Księzniczki Walii-opis

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
wanted
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 105
Rejestracja: czw paź 19, 2006 19:33
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Nowa Wieś Lęborska
Kontakt:

Księzniczki Walii-opis

#1

Post autor: wanted » czw lis 16, 2006 22:12

KSIĘŻNICZKA WALII
"Polytelis alexandrae"

Księżniczka Walii zwana też Alexandrettą książęcą i Księżniczką wspaniałą, jest papugą średniej wielkości o wymiarach 45cm. pochodzącą z kontynentu australijskiego,gdzie zamieszkuje jej zachodnie i centralne tereny.Naturalnym środowiskiem jej występowania są rozległe sawanny i obrzeża lasów eukaliptusowych oraz suche wnętrze kontynentu w jego centralnej i zachodniej części.Występuje tam na ogromnych obszarach Pustyni Gibsona,Wielkiej Pustyni Wiktorii,Wielkiej Pustyni Piaszczystej oraz Pustyni Simpsona.Są to tereny które wogóle nie przypominaja prawdziwej pustyni jak np.Sahary. Są to jednak pustynie o zróżnicowanej rzeżbie terenu,porośnięte krzewami,trawami,a w dolinach gdzie płyną okresowe rzeki też i drzewami.Nie są to jednak tereny urodzajne,a niedobór wody jest widoczny. Opady deszczu nie występują tam często,a jeśli nawet są to nie można nigdy określić w jakiej będa ilości. Z opadami tymi jednak jest związany wzrost roślin,których to nasiona stanowią podstawę pożywienia tych ptaków.Papugi te w poszukiwaniu pokarmu przeszukują spore przestrzenie połaci tego terenu.Są papugami które prowadzą koczowniczy tryb życia i są doskonałymi lotnikami.Obfitość opadów oraz wzrastająca roślinność stymulują te ptaki do rozrodu.
Upierzenie tej papugi ma barwę pastelową z kolorami bardziej matowymi niż u innych papug.Papuga ta nie nadaje się do chowu w klatkach,a raczej w wolierach ze względu na jej długi ogon.Woliera powinna być obszerna by uwidoczniło się piękno tego ptaka.Możemy ją wykonać z drewna,papugi nie są bowiem niszczycielskie,a w wolierze mogą wspólnie przebywać z 1 lub 2 gat. innych papug zgodnie z sobą żyjącymi. Woliera ta powinna jednak umożliwiać swobodny przelot ptaków,a jeśli jest bardzo obszerna,możemy w niej utrzymywać nawet kilka par tych ptaków w zbliżonym wieku. Wszystkie budki jednak powinny być zawieszone na takiej samej wysokości i być podobnych rozmiarów. W przeciwnym razie może dochodzić do sprzeczek i kłótni ptaków.
Chów tych papug nie jest trudny jeśli mamy do dyspozycji obszerną wolierę z dachem i zabezpieczoną od przeciągów.Dno tej woliery powinno być dobrze przepuszczalne,gdyż papugi te większą część dnia spędzają właśnie na ziemi,wyszukując sobie pokarmu.
W wolierach zabrudzonych,żle utrzymanych i o mokrym podłożu,ptaki te łatwo mogą zarazić się pasożytami,zwłaszcza glistami.Aby temu zapobiec powinniśmy ich pomieszczenie utrzymywać w nienagannym stanie i odrobaczywiać ptaki co jakiś czas np.Concuratem lub Panacurem.
Papugi te są odporne na nasze warunki klimatyczne, wytrzymują śmiało spadki temp.do -10 stopni C.,aby wytrzymywały i niższe temp. powinniśmy im do tego celu przygotować przedsionek w którym mogły by się schować podczas mrożnych dni.
Do gniazdowania ptaki te potrzebują długich budek lęgowych(30x30x150,a nawet i dłuższych) z zamocowaną wewnątrz drabinką ułatwiającą wydostawanie się z niej.Dno budki powinno być wyścielone trocinami i torfem.
Samo tokowanie jest bardzo ciekawe.Samiec wykonuje ruchy kołyszące i taneczne podskoki,rozpościera też pióra ogonowe oraz skrzydła.Próbuje też karmić samiczkę.
Po pewnym czasie dochodzi do kopulacji,a póżniej samiczka znosi do budki od 3-5 jaj które wysiaduje 19-21 dni.W tym czasie samiec opiekuje się partnerką,karmiąc ją i pilnując jej będąc w pobliżu budki.Po wykluciu się młodych w pierwszych dniach karmi je tylko samiczka,samiec przyłącza się po ok.tygodniu.W wieku ok.35 dni opuszczają one budkę ale jeszcze przez około miesiąca są dokarmiane przez rodzicó.Po uzyskaniu samodzielności powinniśmy je oddzielić od rodziców,któży mogą przystąpić do kolejnego lęgu.Pierzenie młodych następuje w wieku 10 mies. a po około roku stają się dojrzałe do rozpłodu. W naturze,ptaki te po odbyciu lęgów łączą się w stada i po zakończonej porze obfitości,prowadzą koczowniczy tryb życia.
Jako pokarm podajemy tym ptakom zróżnicowaną mieszankę zbóż składającą się z prosa,słonecznika,owsa,konopi,lnu,kardi,kanaru.Wszystkie nasiona możemy podawać w postaci skiełkowanej. W trakcie lęgów podajemy ptakom też mieszanke jajeczną z dodatkami witaminowymi.
Nie zapominamy tez o podawaniu im zielonek oraz świerzych gałązek drzew liściastych.
Jako uzupełnienie możemy im tez podawac,a wręcz nawet powinniśmy różnego rodzaju owoce i warzywa.Przez cały czas ptaki te powinny miec dostęp do takich rzeczy jak kostki mineralno wapienne i gryty,oraz skorupki jajek czy pokruszone muszelki.


J.Z

Awatar użytkownika
sidu
Posty: 70
Rejestracja: śr gru 20, 2006 10:09
Ptaki które hoduję: senegalka 1
Lokalizacja: łódz
Kontakt:

#2

Post autor: sidu » pn lut 05, 2007 22:28

Tę przepiekna papuge odkrył w roku 1862,Frederik Waterhouse.Sławny ornitolog John Gould nazwał te gatunek papugi na czesc Aleksandry-córki króła szweckiego.Poniewaz została ona pózniej ksieżna Walii,ptak ten nazywany jest tez takze "Ksiezniczka Walii". ;-)
Słowami ciepłymi rozpoczynam dzień każdy, by nie pozwolić smutkom zasnuć nieba.Na przekór
codzienności i szarości życia, garść promieni słońca rzucam pod nogi...

Tomasz
Posty: 75
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:09
Ptaki które hoduję: Nimfy szare, perłowe, zółte
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post autor: Tomasz » wt maja 22, 2007 21:25

A jak wyglądają księzniczki walii bo nigdy nie widziałem!! Macie jakieś foty?? :-P

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#4

Post autor: Gerard » wt maja 22, 2007 22:09

http://fr.wikipedia.org/wiki/Polytelis_alexandrae . Pozdrawiam. Ps. nazwa łacińska to polytelis alexandrae , łatwo poszukac cos więcej o nich.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące gatunku"KSIĘZNICZKI WALII"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość