Nareszcie!

Pytania i problemy związane z zachowaniem aleksandrett.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

Nareszcie!

#1

Post autor: kajabu » pt sie 20, 2010 14:39

A moje Karolisko, którego mam od roku prawie, wczoraj pierwszy raz!!! zasnął z główką obróconą o 180 st i schowaną w piórkach (wiecie o co chodzi). A że jest cholernie nieufny i ciągle jest dzikusem, więc ten maleńki kroczek baaaaardzo mnie cieszy, bo odbieram to jako postęp w kwestii zaufania Karola do nas (domowników). Może to głupie, ale jak się ma dzikuska w domu a tak bardzo się chce być blisko niego, to taka mała rzecz to wielka frajda.
Od kilkunastu dni widziałam że szykuje się do tego i ma na to ochotę, stopniowo zasypiał przesuwając głowę dosłownie o milimetr dalej, a wczoraj usiadł na swojej huśtawce na której zawsze śpi tyłem do nas i stopniowo co kilknaście minut odracał głowę dalej i dalej, aż w końcu się zdecydował. :)))
Kurcze, co za nieufne stworzenie!

Powiedzcie, czy mam rację, że widzę w tym mały kroczek ku zaufaniu paputa?

Mój mąż mówi, że jestem nienormalna, żeby się tak cieszyć z takiej pierdoły, ale Wy mnie
rozumiecie, prawda?? :))

ściskam

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post autor: Krysia- » pt sie 20, 2010 15:23

kajabu, rozumiem że się cieszysz, ALE ..... moim zdaniem raczej to nie jest kroczek w zaufaniu do Was (choć może i w małym stopniu tak jest), lecz przede wszystkim poprawa stanu zdrowia Karola.
Wszystkie ZDROWE papugi tak zasypiają bo taka jest ich natura. To, że Karol do tej pory tak nie spał powinno dać Ci o wiele wczesniej do myślenia, że jest coś nie tak.
Rok czasu u Was i nadal dziki ? Czy wogóle papużkę wypuszczasz co dnia na loty ?

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#3

Post autor: kajabu » sob sie 21, 2010 12:24

Krysiu, , kurcze, ale to na tym forum czytam ciągle, że oswajanie paputa trwa całe życie, że to jest długotrwały proces, że trzeba być baaaaardzo cierpliwym itp. A teraz mnie załamujesz takim zdziwieniem, że Karol ciągle dziki :( co mam na to poradzić? myślę, że może dlatego, że trafił do mnie z hodowli, a raczej był już dorosłym ptakiem... (hodowca zarzekał się, że ma 6 miesięcy, ale moim zdaniem miał więcej).
Czy wypuszczam go na loty?? On jest cały czas na lotach, bo do klatki wchodzi tylko zjeść. Wiem, ze to też niedobrze, ale nie daje się w niej zamknąć, nawet sznurek przy drzwiczkach rozpracował momentalnie, a ja zrezygnowałam po kilku próbach, bo nie chciałam go zrażać do siebie.
Co do stanu zdrowia i spania z odwróconą głową... wiem, że jest to jedna z oznak dobrego stanu zdrowia, podobnie, jak drzemanie na jednej nodze (tak Karolisko śpi zawsze), ale ja jednak postrzegałam brak takiego snu jako konieczność ciągłego czuwania, a więc braku zaufania do nas... Nie widziałam żadnych oznak złego stanu zdrowia papugi...
Spróbuję wkleić poniżej zdjęcia Karola... bardzo proszę o opinię przy okazji Ciebie Krysiu i innych fachowców co do jego wieku... gdyby hodowca był ze mną szczery, papuga na zdjęciu powinna mieć półtora roku, moim zdaniem ma więcej... no i coraz częściej zastanawiam się, czy to nie Karolina czasami... ;) będę wdzieczna za wszelkie uwagi i opinie.

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#4

Post autor: kajabu » sob sie 21, 2010 12:53

Bardzo proszę o opinie dotyczące przybliżonego wieku ptaka, jego płci oraz kondycji fizycznej. Zaniepokoiłam się tą odpowiedzią Krysi.
Dodam tylko, że papuga jest dość ograniczona jeśli chodzi o wydawanie dźwięków, w tym sensie, że po prostu się drze. :) Czy to też może być znak żeńskiej płci?
Załączniki
IMG_6032.jpg
IMG_6050.jpg
IMG_6053.jpg

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#5

Post autor: Boguśka » sob sie 21, 2010 16:30

Ja Cię troche pociesze,ale raczej do tego że to normalne,że papugi z hodowli wolierowej gorzej się oswajają.Ja miałam taką alekse i była napewno młodym 3 mięsięcznym ptakiem kiedy do mnie trafiła.Też była wolnym lotnikiem sporadycznie zamykana na noc i pół następnego dnia.Po półtora roku adoptowałam oswojoną samiczke po przejściach z myślą,że mój dzikus(pótora roku był sam i ciągle przed nami uciekał choć nigdy go nie łapaliśmy ani na siłe nie oswajaliśmy) się bardziej do nas przekonał.Ale on zajął się nią a nas dalej miał gdzieś...po dwóch latach samiczka doszła do stanu ,że przypomniała sobie iż jest papugą i bardzo chciała mieć jajka ale mój pan jej się nie podobał i ....reszta histori już gdzieś jest więc sobie daruje.Ty postępuj dalej jak do tej pory i nic go nie poganiaj.Z aleksami już tak jest jedne szybciej drugie wolniej ale kiedyś napewno się zbliży.A może jest coś co go powstrzymuje przed zbliżeniem?Macie może psa ?
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post autor: Krysia- » sob sie 21, 2010 17:57

kajabu, widać Ty masz taki egzemplarz, który potrzebuje naprawdę mnóstwa czasu by się do Was przekonać. Znam kilka przypadków, że aleksandretty już po miesiącu przylatywały do ręki ze smakołykiem .....
A co do przybliżonego wieku i płci, to WojtekZ jest expertem w tej sprawie....

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#7

Post autor: Boguśka » sob sie 21, 2010 18:00

Co do płci to skoro się drze to raczej samiczka.Samczyki jak się odzywają to raczej gaworzą lub coś "mruczą"pod dziobem ;-)
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#8

Post autor: WOJTEKZ » sob sie 21, 2010 18:04

Jak dla mnie jest to dorosła samica, wiek jest trudny do określenia. Ptak może mieć zarówno 3 lata jak i 15 lat.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
majangorz
Posty: 35
Rejestracja: pt paź 24, 2008 09:21
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna, nirozłączki
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

#9

Post autor: majangorz » ndz sie 22, 2010 00:13

Mnie się nie podoba dziobek.
Mój Anakin śpi różnie. Zależy to od pory dnia i że tak powiem czy mu się tylko przysnęło podczas przeżuwania czy kimamy na dobre. Wydaje mi się jednak , że odwracanie głowy to jednak objaw zaufania.
Ptaka z woliery oswaja się znacznie trudniej niż ptaszka domowego. Mój (był z woliery i dostałem go młodziutkiego ) jest u mnie dwa lata i doszliśmy do tego, że potrafi z na wpół zamkniętej ręki rozpychając się głową wyjąć smakołyk tylko ode mnie. To samo z kąpielą (spryskiwacz) nikogo prócz mnie nie może być w pokoju (jeżeli papuga ufa da się zmoczyć do ostatniej nitki - piórka :-P ).
Ale całe szczęście to strasznie ciekawski łakomczuch. Nadal jednak zachowuje dystans i trzeba bardzo uważać aby chcąc zrobić jeden krok do przodu nie cofnąć się trzy.
Moim zdaniem to nie jest młody ptak. Podzielam zdanie Wojtka.

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#10

Post autor: kajabu » pn sie 23, 2010 09:23

No tak... tak jak przypuszczałam. Czyli, jak by nie było, dałam się zrobić w balona "hodowcy" (papugę kupiłam z hodowli www.lorysa.pl, który zarzekał się że papuga ma max. 6 miesięcy wykorzystując moją naiwnosć i niewiedzę).

niestety za późno przeczytałam o tej hodowli na forum... wiele niepochlebnych komentarzy.

Tak sobie myślę po tym, co napisaliście... czy ja tego mojego paputa nie krzywdzę... i co zrobić w tej sytuacji. Bo jeśli on faktycznie ma ładnych parę lat... (6-8 na przykład, zakładając bardziej optymistyczną wersję) i do września zeszłego roku był ptakiem wolierowym... a teraz jest sama i ma kontakt tylko z człowiekiem... to pewnie nigdy się nie oswoi... I zawsze będzie się nas bała i uciekała przed nami. :(
Może dokupić jej samca? Może to lepsze wyjście z styuacji niż ciągłe próby zbliżenia się do niej, skoro po roku ona nadal się boi, nadal ucieka?

Ech, jakoś smutno mi się zrobiło. :( Po pierwsze dlatego, że utwierdziliście mnie w przekonaniu, że dałam się oszukać, a po drugie dlatego, że mam poczucie krzywdzenia tego ptaka...

Dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi.

Bogusia, psa nie mamy.

Awatar użytkownika
majangorz
Posty: 35
Rejestracja: pt paź 24, 2008 09:21
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna, nirozłączki
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

#11

Post autor: majangorz » pn sie 23, 2010 13:38

Oswoi się na 100% kwestia czasu. ;-)
Pomyśl odwrotnie. Ptak zostałby i tak pewno sprzedany. A jakby trafił do domu, w którym musiałby mieszkać w małej, klatce niewypuszczany? Miałby złą opiekę?

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#12

Post autor: kajabu » pn sie 23, 2010 13:49

Dziękuję Ci majangorz za pocieszenie. Pewnie masz rację.

A napisz mi proszę, co z dziobem nie tak? Tzn. wiem, że nie jest gładki i błyszczący, myślisz, że to jakieś braki w pożywieniu? Papuga ma non stop sepię w klatce, ale o ile na początku ją obgryzała, teraz nie tyka jej wcale. Co mogę zrobić Twoim zdaniem, żeby poprawić ten stan dzioba?

A gdyby Ci się chciało... :) napisz mi proszę, jak Ty doszedłeś do tego, że Twój anakin je Ci z ręki...? masz jakiś patent, który zadziałał, czy to tak samoistnie przyszło?
U mnie nie ma mowy o braniu z ręki czegokolwiek. Ja cieszę się, że karolisko je w mojej obecności, czyści piórka... bo przez pierwsze miesiące zawsze zamierał jak wchodziłam do pokoju... i potrafił stać tak bez ruchu dobre kilkanaście minut, tak długo aż nie wyszłam...
Teraz czuje się dużo swobodniej, i pozwala czasem całkiem blisko podejść do klatki... ale na widok wyciągniętej ku niemu ręki zawsze ucieka.

pozdr serdecznie

Awatar użytkownika
majangorz
Posty: 35
Rejestracja: pt paź 24, 2008 09:21
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna, nirozłączki
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

#13

Post autor: majangorz » pn sie 23, 2010 14:26

Mój także nie wyciera dzioba o sepię. Nie wiem czy to kwestia wycierania czy pokarmu, ale wydaje mi się patrząc na zdjęcie, że troszkę ma rozwarstwiony dziobek. Ja stosuję nakładki na drążek choć wiem, że odnośnie ich stosowania zdania są podzielone.
Ptak boi się rąk (mój do dziś) i to normalne.
Ja nauczyłem swoją papugę jedzenia z ręki za pomocą metody na patyczek.
Najlepiej do tego nadaję się długi patyczek do grila (taki drewniany do szaszłyków średnicy chyba z 3mm i długości około 30cm) na koniec smakołyk i powoli pod dziobek. Papuga powinna być wyżej, przed podaniem pokaż jej go wyraźnie, smakołyk nie za duży nie za mały tak aby sprawnie mogła go ściągnąć, stajemy jak najdalej.
Jak nauczył się brać z długiego patyka stopniowo chwytałem go coraz bliżej smakołyku. Nie pamiętam ile to trwało ale troszku. Jak skojarzy ze dostaje coś dobrego będzie ok.
I nie załamuj się.

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#14

Post autor: kajabu » pn sie 23, 2010 14:38

Dzięki serdeczne! Nie słyszałam o metodzie "na patyczek" i jakoś sama na to nie wpadłam! :) będę tak próbować.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#15

Post autor: wojtek » pn sie 23, 2010 14:52

kajabu, Napisz może ktoś wymieni na młodego ptaka, tylko od Nas z Forum
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#16

Post autor: kajabu » wt sie 24, 2010 21:14

Wojtku chyba trudno by mi było tak po prostu wymienić papugę, jest z nami od roku i mimo wszystko (mimo tego, że ciągle jest dzika i nie wykazuje chęci zbliżenia) trochę się do niej przywiązałam... ech, sama nie wiem, muszę to przemyśleć...

ale zmartwiłam się naprawdę, szczególnie tym, że papuga może być tak bardzo dorosła...
i moje nadzieje na oswojenie jej kiedykolwiek oklapły...

Mam jeszcze prośbę, poniżej pozwolę sobie wkleić zdjęcia karoliska- dwa pierwsze są sprzed roku, a dwa pozostałe świeżuteńkie, z wczoraj.
WojtkuZ, i inni przyjaciele papug znający się na rzeczy, może na tej podstawie "porównawczej" fotek uda Wam się określić, czy paput jest bliżej wieku 3 lat, czy 15..?
Wiem, że te określenia to tylko prawdopodobne, przypuszczające, szczególnie na podstawie zdjęć, jednak bardzo o to proszę...
To znacznie by mi ułatwiło decyzję, co dalej...

pozdrawiam najserdeczniej

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#17

Post autor: kajabu » wt sie 24, 2010 21:44

zdjęcia paputa sprzed roku
Załączniki
IMG_8330.JPG
IMG_8329.JPG

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#18

Post autor: kajabu » wt sie 24, 2010 21:59

zdjęcia paputa jeszcze ciepłe
Załączniki
papuga sie2010 (57).JPG

kajabu
Posty: 23
Rejestracja: wt lis 03, 2009 20:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta
Lokalizacja: lubuskie

#19

Post autor: kajabu » wt sie 24, 2010 22:02

drugie bardzo aktualne zdjęcie
Załączniki
papuga sie2010 (31).JPG

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#20

Post autor: PawelHH » wt sie 24, 2010 22:16

Nie boisz sie kolb podawac?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowanie aleksandrett.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości