Formalności związane z pisklętami urodzonymi w niewoli

Prawo a ptaki egzotyczne.

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

Michallip
Ptaki które hoduję: papugi
Kontakt:

Formalności związane z pisklętami urodzonymi w niewoli

Post autor: Michallip » pt lis 21, 2008 17:19

Dzisiaj maluch, w świetle prawa, nabyły swojej "legalności". Po kontroli Pani z PIW otrzymały stosowne dokumenty potwierdzające ich urodzenie w niewoli. Najstarszy pisklak podczas kontroli nawet poderwał sie do lotu. Wygląda to komicznie jak taki maluch startuje...
Ostatnio zmieniony sob lis 22, 2008 06:12 przez Michallip, łącznie zmieniany 1 raz.
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Kontakt:

Post autor: JC » pt lis 21, 2008 18:15

Jak wygląda u Ciebie płatność za taką wizytę pani z PIW :?:

Michallip
Kontakt:

Post autor: Michallip » pt lis 21, 2008 19:22

16 zl za wydanie zaświadczenia + przyjazd (15km). Płatne dopiero w momencie odbioru zaświadczenia. Dzisiaj otrzymałem tylko protokół z przeporwadzonej kontroli a ostateczne zaświadczenie odbiorę w PIW w poniedziałek.

Aby otrzymać zaświadczenie muszę napisać wniosek do PIW, dołączyć ksero dokumentu rejestracyjnego pary rodzicielskiej oraz fotografie młodych papug (wysyłam to zawsze w jednym mailu). We wniosku podaję swój adres, telefon, nazwę gatunku po polsku i łacinie, numery obrączek młodych ptaków i datę ich wyklucia.

Podczas samej kontroli sprawdzany jest oryginalny dokument na rodziców, oraz numery obrączek młodych ptaków i sporządzany protokół (w dwóch kopiach) z kontroli. Jedna kopia zostaje, druga wędruje do PIW.

Gdy pierwszy raz rejestrowałem młode papugi (aleksandretty - jeszcze wtedy podlegały rejestracji) sprawdzone zostały też wszystkie inne dokumenty na inne gatunki papug, które u siebie posiadam i sporządzony został dodatkowy protokół.
www.moje-papugi.pl

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Kontakt:

Post autor: JC » pt lis 21, 2008 22:54

Zrób jakieś foto takiego zaświadczenia, bo jestem ciekawy jak wygląda wzór.
Wymagają obrączek, fotek i dokładnych dat wyklucia :?:

morfeusz
Ptaki które hoduję: Żako,amazonki, aleksandretty, konury, barabandy, nimfy.

Post autor: morfeusz » wt lis 25, 2008 13:05

U mnie Pan z PIW pobiera 17 zł za zaświadczenie.Procedura zgłoszeniowa jest podobna jak u Michallip.
Przy tej sytuacji musze dodać ważną rzecz.W ubiegłym roku podczas takiej rutynowej kontroli narodzonych piskląt jedna z moich par odrzuciła pisklaki.Mówiąc dokładniej gdy Pan z PIW obejrzał ptaszki a ja zwróciłem samiczce do budki rano podczas mojej wizyty zauważyłem że ptaki sa wyżucone z budy.Po tym niemiłym zdarzeniu umówiłem się z Panem z PIW że taka kontrole bedzie przeprowadzał bez własnej ingerencji fizycznej.

Michallip
Kontakt:

Post autor: Michallip » sob lis 29, 2008 12:20

JC - tutaj zaświadczenie o wykluciu się mlodych papug. Takie dokumenty wydają u mnie w PIW. Opłata za zaświadczenie 17zl.
Obrazek
www.moje-papugi.pl

xyz
Ptaki które hoduję: modrolotki, nimfy

Post autor: xyz » wt lis 06, 2018 17:56

witam.
chciałbym sie zorientowac jak obecnie wyglada procedura rejestracji piskląt z list cites zwlaszcza na śląsku. wiem, ze musze miec potwierdzenie rejestracji i dok o legalnosci od rodzicow- modrolotki. czy one musza byc obraczkowane czy wystarczy, ze ma sie wczesniej wspomniane dokumenty? czy zakladanie hodowli w piw jest konieczne jak sie ma mlode okazyjnie np jeden leg na rok jezeli chce sie miec papier na legalnosc mlodych? czy wystarczy zaswiadczenie od zwyklego weterynarza czy musi byc glowny weterynarz zeby wydal takie zaswiadczenie o wykluciu w niewoli? na co zwraca uwage wet podczas wizyty kontrolnej? jakie koszty sa takiej procedury rejestracji?za odpowiedz z gory dziekuje. pozdrawiam

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » wt lis 06, 2018 18:23

nie ma znaczenia jakie wojewodztwo, prawo jest wszedzie takie samo. aby dostac papiery na młode to - rodzice musza byc zarejestrowani, modrolotki na terenie UE wymagaja stałego oznakowania jako ptaki z zalącznika X, jedyni pow. lek.wet. ich wymagaja inni nie, ale sa i tacy którzy wymagają obraczek u pisklaków wszystkich gatunków.
nie zakładasz hodowli w piw, - jak masz młode to dzwonisz i sie umawiasz na wizytę, płacisz 17 zl. od gatunku - na jakich rachunek tego się dowiesz od pow. weta,
Zwykły lek. wet. jest osoba prywatną i nie może wystawiać papierów na młode i nie wystawia ich główny wet. tylko powiatowy.
co sprawdza pow. wet ? stan sanitarny czy maja odp. warunki, itd.
Pytasz o koszty procedury rejestracji ? nie rozumiem - rejestracja to coś zupełnie innego od uzyskania świadectwa o wylęgu

xyz
Ptaki które hoduję: modrolotki, nimfy

Post autor: xyz » wt lis 06, 2018 20:06

a czy jak mam papiery na rodziców pisklakow a jedno z nich nie ma obraczki bo w mlodosci mu ją wyskubala matka czy to jest jest duza przeszkoda przy wystawianiu zaswiadczenia o wykluciu w niewoli mlodych od takiego osobnika czy ew idzie gdzies zalatwic taka druga obraczke? czy takie obraczki na mlode to zalatwia sie u glownego wet. przy I kontroli? a potem do rejestracji w urzedzie miejskim wystarczy to zaswiadczenie czy tez trzeba dolozyc kopie dokumentow rejestracji rodzicow?

Awatar użytkownika
Al
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Kontakt:

Post autor: Al » śr lis 07, 2018 15:19

to ze masz papiery na rodzicow, to połowa sprawy , muszą być zarejestrowane w starostwie lub w UM gdy miasto na prawach powiatu - pow. wet. gdy przyjeżdża sprawdza papiery rodziców / dokument rejestracyjny i czasami ich swiadectwo wylegu i na podstawie tych papierów wystawia świadectwa młodym
- rodzice nie muszą mieć obraczki - chyba ze nr obraczki jest wpisany w papierach. Dorosłemu ptakowi nie założysz obrączki
obraczki kupujesz w necie lub na giełdzie i zakłada sie je młodym w wieku 7-10 dni/ to zależy od gatunku/ pow. wet nie handluje obrączkami i może na kontrolę przyjechać gdy młode beda miały kilka tygodni a wtedy na obrączkowanie jest za póżno. Nic nie załatwiasz u głównego wet. bo on urzęduje w W-wie :P
aby zarejestrować młode potrzebujesz tylko zaświadczenia od pow. weta

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ustawy Prawne-”