Szkodliwe dzikie rośliny - nie dawać ptakom!

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1601
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szkodliwe dzikie rośliny - nie dawać ptakom!

#81

Post autor: Krysia- » wt cze 23, 2015 13:02

Szalej jadowity (Cicuta virosa L. ) - Ma wiele zwyczajowych nazw: blekot, bzducha wodna, cykuta, cykuta jadowita, pietruszyca wodna, szaleniec, szaleń, wsza wodna.
Roślina bardzo silnie trująca: Cała roślina jest trująca, a szczególnie łodyga i kłącze. Zawiera trujący wielonienasycony alkohol – cykutoksynę bardzo silnie toksyczny; już spożycie niewielkich ilości powoduje silne zatrucie. Objawy zatrucia występują szybko, do 20 minut po spożyciu. Są to: ślinotok, pieczenie w jamie ustnej, mdłości, wymioty, rozszerzenie źrenic, drgawki, utrata świadomości, trudności w oddychaniu. Śmierć może nastąpić wskutek porażenia ośrodka oddechowego.
Info ze str https://pl.wikipedia.org/wiki/Szalej_jadowity
Zdjęcie ze str http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi ... index.html

Szczwół plamisty (Conium maculatum L.) - gatunek trującej rośliny z rodziny selerowatych.
Roślina trująca: Razem z rośliną o nazwie szalej jadowity (Cicuta virosa L.) stanowią najbardziej trujące rośliny z rodziny selerowatych. Korzenie są najbardziej trujące wczesną wiosną, później bardziej toksyczny jest pęd nadziemny. Działanie toksyczne polega na początkowym pobudzeniu, a potem porażeniu wegetatywnych zwojów nerwowych obwodowych, poza tym poraża zakończenia nerwów ruchowych podobnie do kurary. Prawdopodobieństwo zatrucia związane jest z podobieństwem jednorocznej różyczki liści do pietruszki i pasternaku, wyraźnie inny jest jedynie zapach. Bywa też mylona z korzeniem chrzanu.
Szczwół jest też trujący dla zwierząt. Dawka śmiertelna dla koni wynosi ok. 2 kg rośliny, dla bydła ok. 4,5 kg. Młode zwierzęta są mniej wrażliwe niż dorosłe. Sucha roślina jest mniej toksyczna. Toksyczność jej zwiększa się po deszczach oraz w okresach chłodów. Objawami zatrucia są osłabienie, utrata wrażliwości na bodźce, w końcowym etapie następuje porażenie i śmierć z objawami uduszenia. Obserwuje się także skurcze i drżenie mięśni, obniżenie temperatury.
Zdjęcie i info str https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczw%C3% ... 2_plamisty
Załączniki
Szczwół plamisty.jpg
Szalej jadowity.jpg

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1601
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#82

Post autor: Krysia- » wt cze 23, 2015 13:21

Kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium) - znany jest równiez pod nazwami : lilia płotowa, pleść, powijacz, rożywój, powoik, wilek, wilec, dzwonki.
Kielisznik zaroślowy preferuje wilgotne lasy, nadrzeczne wikliny, zarośla, ogrody, przydroża. Występuje na żywopłotach, uprawach, brzegach wód płynących i stawów, przy granicach z rowami i miedzami.
Po przekwitnieniu rozwijają się owoce. Są to duże jasnobrązowe torebki pokryte płatkami kielicha, które w trakcie wysychania pękają wysypując czarne nasiona.
Kielisznik zaroślowy należący do rodziny powojowatych, do złudzenia podobny jest do powoju polnego. Jednak różni się liśćmi przykwiatowymi. U kielisznika są duże, szerokie i okrywają kielich od dołu. Liście powoju są mniejsze, wyrastają na szypułce w pewnej odległości przed kwiatem.
Choć ma właściwości lecznicze, to jest rośliną trującą, zawierającą konwolaminę ale również glikozydy, alkaloidy, chlorofil, minerały, żelazo i magnez, garbniki, gorycze i śluzy.
Przedostając się do paszy może wywołać u zwierząt biegunki, nadmierną pobudliwość a w skrajnych wypadkach porazić i wywołać zgon.
Info ze str http://zimorodek.com/kielisznik-zarolow ... ia-sepium/
Zdjęcie ze str http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi ... index.html

Powój polny (Convolvulus arvensis L.)
Tworzy silnie rozwinięty system korzeniowy. Korzenie główne wrastają w głąb ziemi na 2-4 m.
Kwiaty o lejkowatej kornie, w białoróżowe smugi, albo całkiem białe lub całkiem różowe.

Roślina trująca Ziele i korzeń zawierają flawonoidy, kwas kawowy, żywice, garbniki i związki kumarynowe. Najsilniej trujące są nasiona.
Zdjęcie i info ze str. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pow%C3%B3j_polny
Załączniki
Powój polny.jpg
Kielisznik zaroslowy.jpg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie papug.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość