Dokumenty przy zakupie papugi

Prawo a ptaki egzotyczne.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#61

Post autor: JC » śr wrz 15, 2010 19:37

Al pisze:JC, Nie wiem, załączam do wniosku wymagane dokumenty i dostaję tylko dokument rejestracyjny. Więc, powinnam wystąpić do starostwa o zwrot tych dokumentów lub przynajmniej ich kopii ?


Oryginały są Twoje :!: Starostwo jak koniecznie chce mieć, to niech se skseruje :lol:

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#62

Post autor: coco39 » śr wrz 15, 2010 20:29

Ja do organu rejestrującego(wydział ochrony środowiska UM) dołączam do wniosku ksero zaświadczenia od weta orginał zostaje u mnie
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

MisiekPapuga
Posty: 171
Rejestracja: pn lis 24, 2008 10:01
Ptaki które hoduję: Rozelle, Aleksandretty, Ary, Kakadu, Rudosterki, i parę innych
Lokalizacja: KRAKÓW / Tomaszowice
Kontakt:

#63

Post autor: MisiekPapuga » czw wrz 16, 2010 00:57

Al szczerze mówiąc przepraszam za określenie ale popierd.... masz urzędników i powiedz im żeby się doszkolili... U mnie w starostwie gość dostaje dokumenty w oryginale sam sobie kseruje i oddaje od razu, chyba że jest tego sporo to prosi o to żeby przyjść później lub na drugi dzień... Myślałem że Kraków ma tragedie pod względem powiatowego i starostwa ale teraz widzę że my to jeszcze mamy zajebiście, można by rzec jak u pana Boga za piecem, bo ludzcy ludzie są...
www.CentrumHodowlane.pl oraz www.hodowlapapug.com - nowa odsłona strony - po przeczytaniu forum zapraszam również do mnie;)

pysia34

#64

Post autor: pysia34 » czw wrz 16, 2010 09:41

OOO i Miesiek ująłeś wszystko! :-) ludzcy urzędnicy to skarb który należy szanować :-)

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#65

Post autor: Al » czw wrz 16, 2010 13:10

U mnie jest inna bajka :mrgreen: biorę wniosek na I piętrze, nikt nie ogląda moich dokumentów, nikt niczego nie sprawdza, idę na dół, wypisuję, płacę w kasie i nie odnoszę na I piętro, tylko cały komplet zostawiam w biurze podawczym.

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#66

Post autor: JC » czw wrz 16, 2010 13:46

Al, jak im sama zostawiasz i nie żądasz oddania, to co się mają narzucać :lol: A na powaznie - to daj im skserwany papier od weta i myślę że ich to zadowoli. Oryginał możesz im tylko pokazać, bo to Ty go musisz mieć wg. prawa, do czasu do kiedy posiadasz wypisane na nim ptaki.

pysia34

#67

Post autor: pysia34 » czw wrz 16, 2010 19:00

W dniu dzisiejszym rejestrowałam w końcu ary :-) i pikuś :-) Podanie -standardowy druk, zaświadczenie weta o stanie zdrowia i do tego hm :-) paragon za Tosie co siedziała w sklepie 15 lat bo nigdy jej sklep nie zgłosił... umowa adopcyjna Kuby i umowa kupna z Niemiec bez tłumaczenia dla Koko Charli. Koniec kropka więcej nic :-) zarejestrowane :-)

Awatar użytkownika
Klaudyna
Posty: 29
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:27
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie
Lokalizacja: Dolnośląskie

#68

Post autor: Klaudyna » wt mar 08, 2011 19:39

Ja odlupiłam swojego Żako od jednych państwa, którzy mieli go 3 miesiące powodem sprzedaży było pujście tej Pani do pracy i Rico większość czasu musiał by spędzać sam, taki podali mi powód. Przy zakupie dostałam dokument rejestracyjny i oczywiście spisaliśmy umowę kupna sprzedaży. Nie dostałam żadnego zaświadczenia od weterynarza, ponieważ ten Pan powiedział, że jeśli raz już ptak zostanie zarejestrowany to mi to nie potrzebne przy przerejestrowaniu na siebie a po za tym ten dokument został w starostwie. Ja już byłam zarejestrować Rico teraz tylko czekam na nowy dokument rejestracyjny. Czy faktycznie nie jest mi potrzebne to zaświadczenie od weterynarza ?

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#69

Post autor: JC » wt mar 08, 2011 23:00

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, obrót gatunkami, na które nie ma dokumentu pochodzenia, jesli pochodzą z państwa które wystawia takie dokumenty, jest zagrozony karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Jesli ptak pochodzi z Polski, to konieczne jest posiadanie dokumentu /lub jego kopi/ wystawionego przez PLW. Ten wymóg nie jest związany w żaden sposób z obowiązkiem rejestracji czy dokumentami rejestracyjnymi.

Awatar użytkownika
Klaudyna
Posty: 29
Rejestracja: wt mar 08, 2011 12:27
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie
Lokalizacja: Dolnośląskie

#70

Post autor: Klaudyna » wt mar 08, 2011 23:26

A kto powiedział, że Rico nie miał dokumentów, ja napisałam, że dostałam tylko dokument rejestracyjny. Jeśli poprzedni właściciel zarejestrował ptaka to chyba miał odpowiednie papiery wymagane przy rejestracji ? Bo inaczej by go nie zarejstrował ? A co to jest za dokument wydany przez PLW i co znaczy dokładnie ten skrót ? sory, że pytam, ale mało orientuje się w tym. Dzwoniłam dzisiaj do poprzedniego właściciela z prośbą aby wysłał mi zaświdczenie weterynaryjne na podstawie którego był rejestrowany Rico i Pan obiecał, że mi je wyśle.

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#71

Post autor: JC » wt mar 08, 2011 23:33

PLW - Powiatowy Lekarz Weterynarii. Zarejestrować to można na "bilet tramwajowy" :-D , wszystko zalezy od urzednika, a on zawsze się wytłumaczy bo w Ustawie jest "inne dokumenty". Brak dokumentów rejestracyjnych czy posiadanie niezarejestrowane ptaki nie jest przestępstwem a wykroczeniem. Przestępstwem jest obrót ptakami, bez posiadania dokumentów o ich legalnym pochodzeniu.

glizda177
Posty: 603
Rejestracja: pt gru 26, 2008 20:15
Ptaki które hoduję: lora wielka aleksandretty patagonki senegalki żako kakadu
Lokalizacja: dolnośląskie

#72

Post autor: glizda177 » śr mar 09, 2011 06:06

Ja miałam kłopoty z rejestracja ptaków już rejestrowanych w polsce ,bo oprucz kartki o wpisie do rejestru musisz miec świstek o legalnym pochodzeniu.O urzedasom nie chce sie samemu sprawdzac tylko robią problemy .Teraz to ja już po prostu dmucham na zimne i całe komplety ściągam .Co urzad to inne rzeczy wymagają :)
Obecnie jak biore ptaki to występuje z pismem do starostwa byłego właściciela o przedłożenie mi kopi dokumentów na podstawie których został zarejestrowany ptak .

Awatar użytkownika
Nielot
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 13, 2010 01:15
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: łódzkie

#73

Post autor: Nielot » pt mar 18, 2011 17:36

JC pisze:Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, obrót gatunkami, na które nie ma dokumentu pochodzenia, jesli pochodzą z państwa które wystawia takie dokumenty, jest zagrozony karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Jesli ptak pochodzi z Polski, to konieczne jest posiadanie dokumentu /lub jego kopi/ wystawionego przez PLW.

Witajcie
Powiedzcie mi zatem gdzie kodeksie karnym jest o tym mowa?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#74

Post autor: Al » sob mar 19, 2011 15:52

art. 128 Ustawy o ochronie przyrody

szumi12345
Posty: 13
Rejestracja: czw lis 24, 2011 13:49
Ptaki które hoduję: kakadu alba
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#75

Post autor: szumi12345 » czw lis 24, 2011 16:39

Witam,

Przeczytałem wszystkie wpisy i nadal jestem trochę skołowany... Kilka dni temu nabyłem od hodowcy, a właściwie pośrednika, kakadu albę. Dostałem do niej tylko papier, który jest czymś na wzór umowy pomiędzy czeskim hodowcą, a "polskim importerem", od którego kupiłem ptaka. Dokument jest po czesku, ale łatwo w nim przeczytać, że dotyczy jednej sztuki kakadu, jest również data urodzenia oraz numer obrączki. Jest też napisane, że ptak nie był rejestrowany w Republice Czeskiej. Czy taki kwit wystarczy do zarejestrowania ptaka?

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#76

Post autor: coco39 » czw lis 24, 2011 17:06

Nie.
Po pierwsze dokument musi mieć również tekst w j.polskim lub tłumaczenie dokumentu przez tłumacza przysiegłego.
Po drugie oprócz dokumentu kupna -sprzedazy (w zależności od urzędu - z tego co czytam) dokument na podstawie którego ptak został sprowadzony do kraju(od odpowiednika naszego PLW)

JC pisze:wszystko zalezy od urzednika,


Tak sie składa ze w ubiegłym tygodniu rejestrowałem nowy gatuneg i rozmawiałem z urzędniczką odpowiedzialną za rejestrację (bardzo przemiła osoba)i wytłumaczyła mi na czym polegają rozbieżności pomiędzy urzędami przy rejestracji.
A więc jest to tak.
Przepisy przychodzą z ministerstwa i sa jednakowe dla wszystkich urzędów.ale to co nastepuje później jest sednem wszystkich róznic.Każdy urząd otrzymane dokumenty oddaje swoim radcom prawnym zatrudnionych w urzędzie i to w jaki sposób taki prawnik zinterpretuje przepisy tak urząd musi je egzekwować.
Wniosek jest taki .ile prawników przepisy "rozkłada na czynniki pierwsze" tyle mamy możliwości rejestracji ptaków.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Nicodyna
Posty: 4
Rejestracja: pn mar 12, 2018 23:34
Ptaki które hoduję: Amadyny wspaniałe, zeberki, papugi faliste, nierozłączki czerwonoczelne, nimfy, świergotka seledynowa
Lokalizacja: okolice Raciborza, śląsk

#77

Post autor: Nicodyna » śr kwie 04, 2018 22:16

Witam. Przeczytałam już chyba całe forum ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie. Chodzi mi o to że jadę na giełdę do Pszczyny i mam zamiar kupić parę łąkówek. Jakie dokumenty powinnam dostać, czy dostanę je odrazu czy sprzedający je wysyła? Czy muszę spisać umowę kupna-sprzedaży?

Jaa95
Posty: 1
Rejestracja: śr kwie 04, 2018 22:16
Ptaki które hoduję: Ara Severa

#78

Post autor: Jaa95 » śr kwie 04, 2018 22:21

Powinnaś dostać od razu zaświadczenie o urodzeniu w niewoli, gdzie powinna być napisana data urodzenia papugi, oraz numer obrączki
I oczywiście nazwa hodowli ;)

Nicodyna
Posty: 4
Rejestracja: pn mar 12, 2018 23:34
Ptaki które hoduję: Amadyny wspaniałe, zeberki, papugi faliste, nierozłączki czerwonoczelne, nimfy, świergotka seledynowa
Lokalizacja: okolice Raciborza, śląsk

#79

Post autor: Nicodyna » śr kwie 04, 2018 22:38

A dokumenty że ptak jest zarejestrowany? A co z umową? Jest wymagana? Muszę dostać oryginały czy wystarczy kopia do rejestracji?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#80

Post autor: Al » czw kwie 05, 2018 17:12

obraczka u tego gatunku nie jest wymagana, jak kupujesz ptaka mlodego to zaswiadczenie o wylegu w niewoli, i jezeli ptak był już zarejestrowany to dodatkowo dokument rejestracji
umowy nie musisz miec. Umowa jest potrzeba tylko gdy kupujesz ptaki nap. W czechach lub innym kraju, gdzie dany gatunek nie wymaga papierow, wtedy umowa kupna - sprzedazy jest potrzeba do rejestracji u nas,
rzadko dostaje sie orginał, to hodowca dostaje jeden dokument- świadectwo na wszystkie młode w legu, wiec gdy ma nap. 4 młode, to jedno młode dostaje orginał a reszta kopie z op. adnotacja hodowcy, albo dostaje jedno świadectwo na wszystkie mlode wszystkich gatunków ktore hoduje , nim zarejestrujesz, to zrób sobie kopie tych papierow dla siebie

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ustawy Prawne-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości