Jakie gatunki nadają się do mieszania z aleksą obrożną?

Pytania i problemy związane z zachowaniem aleksandrett.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Sachia
Posty: 16
Rejestracja: pt lut 27, 2009 20:52
Ptaki które hoduję: Zielona aleksandretta obrożna o imieniu Aroko.
Lokalizacja: Strzeszyce
Kontakt:

Jakie gatunki nadają się do mieszania z aleksą obrożną?

#41

Post autor: Sachia » pn maja 24, 2010 15:48

Mam aleksandrettę obrożną, ok. 2-letniego samca. Ostatnio, razem z tatą zrobiłam mu taką... mini- wolierkę, zdjęcia zamieszczę jak będę miała :)
Chodzi o to, że chciałabym mu załatwić towarzystwo. Niestety chciałabym uniknąć drugiego takiego wydatku, aleksy są drogie. Jakie gatunki nadają się do mieszania z aleksą obrożną? Czy to może być nimfa?
Ostatnio zmieniony czw maja 26, 2011 04:34 przez Sachia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#42

Post autor: WOJTEKZ » pn maja 24, 2010 15:59

Z aleksandrettą obrożną może być tylko ptak z tego samego gatunku aleksandretty to ptaki nie tolerujące innych gatunków, potrafią bez najmniejszych problemów zabić inną papugę. Jeżeli aleksandretta była by młoda i odpowiednio przyzwyczajona do towarzystwa innego gatunku to można się pokusić i zaryzykować taki mezalians. Jednak w przypadku Twojej papugi moim zdaniem to już nie wchodzi w rachubę. Przeglądaj wszystkie dostępne w necie ogłoszenia , może ktoś będzie zmyszony taniej sprzedać samicę (więcej jest samców), czasami jest nawet i tak że ludzie chcą oddać ptaka za darmo.
Ostatnio zmieniony pn maja 24, 2010 16:44 przez WOJTEKZ, łącznie zmieniany 1 raz.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Voycek
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 08, 2011 20:17
Ptaki które hoduję: papuga falista
Lokalizacja: Ełk

#43

Post autor: Voycek » pt lut 17, 2012 22:53

Czółko

Mam falistą samca. Gdzieś widziałem na You tube aleksandrttę i falistą w jednej klatce. Zaświtał mi pomysł, żeby dokoptować do mojej falistej właśnie aleksandrettę.

Czy to jest realne?

Poproszę o Wasze opinie.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#44

Post autor: GoldAngelo » pt lut 17, 2012 23:06

Osobiście na Twoim miejscu dokupiłbym falistą, a Aleksę, jeśli chcesz, kupiłbym swoją drogą. Zawsze lepiej mieć 2 ptaki tego samego gatunku, niż 2 ptaki o różnych charakterach, różnych wielkościach.

Realne? Tak, jest. Ale czy pożądane przez któregoś z tych ptaków? Hmm, raczej wątpię. :-)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#45

Post autor: Boguśka » sob lut 18, 2012 11:39

Miałam kiedyś aleksy i falki.Mieszkały w różnych pokojach i jak falki latały po swoim pokoju to jedna robiła wszystko by dostać się do pokoju aleks.Falki to papugi bardzo szybkie,zwinne i upierdliwe.Kiedy czasem jednej udało się wlecieć do pokoju aleks te nie miały chwili spokoju-co chwile je zaczepiała,latała przed dziobem,chciała karmić :-P a aleksą się to nie podobało.Gdyby zostały same falka długo by nie pożyła.Ja osobiście lubie oba te gatunki ale jakbym miała jeszcze raz wybierać to samca aleksy lub dwa samce :mrgreen:
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#46

Post autor: sqrczybyk » sob lut 18, 2012 12:58

Mam Większą samca + dwie falki.
Na co dzień jak wypuszczę Większą to siedzi na szafie nad klatką falek i wydziera się... do czasu jak nie wypuszczę falistych.
Przez cały dzionek latają razem,falki głównie czują się zaproszone przez Większą i wpraszają się do niej do klatki,buszując po wszystkich żerdkach i bawiąc się jej zabawkami... pojedzą razem we trzy i na wieczór każde wracają do SWOJEJ klatki,wiedzą gdzie ich dom.
Myślę,że w jednej klatce dwa te gatunki to zły pomysł.
Falki to upierdliwce, Większa,czy Aleksandretta to dostojne ptaki,mające poczucie dużej przewagi siły nad maleńcami.

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#47

Post autor: GoldAngelo » sob lut 18, 2012 14:57

sqrczybyk pisze:Falki to upierdliwce, Większa,czy Aleksandretta to dostojne ptaki,mające poczucie dużej przewagi siły nad maleńcami.
Większa to jeden z podgatunków Aleksandretty ;) Tak samo z Obrożna ;-) Tak poza tym, nie miałeś żadnych przypadków "utarczek" między Falkami i Aleksą? :-)
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#48

Post autor: sqrczybyk » sob lut 18, 2012 17:39

Jak na razie nie było żadnych zatargów między paputami... ale mieszkają osobno.
Falki czują respekt do Większej,ale ona je po prostu kocha :-)

Voycek
Posty: 8
Rejestracja: śr cze 08, 2011 20:17
Ptaki które hoduję: papuga falista
Lokalizacja: Ełk

#49

Post autor: Voycek » ndz lut 19, 2012 20:37

Dzięki za rady. Może w takim razie będzie druga klatka i aleksandretta.

Awatar użytkownika
marcin1987
Posty: 34
Rejestracja: czw mar 29, 2012 15:08
Ptaki które hoduję: Żako, Kragen, Nimfa, Aleksandretta
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#50

Post autor: marcin1987 » pn cze 25, 2012 16:59

Witam. Prosiłbym was o rade. Dręczy mnie czy postępuje dobrze trzymając dwa różne gatunki w jednej klatce. Nimfe mam już pół roku zdążyła się oswoić lubi ze mną przebywać a tydzień temu kupiłem alekse zupełnie dziką strasznie się boi i trzepie po klatce, na początku nimfa nie była zbytnio zadowolona więc kupiłem sporą klatkę z grubym prętem specjalnie dla aleksy. Ptaki mieszkały razem tylko przez tydzień, teraz każdy ma swoją klatkę, a ja zauważyłem że one się wołają na zmianę i jeden podlatuje do drugiego razem siedzą razem latają po pokoju chociaż aleksa nie jest oswojona to wraca razem z nimfą do klatki i siedzą zawsze w jednej. Czy to możliwe że dwa osobne gatunki już się zaprzyjaźniły przez tydzień do tego stopnia. Więc proszę was o radę czy jest sens trzymać dwie klatki w jednym pokoju może lepiej jak będą razem, dodam że aleksa jest prawdopodobnie samicą jest bardzo spokojna, nimfa jest samcem lubi po krzyczeć i uderza dziobem w żerdzie. Czekam na waszą pomoc. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marcin1987
Posty: 34
Rejestracja: czw mar 29, 2012 15:08
Ptaki które hoduję: Żako, Kragen, Nimfa, Aleksandretta
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#51

Post autor: marcin1987 » pn cze 25, 2012 19:53

Nie dostałem jeszcze od was odpowiedzi ale chyba mój problem sam się rozwiązał zauważyłem że aleksandretta lubi dominować i jak nimfa jest za blisko albo je z jej miski to potrafi podejść i nimfe udziobać chyba nie mam wyjścia i muszę trzymać osobno, ale czekam jeszcze na wasze podpowiedzi.

Adrian1
Posty: 365
Rejestracja: czw lis 03, 2011 11:33
Ptaki które hoduję: Kakadu Alba - para
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

#52

Post autor: Adrian1 » pn cze 25, 2012 20:21

Witaj


Pamiętaj złotą zasadę. Jeżeli chcesz aby Twoje papugi czuły się dobrze to najlepiej jest trzymać dwie tego samego gatunku!! a nie jedna taka druga taka. Ja wiem że jest wiele papug które chcielibyśmy mieć ale pamiętajmy o tym że zależy nam też na ich dobrym samopoczuciu itd. Papugi ze sobą "gadają" pielęgnują się na wzajem itd dobrane i w odpowiednich warunkach rozmnożą się zobacz ile fajnych chwil można przeżyc z parką jednego gatunku. To że Twoje papugi się dogadują to nie znaczy że zawsze będzie dobrze. aleksy z tego co opowiada mi sąsiad który hoduje je w wolierze z innymi papugami są dominantami na maksa. Potrafią walczyć itd. nie wiem jakie masz klatki ale wydaje mi się że musiałaby być baaaaardzo duża żeby papugi dogadywały się nie goniły wzajemnie.

Pomyśl o tym żeby w jakiś sposób wymienić jedną papugę na taką którą już masz. Ja mam parkę aleks większych i nie zamienie je nigdy na żadne inne. te ich zachowania wspólne karmienie latanie po domu ganianie się czyszczenie piórek przytulanie oooj to jest masakra fajne a mając 2 różne gatunki co uzyskujemy? Papugi które tak naprawde mimo wszystko nie są szczęsliwe..

Awatar użytkownika
marcin1987
Posty: 34
Rejestracja: czw mar 29, 2012 15:08
Ptaki które hoduję: Żako, Kragen, Nimfa, Aleksandretta
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#53

Post autor: marcin1987 » pn cze 25, 2012 20:49

Rozumiem to doskonale tylko jak zaczynałem swoją domową hodowle byłem amatorem teraz już przeczytałem wiele książek i poznałem trochę ludzi którzy hodują papugi, ale jak zaczynałem to każdy mówił kup nimfe mało wymaga na początku i nie kosztuje dużo więc dużo nie stracisz jak ci się to nie spodoba, a mi się to tak z podobało że zajmuje się swoja papugą z przyjemnością i lubię jej poświęcać czas, no i zachciało mi się większej papugi bardziej wymagającej np. żako ale że mnie na nią nie stać kupiłem aleksandrette bo mi się kiedyś bardzo podobały oczywiście nie żałuje jest bardzo piękna, ale teraz nie wydam mojej nimfy którą mam pół roku bo mi szkoda jej przywiązałem się do niej jak dziecko do swojego pierwszego psa. Mieszkam w bloku to może w drugim pokoju będę ją trzymać bo więcej papug nie kupie bo nie mam takiego dużego mieszkania że by tyle ich mieć.

Adrian1
Posty: 365
Rejestracja: czw lis 03, 2011 11:33
Ptaki które hoduję: Kakadu Alba - para
Lokalizacja: Lubuskie
Kontakt:

#54

Post autor: Adrian1 » wt cze 26, 2012 13:49

Myśl też o papujach. Podczas Twojej nieobecności one zostają same nie rozumieją się na wzajem nie spędzają ze sobą czasu. one po prostu będą się nudzić. Rozumiem przywiązanie i wcale nie miałem na myśli że masz którejś się pozbyć. po prostu dla nic najlepsze jest to jak są tego samego gatunku. już nie ważne czy parka ale ze ten sam gatunek.

Awatar użytkownika
krzysiooo77
Posty: 99
Rejestracja: pn kwie 15, 2013 21:57
Ptaki które hoduję: Konura/Amazonka
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

#55

Post autor: krzysiooo77 » wt kwie 16, 2013 22:32

Witam:)
Nurtuje mnie jedna sprawa i myślę że z tym pytaniem nie mogę lepiej celować:)
Aktualnie posiadam Patagonkę mały diabełek ale bardzo kochany mimo że jest młody okaz prawdopodobnie samczyk oczywiście bardzo oswojony z tego co wiem nie jest ręcznie karmiony chodź bardzo w to powątpiewam tak czy inaczej codzienny dzień gdy tylko wracam z pracy poświęcam głównie jemu echhh czasami myślę czy przypadkiem nie jest to taki mały piesek bo różnica jest właściwie żadna poza wyglądem :)
No to teraz pytanko ufff ....Czy jest według was złym posunięciem dokupić do niego ''Partnera'' może raczej towarzysza w postaci Aleksandretty obrożnej bądź wielkiej oczywiście także młodej.Gabarytach bardzo zbliżone,zachowanie tutaj oczywiście nie mam zdania .
Proszę napiszcie co myślicie i za wszystkie opinie będę wdzięczny:)
Krzysiooo

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#56

Post autor: Grzegorz » śr kwie 17, 2013 02:08

Ja myślę że to tak jak do pokoju z chińczykiem wpuścić Afrykanina i niech sobie powymieniają poglądy, ale to Twoja decyzja...
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#57

Post autor: Krysia- » śr kwie 17, 2013 04:08

krzysiooo77, a czy Ty chciałbyś mieć za partnerkę np małpę ? Przecież to też ssak ..... Czy zrozumiesz jak zacznie po swojemu dźwięki wydawać ?
Nie polecam dwóch różnych gatunków papug jako towarzystwo dla siebie bo nie zrozumieją się wzajemnie. Chcesz mieć kłopoty ?
Ty masz prawo wyboru towarzyszki życia, papuga ma tyle, co jej dostarczysz :-( czyli nie ma żadnego wyboru.
Zatem do patagonki - tylko druga patagonka.

Awatar użytkownika
krzysiooo77
Posty: 99
Rejestracja: pn kwie 15, 2013 21:57
Ptaki które hoduję: Konura/Amazonka
Lokalizacja: Dzierżoniów
Kontakt:

#58

Post autor: krzysiooo77 » czw kwie 18, 2013 19:07

Dziękuje za odpowiedź i oczywiście nie postąpię inaczej.Podejrzewam że do końca wiosny powinienem coś ciekawego znaleźć mam nadzieję że będzie miał spokojne nastawienie :)
Krzysiooo

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

#59

Post autor: Grzegorz » czw kwie 18, 2013 23:11

No mam nadzieję że Ci się uda:-)
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

paula1828
Posty: 8
Rejestracja: pn kwie 15, 2013 15:46
Ptaki które hoduję: alekandretta obrożona
Lokalizacja: Bratoszewice

#60

Post autor: paula1828 » pt maja 24, 2013 00:01

Chciałabym wiedzieć czy mogą żyć w jednej klatce omega 2. Czy raczej nie powinno się ich razem trzymać? Moja obrożna wydaje się w tej klatce jak Kruszynka ;p a mam dostęp do większej aleksy. Czy powinnam po prostu dużo zabawek mu wstawić? Nurtuje mnie to pytanie czy można trzymać mała i dużą razem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowanie aleksandrett.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości