Hodowla ptaków egzotycznych

Prawo a ptaki egzotyczne.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

tw92
Posty: 33
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 14:18
Ptaki które hoduję: Żadne

Hodowla ptaków egzotycznych

#21

Post autor: tw92 » ndz paź 06, 2013 14:54

Witam ponownie. Niedługo będę przystępował do kupna papużek. Niestety mimo rozmów z wieloma ludźmi oraz przeczytania setek postów nadal nie rozumiem systemu prawnego który obowiązuje hodowców papug.
Ptaki mam zamiar kupić na giełdzie ( Pszczyna ). Tak więc czy jeszcze raz ktoś może mi wytłumaczyć, czym kierować się przy kupnie papug? Dokłądnie chodzi mi o to, jakie dokumenty musi mieć zakupiony przeze mnie ptak, oraz co muszę zrobić po jego kupnie ( jakieś rejestracje? ).

Bo o ile dobrze to rozumiem to musze kupić ptaka zaobrączkowanego, z umową kupna sprzedaży oraz z dokumentami od weta o urodzeniu w niewoli. Następnie do 2 tygodni muszę je zarejestrować w urzędzie powiatowym i to na razie wszystko. Dopiero w przypadku rozmnożenia muszę zaprosić do mojej hodowli powiatowego lekarza weterynarii, który wszystko posprawdza i za odpowiednią opłatą wypełni dokumenty, które pozwolą mi sprzedać ptaki, tak ?

Awatar użytkownika
misia458
-#moderator
-#moderator
Posty: 396
Rejestracja: sob maja 16, 2009 08:42
Ptaki które hoduję: Rudosterki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#22

Post autor: misia458 » ndz paź 06, 2013 15:45

tw92 pisze:Bo o ile dobrze to rozumiem to musze kupić ptaka zaobrączkowanego, z umową kupna sprzedaży oraz z dokumentami od weta o urodzeniu w niewoli. Następnie do 2 tygodni muszę je zarejestrować w urzędzie powiatowym i to na razie wszystko. Dopiero w przypadku rozmnożenia muszę zaprosić do mojej hodowli powiatowego lekarza weterynarii, który wszystko posprawdza i za odpowiednią opłatą wypełni dokumenty, które pozwolą mi sprzedać ptaki, tak ?

Dokładnie tak to wygląda jak sam napisałeś.
Kochać zwierzęta to nie znaczy "być śmiesznym"

http://www.garnek.pl/anet00

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#23

Post autor: coco39 » ndz paź 06, 2013 15:52

tw92 pisze:Ptaki mam zamiar kupić na giełdzie ( Pszczyna ).

A czy nie lepiej poszukać hodowcy i zakupić bezpośrednio u niego w domu :?: :!:

tw92 pisze:Bo o ile dobrze to rozumiem to musze kupić ptaka zaobrączkowanego, z umową kupna sprzedaży oraz z dokumentami od weta o urodzeniu w niewoli

Po pierwsze ptak nie musi być zaobrączkowany ale dobrze by było dla ciebie bo masz pewność w jakim wieku jest ptak.Po drugie nie musisz spisywać umowy kupna-sprzedaży u nas w kraju nie wiem moze sie mylę ale przynajmniej odemnie nigdy nikt takiego dokumentu nie chciał i nie było problemów z ich rejestracją co innego kupno ptaka za granicą dzie ptaki nie posiadają dokumentów rejestracyjnych. Po trzecie zakupiony ptak musi posiadać dokument rejestracyjny + zaświadczenie od wet-a o urodzeniu w hodowli. i z tymi 2 dokumentami idziesz do 14 dni do urzędu wypisujesz wniosek płacisz 26 zł od gatunku( w większości urzędów taka stawka obowiązuje) i na tym etapie hodowli to koniec.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

tw92
Posty: 33
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 14:18
Ptaki które hoduję: Żadne

#24

Post autor: tw92 » ndz paź 06, 2013 16:37

Dzięki za klarowną odpowiedź. A czy myślicie że wszyscy hodowcy czy to prywatnie w domu, czy na giełdach sprzedają papużki z oboma tymi dokumentami, a następnie sprzedane ptaki wyrejestrowują w urzędzie? Czy raczej wszyscy to omijają i handlują ptakami mając głęboko gdzieś owe przepisy?

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#25

Post autor: coco39 » ndz paź 06, 2013 18:17

tw92 pisze:A czy myślicie że wszyscy hodowcy czy to prywatnie w domu, czy na giełdach sprzedają papużki z oboma tymi dokumentami, a następnie sprzedane ptaki wyrejestrowują w urzędzie? Czy raczej wszyscy to omijają i handlują ptakami mając głęboko gdzieś owe przepisy?


Niestety nie wypowiem sie czy wszyscy bo nie mam takiej wiedzy.Ja osobiście ptaki sprzedaję wraz z dokumentami i staram się w określonym terminie wyrejestrować ptaki choć osobiście na giełdach mało co sprzedaję (chyba 2 razy miałem ptaki) bo generalnie wszystkie odchowy rozchodzą sie w domu. ^^

Nie ma różnicy czy sprzedasz w domu czy na giełdzie przepisy sa jasne w tym względzie sprzedasz masz 14 dni na wyrejestrowanie danego ptaka a jest ono bezpłatne.

Jeśli juz tak "rozmawiamy" to jakiego/jakich gatunków szukasz do hodowli :?:
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

tw92
Posty: 33
Rejestracja: ndz wrz 22, 2013 14:18
Ptaki które hoduję: Żadne

#26

Post autor: tw92 » ndz paź 06, 2013 21:19

Jeśli już dokładnie zaznajomię się z wszystkimi przepisami i w 100% skończę budowę mojego pomieszczenia dla papużek, to mam zamiar kupić 2 parki nierozłączek czerwonoczelych, parkę świergotek oraz parkę rozelli bladogłowych. O ile dobrze się orientuje, do tych pierwszych nie potrzebuję żadnych dokumentów, prawda?

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#27

Post autor: coco39 » pn paź 07, 2013 05:39

<tak>
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ustawy Prawne-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość