Problemy - Aleksandretta Obrożna

Pytania i problemy związane z zachowaniem aleksandrett.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Sylwia87
Posty: 1
Rejestracja: sob mar 28, 2015 12:50
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna

Problemy - Aleksandretta Obrożna

#1

Post autor: Sylwia87 » sob mar 28, 2015 13:12

Witajcie,
Otóż przybywam do was z pewną sprawą. Trzy tygodnie temu zakupiłam z pewnej Warszawskiej hodowli Aleksandrettę obrożną. "Według hodowcy nie jest jeszcze znana jej płeć, ale ja przypuszczam, że będzie to samica (ma około półtora roku) ale uważam, że jest starsza - głównie po tym jak zachowywał się dzisiaj hodowca, którego spotkałam na giełdzie zoologicznej, a już wcześniej mi coś nie pasowało. Ale do rzeczy.

Ptak mieszkał w wolierze, z innymi ptaszkami (nie aleksandrettami) na podwórku. Zakupiłam papużce klatkę wys. 75 cm wraz z kuwetą, szer. 55 cm głęb. 35 cm
W środku posiada 4 żerdki, drewnianą drabinkę, drewnianą huśtawkę, lusterko z dzwoneczkiem (Czym się żywo interesuje) poidła i dwa karmidła tradycyjne zawieszane oraz miseczki również wieszane (daje jej wybór z którego chce korzystać gdyż zdania na dotychczasowych forach były podzielne).

I teraz sprawa wygląda tak, dwa tygodnie papużka siedziała w klatce, tydzień temu zaczęłam ją wypuszczać, sama wychodzi, jednak nie chce sama wlatywać do środka. Zazwyczaj na zewnątrz przebywa około 8-10 godzin, jednak najchętniej siedzi w jednym miejscu i obserwuje wszystko. Zaczęła podlatywać w inne miejsce, ale zaraz wraca w swoje upatrzone. Rozkładam jej ulubiony przysmak czyli jabłko, raz zdarzyło się, że zjadła je będąc na swobodnym lataniu.

I moje pierwsze pytanie, jak mam ja zachęcić do tego by wlatywała sama do klatki, uważam, że łapanie jej nie jest dobrym rozwiązaniem, bo ptak się boi - ale zdarza się, że muszę wyjść i nie chcę zostawiać jej samej swobodnie latającej w pokoju. Co zrobić?

Druga sprawa - papuga odrzuca karmę, którą dostaje, je wyłącznie jabłko i słonecznika, resztę wyrzuca, albo nie tyka. Czy to nie jest aby na pewno dla niej niebezpieczne, że je tylko te dwie rzeczy? Co mogę zrobić?

I po kolejne, jesli papużka - przypuszczam, że dwa lata życia spędziła w wolierze z innymi ptakami praktycznie bez kontaktu z człowiekiem, a teraz jest sama to : czy powinnam zakupić jej towarzysza? Oraz czy da się w jakikolwiek sposób oswoić? Boi się każdego ruchu człowieka, od razu strasznie krzyczy gdy się porusze czy podejdę blisko niej, po za tym milczy jak zaklęta.
Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi i porady.
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1922
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#2

Post autor: Al » sob mar 28, 2015 17:16

Musi sama sie nauczyć wchodzenia do klatki, nie karm jej na zew. jak zgłodnieje to wejdzie, aleksy tak robia ze zjadaja głównie słonecznik, poczytaj na forum o ich karmieniu

Jak jest w tym wieku to oswojenie będzie trudne - na pupila wybieramy młode ptaki ale takie które już same jedzą

Awatar użytkownika
Kamila
Posty: 18
Rejestracja: śr lut 11, 2015 16:58
Ptaki które hoduję: Rudosterki zielonolice — turkus opalin i żółtobrzucha.

#3

Post autor: Kamila » sob mar 28, 2015 19:06

Może większa klatka byłaby jakimś rozwiązaniem?

marzena231231
Posty: 8
Rejestracja: ndz lut 16, 2014 13:56
Ptaki które hoduję: rozella aleksandretta mnicha

#4

Post autor: marzena231231 » wt kwie 07, 2015 15:49

papuga musi sie oswoic z nowym otoczeniem, nabrac zaufania przysmak najlepiej zostawiac jej w klatce nie na zewnatrz, trudno ja bedzie oswoic tak jak młodego ptaka na to potrzeba duzo cierpliwosci i czasu ,chociaz moja sostra oswoiła czesciowo rozelle ktora wydawalo sie ze nigdy nie da sie zblizyc do siebie a teraz podaje jej pokarm i siada na barku,poza tym jak papuga jest sama to mozna powiesic jej jakies zabawki zeby miała zajecie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowanie aleksandrett.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości