Ara ararauna - rejestracja

Prawo a ptaki egzotyczne.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Patrycja1819
Posty: 1
Rejestracja: pn mar 17, 2014 13:55
Ptaki które hoduję: Papugi faliste

Ara ararauna - rejestracja

#1

Post autor: Patrycja1819 » pn mar 17, 2014 14:15

Witam. Witam. Mam pytanie odnoście rejestracji Ary. bo tak przegladam różne strony i fora i wpadłam na jeden zapis a mianowice, że trzeba mieć specjalne pozwolenie na arę? a konkretnie jakie pozwolenie? jak to się załatwia? skoro chciałabym kupić arę od hodowcy w Polsce. legalnie i bez oszustw? proszę o odpowiedź


PS. Co jest wymagane aby taką arę posiadać jakie dokumenty jak przebiega rejestracja i o co chodzi z tym pozwoleniem.
Z góry dzieki za odp

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#2

Post autor: pysia34 » pn mar 17, 2014 15:04

Nie trzeba mieć specjalnego pozwolenia na arę. Kupując ją od hodowcy dostajesz, a przynajmniej powinnaś otrzymać dokument o urodzeniu w niewoli i na tej podstawie oraz/albo umowy kupna sprzedaży rejestrujesz w starostwie powiatowym papugę.
Co do samej rejestracji przejrzj pokrewne tematy w zagadnieniach prawnych :)

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post autor: Krysia- » pn mar 17, 2014 17:40

Przeczytaj temat dotyczący rejestracji viewtopic.php?f=138&t=1134&view=unread#unread

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#4

Post autor: JC » pn mar 17, 2014 18:51

pysia34, jesli ptak jest z załaxcznika A to przy kupnie/sprzedazy prawo wymaga eurocitesu i znakowania, samo potwierdzenie wystawione przez PLW to za mało.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#5

Post autor: pysia34 » pn mar 17, 2014 19:34

Nie sądzę że nieobyte z ptakami dziewcze pyta o hiacynta czy błękitną :D raczej o te zwyczajne :)

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#6

Post autor: coco39 » wt mar 18, 2014 13:45

Najlepszym rozwiązaniem dla Patrycja1819, będzie nie to co wy podpowiadacie a to aby udała się do organu rejestrującego w swoim miejscu zamieszkania i zapytała co ma mieć jakie papiery bo pamiętajcie to co jest stosowane u was nie znaczy że jest respektowane w innym urzędzie :!: :!: :!:
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#7

Post autor: JC » wt mar 18, 2014 16:47

coco39, nie, bo Starostwo nie zajmuje się obrotem (a tylko za to mozna trafić na listę skazanych) tylko tworzeniem niepotrzebnej nikomu ewidencji (za unikanie której najwyżej grozi mandat, ale jest to teoria, bo nie znam ani jednego takiego przypadku)

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#8

Post autor: coco39 » wt mar 18, 2014 20:39

Jerzy niestety prawo prawem a urzędy mają swoje wytyczne taka jest prawda kto sądzi inaczej jest naiwny że wygra z nimi walkę.Powiem ci przykład na temat rejestracji w jednym mieście są 2 organy rejestrujące starostwo oraz wydział ochrony środowiska w urzędzie miasta i kazdy organ ma swoje wytyczne które się różnią nie wspominając juz o drukach.
Więc czego oczekiwać w innych miejscowościach?
Jeśli urzędnik powie nie nawet przedstawiajac przepisy wydane przez MOŚ urzednik powie w niejednym mieście my mamy swoje wytyczne a te inne nas nie interesują więc pytanie brzmi co ma zrobić "Kowalski"
Dlatego lepiej niech kobieta pójdzie do swojego organu rejestr. i się dowie jakie papiery ma dostarczyć aby zarejestrować are.Zaoszczędzi sporo czasu ,zdrowia i nerwów.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#9

Post autor: JC » wt mar 18, 2014 20:56

Tak, masz rację jeśli chodzi o coś tak trzeciorzędnego jak "rejestracja". Jednak "rejestracją" tak naprawdę nie ma się co przejmować. Ważne są dokumenty potrzebne do operacji kupna, sprzedarzy czy wymiany.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#10

Post autor: coco39 » śr mar 19, 2014 13:43

Jerzy OK to ja mam taką propozycję prośbę do ciebie.Ty jako człowiek nie obawiam się powiedzieć że jako jedyny lub jeden z 3-4 w kraju znasz te wszystkie przepisy odnośnie dokumentów więc może złożysz temat w odpowiednim dziale i tak prosto po "chłopsku" przedstawisz jakie papiery (najlepszym rozwiązaniem byłoby zamieszczenie wzorów dokumentów) powinien otrzymać kupujący dla danego gatunku ptaka nie mówimy teraz tu np.o rozellach ale np. ja chce kupić kakadu alba,inka ,araraunę ,czy inne gatunki ar,eklekusy itp.
Co o tym myślisz?
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#11

Post autor: JC » śr mar 19, 2014 14:07

Ale już to wielokrotnie omawiałem i jakiś czas temu zamieszczałem w najprostszej formie w różnych miejscach w internecie np tu: http://ptakiegzotyczne.net/zeby.php

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#12

Post autor: coco39 » śr mar 19, 2014 16:58

No własnie Jerzy ale nie wszyscy skaczą po stronach i przydałby sie taki temat u nas na forum aby wszystko było"na miejscu" bo info na te tematy jest w internecie porozrzucane że cięzko wszystko pozbierać do kupy. Po drugie cyt z http://ptakiegzotyczne.net/zeby.php

np.
"Ptaki z aneksu A (RK 407/2009):
1. znakowanie /obrączka, czip/
2. unijne świadectwo pochodzenia z zaznaczeniem, że ptak przeznaczony jest do handlu "


znakowanie wiadomo o co chodzi jak wygląda ale jeśli chodzi o dokument z pkt.2 to już mało kto wie jak on wygląda(przydałby sie wzór "dla oka") kto go wydaje itd
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#13

Post autor: JC » śr mar 19, 2014 18:30

W Polsce ten dokument wydaje Ministerstwo Środowiska, popularnie nazywany on jest "eurocitesem" lub "żółtymi papierami" a jego oficjalna wersja jest prezentowana jako załącznik do Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 865/2006 z dnia 4 maja 2006 r.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#14

Post autor: coco39 » czw mar 20, 2014 12:56

Jerzy ja akurat wiem jak to wygląda bo nasza dyskusja wygląda tak jakbys to mnie tłumaczył to ale mi chodzi o osoby które nie mają pojęcia co im jest potrzebne oprócz pokarmu i klatki przy zakupie papugi,jakie potzrebują dokumenty.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1915
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#15

Post autor: Al » czw mar 20, 2014 17:50

Ale temat dotyczy Ara ararauna a na nie nie trzeba 'żółtych papierów " tylko zwykłe zaświadczenie od weta.

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#16

Post autor: coco39 » czw mar 20, 2014 19:19

Tak wiem Al, troszku z Jerzym "poszliśmy krok dalej" ale mam nadzieję że Krysia nas nie zruga <8p>
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17

Post autor: Krysia- » pt mar 21, 2014 04:04

Nie ma obawy Arku <mruga> Ja też czekałam na rzetelne wypowiedzi JC
Też chciałabym by
coco39 pisze:No własnie Jerzy ale nie wszyscy skaczą po stronach i przydałby sie taki temat u nas na forum aby wszystko było"na miejscu" bo info na te tematy jest w internecie porozrzucane że cięzko wszystko pozbierać do kupy.

JC pisze:Ale już to wielokrotnie omawiałem i jakiś czas temu zamieszczałem w najprostszej formie w różnych miejscach w internecie

Może Jerzy da się uprosić i trochę swego cennego czasu nam poświęcić <luzik>
Naprawdę przydałby się u nas taki materiał bo ciągle ktoś pyta o potrzebne dokumenty, o sprawy rejestracji, itd.

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#18

Post autor: pysia34 » pt mar 21, 2014 06:45

W sumie było już tyle na temat rejestracji że jak ktoś chce to i tu na forum znajdzie wszystko. Dziwię się , że wałkowanie tego tematu od dawien dawna wywołuje jeszcze tak żywiołowe dyskusje :)

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#19

Post autor: coco39 » pt mar 21, 2014 12:32

pysia34 pisze:Dziwię się , że wałkowanie tego tematu od dawien dawna wywołuje jeszcze tak żywiołowe dyskusje :)



Czy ja wiem czy była to żywiołowa dyskusja moim skromnym zdaniem <niee> .
Jeśli uważasz że wszystko jest i niepotzreba "wałowania" tematu to po co doradzasz,pomagasz innym wystarczy napisać "ale to już było poszukaj sobie".Tak samo chcesz pomóc więc nie rozumiem dlaczego jesteś zdziwiona.

Moim zamiarem było tylko to aby powstał jeden konkretny temat od A-Z tak aby przysłowiowy"młynarz" wiedział jak "wkrecić żarówkę". Dla mnie osobiście rejestracja to nie problem wiem dosć sporo na ten temat a jeśli mam jakies wątpliwości ma nr tel do kilku osób (m.in. JC )które zawsze słuzą pomocą
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#20

Post autor: JC » pt mar 21, 2014 13:34

Jest problem i to znaczny :!: A jest nim słowo REJESTRACJA :!: Wszyscy o nim mówią, starają się o jej zniesienie, a to nie "ona" stanowi problem. "Rejestracja" jest tylko uciązliwością biurokratyczną za którą nie idą wieksze nieprzyjemności. Problemem są obowiązkowe DOKUMENTY O POCHODZENIU i tylko na nich mozna się przejechać i to naprawdę ostro.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ustawy Prawne-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość