dobry wybór?

-można tu pisać o wszystkim tym o czym nie ma mowy w poprzednich forach-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Doris20
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 18:30
Ptaki które hoduję: łąkówka wspaniała
Lokalizacja: łódz

dobry wybór?

#1

Post autor: Doris20 » czw kwie 18, 2013 19:10

Witam
Od dłuższego czasu zastanawiamy się nad zakupem papugi. Mamy już dla niej wolierę i przygotowany cały domek brak tylko w nim domownika. Przyznam że mieliśmy już różne pomysły od amazonki po are bo chcieliśmy mieć raczej większego ptaka. Dzwoniliśmy po różnych hodowlach i wszędzie doradzano nam ary jednak po przeczytaniu kilku tematów o arze na forum tym i innych mam spore wątpliwości co do mojego wyboru. Czasu mam dużo w domu zawsze ktoś jest. Problem polega na tym ze mam w domu 4 letnie dziecko i 2 psy. Obawiam się ze tak duży ptak mógłby zrobić krzywdę. Poza tym ma być to zwierzę z którego będą mieli pociechę wszyscy domownicy. Jakiś czas temu wpadł nam w oko inny gatunek ary mianowicie ara nobilis. Zamierzamy kupić ptaka karmionego ręcznie. Moje pytanie jest takie czy lepiej zakupić dwie papugi czy jedna? Czy nie stracą nami zainteresowania jeśli będą we dwie bo przyznam ze chcemy mieć z tymi papugami jakiś kontakt a nie tylko się im przyglądać. Ma być to papuga która będzie miała styczność ze wszystkimi domownikami nie tylko z jedną obraną przez siebie osobą. Czy wybór tego gatunku ary jest dobry? Jeśli chodzi o warunki jesteśmy w stanie zapewnić jak najlepsze mamy duży dom i wielką działkę i dużo czasu brak nam jednak doświadczenia ponieważ nie mieliśmy styczności z ptakami . Proszę o konkretne i rzetelne odpowiedzi oraz poradę. Być może ktoś na forum posiada takiego ptaka i mógłby nam dać parę wskazówek.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
krzysiek007
Posty: 42
Rejestracja: pt paź 31, 2008 15:35
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: świętokrzyskie

#2

Post autor: krzysiek007 » czw kwie 18, 2013 20:06

Doris20 pisze:Witam
Od dłuższego czasu zastanawiamy się nad zakupem papugi. Mamy już dla niej wolierę i przygotowany cały domek brak tylko w nim domownika. Przyznam że mieliśmy już różne pomysły od amazonki po are bo chcieliśmy mieć raczej większego ptaka.

pozdrawiam

Jeśli chodzi o wielkość to ara nobilis jest malutka coś jak rozella królewska/Osobiście zdecydował bym się na zakup amazonki

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#3

Post autor: pysia34 » czw kwie 18, 2013 20:28

Może odpowiem nieco ogólnie, gdyż Nobilisów nie posiadam , ale posiadam wiele dużych papug a teoretycznie chociaż mała to jednak ara i nie popieram trzymania w domu dużych gatunków w parach. Z jednej strony taka ptasia para nie absorbuje tyle czasu co jedna papuga, jednak problemy w okresie lęgowym z agresją ręcznie karmionych papug są dużym zagrożeniem dla domowników przy dużych papugach. Duży ptak =duży dziób=duża agresja=duże zagrożenie=duże trudno gojące się czasem rany na nogach i rękach :)
Wszystko ma swoje plusy i minusy... pojedyncza oswojona papuga to zajęcie na 24 godziny na dobę o ile toleruje wszystkich domowników :) Siedzi na ramieniu godzinami dopominając się o uwagę czy też pieszczoty. Bywa zazdrosna i agresywna dla partnera swojego ukochanego opiekuna. Zbyt mało poświęconej jej uwagi może skutkować problemami psychicznymi,skubaniem lub inną autoagresją. Ale może również przerodzić się we wrzaski które będą trudne do zniesienia. Czasem jednak udaje się wychować takiego ptaka w zgodzie z rodziną przyzwyczaić do wszystkich domowników i zapewnić znaczną część jego potrzeb emocjonalnych co daje pełnie zadowolenia.
Oczywiście nie zawsze się to udaje.... :(

Doris20
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 18:30
Ptaki które hoduję: łąkówka wspaniała
Lokalizacja: łódz

#4

Post autor: Doris20 » czw kwie 18, 2013 20:52

jeśli chodzi o amazonke to odradzano mi ja z uwagi na to że są charakterne. Wiem że kazda papuga ma swój charakterek ale wolałabym nie wykupywać polowy apteki;) Tak wiec najprawdopodobniej będzie jedna ara nobilis chyba że ktoś ma jakieś inne pomysły lub namiary na kogoś z kim będzie można porozmawiać i udzieli rzetelnych informacji o papugach

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#5

Post autor: pysia34 » czw kwie 18, 2013 20:54

rzetelnych informacji o papugach...... może napisz co chcesz wiedzieć będzie łatwiej

Doris20
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 18:30
Ptaki które hoduję: łąkówka wspaniała
Lokalizacja: łódz

#6

Post autor: Doris20 » czw kwie 18, 2013 21:06

Powiem szczerze że mam totalny mętlik w głowie bo wszędzie słysze lub czytam sprzeczne informacje. Dzwoniąc do hodowców doradzano mi are czytając fora raczej odradza się te ptaki dla osób które nie miały wcześniej styczności z patkami. Tak samo jest z amazonkami dlatego postanowiłam sprawić sobie chyba mniejszego towarzysza stąd pomysł na are nobilis. Myśle ze jak na początek przygody z ptakami będzie to najrozsądniejszy wybór tak mi się przynajmniej wydaje. Od kilku dni nic innego nie robie tylko studiuje wszystko na temat różnych papug i z dnia na dzień lista się skraca wiec może za miesiąc w końcu uda mi się podjąć decyzje;) Nie zależy mi na czasie, decyzja o nabyciu ptaka jest decyzja przemyślaną i nie zamierzam zdawać się na jedną opinie jednej osoby. Chciałabym skorzystać z rad osób które mają takie ptaki w domu.

deasy
Miłośnik ptaków
Posty: 64
Rejestracja: śr gru 12, 2012 18:15
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrożne, żako :D
Lokalizacja: śląsk
Kontakt:

#7

Post autor: deasy » czw kwie 18, 2013 21:30

Co innego powie ci hodowca - który chce sprzedać a co innego powiedzą ci posiadacze np pysia która takie ptaki ma i zna "uroki" życia z nimi :-P
ja osobiście uważam że na dzień dzisiejszy jestem "za cienka w uszach" i na Are bym się nie zdecydowała :mrgreen:

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#8

Post autor: pysia34 » czw kwie 18, 2013 21:50

Ja miałam ostatnio taki przypadek... zadzwonił do mnie młody człowiek który posiadał araraune i parkę lor wielkich.Podczas jego nieobecności w Polsce rodzicom uciekła samiczka barwnicy. Jeden hodowca doradził ręcznie karmioną amazonkę do "pary" z ararauną drugi loryse do pary z lorą wielką. Oczywiście nijak się to miało do potrzeb i warunków tego młodego człowieka....

Doris20
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 18:30
Ptaki które hoduję: łąkówka wspaniała
Lokalizacja: łódz

#9

Post autor: Doris20 » czw kwie 18, 2013 22:06

Zdaję sobie sprawę z tego że nie zawsze hodowca doradzi dobrze w kwestii wyboru gatunku bo zależy mu na sprzedaży ptaka w końcu z tego żyje. Dlatego szukam pomocy na forum u ludzi którzy ptaki posiadają. Mimo że mogę zapewnić arze godne warunki do życia to boje się że nie poradzę sobie z jej charakterem. Musze brać pod uwagę cała rodzinę dlatego już w przedbiegach skreśliłam żako. Jestem już prawie zdecydowana na are nobilis. Jeden hodowca będzie miał je do wydania za 2 tygodnie.

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#10

Post autor: sqrczybyk » czw kwie 18, 2013 22:41

odnośnie nobilis, napisz do tej osoby http://www.garnek.pl/virgi96/25549133
posiada ten gatunek ary już jakiś czas ;-)

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#11

Post autor: wojtek » pt kwie 19, 2013 05:55

A senegalka? Poczytaj sobie o tych papugach:
http://aleksandretta.pl/forum/viewforum.php?f=93
Zwróć szczególnie uwagę na ptaki z mojej hodowli i jak się namyślisz dzwoń została mi jedna na sprzedaż.
Obrazek
Obrazek
http://www.garnek.pl/wojte23/a/?m=201304&p=2
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
apol
Posty: 321
Rejestracja: śr sty 23, 2013 19:44
Ptaki które hoduję: księżniczki Walli, nimfy , świergotki, łąkówki turkusowe, nierozłączki czerwonoczelne, mnichy nizinne
Lokalizacja: Wielkopolska

#12

Post autor: apol » pt kwie 19, 2013 07:07

a moze sanczyk barwnicy, choc senegalki to tez b.dobry wybur
Pozdrawiam

Doris20
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 18:30
Ptaki które hoduję: łąkówka wspaniała
Lokalizacja: łódz

#13

Post autor: Doris20 » ndz kwie 21, 2013 22:04

Zastanawialiśmy się tez właśnie nad lorą wielka. Co powiecie o rózowym kakadu? Niestety niewiele jest o nich informacji. Może ktoś posiada?

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#14

Post autor: sqrczybyk » pn kwie 22, 2013 11:47

Doris20 pisze:Co powiecie o rózowym kakadu?

to jest papuga,która musi się "spodobać albo i nie" mojej żonie się kompletnie nie podoba kolorystycznie...
jeśli chodzi o Lory to tutaj masz speca i mistrza zajmującego się tym gatunkiem z naszego forum - Wojtek P.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#15

Post autor: pysia34 » wt kwie 23, 2013 06:38

Wojtek na dokładkę uczy papugi wszystkożerności tego co najlepsze i właściwe w żywieniu lor i stosuje niezłe rabaty cenowe :D dla miłośników. Co do małego kakadu ma nieco rozmemłany charakter. Spokojne zazwyczaj papugi łatwo się oswajają i nie sprawiają w zasadzie problemów. Wrażliwe na obtłuszczenie. Mają mniejsze niż lory predyspozycje do mówienia ale zależy to od zdolności osobniczych, za to chętniej się bawią i wykonują sztuczki. Różnica między lorą wielką a kakadu jest taka, że masz szanse przy lorach nie mieć rozkręconych mebli ,drzwi , karniszy itp. Zadziej się też lory zajmują drewnem :) w szczególności meblowym :D Kakadu różowe są bardziej ciekawskie niż lory ale wydają mi się jakby mniej inteligentne :) Kolega ma dwie pary rózowych kakadu i z obserwacji które poczyniłam to takie słodkie landrynki :) w wysokich temperaturach rozpływają się :D
A bardziej na poważnie do małego mieszkania są niezłymi kompanami mniej aktywnymi niż lory, które jednak są moim zdaniem bardziej inteligentne i charakterne.
Mając już do wyboru lory i duże alby albo moluki to jednak bym się zastanawiała głęboko co wybrać.

Doris20
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 18:30
Ptaki które hoduję: łąkówka wspaniała
Lokalizacja: łódz

#16

Post autor: Doris20 » wt kwie 23, 2013 20:06

Dziękuję wszystkim za pomoc
:)
Mam jeszcze jedno pytanie. Słyszałam ze lory z natury sa bardzo głośne czy można to wyproacowac po przez wychowanie czy trzeba przyjąć że takie są i nic nie da się z tym zrobić?

Z góry przepraszam jeśli pytanie wydaje się głupie, zachowajcie cierpliwośc dla laika ;)

Awatar użytkownika
LUKA
Posty: 116
Rejestracja: wt sie 07, 2012 21:48
Ptaki które hoduję: Patagonki Aleksandrety Rozelle Królewskie Barnardy i inne...
Lokalizacja: K-Kożle
Kontakt:

#17

Post autor: LUKA » wt kwie 23, 2013 20:25

pysia34 pisze: Kakadu różowe są bardziej ciekawskie niż lory ale wydają mi się jakby mniej inteligentne :) Kolega ma dwie pary rózowych kakadu i z obserwacji które poczyniłam to takie słodkie landrynki :) w wysokich temperaturach rozpływają się :D
A bardziej na poważnie do małego mieszkania są niezłymi kompanami mniej aktywnymi niż lory, które jednak są moim zdaniem bardziej inteligentne i charakterne.
Mając już do wyboru lory i duże alby albo moluki to jednak bym się zastanawiała głęboko co wybrać.


Tego o różowych bym nie powiedział, że są jakby mniej inteligentne, po prostu te dwa gatunki to tak jakby porównywać diabła i anioła, różnice między niemi są ogromne każdy ma inne potrzeby. Ja wiem tylko tyle że z kakadu idzie mieć więcej zabawy z obserwowaniu ich, lory to jak szachista niż postawi krok to pewnie w głowie robi mnóstwo symulacji co by mogło się stać, to też jest śmieszne, kakadu znowu wszędzie go pełno a i zdolnościami mowy nie ustępuje lorą wszystko zależy od osobnika jeden się nigdy nic nie nauczy a drugi będzie nadawał bez przerwy. Ja bym powiedział to trochę trudny wybór tak po prostu się zdecydować na jakiś gatunek, ale obojętnie, jaki wybierzesz będziesz zadowolona. ;-)

Co do wrzasków idzie oduczyć ptaka, ale to trwa bardzo długo ale idzie
W wolnych chwilach zapraszam na www.CentrumEgzotyki.pl

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#18

Post autor: pysia34 » wt kwie 23, 2013 21:29

Przykro mi ale żadne kakadu moim zdaniem nie dorówna zdolnościom naśladowczym mowy lorze czy żako. Owszem można ich nauczyć kilku słów ale raczej wolą naśladownictwo innych dźwięków aniżeli mowy i różne sztuczki. U mnie zarówno lory jak i kakadu są dość aktywne. Kogo uważasz za diabła a kogo za anioła?

Awatar użytkownika
LUKA
Posty: 116
Rejestracja: wt sie 07, 2012 21:48
Ptaki które hoduję: Patagonki Aleksandrety Rozelle Królewskie Barnardy i inne...
Lokalizacja: K-Kożle
Kontakt:

#19

Post autor: LUKA » wt kwie 23, 2013 21:49

pysia34 pisze:Kogo uważasz za diabła a kogo za anioła?


Chodziło mi o to że tak się różnią kakadu od lor a który to anioł a który diabeł niech każdy sam sobie wybierze :-)
W wolnych chwilach zapraszam na www.CentrumEgzotyki.pl

Doris20
Posty: 12
Rejestracja: czw kwie 18, 2013 18:30
Ptaki które hoduję: łąkówka wspaniała
Lokalizacja: łódz

#20

Post autor: Doris20 » wt kwie 23, 2013 22:32

Znacie kogos kto może hoduje kakadu rózowe? bo mało kto niestety je ma w hodowlach

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące danego gatunku"ARY"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości