Zeberki, nowi stali bywalcy mojej wolierki

-do rzędu tych ptaków ozdobnych bedziemy zaliczać wróblowate z rodziny astryldów-

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

Zeberki, nowi stali bywalcy mojej wolierki

#1

Post autor: pirat59 » śr lip 09, 2014 20:14

Przedstawiam, moje nowe ptaszory <haha> <jupi> <rotfl>
Załączniki
2014709153754.jpg
2014709153752.jpg
2014709153750.jpg
2014709153745.jpg

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post autor: Chiara » czw lip 17, 2014 10:39

Witam, ładna parka. Samiczka koroniasta, troszkę tę koronkę ma niesymetryczną, ale i tak jest ładna :) .
Nie widzę dokładnie kolorów na zdjęciu, ale czy to zeberki jasnoplece czy beżowe tak wyszły na zdjęciu?

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#3

Post autor: pirat59 » czw lip 17, 2014 12:27

Jeszcze nie ogarniam do końca kolorystyki zeberek <hmmm> Hodowca nazwał je izabelowate.. To chyba bardziej beżowe... Przyjrzę się im dokładnie :-)

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#4

Post autor: JC » czw lip 17, 2014 13:15

To nie są ptaki cynamonowe (nazywane też: płowe, brązowe, beżowe czy kakaowe). Nie są to też ptaki izabelowe. Takie delikatne rozjaśnienie może powodować mutacja srebrna. Zobacz tu http://www.zeberki.wer.pl/strony/podstr ... cia.php#3b

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post autor: Chiara » pt lip 18, 2014 04:32

pirat59 pisze:Jeszcze nie ogarniam do końca kolorystyki zeberek <hmmm> Hodowca nazwał je izabelowate.. To chyba bardziej beżowe... Przyjrzę się im dokładnie :-)

Izabelki nie mają łezki...a Twoje ptaki tak. No, chyba że byłyby szpaltami na jakąś cechę, i stąd ta łezka, jednak sam standard izabelek mówi o braku łezki lub ewentualnie szczątkowej u samic. Ponadto brzuch takiego ptaka (izabeli) powinien być biały...

JC pisze:To nie są ptaki cynamonowe (nazywane też: płowe, brązowe, beżowe czy kakaowe). Nie są to też ptaki izabelowe. Takie delikatne rozjaśnienie może powodować mutacja srebrna.

Nazewnictwo "cynamonowe" nie jest do końca poprawne, choć na zeberki beżowe spotkałam się już z różnymi określeniami. Mutacja srebrna (silver) występuje tylko u ptaków szarych-jest to właściwie mutacja pastelowa szara. W przypadku mutacji beżowej pastelowej mówimy o zeberce kremowej (dominującej lub recesywnej).

Ptaki ze zdjęcia z pewnością nie są srebrne... Pastele mają w stosunku do zeberek o barwie nominalnej (NG) upierzenie rozjaśnione do 30%, podczas u Nominal Grey jest to 100%. Pomiędzy nimi jest tzw. zeberka mutacji jasnoplecej, u której natężenie pigmentu wynosi ok.60%, dlatego właśnie ta mutacja przyszła mi do głowy (lub beżowa-zdjęcia czasem przekłamują prawdziwy kolor). Jet to mutacja sprzężona z płcią.

Dla porównania zamieściłam zdjęcie swojego samca izabelowatego (ruda pierś i lico rozlane na głowę to cechy innych mutacji, chodzi mi o kolor brzucha i pleców, choć to izabela beżowa-typ FIS).
I zdjęcie drugie-samiec beżowy na zdjęciu z samicą jasnoplecą (akurat znalazłam takie zdjęcie). Ten akurat samiec jest jasny jak na beżowego, ale nie chcę zarzucać Ci wątku zdjęciami.
Załączniki
IMG_20140307_162136.jpg
samiec beżowy (F) i samica jasnopleca szpalt na czarnolicą (LB/BC)
bb 005.jpg
samiec izabelowaty rudopierśny czarnopierśny
bb 005.jpg (40.65 KiB) Przejrzano 17807 razy

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#6

Post autor: JC » pt lip 18, 2014 09:30

http://pet-cockatiel.com/Dboard/viewtop ... =42&t=6974
tu są poglądowe szkice mutacji zeberek, one zawsze trochę pomogają w klasyfikacji, choć trzeba pamietać, że występują jeszcze ich kombinacje.

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post autor: Chiara » pt lip 18, 2014 09:55

Strona jest z Malezji. Zauważyłam sporo różnic w nazewnictwie- np. Dilute Blue przypomina Dilute Silver (czyli pastelową srebrną), Red black-bodie fawn wygląda jak odmiana arabska Najeeb, i w końcu nasz szek siodłaty (pied) ma swoją nazwę... Ponadto wiele odmian których nie znałam, np "George" i wiele innych. "Black front" przypomina mi zeberkę czarnopierśną, której nota bene brak w spisie. Może są to kombinacje mutacji?
Z izabelek jest tzw. Queensland Isabel, z barw widać, że jest to izabela beżowa (typu FIS).

Zawsze warto zobaczyć, jak to wygląda w innych krajach. Osobiście, poza pospolitymi mutacjami, jak np black-face, znałam jedynie Charcoal (odmiana australijska, w Europie nazywana Eumo).
Dla porównania podam może polską stronę zeberkową:
http://www.zeberki.wer.pl/strony/mutacje.php
Podanych odmian jest o wiele mniej,za to są opisy w języku polskim.

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#8

Post autor: JC » pt lip 18, 2014 16:09

czarnopierśna jest tam umieszczona jak najbardziej (, oczywiście nazwa trochę inna niż w Europie bo Black Fronted, ale każdy lubi wymyślac swoje nazwy i je promować jak np. beżowa :lol:
Muszę edytować bo przejrzałem jeszcze raz i jest tam też europejska czarnopierśna, podobna do australijskiej "czarnoprzodej". Czy to mutacje które zaszły na tych samych genach? czy zmiany innych genów dały podobny efekt? żeby to rozstrzygnąć trzeba by zdobyć te australijskie "czarnoprzode".

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post autor: Chiara » sob lip 19, 2014 01:28

Faktycznie, jest czarnopierśna (black-fronted), jak i rudopierśna (red-chested, prawie jak europejska orange-breasted). Ale myślę, że o nazewnictwie nie ma co dyskutować, choć wiele z tych odmian to po prostu kombinacje mutacji.
Ja również chętnie porównałabym australiskie odpowiedniki z europejskimi w kontekście genetyki (np europejska izabelowata jest recesywna, a już taka sama pod względem fenotypu amerykańska Florida Fancy jest ko-dominująca).
Zawsze dobrze wiedzieć, co mają na świecie-dlatego, JC, dzięki za podlinkowanie stronki. Jest tam kilka odmian zeberek, które z chęcią bym zobaczyła i u nas: tzw.George, Western Australian Fancy Form, Grizzle i inne.

Przepraszam kolegę za OffTopic, mam nadzieję, że nie będzie miał za złe...

Pozdrawiam serdecznie :) .

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#10

Post autor: pirat59 » ndz lip 20, 2014 10:09

U...a... dzęki za tak rozległe przemyślenia <smile> powiedzcie proszę w takim razie jakiej mutacji Waszym zdaniem jest moja parka <co>

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#11

Post autor: JC » ndz lip 20, 2014 12:57

Nie wydaje się aby miało to znaczenie, gdyż jedyną pozytywną ich cechą, czyli taką którą warto utrwalać, jest czubek samiczki. Wg. mnie najwięcej cech mają jasnoplecych, a nawet idealnie ubarione jasnoplece nie są mutacją barwną powalającą swoim urokiem.

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#12

Post autor: Chiara » pn lip 21, 2014 02:17

Tutaj zgodzę się z JC, że masz parkę zeberek jasnoplecych (ang.light-back, symbol: LB). Jest to mutacja sprzężona z płcią. Jako że obydwa Twoje ptaki są tej mutacji, oszczędza to tłumaczenia dziedziczenia mutacji sprzężonej z płcią (jest to nieco skomplikowane dla początkujących). Wszystkie młode po Twoich ptakach będą jasnoplece, w tym połowa powinna mieć koronki (mutacja koroniasta ma charakter dominujący).
Nie mogę się za to zgodzić, iż jest to nieciekawa mutacja. Podam może taki przykład-u zeberek formy nominalnej czyli zwykłych szarych natężenie pigmentu wynosi 100%. U tzw. pasteli-mutacji silver-30%. Zeberki jasnoplece są pośrodku-natężenie pigmentu w ich upierzeniu wynosi 50-60%. Najładniej wygląda w kombinacji z mutacjami czarnymi-black cheeks (czarnolicymi), black-face, czarnopierśną. Zawsze możesz dokupić później zeberki tych mutacji (oprócz black-face są one recesywne, a więc nie wychodzą w pierwszym pokoleniu przy jednym rodzicu, chyba że drugi jest szpaltem) i połączyć te mutacje ze swoją linią zeberek jasnoplecych koroniastych (pamiętaj żeby zostawić zarówno ptaki gładkie, jak i te z koronką-łączy się je zawsze jeden gładki i jeden koroniasty). Utrwalaj linię jasnoplecych, dodając świeżą krew (to ważne), i jednocześnie próbuj łączyć samce jasnoplece z samiczkami mutacji "czarnych"-przy mutacji sprzężonej z płcią wszystkie samiczki z takiej krzyżówki będą jasnoplece, a samczyki-szpaltami na jasnoplece. Dodatkowo część ptaków będzie szpaltami na cechy BC, BB (u black face mutacja ujawni się już w pierwszym pokoleniu, jednak choć to mutacja dominująca i teoretycznie piskląt black face powinna być połowa, w praktyce wychodzi ich mniej). Do tego pamiętaj o genie warunkującym koronkę- to też mutacja dominująca, więc wychodzi w pierwszym pokoleniu.

Uff, trochę się rozpisałam <chat> ... Ale to tylko wygląda na skomplikowane, jak już "załapiesz bakcyla" i poznasz podstawowe prawa dziedziczenia poszczególnych mutacji, będzie to dla Ciebie "kaszka z mlekiem" przysłowiowa.

Pozdrawiam serdecznie <hejka>

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#13

Post autor: JC » pn lip 21, 2014 10:17

Chiara, oczywiście można się bawić jasnoplecymi, ale ja uwżam, że szkoda na to czasu. Zeberki mają tak wiele pięknych i wyrazistych mutacji z których mozna uzyskiwać przepiękne kombinacje jak choćby PHAEO, że poświęcenie się jasnoplecym można pozostawiać wyłącznie hodowcom nastawionym na doskonalenie postawy i typu u nowych kombinacji barwnych zeberek wystawowych.

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#14

Post autor: Chiara » pn lip 21, 2014 10:37

OK, ale nie każdy ma możliwości i czasami po prostu ma swoją jedną parkę, z którą coś chce zrobić... Dlatego podpowiedziałam że kombinacja jasnoplecych (silver również) pięknie wygląda z mutacjami BC, BF (do tego koronka). To już jest jakiś plan na hodowlę długoterminową, jako że BC jest mut. recesywną, a BF jakoś (chociaż dominująca) rzadko wychodzi...

Z tego co wiem, phaeo są, ale ciężko dostać w Polsce (na pewno nie jest to możliwe dla pierwszego lepszego miłośnika zeberek), ja nawet z rudopierśną mutacją miałam problem :-? . Że nie wspomnę o odmianach (kombinacjach) takich jak Fox czy TripleBlack-owszem, są, ale hodowcy niechętnie rozstają się z przychówkiem (chcą utrwalić linię, a konkurencja im niepotrzebna-z resztą dotąd spotkałam jedną osobę mającą TripleBlack).

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#15

Post autor: pirat59 » wt lip 22, 2014 20:18

Chiara, dzięki za obszerną wypowiedz <brawo> dużo mi to dało:) muszę po prostu poznać nazewnictwo mutacji i zapamiętać czy są sprzężone z płcią czy też recesywne lub dominujące, z resztą sobie poradzę, bo mam wiele innych gatunków i nie sprawia mi problemu powiedzenie jakie młode będę mieć od danej pary... Zeberki miałam kiedyś, dawno temu i nie zależało mi wówczas na konkretnych kolorach, teraz postanowiłam troszkę więcej zagłębić się w temat <geek> aczkolwiek, nie liczę na jakieś mega sukcesy, zobaczymy co z nich wyjdzie :PP

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post autor: Chiara » pn lip 28, 2014 11:38

Polecam stronkę:
http://www.zeberki.wer.pl/strony/mutacje.php
Jest tam opisana większość mutacji (niestety-nie wszystkie) i bramka do forum-na forum są świetne opisy mutacji zrobione przez Junior.
Część znajdziesz również tutaj (z fotkami):
http://www.kanarek.fora.pl/drobna,60/mutacje-i-kombinacje-barwne-zeberek,6539.html

Osobiście zaczęłam z jedną parą (w tym roku), teraz mam 8 par i młode...

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#17

Post autor: Al » pn lip 28, 2014 13:50

Czy w tej wolierce będzie docelowo tylko 1 para ptaków ?

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#18

Post autor: pirat59 » wt sie 05, 2014 21:10

Tak, jedna parka, uważam, że ptaki najlepiej się rozmnażają jeżli są parami, w stadzie ròżnie bywa.

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#19

Post autor: pirat59 » ndz paź 19, 2014 18:41

odświeżam temat:) moja parka właśnie jest w połowie drugiego lęgu <rotfl> za pierwszym razem były 3 młode, niestety jedno zdechło :/ teraz w koszyczku widzę 5 małych główek <brawo> . Jak wspominaliście wcześniej wszystkie młode są koloru rodziców, z tą różnicą, że czubek odziedziczył samczyk ;))

Chiara
Posty: 27
Rejestracja: śr lip 09, 2014 04:09
Ptaki które hoduję: kanarki, papużki faliste, amadyny wspaniałe, wróbliczki
Lokalizacja: Warszawa

#20

Post autor: Chiara » ndz lis 02, 2014 23:57

Gratuluję <brawo> . U mnie teraz lęgi odbywa "druga tura"-niestety mieszkam w bloku i mam ograniczoną przestrzeń pod hodowlę. W tej chwili mam połączone 4 parki,w tym jedną kończącą drugi lęg, i tutaj spotkała mnie naprawdę duża niespodzianka... Samiczkę którą miąłam za NG, połączyłam z samcem P, czyli szekiem siodłatym. Jako że jest to mut. recesywna, nie spodziewałam się innych młodych niż szpaltów na szeka. A zarówno w pierwszym, jak i drugim lęgu, wszystkie młode są czarnopierśne lub szeki na czarnopierśne (i oczywiście przy tym są szpaltami na szeki). Wychodzi zatem, że obydwa moje ptaki z tej parki są szpaltami na BB-mut. czarnopierśną. A samiczka może nawet i czarnopierśna, choć ogon temu przeczy <co> ...

Co do Twoich młodych, z pierwszego lęgu jeden samczyk z koronką, a z drugiego? Może masz jakieś fotki maluszków?
Mutacje dominujące są o tyle satysfakcjonujące, że wychodzą już w pierwszym pokoleniu. Za to recesywne to w pewnym sensie zawsze jakaś niewiadoma-jeżeli ptaki nie są z Twojej hodowli, nigdy do końca nie możesz wiedzieć, co mają w genach...

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Ptaki ozdobne -"astryldy"-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość