Amazonka(ogólnie o wszyskich podgatunkach)-Artykuł

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Amazonka(ogólnie o wszyskich podgatunkach)-Artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » sob lis 27, 2010 16:41

Przegląd:

Dzięki uprzejmości dr. Rob Marshall – http://www.birdhealth.com.au

Amazonki to kochające i towarzyskie papugi pochodzące z Ameryki Południowej.
Kochający i wierny charakter Amazonek dostarcza jej posiadaczom wielu wspaniałych chwil. Amazonki są bardzo inteligentne i wymagają właściciela zdolnego do poświęceń, który jest gotów dostarczyć im sporo uwagi, zabawek i zdrowych gałęzi do obkorowywania.
Dobrymi zwierzątkami mogą stać się również młode ptaki z wolier. Amazonki na ogół łatwo wyszkolić i mają duże zdolności naśladowcze. Jeśli jednak nie przejdą niezbędnych szkoleń i nie będą socjalizowane, mogą stać się agresywne i podatne na inne zaburzenia behawioralne.

Występowanie:

Amazonki pochodzą z Nowego Świata, począwszy od Ameryki Południowej do Meksyku i Karaibów.
W naturze żywią się głównie orzechami i owocami, uzupełniając dietę zieleniną.

Opis:

U większości amazonek przeważa kolor zielony, z domieszkami kolorów zależnych od gatunku i mogących być bardzo żywymi.
Amazonki znane są ze swoich wyjątkowych zdolności wokalnych, zabaw i zręcznych nóg. Są bardzo lojalne i kochają swoich towarzyszy. Są trochę tak jak dwu letnie dziecko o temperamencie 50 latka.
Niektóre amazonki są jednak agresywne(zwykle w czasie godów), a wszystkie wymagają dużo uwagi gdy są przechowywane jako domowe pupile. Papugi wymagają więcej uwagi i starań niż w przypadku udomowionych zwierząt, takich jak psy i koty i nie są odpowiednie dla niedoświadczonych właścicieli ptaków.
Wszystkie papugi potrzebują na bieżąco dużo zabawy, aby się nie nudziły i nie niszczyły siebie i swojego otoczenia. Szczególnie u Amazonek pochodzących z odłowów potrzeba żucia drewna jest bardzo silna i musi być wyposażona w zabawki, które może zniszczyć aby zaspokoić swój destrukcyjny popęd. Copyright: Wikipedia. Ten artykuł jest na licencji GNU Free Documentation License . Udostępniany: Wikipedia.org .

Amazonka jako pupil:

Posiadanie dużej papugi wiąże się z poświeceniem. Ludzie, którzy nie posiadają doświadczenia lub nie chcą tracić czasu na szkolenia/dotrzymywanie towarzystwa powinni być świadomi, że może doprowadzić to do agresji lub nadmiernego hałasu.

Szkolenia i wytyczne behawioralne:
#Przed właścicielem Amazonki stoi wiele wyzwań, takich jak nadmiar hałasu czy żucia-zwłaszcza w pewnych etapach ich życia. Mogą odkryć swoje dzioby jako metodę dyscyplinowania nas gdy są niedojrzałe i mogą być nieco niegrzeczne, ale naprawdę ważne jest aby nauczyć się je rozumieć i umieć wskazać im zachowania niepożądane. Nieuświadomiona papuga będzie przegryzała instalacje elektryczną potencjalnie doprowadzając do pożaru domu. Wszystko w ich otocznie traktują jak zabawki które mogą żuć i: mogą niszczyć przedmioty, które są ci drogie lub które po prostu są cenne. Nawet młody ptak, który nie został skrzywdzony przez człowieka potrzebuje szkolenia, co staje się o wiele trudniejsze w przypadku ptaków, które zostały odratowane i wymagają rehabilitacji.
#Gryzienie i zachowania hormonalne:
-Dominująca papuga: Amazonki, jak większość papug, mogą odkryć swoje dzioby jako metodę dyscyplinowania nas gdy jeszcze są w etapie dziecięcym. Naprawdę ważne jest nauczyć się je rozumieć i umieć ustalić niepożądane zachowania.
-Agresja hormonalna: Amazonki znane są również z ich ,,hormonalnej fazy” agresji. Okres ten pojawia się zwykle w wieku od 5 do 12 lat. W tym czasie mogą być bardzo agresywne. Na szczęście po przejściu przez ten okres na ogół ustatkowują się i agresja poza sezonem lęgowym nie występuje-nie licząc małych wyskoków, które nie są znaczne jak początkowo.
Amazonki będąc w tym etapie są trudne dal wielu, nawet najbardziej doświadczonych właścicieli. Gatunki takie jak Amazona Farinosa i Amazona finschi są mniej pobudliwe niż inne podgatunki. Samice wydają się być spokojniejsze od samców w okresie hormonalnych wyskoków. Ataki samców w tym czasie mogą być szaleńcze i nie ograniczą się do jednego dziobnięcia.
Wielu właścicieli jest zdezorientowanych tym, że ich wcześniej, tak uroczę zwierzątko, nagle staje się agresywne. Może się zdarzyć że ptak wybierze innego członka rodziny na ulubionego. Dr Jill Patt opisuje zachowania ptaków na wolności, gdzie młody porzuca rodziców i znajduje partnera. Jakie sposoby proponuje aby Sobie z tym radzić?:
1. Zrozum że to zachowanie jest naturalne.
2. Niech cała rodzina spędza z ptakiem czas. Kiedy jesteś nieobecny niech ktoś inny dostarcza mu smakołyków i zabaw.
3. Można zmienić środowisko w którym przebywa. Przyciemnianie pokoju na kształt zimowych, skróconych dni często pomaga.
4. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki regulujące zaburzenia hormonów naszego pupila.
5. Kliknij tutaj aby uzyskać więcej informacji na temat hormonalnych zaburzeń u ptaków.

Wykres dostarczony przez dr Rob Marshall
Amazonka, rodzina-Amazonia
Wielkość: około 40 cm
Pupil domowy:Bardzo dobre
Umiejętności naśladowcze: Doskonałe
Natężenie hałasu: Bardzo wysoki
Długość życia: do 60 lat
Rodzicielstwo: Bardzo dobre
Liczba jaj: 2-4
Inkubacja: 29 dni
Zgodność z innymi gatunkami-z reguły tak.

Najczęściej trzymane w domach gatunki amazonek:
Amazona aestiva aestiva
Amazona oratrix
Amazona finschi
Amazona farinosa
Amazona viridigenalis
Amazona amazonica
Amazona ochrocephala panamensis
Amazona autumnalis autumnalis
Amazona albifrons albifrons
Amazona ocrocephala ocrocephala
Amazona ochrocephala auropalliata

Artykuł został przetłumaczony przeze mnie dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/amazons.htm Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody http://www.avianweb.com
Załączniki
Amazona aestiva aestiva.jpg
Amazona aestiva aestiva.jpg (67.33 KiB) Przejrzano 20466 razy
Amazona autumnalis autumnalis.jpg
Amazona oratrix.jpg
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla-amazonki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości