni mówią że są świetne i polecają ich sklep. Dlatego piszę tutaj z myślą że mi pomożecie. Wydaję mi się że tutaj znajdę wszystkie potrzebne informację; jaka klatka?, jak wychować?, jak karmić? i chyba najważniejsze gdzie kupić?
Czy może jednak dla początkującego jest polecana inna papuga :?:
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź i pozdrawiam :mrgreen:

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#2

Post autor: Figa » czw cze 04, 2020 07:13

Z pewnością Ara nie jest dla początkujących, to piękne papugi, ale też bardzo wymagające, potrzeba dużo miejsca dla nich w domu przeznaczyć, dieta należy do tych droższych, choćby tylko z powodu gatunków orzechów, owoców i warzyw jakie musi mieć stale w swojej diecie ( chociaż warzywa i owoce to podstawa diety każdej papugi ), ale to nie wszystko, bo jest jeszcze bardzo głośnym ptakiem i np. do bloku się nie nadaje. Kupować najlepiej u sprawdzonego hodowcy pasjonaty, my tu mamy Pysię, ona hoduje Ary, niewiem, może jeszcze ktoś hoduje z grupy te piękne ptaki i się wypowie.

chocolate
Posty: 9
Rejestracja: czw cze 04, 2020 02:48
Ptaki które hoduję: -

#3

Post autor: chocolate » czw cze 04, 2020 12:08

Jeżeli chodzi o to że jest głośnym ptakiem to raczej by mi nie przeszkadzało bo mieszkam w domu, koszta też nie były by problemem. Patrząc na cenę samej papugi można się spodziewać że utrzymanie do tanich nie należy. Jednak jeżeli ara nie jest polecana dla początkujących to w takim wypadku jaka papuga jest polecana?

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#4

Post autor: WOJTEKZ » czw cze 04, 2020 12:17

Czy to będzie ara, bądź falista to nie ma znaczenia, i zarówno jedną jak i drugą trzeba się zajmować jednakowo. Zasadniczą różnicą są wymagania pokarmowe. Moim zdaniem możesz zaczynać od ary, tylko poczytaj sobie trochę na ich temat. Trzymanie takiego ptaka w domu wiąże się z dużymi kosztami. Ara będzie się zachowywać troszkę inaczej ale to wszystko jest do opanowania.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

chocolate
Posty: 9
Rejestracja: czw cze 04, 2020 02:48
Ptaki które hoduję: -

#5

Post autor: chocolate » czw cze 04, 2020 13:11

A jak wygląda sprawa z "bezpieczeństwem"? Jedni mówią że jeżeli się dobrze wychowa to nie ma problemu a inni mówią że jest to bardzo niebezpieczny ptak.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#6

Post autor: WOJTEKZ » czw cze 04, 2020 13:58

Dziobnąć może każda papuga , na to nie ma reguły, trzeba się z tym liczyć ze ara nie musi akceptować głaskania.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#7

Post autor: Rozalka:) » czw cze 04, 2020 14:12

Co do "papug dla początkujących" - owszem, od każdej można zacząć, lecz istnieją gatunki łatwiejsze i trudniejsze w utrzymaniu stąd to określenie, a ara na pewno należy do tych trudniejszych. Zaczynając od ar po prostu trzeba bardzo dużo czytać. Mi ciężko trochę dokładniej mówić konkretnie o arach bo nie mam doświadczenia z żadnymi dużymi papugami.
Co prawda Figa już wspomniała, gdzie kupować i ma rację, w szczególności jeżeli ara ma być ręcznie karmiona. Wtedy konicznie powinien być to zaufany hodowca, bo oszustw wiele jest. Niejednokrotnie widzę jak ludzie kupują niby rk a jest dzika. Widzę wspomnianą Papuzią TV to odwołam się do ich dwóch filmików - w jednym pt "Nie kupuj papugi z woliery" tłumaczą by nie kupować z woliery lecz ze sklepu. Bzdura. Owszem te z woliery są dzikie, ale jeśli chcesz pupilka to tylko rk u wiarygodnego hodowcy. Każda papuga w zoologicznym dziczeje. Również mają filmik o tym czy są one niebezpieczne - według ich rk nie gryzą. I tu znowu nie prawda. Na pewno jest to najbardziej bezpieczna wersja ale i te potrafią ugryźć. Każdy gatunek może mieć inne tendencje do gryzienia (tzn. jeden częściej, drugi rzadziej gryzie), lecz niestety nie wiem jak to jest z tymi "tendencjami" u ar. Dziób mają najsilniejszy ze wszystkich papug i niejednokrotnie widziałam na Internecie różne zdjęcia z tego jak potrafią zranić

chocolate
Posty: 9
Rejestracja: czw cze 04, 2020 02:48
Ptaki które hoduję: -

#8

Post autor: chocolate » czw cze 04, 2020 14:58

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jednak prosiłbym o wymienienie tych "łatwiejszych" gatunków :-D

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#9

Post autor: Rozalka:) » czw cze 04, 2020 15:25

Z tego co się orientuję ara arze też nie jest równa bo można podzielić je na dwie grupy ze względu na wymagania - tzw. miniaturowe gatunki są nieco łatwiejsze od tych typowych typu ararauna ale wciąż jeszcze należą do tych trudniejszych. A jeśli chodzi ogólnie papugi to tak na prawdę każdy mały i średni gatunek będzie łatwiejszy od tych dużych. Przykłady: papużka falista, nimfa, łąkówka ale jest ich więcej - pojęcie "łatwiejsze" też jest względne bo dla każdego taka "granica" jest gdzie indziej

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#10

Post autor: arczer90 » czw cze 04, 2020 16:26

Jeśli zależy Ci na trochę większej papudze to szczerze polecam piony. Nie są super towarzyskie, ale potrafią się zająć same sobą.

Przede wszystkim zastanów się ile czasu papuga będzie spędzała sama w domu i ewentualnie ile masz miejsca na klatkę. To powinny być dwa najważniejsze czynniki przy wyborze papugi według mnie.

chocolate
Posty: 9
Rejestracja: czw cze 04, 2020 02:48
Ptaki które hoduję: -

#11

Post autor: chocolate » czw cze 04, 2020 16:38

A czy amazonka lub ara żółtoszyja zalicza się do tych "łatwiejszych"?

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#12

Post autor: arczer90 » czw cze 04, 2020 16:40

Amazonki tak jak i ary potrzebują sporo uwagi. Oba te gatunki są raczej 'trudniejsze'

chocolate
Posty: 9
Rejestracja: czw cze 04, 2020 02:48
Ptaki które hoduję: -

#13

Post autor: chocolate » czw cze 04, 2020 16:40

A jeżeli chodzi o klatkę to trochę miejsca mam więc to raczej problem nie będzie. Z czasem jest inaczej, teraz siedzę całymi dniami w domu, a zwykle siedzę od 13-7(7 rano).
A ja słyszałem że amazonki są idealne do domu, akceptują większą ilość domowników i nie są jakoś bardzo "trudne". Jednak w czym polega ta trudność w amazonkach ?

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#14

Post autor: arczer90 » czw cze 04, 2020 18:17

Trudność z Amazonkami (szczególnie młodymi) polega na hormonalnych wahaniach nastrojów (przez pierwsze 5-6 lat) i tym, że Amazonki to jedne z głośniejszych papug.

Dodatkowo Amazonki zazwyczaj wybierają sobie jedna osobę na partnera, a do pozostałych domowników mogą (ale nie muszą) być agresywne. Tutaj chodzi mi o okres hormonalny.


Średni czas jaki Ara może być sama w domu to ok. 3-4 godziny w ciągu dnia. Amazonka do ok. 6-7 godzin.

chocolate
Posty: 9
Rejestracja: czw cze 04, 2020 02:48
Ptaki które hoduję: -

#15

Post autor: chocolate » czw cze 04, 2020 19:36

A czy to prawda że amazonka ręcznie karmiona "zapomni" swoje naturalne odgłosy i zacznie naśladować ludzki głos (wypowiadać słowa), śpiewać piosenki ?

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#16

Post autor: arczer90 » czw cze 04, 2020 20:39

A na czym najbardziej Ci zależy u papugi? Na tym, żeby mówiła?

Każdy ptak ma własne predyspozycje do mówienia. Możesz kupić papuge, które ma duże predyspozycje do naśladowania i nigdy tego nie zrobi, może też być kompletnie odwrotnie. Dla niektórych to główny powód, aby kupić papuge. Będzie gadała. Wg mnie to może być jedynie dodatek, a przy wyborze kierowałbym się tym jakie warunki możesz jej zapewnić. Papugi, które mocno się przywiążą do właściciela i czują się bezpiecznie, mogą mieć tendencje do szybszego uczenia się słów. Na tym bym się skupił.

chocolate
Posty: 9
Rejestracja: czw cze 04, 2020 02:48
Ptaki które hoduję: -

#17

Post autor: chocolate » pt cze 05, 2020 08:30

Chyba źle zrozumiałeś moje pytanie :) Bo oczywiście że papuzie gadanie to dodatek bo kierując się tylko tym papuga się szybko znudzi. Bardziej chodziło mi o to że napisałeś że amazonki to głośne papugi. A ja chciałem dowiedzieć się czy to prawda że zastępują te "papuzie krzyki" słowami których się nauczą bo gdzieś to przeczytałem.

arczer90
Posty: 94
Rejestracja: czw kwie 11, 2019 08:27
Ptaki które hoduję: Piona łuskowana

#18

Post autor: arczer90 » pt cze 05, 2020 09:47

Nawet jeśli to wątpię, aby było tak cały czas. Może w jakichs określonych sytuacjach. No i napewno nie po miesiącu czy dwóch.

papugi
Posty: 166
Rejestracja: śr mar 30, 2011 06:08
Ptaki które hoduję: szare, kakatoes
Lokalizacja: Kanada
Kontakt:

#19

Post autor: papugi » ndz lip 26, 2020 19:28

czesc
wszystkie papugi zatrzymuja swoje naturalne czesto baaardzo glosne glosy - wolania...nawet jak sie naucza slow ludzkich…
to moge ci zagwarantowac…
trzyjmac are jako samego ptaka swojego rodzaju to tortura...nie miec mozliwosci na duza voliere na dzworze to smutno...
wszytkie papugi, jak dojrzale i zyjace bez partnera ptasiego, wybiera czlowieka na partnera sexualnego ...co do reszty, zachowuja sie wowczas tak jak w naturze, zazdrosnie bronia swojeko czlowieka i miesce ktore uwaza za swoje zwlaszcza jak hormony wpywaja...im mniejsze tym ma wieksza wartosc bo robia planing rodzinny….
Istnieja papugi tak zdenaturowane ze nie robia problemow ale to raczej zatko bo czlowiek, trzymajac jedna, uczy je zwiazku " intime" emocjonalnego bo tak mu sie podoba.
Celina

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla- Ary”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość