Kielkowanie, moczenie

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Kontakt:

Post autor: Krysia- » wt lis 20, 2012 06:39

Wiktor_1995, możesz podawać skiełkowany ale NIE same jego ziarna..
Rzepik ale w bardzo ograniczonej ilości jest bezpieczny w żywieniu papug, wchodzi w skład mieszanek suchych, jednak jego zawartość np w 1 kg mieszanki innych ziaren nie powinna przekraczać 5 % wagi. Nasiona rzepiku zawierają w swoim składzie około 12 % białka surowego i 46% tłuszczu surowego, glukozynolany - substancje mające znaczenie jako substancje antyżywieniowe, a te mogą mieć wpływ na upośledzenie działania tarczycy.
Na Twoim miejscu ograniczyłabym podawanie rzepiku kanarkom, choć jak piszesz - chetnie go jedzą. Poczytaj proszę : http://kanarki.eu/index.php?topic=3496.0
Milusia, nie, nie spotkałam się z takim wynalazkiem i moim zdaniem taki woreczek, to jeszcze jeden gadżet do zarabiania kasy ..... bo i opis działania jest bardzo reklamujący. Nie wyobrażam sobie kiełkowania w tym ustrojstwie z uwagi na moim zdaniem szybkie wysychanie woreczka, częste sprawdzanie czy np. nie pojawiła się pleśń bo jeśli tak, to całość nasion do wyrzucenia, itd.
Szkoda i kasy i zachodu na wynalazki :-D Zwykła kiełkownica moim zdaniem jest najlepsza.

Awatar użytkownika
Milusia
Ptaki które hoduję: alesandretta obrożna

Post autor: Milusia » wt lis 20, 2012 09:53

Ja też nie uzyłabym tego wynalazku :),ziarno dla mojego Roko juz się moczy,ze względu na to ze nie mam takiej kupnej kiełkownicy zrobiłam tak jak Wojtek i inni forumowicze radzą.mam nadzieję ze mojemu Roko bedą kiełki smakować.
A jeśli on w dniu w którym dam mu kiełki ich nie zje to czy trzeba je pózniej wyrzucić i na nastepny dzień dać świeżą porcję?
A u mnie kiełkują się nasionka z mieszanki Deli-Nature60 oczywiście od p.Justyny ze sklepu :mrgreen:

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Kontakt:

Post autor: Krysia- » wt lis 20, 2012 13:09

Tak, nie zjedzone wyrzucić bo po prostu będą już suche, zwiędnięte, przez noc stracą swą jędrność. Następnego dnia dać świeżą porcję.
Przynajmniej ja tak robię, a niedojadki papuzie daję ptakom zaokiennym :-D

Awatar użytkownika
Wiktor_1995
Ptaki które hoduję: Nimfy

Post autor: Wiktor_1995 » pn lis 26, 2012 22:17

Krysia- pisze:Wiktor_1995, możesz podawać skiełkowany ale NIE same jego ziarna...
...Na Twoim miejscu ograniczyłabym podawanie rzepiku kanarkom, choć jak piszesz - chetnie go jedzą. Poczytaj proszę : http://kanarki.eu/index.php?topic=3496.0

Czasem podaję Papudze Proso wymieszane z Rzepikiem. Rzepik zawsze zostaje wśród łusek na dnie pojemniczka. Nie rusza go wcale. Jedzą go Dziczki w karmniku ;-)
W takim razie od czasu do czasu, w formie kiełków jako dodatek. Dziękuję Krysiu. Lecę czytać link :-D
Pozdrawiam Serdecznie, Wiktor

Awatar użytkownika
Etna
Ptaki które hoduję: kanarki, papugi katarzynki

Post autor: Etna » wt lut 10, 2015 14:53

Chciałam Was zapytać, czy ktoś podaje Deli Nature 33- do kiełkowania ?
Skład: konopie, dari, mungo, sorgo extra, kardi, kasza gryczana, owies, ryż paddy.
Robię z niej kiełki, już od dłuższego czasu. Napisałam o tym, na innym forum, tam powiedzieli, że sorgo i konopi nie kiełkujemy, tylko dlaczego?
Może ktoś z Was, coś wie na ten temat?

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Ptaki które hoduję: Senegalki
Kontakt:

Post autor: wojtek » wt lut 10, 2015 18:09

Etna pisze:Napisałam o tym, na innym forum, tam powiedzieli, że sorgo i konopi nie kiełkujemy, tylko dlaczego?

Nie odpowiedzieli? Nie wiedzą, to dlaczego odradzają.
Ja kiełkuję mieszankę w której są konopie i podaję kanarkom i innej drobnicy.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
Etna

Post autor: Etna » wt lut 10, 2015 19:13

Właśnie o to chodzi. Napisali: "nie podajemy" na pytanie dlaczego? nikt nie odpowiedział.
Zastanawiam się nad tym i szukam.
Moje kanarki, od lat dostają Deli Nature 82- do kiełkowania
skład: rzepik, rzepak, konopie, murzynek, sałata, dzikie nasiona, mungo, sorgo extra, proso srebrne, dari.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Kontakt:

Post autor: wojtek » śr lut 11, 2015 05:44

Etna pisze: Deli Nature

To nie jest firma krzak, mają doświadczenie.
Naciskaj na odpowiedz i niech podają kto robił badania nad szkodliwością skiełkowanych nasion. Bzdura powtórzona kilka razy umacnia się jako prawda.

Awatar użytkownika
Etna

Post autor: Etna » śr lut 11, 2015 07:34

wojtek pisze:Bzdura powtórzona kilka razy umacnia się jako prawda.

Pewnie, tak było, jak mówisz.
Ktoś coś napisał, inny powtórzył.

Awatar użytkownika
Etna

Post autor: Etna » śr lut 11, 2015 09:30

Etna pisze:
wojtek pisze:Bzdura powtórzona kilka razy umacnia się jako prawda.

Pewnie, tak było, jak mówisz.
Ktoś coś napisał, inny powtórzył.

Jedną spraw, chyba sobie wyjaśniłam.
Widzę, że ktoś myli konopie indyjskie z włóknistymi i pisze o właściwościach narkotycznych.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Kontakt:

Post autor: Krysia- » pn lut 16, 2015 04:04

Nie powinno się podawać kiełkowanych nasion konopi i sorga z różnych powodów.
Konopie siewne to gatunek rośliny uprawiany od wieków dla celów użytkowych: dla włókien, dla nasion z których wytłacza się cenny olej o wielu zastosowaniach i które stanowią wartościową paszę oraz dla właściwości narkotycznych liści, kwiatów i żywicy, Stąd wiele odmian tej rośliny selekcjonowanych pod względem wartości użytkowej.
Obecnie uprawia się odmiany włókniste i oleiste - legalnie, choć pod kontrolą, zawierające niewielkie ilości substancji narkotycznych oraz odmiany narkotyczne o wysokiej zawartości alkaloidów zwanych kannabinoidami, głównie THC - nielegalnie.
Suche, dojrzałe nasiona wszystkich odmian, także narkotycznych w ogóle nie zawierają THC, można więc je jeść, wytłaczać olej bez obawy o "ujaranie". Ptaszki to wiedzą i bardzo lubią nasiona konopi, które są smaczne i tuczące.
Z chwilą kiedy nasiona zaczynają kiełkować, w tkankach rosnącej roślinki zaczynają być syntetyzowane i gromadzone kannabinoidy, które w roślinie pełnią rolę obronną, odstraszają i trują roślinożerne zwierzęta. W przypadku odmian o niskiej zawartości THC, ich zawartość w kiełkach i młodych roślinkach jest znikoma i w zasadzie nie powinna zaszkodzić ptakom, w przypadku odmian o wysokiej zawartości THC - może dojść do zatrucia.
Nie można w żaden sposób na oko odróżnić do jakiej odmiany konopi nasionko należy, można się tylko domyślać, że to co kupujemy na kilogramy na bazarze, to konopie o niskiej zawartości THC, a to co kupujemy przez Internet w torebeczkach po 10 wyselekcjonowanych nasionek za ciężkie pieniądze - to odmiany narkotyczne.
Są także bardziej prozaiczne powody dla których nie powinno się kiełkować konopi. Nasiona sprzedawane na wagę są to często odpady z produkcji nasion siewnych - duży procent stanowią nasiona puste, niewykształcone, niedojrzałe (niedojrzałe i wysuszone nasiona mogą zawierać THC) - takie nasiona po prostu nie kiełkują a gniją, pleśnieją i jeżeli są w mieszance nasion do kiełkowania, zanieczyszczają pozostałe kiełki.
W niektórych krajach, jak USA, Kanada nasiona pastewne, używane do karmienia ptaków, mogą być wprowadzane do obrotu, ale są pozbawiane zdolności kiełkowania przez napromienianie. Takie nasiona nie tracą wartości odżywczej, ale nie kiełkują i nie da się z nich wyhodować rośliny. Nie wiem jak to jest w Europie, czy w Polsce, nie znam szczegółowych przepisów, ale w czasach globalnego handlu w mieszankach paszowych zagranicznych producentów czy dystrybutorów mogą być w mieszankach sterylizowane nasiona. I wtedy prędzej nam wszystko zgnije niż wykiełkuje.

Suche ziarno sorga jest bezpieczne, chociaż niezbyt wartościowe, ma mało i niskiej jakości białka oraz zawiera dużo związków antyżywieniowych, które mają negatywny wpływ na smak i przyswajalność składników ziaren. Dlatego ziarno to często jest poddawane dodatkowej obróbce termicznej, fermentacji, lub słodowaniu (kiełkowaniu). Niestety, podczas kiełkowania produkowany jest w dużych ilościach glikozyd cyjanogenny diuryna i spożycie skiełkowanych nasion sorga w ilości odpowiadającej ok. 2% masy ciała (dla papużki falistej to będzie mniej niż 1 gram, a dla amazonki czy żako ok. 10 g) może skończyć się śmiercią w wyniku zatrucia cyjanowodorem.
Trujące właściwości kiełków sorgo znane jest w kulturach, gdzie sorgo uprawiane jest powszechnie. W tradycyjnych kulturach, w Sudanie i Kenii, gdzie kiełkowane sorgo używane jest do warzenia napojów alkoholowych (jak u nas piwo ze słodu jęczmiennego, słód to kiełkowane i wysuszone ziarno jęczmienia) - najpierw dokładnie usuwa się trujące kiełki i korzonki.
Ziarna stanowiące paszę dla zwierząt, w tym ptaków, poddawane są kiełkowaniu by podnieść ich wartość odżywczą: zmiękczyć zbyt twarde nasiona (np. kukurydza, jęczmień), podnieść zawartość i jakość białka, zmienić, najczęściej zmniejszyć, zawartość tłuszczu i podnieść udział tłuszczów nienasyconych, zwiększyć przyswajalność skrobi innych wielocukrów, zmniejszyć zawartość związków antyżywieniowych - tanin, saponin, kwasu fitowego, zwiększyć zawartość witamin, enzymów itp.

Należy jednak mieć świadomość, że w przypadku wielu roślin podczas kiełkowania zachodzą także procesy niekorzystne z punktu widzenia żywienia zwierząt, rośnie udział niestrawnego włókna, zaczynają być syntetyzowane nowe, dotychczas nieobecne w ziarnie związki szkodliwe lub trujące. Jest to sposób na obronę bezbronnej siewki przed roślinożercami.

Zadaniem odpowiedzialnego
opiekuna zwierząt jest wyważyć "za i przeciw", korzyści i szkodliwość, i podawać te kiełki, których korzyści znacznie przeważają nad szkodliwością, a szkodliwość jest niewielka i niegroźna dla zdrowia.
To od odpowiedzialności i osobistej wrażliwości hodowcy ptaków zależy, czy będzie kiełkował nasiona konopi, które MOGĄ być szkodliwe (choć nie muszą), tym bardziej, że kiełkowanie nie poprawi w znaczący sposób ich wartości odżywczych.
Nasiona konopi w stanie suchym stanowią bardzo wartościowy pokarm - praktycznie nie zawierają związków antyżywieniowych, mają dużo wartościowego białka i oleju a podczas kiełkowania szybko rośnie udział niestrawnego włókna i nieobojętnych dla zdrowia alkaloidów. Liście i łodygi konopi, także odmian włóknistych, nie są jadalne dla żadnego zwierzęcia.
Z kiełkami sorga sprawa jest prosta - kiełki sorga są po prostu śmiertelnie trujące, już po spożyciu niewielkiej ilości.

Za zgodą (-)

Awatar użytkownika
Etna

Post autor: Etna » pn lut 16, 2015 08:51

Krysiu, dziękuję bardzo za tak wyczerpujące informacje.
Prześledziłam temat dokładnie, podaję tą mieszankę i bardzo się przejęłam.
Wszystko, co napisałaś to niestety fakty.
Kiełki sorga mają 240 mg/100g diuryny.
Trzeba również uważać na kiełki lnu, ten ma jeszcze więcej bo 900mg/100g linamaryny.
W jednym z artykułów wyczytałam, że im wyższe PH, tym wyższy jest poziom glikozydu cyjanogennego.

W mieszance, którą podawałam, jest bardzo mało nasion konopi i sorga.
Byłam pewna, że moje papugi są zdrowo odżywiane, a tu taka sprawa wyszła.
Oczywiście, zaraz ją przestałam kiełkować.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Kontakt:

Post autor: wojtek » pn lut 16, 2015 13:14

Całe życie człowiek się uczy.

Awatar użytkownika
JustynaJ
Ptaki które hoduję: Piona niebieskogłowa Enzo

Post autor: JustynaJ » śr cze 28, 2017 19:58

A ja mam pytanie dot mieszanki do kielkowania. Czy pozostać czy DN czy spróbować Karma Mix? Czy ktoś ma opinie na temat jakości tych mieszanek, tak porównywawczo? :)

Awatar użytkownika
molinezjaczarna
Ptaki które hoduję: Nimfy.

Post autor: molinezjaczarna » śr mar 28, 2018 15:12

Od niedawna kiełkuje ziarna moim ptaszynom i mam pytanie. Co ile mam te kiełki im podawać? Podaje im kiełki ziaren którymi karmię je na co dzień. Czy mogę dawać im same kiełki rezygnując z ziarna?

Awatar użytkownika
Figa
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna

Post autor: Figa » czw mar 29, 2018 09:47

wydaje mi się, że możesz, kiełki są lepiej przyswajalne. Ja podaję kilka razy w tygodniu, Był czas, że podawałam codziennie.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Kontakt:

Post autor: WOJTEKZ » czw mar 29, 2018 18:23

Suche ziarno ptaki również powinny dostawać i to co dziennie. Kiełki możesz też podawać kilka razy w tygodniu jako uzupełnienie pokarmu.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
molinezjaczarna

Post autor: molinezjaczarna » czw mar 29, 2018 18:38

Pytam bo moje ptaszyny jak mają wybór, ziarna czy kiełki, to wybierają ziarna niestety to samo jest z warzywami i owocami. Jak zostawię im same kiełki to je jedzą wszystkie.

mario18
Ptaki które hoduję: Nimfy

Post autor: mario18 » pt maja 11, 2018 10:12

molinezjaczarna - to nie dawaj im do wyboru. Wiadomo, że wybiorą to co będzie im bardziej smakowało, ale muszę tez jeść to, co będzie tworzyło ich dobrze zbilansowaną dietę.

Awatar użytkownika
molinezjaczarna

Post autor: molinezjaczarna » pt maja 11, 2018 10:45

Nie daję im wyboru karmię je na przemian ziarnem i kiełkami z jabłkiem i marchewką.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie papug.”