Jakie gatunki nadają się do mieszania z aleksą obrożną?

Pytania i problemy związane z zachowaniem aleksandrett.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

ina013
Posty: 6
Rejestracja: czw sie 30, 2007 23:19
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

#1

Post autor: ina013 » pt sie 31, 2007 00:14

Mam pytanko i proszę o możliwie szybką odp...
Mam w domu młodą ok.4 mies. ręcznie wykarmioną nimfę z podciętymi lotkami. Dzisiaj dowiedziałam się, że moja przyjaciółka znalazła na drzewie aleksandrettę i ma ją póki co w domu. Jutro, właściwie dzisiaj pójdę ją zobaczyć :) Zastanawiam się czy mogę ją przygarnąć w raziw nie znalezienia właścicela... Czy mogłaby przebywać z nimfą w jednej klatce 1.50m x 2m x 65 cm?

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#2

Post autor: Boguśka » pt sie 31, 2007 09:00

Mam alekse i nimfe i mimo tego ,że poza klatką aleksa nie atakowała nimfy to jednak ODRADZAM trzymania ich w jednej klatce.Nimfa już na widok aleksy zbliżającej się w jej kierunku (wcale nie po to by zaatakować) już schodziła jej z drogi i widać było ,że sytuacja nie jest dla niej komfortowa psychicznie :!: :!: Dodam jeszcze ,że nimfa już ma dwa lata a aleksa to młody ptak.Ty nie wiesz co to za aleksa,skąd uciekła i jak była traktowana?Na dzień dobry po włożeniu do klatki może by nic nimfie nie zrobiła,ale kto wie co by było za jakiś czas??
Są na forum ludzie co trzymają oba te gatunki razem ale mają więcej ptaków niż te dwa i może więcej przestrzeni i aleksy nie zajmują się nimfami tylko sobą,ale to może oni się z czasem wypowiedzą.Pozdrawiam

sorina
Posty: 83
Rejestracja: czw sty 03, 2008 21:28
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: kissamos- kreta
Kontakt:

#3

Post autor: sorina » pn sty 28, 2008 13:04

Mam pytanie. Dzisiaj zlapalam malego kanarka. Fruwal po klatce schodowej gdzie mamy drzewka, kwiaty itp. Postawilam klatke i przylecial. Czy moja aleksa, ktora jest jak wiecie w trakcie oswajania nie zareaguje na nowego ptaszka w jakis dziwny sposob? Juz jak go wstawilam to okropnie mu sie przygladala. Calkiem niezle jest juz oswojaon a najbardziej z moja corka, caluje ja po paluszkach i podspiewuje. Nie chce, zeby cos sie popsulo. Nie moglam jednak zostawic tego slicznego kanarka z wielka grzywka na pastwe kotow, ktorych jest to mnostwo. Prosze Was o pomoc.
Sorina
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#4

Post autor: WOJTEKZ » pn sty 28, 2008 13:09

Wiem że MOPS ma oswojone aleksandretty i kanarki , z Jego opowiadań wiem że aleksandretty polują (nawet w locie) na kanarki i chcą im zrobić krzywdę, więc lepiej będzie jak kanarka będziesz trzymać w osobnej klatce.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

sorina
Posty: 83
Rejestracja: czw sty 03, 2008 21:28
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: kissamos- kreta
Kontakt:

#5

Post autor: sorina » pn sty 28, 2008 13:41

Nawet nie zamierzalam ich trzymac razem. Chce wiedziec, czy nowy ptak ma wplyw na oswajanie mojej aleksy. Mialam stara, mala klatke i tam go wpuscilam. Klatke postawilam teraz w kuchni, zeby aleksa go nie widziala.
Sorina
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#6

Post autor: Boguśka » pn sty 28, 2008 14:15

Poprzedni właściciel Leona twierdzi że odkąd nie ma w domu aleksy to kanarak odżył.Śpiewa teraz od rana do wieczora i jest całkiem inny niż jak aleksa była w domu.Mówił,że kanarak nie widział aleksy,a mimo to był nie swój.
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

MOPS
Posty: 13
Rejestracja: ndz sty 28, 2007 17:54
Ptaki które hoduję: kanarki
Lokalizacja: Łódź

#7

Post autor: MOPS » pn sty 28, 2008 18:35

witam

kanarka trzymaj osobo,jeżeli będziesz miała uzdolnioną papugę to po jakimś czasie będzie naśladować głos kanarka,tak stało się u mnie jak trzymałem ptaki razem w pokoju.
pozdrawiam

mops

Awatar użytkownika
haaszek
Posty: 473
Rejestracja: czw gru 14, 2006 19:57
Ptaki które hoduję: papużki faliste
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

#8

Post autor: haaszek » pn sty 28, 2008 18:53

sorina pisze:Mialam stara, mala klatke i tam go wpuscilam. Klatke postawilam teraz w kuchni, zeby aleksa go nie widziala.

Ale niestety - wbrew obiegowym opiniom, że kanarkowi wystarczy mała, "kanarkowa" klatka, on też musi latać. I na pewno kuchnia nie jest szczęsliwym miejscem.
Może być problem z pogodzeniem interesów obu ptaków. Chyba, że kanarek będzie miał klatkę pozwalającą mu na latanie i ewentualnie chroniącą przed aleksą.

sorina
Posty: 83
Rejestracja: czw sty 03, 2008 21:28
Ptaki które hoduję: żako
Lokalizacja: kissamos- kreta
Kontakt:

#9

Post autor: sorina » pn sty 28, 2008 20:51

Nie moglam go przeciez zostawic, a nie planowalam miec zadnych innych ptakow, w sklepie zoologicznym go nie chca, moze znajde mu jakis dom, chociaz to jest raczej trudne. Moze ktos sie po niego zglosi. Narazie musze jakos pogodzic pobyt obu ptakow, bez szkody dla zadnego. Moja aleksa siadla juz raz na jego klatce ale nie byla agresywna tylko ciekawa.To malenstwo oczywiscie sie boi. Teraz je izoluje, zobacze co sie bedzie dzialo. Boje sie tylko,zeby moja aleksa nie zaczela dziczec.
Sorina
Pozdrawiam

Iwona346
Posty: 366
Rejestracja: wt lis 07, 2006 12:58
Ptaki które hoduję:
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#10

Post autor: Iwona346 » wt sty 29, 2008 08:20

Nie będzie dziczeć, ale zainteresowanie małym ptaszkiem może być tak olbrzymie, że tylko na nim się skupi... Niestety ta ciekawość aleksy jest bardzo, bardzo niebezpieczna dla kanarka...
Myslę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby w razie niepowodzenie w szukaniu poprzedniego Opiekuna znalezienie mu nowego...

Pozdrawiam
Iwona

PTASIOR
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 22, 2008 17:24
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: okolice 3miasta

#11

Post autor: PTASIOR » ndz wrz 20, 2009 15:01

Czy ktoś próbował w czasie lęgów w jednej dużej klatce trzymać aleksandretty i na przykład parę nimf?

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1902
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#12

Post autor: Al » ndz wrz 20, 2009 15:34

PTASIOR, W klatce nie ,może w dużej wolierze mogło by się udać. Ale moje aleksy / gdy je miałam / nie tolerowały innych ptaków w swoim otoczeniu.

Michallip
Posty: 428
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:57
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: pomorskie
Kontakt:

#13

Post autor: Michallip » ndz wrz 20, 2009 16:04

U mnie aleksy mają lęgi w lutym/marcu w osobnych klatkach. Potem przenoszę je do woliery w ogordzie. Z innymi papugami zgadzają się bez problemów.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
-------------------------------------
www.moje-papugi.pl

PTASIOR
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 22, 2008 17:24
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: okolice 3miasta

#14

Post autor: PTASIOR » ndz wrz 20, 2009 16:34

Michallip hoduje aleksandretty obrożne od dwóch lat. W tej chwili mam w wolierze z nimfami i są jak najbardziej przyjazne dla siebie. No, ale w czasie lęgów podobno już alki nie są takie tolerancyjne. Dlatego pytam, bo zbudowałem nowe klatki 200cm x 120 x 80 (D x W x SZ) i jedna para aleksandret ginie w wolnej przestrzeni, dlatego chciałem ją zapełnić współlokatorem w postaci pary nimf. Ale obawiam się, że w czasie lęgów alki zatłuką nimfy. Dotychczas alki miały mniejszą klatkę na czas lęgów i siedziały same.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1902
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#15

Post autor: Al » ndz wrz 20, 2009 18:57

Ja mam na myśli okres lęgowy :mrgreen: , wtedy aleksy były agresywne do innych ptaków.

PTASIOR
Posty: 6
Rejestracja: sob lis 22, 2008 17:24
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: okolice 3miasta

#16

Post autor: PTASIOR » ndz wrz 20, 2009 19:31

Dziękuję AL .Nie będę ryzykował czy u mnie pozwolą przeżyć nimfą . Niech sobie latają same :-D w okresie lęgów.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
coco39
Posty: 839
Rejestracja: sob lis 25, 2006 12:29
Ptaki które hoduję: papugi
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

#17

Post autor: coco39 » pn wrz 21, 2009 14:15

Jeśli zostawisz aleksy z nimfami w jednej wolierze na lęgi to stracisz nimfy aleksy po prostu je zabiją. Miałem taką sytuację z kozami a alki wtedy były roczne a i tak alexa dosłownie rozszarpała samiczkę kozy choć woliera była duża i miejsca miały bardzo dużo.
Pozdrawiam
ArekP
http://arek-papugi.eu/

Awatar użytkownika
Adrianna78
Posty: 53
Rejestracja: wt wrz 30, 2008 12:38
Ptaki które hoduję: opieka nad roznymi gdy wlasciel nie ma czasu...
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#18

Post autor: Adrianna78 » wt wrz 22, 2009 10:17

Dokladnie tak jak koledzy pisza .... lepiej nie ryzykowac ... tez mialam podobny przypadek gdzie aleksy wieksze byly z obroznymi i w czasie legow atakowaly sie nawzajem i niszczyly jaja z innych budek. Teraz maja osobne boksy...
Nie ma juz malenstwa , lecz w pamieci i w sercu pozostanie na zawsze...

saga98
Posty: 3
Rejestracja: sob paź 24, 2009 18:49
Ptaki które hoduję: Aleksandretta
Lokalizacja: Opole

#19

Post autor: saga98 » ndz paź 25, 2009 08:26

w czasie lęgów nie ale po nich tak

luska
Posty: 43
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 18:14
Ptaki które hoduję: modrolotka czerwonoczelna, aleksandretta śliwogłowa
Lokalizacja: wałbrzych
Kontakt:

#20

Post autor: luska » pt lis 27, 2009 10:43

a gdy się żadnych papug nie lęguje? Nikt nie ma żadnych budek, choć para aleks dobrana i u poprzedneigo włąściciela skłądały jaja w budce, ale nic z nich nie było. Czy będą agresywne, nie mając prowokaxji do lęgów?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowanie aleksandrett.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości