postępowanie urzędowe gdy hodowca który posiada ptaki wymaga

Prawo a ptaki egzotyczne.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
musiek
Posty: 18
Rejestracja: pn paź 24, 2011 00:06
Ptaki które hoduję: nimfy, aleksandretty, rozelle
Lokalizacja: Kalisz

postępowanie urzędowe gdy hodowca który posiada ptaki wymaga

#1

Post autor: musiek » śr mar 26, 2014 11:50

Witam, chciałbym zapytać jak wygląda postępowanie urzędowe gdy hodowca który posiada ptaki wymagające rejestracji umiera. Czy te ptaki przechodzą na małżonka, jak to zgłosić i w ogóle co zrobić z tym fantem ... Sprzedanie ptaków w sposób legalny nie jest możliwe bo nikt nie będzie się podpisywał pod dokumentem nazwiskiem zmarłego hodowcy. Proszę o jakieś info.


Pozdrawiam
Stronka o mnie : http://www.papugi.xn.pl

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#2

Post autor: JC » śr mar 26, 2014 13:13

Myslę, że najlepiej bedzie powoływac się na "nowe miejsce przetrzymywania ptaków" i w dokumencie przekazującym wpisac z "powodu smierci poprzedniego opiekuna". Wszystko zgodnie z prawem i prawdą. Najwyżej, żeby było zgodnie z prawem spadkowym, wszyscy spadkobiorcy muszą się ich zrzec na korzyść jednego ze spadkobiorców.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#3

Post autor: GoldAngelo » śr mar 26, 2014 20:41

musiek pisze: Czy te ptaki przechodzą na małżonka, jak to zgłosić i w ogóle co zrobić z tym fantem ...


Zgodnie z prawem spadkowym 50% majątku przechodzi na małżonka, 50% na potomstwo (procentowo odpowiednio 50% przez ilość, czyli jeśli np dwoje to po 25%), jeśli potomek/potomkowie nie żyją to jego część przechodzi na wnuki zmarłego(znowu, odpowiednio część zmarłego potomka dzieli się na jego potomstwo).

Żeby wszystko było zapięte na ostatni guzik powinno odbyć się postępowanie spadkowe, w trakcie którego powinien się odbyć podział majątku według testamentu (jeśli strony są zgodne to według ich ustaleń, bo w trakcie odczytu testamentu/podziału można się zrzec spadku na korzyść innego spadkobiercy).

Jeśli ptaki nie będą sprzedawane to dobrze by było napisać wniosek o zmianę danych w papierach i odpowiednie papiery im przedstawić(zapytać się co konieczne). Dobrze by było poczytać o postanowieniu o dziedziczeniu, zaświadczeniu o zakończonym wniosku spadkowym itp, a najlepiej skontaktować się z radcą prawnym.

Post napisałem na podstawie wiedzy zdobytej we własnych zakresie w podobnej sprawie.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#4

Post autor: sqrczybyk » czw mar 27, 2014 02:12

Zgodnie z prawem spadkowym 50% majątku przechodzi na małżonka, 50% na potomstwo (procentowo odpowiednio 50% przez ilość, czyli jeśli np dwoje to po 25%)

No nie całkiem...

50% na małżonka,a pozostałe 50% po jednej trzeciej- na małżonka i na jedno i drugie potomstwo.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#5

Post autor: GoldAngelo » czw mar 27, 2014 21:48

sqrczybyk pisze:50% na małżonka,a pozostałe 50% po jednej trzeciej- na małżonka i na jedno i drugie potomstwo.

Masz rację, przy czym: 50 % żona/mąż ma jako swoją własność (majątek był wspólny więc połowa należała do małżonka który zmarł, połowa do tego który wciąż żyje) i dzieli się te pozostałe 50 %, które należało do zmarłego/zmarłej na równe części. W sytuacji o której ja pisałem współmałżonek zrzekł się spadku na rzecz dzieci, dlatego błędnie to napisałem.

Przy czym jeśli wszystkie ptaki były zarejestrowane na zmarłego to wchodzą one w skład połowy majątku należącego do niego (te 50 % wspólnego majątku, który podlega podziałowi).
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ustawy Prawne-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości