Modrolotki czerwonoczelne zwane kozami - artykuł monia77

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Grzegorz
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 853
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:07
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna, większa, chińska, himalajska, różowopierśna, seledynowa, żako, rudosterka, księżniczka walii, konura słoneczna, ara ararauna
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Modrolotki czerwonoczelne zwane kozami - artykuł monia77

#1

Post autor: Grzegorz » wt lut 10, 2009 18:54

Modrolotki czerwonoczelne zwane kozami

Modrolotki pochodzą z Nowej Zelandii. Do XIX wieku populacja tego gatunku w naturalnym środowisku była bardzo liczna. Ptaki tworzyły duże stada i zjadały olbrzymie ilości owoców uprawnych, wskutek czego były bezlitośnie tępione. Obecnie jest ich znacznie mniej i żyją w parach lub rodzinnych grupach. Większą część dnia spędzają w koronach drzew, gdzie trudno je dostrzec ze względu na zieloną barwę upierzenia. Do Europy większe ilości tych papug przywieziono w latach 1967-1968 r. Według różnych źródeł papugi te żyją do 7 lat ale jeżeli zapewni im się dobre warunki a podczas rozmnażania nie będzie się ich zbytnio eksploatować ptaki te mogą żyć o wiele dłużej, jedna z moich kóz ma już 7lat i czuje się świetnie ale nie jest dopuszczana do lęgów i żyje sama jako towarzysz człowieka.

Papugi kozie, to ptaki średniej długości. Dorastają do 27 cm z czego na ogon przypada ok. 14 cm. Samiec nie różni się barwą od samicy, lecz jest wyraźnie większy, o masywniejszej głowie. Barwa upierzenia ciemno zielona. Spód ciała nieco jaśniejszy. Czoło, ciemię oraz pasek biegnący u nasady górnej części dzioba przez oko - karminowo czerwone. Tej samej barwy plama znajduje się po obu stronach pleców, blisko nasady ogona. Lotki szaro czarne z fioletowo niebieską krawędzią. Tęczówki czerwone. Dziób srebrzysto szary z czarną końcówką. Nogi szare, dość długie. Upierzenie młodych nieco ciemniejsze i matowe.

Pomieszczenia hodowlane
Są to ptaki bardzo ruchliwe, więc powinny przebywać w przestronnych klatkach lub wolierach. Moja para kóz była trzymana w klatce o wymiarach 1mx1m i wypuszczane na pokój by mogły polatać. Są to ptaki bardzo ciekawskie i wszystko ich interesuje. Dlatego jeżeli chcemy je utrzymywać z innymi papugami musimy wybrać gatunki nie agresywne. Uwielbiają kąpiele dlatego powinny mieć stały dostęp do pojemnika z wodą. Lubią też grzebać co przypomina trochę kury, dlatego sypałam dużo piasku na podłogę by miały zajęcie oraz na drut nawlekałam różnego rodzaju owoce i warzywa.

Żywienie
Moim kozom podawałam mieszankę ziaren dla średnich papug, w której skład wchodziły takie nasiona jak: różne odmiany prosa, słonecznik, konopie, owies łuskany. Podawałam także owoce takiej jak jabłko, czereśnie, gruszki i inne dostępne w naszych sadach i ogrodach. Z warzyw to najczęściej: marchew, natkę pietruszki i marchewki, mlecz, krwawnik. Dobrze jest też podawać świeże gałązki wierzby i różnych drzewek owocowych nie zawierających trujących substancji. W domu-gdzie latają ptaki również trzeba zwrócić uwagę czy nie posiadamy takich roślin doniczkowych by nie zaszkodziły naszym pupilom.
W klatce nie może też zabraknąć kostki wapiennej i minerałów dla lepszego trawienia. Pamiętać też należy o odrobaczaniu papug, bo rozgrzebywanej jedzenie często zbierane jest z podłogi. No i oczywiście codzienna zmiana wody, i częste sprzątanie klatki zapobiegnie chorobom.

Rozmnażanie
Moim zdaniem powinno się kupić kilka sztuk z różnych gniazd by ptaki same się dobrały. Wybieramy osobniki ,które maja skończony rok W klatce zawieszamy budkę o wymiarach:
25x25 cm-dno i 40 cm wysokość oraz otwór w górnej części budki o średnicy 7-8cm.
Samica znosi od 6 do 9 jajek i wysiaduje 21dni.W czasie odchowu młodych podajemy gotowane jajko rozgniecione widelcem. Moja para miała tylko jednego młodego. Są spokojne i tak jak moje –mogłam spokojnie zaglądać do budki i brać małego na ręce.

Mutacje barwne:
1. cynamonowa
2. lutino
3. szek dominujacy
4. szek recesywny
5. płowa
6. lutino recesywne

Ptaki tego gatunku nie są hałaśliwe i bardzo towarzyskie dlatego świetnie nadają się na domowego pupila. Ich głos przypomina beczenie kozy.
Fotki przedstawione w artykule są moja własnością i mam do nich pełne prawa (monia77)
Załączniki
mini-DSC03382.JPG
mini-DSC03384.JPG
Ostatnio zmieniony śr lut 11, 2009 19:50 przez Grzegorz, łącznie zmieniany 1 raz.
www.papugi.pl - papugi ogłoszenia
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia...

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#2

Post autor: JC » śr lut 11, 2009 11:13

Grzegorz, popraw nazwy tych mutacji a najlepiej wstaw takie jakie są, czyli:
1. cynamonowa
2. lutino
3. szek dominujacy
4. szek recesywny
5. płowa
6. lutino recesywne

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#3

Post autor: Al » śr lut 11, 2009 17:16

Koko-zieloneoko, Ja nie muszę czytać,wiem to z doświadczenia,może ich właściciele nie potrafili im zapewnić odpowiednich warunków w czasie wychowywania młodych? Co do beczenia to moje beczą jak stado małych kóz :mrgreen:
Orzechy są za tłuste i nie powinny stanowić podstawy diety tylko smakołyk

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post autor: wojtek » śr lut 11, 2009 17:20

Przedewszystkim zielenizna, chwasty, warzywa,owoce a na końcu ziarno.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#5

Post autor: Al » śr lut 11, 2009 17:22

Może właśnie zła dieta powoduje problemy w czasie lęgów ?

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#6

Post autor: JC » śr lut 11, 2009 20:23

U modrolotek głównym problemem w legach jest "kompatybilność" pary. Przy "miłości od pierwszego wejrzenia" gniazdują doskonale, natomiast ptaki z pary "z braku laku..." gniazdują tak sobie. Wielokrotnie ten fakt potwierdzałem w praktyce. W ubiegłym roku miałem parę która gniazdowała z sobą. 3 lęgi 4 młode. Przyniosłem nie dawno młodego samczyka. Samica jak go tylko usłyszała od razu zaczęła przysiadać na patyku. Wziąłem je do domu i wpuściłem do metrowej klatki. Po tygodniu zniosła jaja. Dziś się wylęgły pierwsze 2 młode a jest jeszcze 7 pełnych jajek. Ze starym chłopem miała tylko 4 pełne jaja. Matką jest dobrą bo wszystkie jaja wysiedziała i wszystkie młode wykarmiła.

tadek l.
Posty: 19
Rejestracja: pt sty 08, 2010 22:17
Ptaki które hoduję: papugi faliste nimfy aleksandretty obr.
Lokalizacja: mazowsze
Kontakt:

#7

Post autor: tadek l. » ndz sty 10, 2010 21:27

Witam,mialem pare lutino samiczka zniosla 10 jajek z czego wyklulo sie 7 mlodych,jedno jajko peklo poniewaz samiczka nie zniosdla go w budce a 2 ja usunolem.Bylem bardzo szczesliwy poniewaz jestem nowiciuszem jesli chodzi o papugi.
ptaki sa super teraz jeszcze dojda zielone a i moze jeszcze cos

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#8

Post autor: Al » ndz cze 24, 2012 10:04

W jakim wieku tzn. obraczkuje sie modrolotki ?? bo nigdzie nie mogę znalezć, nie chce stresowac ptakow ciagłym zaglądaniem i wkładaniem obraczek a potem codziennym sprawdzaniem czy nie spadły

yowah76
Posty: 4
Rejestracja: wt wrz 27, 2011 03:13
Ptaki które hoduję: modrolotki
Lokalizacja: Łódź

#9

Post autor: yowah76 » pn cze 25, 2012 00:51

Bodaj na 10-12 dzien zakladalam i tylko jednej spadla

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#10

Post autor: Al » pn cze 25, 2012 17:56

yowah76, Dziękuję bardzo :mrgreen:

chanylola
Posty: 1
Rejestracja: sob lip 13, 2013 15:37
Ptaki które hoduję: mordolotki,nimfy,faliste,rozele,spiewaki

#11

Post autor: chanylola » sob lip 13, 2013 15:56

witam! mam pare mordolotek ,ktore wlasnie siedza na jajkach.Byly 4(pelne). Z jednego wyklul sie pisklak, poczym one same chyba go zadziobaly. Obawiam sie, ze z pozostalymi bedzie to samo.To ich pierwszy leg. Czy mozna temu zaradzic?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla modrolotek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości