gubienie piór to normalne?

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

szumi12345
Posty: 13
Rejestracja: czw lis 24, 2011 13:49
Ptaki które hoduję: kakadu alba
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

gubienie piór to normalne?

#1

Post autor: szumi12345 » pt mar 16, 2012 12:44

Od czterech miesięcy moim współlokatorem jest samiec kakadu alba. Zaobserwowałem, że od jakiegoś czasu zaczął gubić więcej piór niż przedtem. Nie mogę powiedzieć żeby łysiał, ale wolę zadziałać zawczasu... Co dwa-trzy tygodnie wypada mu jedna sterówka (chodzi mi o te ładne, długie pióra na tyłku ;-) ). Miał ich na początku 4, więc teraz została mu tylko jedna. Dodatkowo kiedy Honza się stroszy lub wykona jakiś lot, gubi pierze spod pach... Nie gryzie się, ani nie wyrywa piór samodzielnie. Pielęgnuje się dziobem standardowo i wcale nie robi tego zbyt często. Wizualnie też nie ma żadnych ubytków poza tymi trzema sterówkami...


Czy to normalne? Może po prostu mój przyjaciel przygotowuje się do lata? Będę wdzięczny za pomoc.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post autor: Krysia- » pt mar 16, 2012 16:10

Moim zdaniem nie masz się czym martwić bo jest to normalne pierzenie się. Wszystkie gatunki papug tak mają :-D
Najpierw leci puch, później pojedyńcze dłuższe pióra. Takie przepierzanie się następuje 2-4 razy do roku z czego ptaki tracą więcej puchu .
W tym czasie oprócz sepii i kamienia mineralnego w klatce musisz w pokarmach dostarczać więcej wapna lub do wody pitnej stosować Calci Lux. Migdały są w wapń zasobne.

szumi12345
Posty: 13
Rejestracja: czw lis 24, 2011 13:49
Ptaki które hoduję: kakadu alba
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#3

Post autor: szumi12345 » pt mar 16, 2012 18:53

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Prawdę mówiąc też wydawało mi się to w miarę normalne, ale dla świętego spokoju wolałem się upewnić :-) Kiedyś miałem senegalkę, która nie gubiła aż tyle piór. Ale w końcu nie mogła tracić ich tyle co o 3 razy większa kakadu, bo byłaby łysa :mrgreen:

Uważam, że lepiej jest pytać wcześniej niż później wylądować z ptaszkiem u weterynarza, dlatego utworzyłem ten post...

Skoro Calci Lux, sepia i dobra dieta wystarczy, to na pewno będę spał spokojniej ;-)

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post autor: Krysia- » sob mar 17, 2012 04:44

szumi12345, im większa papuła, tym więcej piór ma do wymiany :-D
Ja mam parkę księżniczek tarczowych (barabandy) a te są o wiele mniejsze od kakadu. Musisz mi uwierzyć na słowo, że jak się zaczyna pierzenie, to puchu jest ,,od metra" a po dwóch tygodniach lecą pióra długie. Czasami jest tak, ze nawet nie zauważam przerwy bo ustawicznie puch się wszędzie pałęta a z piór długich mam już niezłą kolekcję :-D
Ciekawe jest to, ze po wyglądzie ptaków wogóle nie widać by cokolwiek z ,,ubranka" im ubywało.
szumi12345 pisze:.... Uważam, że lepiej jest pytać wcześniej niż później wylądować z ptaszkiem u weterynarza....

Oczywista oczywistość. Lepiej świadomie zapobiegać niż później wydawać ciężką kasę na leczenie, że już nie wspomnę o stresie dla ptaka.
Pisałam o migdałach. W okresie pierzenia możesz podać 4-5 szt/tydz nie więcej bo zawierają dużo tłuszczu.
Innym dobrym źródłem naturalnego wapna jest podanie gotowanej bez soli kostki z udka lub skrzydełek kurczaka. Tu http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic ... c&start=30 o tym pisałam.
No i oczywiście zbawienny wpływ na cały organizm papużki mają kąpiele słoneczne, Jeśli możesz, to wystawiaj pupila na słoneczko w zasłoniętych od wiatru i przeciągów miejscach.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#5

Post autor: pysia34 » sob mar 17, 2012 08:42

moje alby też się teraz pierzą :) zwiększ koniecznie wilgotność lub ją często spryskuj to pomoże utrzymać lepszą kondycję piór

szumi12345
Posty: 13
Rejestracja: czw lis 24, 2011 13:49
Ptaki które hoduję: kakadu alba
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#6

Post autor: szumi12345 » pn mar 19, 2012 15:09

Krysia-, co do wystawiania Honzy na słońce, to zastanawiam się czy mógłbym w cieplejsze dni zacząć wystawiać klatkę z moim białym przyjacielem na taras? Na pewno na początku nie spuszczałbym go z oczu. Wiem też, że poza słońcem muszę zagwarantować mu w klatce cień, ale z tym nie będzie problemu...

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post autor: Krysia- » pn mar 19, 2012 15:59

szumi12345 pisze:.... co do wystawiania Honzy na słońce, to zastanawiam się czy mógłbym w cieplejsze dni zacząć wystawiać klatkę z moim białym przyjacielem na taras?...

Oczywiście że możesz a nawet wręcz powinieneś o ile masz ku temu warunki :-D
Jednak oprócz słońca musisz zagwarantować Honzie brak jakichkolwiek przeciągów bo te nie koniecznie służą zdrowiu.
No i dobrze by było gdybyś Honzę na tarasie nieustannie pilnował by jakiś złodziej Ci go nie ukradł lub kot czy inny czworonóg się do papugi nie dobrał. Pamiętaj o zasadzie : nie my pilnujemy złodzieja lecz złodziej pilnuje nas. Czasami chwilka nieuwagi i nieszczęście gotowe.

szumi12345
Posty: 13
Rejestracja: czw lis 24, 2011 13:49
Ptaki które hoduję: kakadu alba
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#8

Post autor: szumi12345 » pn mar 19, 2012 18:27

Krysia- pisze:Jednak oprócz słońca musisz zagwarantować Honzie brak jakichkolwiek przeciągów bo te nie koniecznie służą zdrowiu.
trudno będzie wykluczyć przeciąg na dworze... Ale z drugiej strony, skoro ptaki nie przeziębiają się podczas latania, to tym bardziej nie powinno ich zawiać w klatce... ;-)

gosiiiaczek
Posty: 53
Rejestracja: wt lip 12, 2011 14:44
Ptaki które hoduję: nic
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post autor: gosiiiaczek » pn mar 19, 2012 19:06

szumi12345 pisze: trudno będzie wykluczyć przeciąg na dworze... Ale z drugiej strony, skoro ptaki nie przeziębiają się podczas latania, to tym bardziej nie powinno ich zawiać w klatce... ;-)


tylko nie porównuj ptaka, który całe życie jest na wolności z ptakiem, który mieszka w domu i raz na jakiś czas będzie wystawiony na wiatr.

szumi12345
Posty: 13
Rejestracja: czw lis 24, 2011 13:49
Ptaki które hoduję: kakadu alba
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#10

Post autor: szumi12345 » pn mar 19, 2012 19:22

gosiiiaczek, W sumie racja... Choć mój Honza pierwsze miesiące życia spędził w wolierze na dworze, więc nie powinno być z nim aż tak źle. Ale na pewno będę miał na uwadze, że ostatnie cztery miesiące siedział w cieplutkim domku ;-)

ADI PZW KATOWICE
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 12:14
Ptaki które hoduję: świergotka seledynowa

#11

Post autor: ADI PZW KATOWICE » ndz wrz 22, 2013 12:28

Witam moja świergotka seledynowa zgubiła dzisiaj w nocy wszystkie pióra z ogona czy to normalne i czy te pióra odrosną ?proszę o pomoc i z góry dziękuję.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#12

Post autor: pysia34 » ndz wrz 22, 2013 13:03

Takie rzeczy się zdarzają. Najczęściej na skutek stresu.

ADI PZW KATOWICE
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 12:14
Ptaki które hoduję: świergotka seledynowa

#13

Post autor: ADI PZW KATOWICE » ndz wrz 22, 2013 13:11

a te pióra mu odrosną?

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#14

Post autor: pysia34 » ndz wrz 22, 2013 13:14

Tak oczywiście w ciągu 2-3 tygodni powinny pojawić się pierwsze igiełki. Podaj teraz jakieś witaminy i minerały.

ADI PZW KATOWICE
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 12:14
Ptaki które hoduję: świergotka seledynowa

#15

Post autor: ADI PZW KATOWICE » ndz wrz 22, 2013 13:19

Ok dziękuje za pomoc witaminki dostaje regularnie co 3 dni może to jednak za mało

ADI PZW KATOWICE
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 12:14
Ptaki które hoduję: świergotka seledynowa

#16

Post autor: ADI PZW KATOWICE » ndz wrz 22, 2013 13:21

Podaję mu VITA FIT Multivitamin z firmy Vitakraft

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#17

Post autor: pysia34 » ndz wrz 22, 2013 13:30

Vitakraft to jedna ze słabszych firm. Pod linkiem masz Orluxa możesz na stronie poszukać też Nekton. http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act ... m1=1&m2=93

ADI PZW KATOWICE
Posty: 5
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 12:14
Ptaki które hoduję: świergotka seledynowa

#18

Post autor: ADI PZW KATOWICE » ndz wrz 22, 2013 13:34

jeszcze raz wielkie
dzieki za pomoc <ok>

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Zywienie-zdrowie-hodowla-kakadu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość