nie siedzi na jajkach

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

daaniellS
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 04, 2014 09:03
Ptaki które hoduję: papuga falista, nimfa , modrolotki

nie siedzi na jajkach

#1

Post autor: daaniellS » wt lip 08, 2014 16:06

witam. moja "koza" zniosła ostatnio 5 jajek i tu jest problem bo na nich nie siedzi. wchodzi od czasu do czasu do budki ale praktycznie cały czas przesiaduje na zewnątrz. zauwazyłem ,że jedynie w nocy obydwoje przesiaduja w budce. ptaki trzymane są w wolierze zewnetrznej 1,5 m na 2 h . woliera przedzielona jest na połowę . w drugiej o takich samych wymiarach trzymam faliste w raz z nimfami. czy to obecność innych papug rozprasza "kozy" . papugi mają około 1 roku. doradźcie coś proszę , jakies wskazówki . pozdrawiam

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#2

Post autor: pirat59 » wt lip 08, 2014 17:59

Raczej nic kózek nie rozprasza, kozy to raczej ptaki nie przejmujące się zbytnio, nie bojące i ciekawskie, więc sąsiedzi im nie przeszkadzają. Mogę powiedzieć to co widzę z obserwacji moich modrolotek, że w upały papugi te ciężko się rozmnażają, podobnie jak u Ciebie w dzień samica nie siedzi ani na jajkach, ani później z młodymi. Z doskoku zajrzy, podkarmi i wychodzi, trociny wyrzucone praktycznie do zera. Teraz przez te kilka dni upałów musiałam uchylić i okładać budkę mokrą szmatką, młode praktycznie leżały z otwartymi dziobami <surprised> Jeden nawet wyskoczył <hmmm> <krzyk> <hmmm> , na szczęście nic mu się nie stało, ale stwierdził chyba, że nie będzie siedział w piekarniku... Ogólnie masakra teraz w ten upał, wszystkie ptaki siedzą z uniesionymi skrzydłami i otwartymi dziobami... Zakupiłam jednak zraszacz i kąpią się aż miło <wanna>

A druga sprawa, to czy to ich pierwszy lęg? Często bywają nie udane.

daaniellS
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 04, 2014 09:03
Ptaki które hoduję: papuga falista, nimfa , modrolotki

#3

Post autor: daaniellS » wt lip 08, 2014 22:07

dziękuję Ci bardzo za odpowiedz.Tak to są pierwsze lęgi.Powiedz co robic ?wyciągnąć jajka czy zostawic? Pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#4

Post autor: pirat59 » śr lip 09, 2014 18:11

Ja bym zostawiła, w nocy siedzą, więc powinno być oki, w dzień jest taki upał, że wietrzenie budki wskazane. Poza tym wstaw, (o ile już nie masz) jakiś pojemnik z wodą do kąpieli <wanna> żeby samiczka mogła zanieść trochę wilgoci do budki... Poza tym, kózki lubią się kąpać <wink>
Dawaj dużo warzyw i owoców - zdrowa żywność :PPP A wiesz kiedy złożyła pierwsze jajko??

daaniellS
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 04, 2014 09:03
Ptaki które hoduję: papuga falista, nimfa , modrolotki

#5

Post autor: daaniellS » czw lip 10, 2014 12:00

witam ponownie . pojemnik z wodą do kompania oczywiście mam. papugi chętnie z niego korzystają. dostają codziennie świeżą zieleninę , gałązki, kiełki a oprócz tego owoce i warzywa. powiem Ci szczerze ,że nie wiem kiedy złożyła pierwsze jajko , bo byliśmy tydzień czasu nad morzem i papugami zajmował się szwagier. jak wróciłem 6 dni temu to było już 5 jajek. papugi nadal tylko w nocy przesiadują w budce. dziękuję jeszcze raz za odpowiedź i pozdrawiam

p.s. bardzo fajna stronka i oczywiście hodowla

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#6

Post autor: pirat59 » czw lip 10, 2014 15:00

Dzieki:) hmm... Czyli gdzies koło 24 czerwca zaczeła składać. Weź latarkę i prześwietl jajeczka, jak w środku bedzie płynna masa jajko nie jest zapłodnione, ciemne jajka, o stałej konsystencji to jajka zapłodnione <smile>
Oczywiście się nie zrażaj jak beda puste, to ich pierwszy lęg, usuń puste jajka.

daaniellS
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 04, 2014 09:03
Ptaki które hoduję: papuga falista, nimfa , modrolotki

#7

Post autor: daaniellS » czw lip 10, 2014 20:17

Sprawdziłem latarką. Jajka są przezroczyste widac tylko zółte plamy.wychodzi na to ze pierwsze lęgi nieudane.
jeszcze jedno spostrzezenie nie wiem czy istotne. W środku 3 jajek zauważyłem ciemny punkt który przemieszczał się jak obracałem jajko.

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#8

Post autor: pirat59 » pt lip 11, 2014 22:53

Jak jajka są przezroczyste i coś w nich pływa to z pewnością nie są zapłodnione, usuń jajka i wyczyść budkę, włóż świeżych trocin i daj im budkę z powrotem, z pewnością spróbują jeszcze raz:)

daaniellS
Posty: 6
Rejestracja: śr cze 04, 2014 09:03
Ptaki które hoduję: papuga falista, nimfa , modrolotki

#9

Post autor: daaniellS » sob lip 12, 2014 09:16

dziękuję jeszcze raz za rady. zrobię tak jak mówisz :-) pozdrawiam

Kamyllo
Posty: 10
Rejestracja: wt lip 22, 2014 21:48
Ptaki które hoduję: Rozelle Białolice, Nimfy, Modrolotki

#10

Post autor: Kamyllo » wt lip 22, 2014 21:59

Witam, w niedziele wieczorkiem jak gasiłem światło w budynku w którym mam moją hodowle zauważyłem że samiczka czai się i zagląda do budki, jak się odwróciłem i zerknąłem znowu to już jej nie było widziałem tylko jak główka wystawała i zaraz się schowała w budce, i tak co noc tylko od wczoraj szybciej włazi i siedzi cały czas do rana, ja co rano zaglądam i nic żadnego jajka, napomnę że ta parka miała w tamtym roku u poprzedniego właściciela 2 razy młode i elegancko wychowała, nie wiem czy to włażenie do budki to znak że chce gniazdować czy tylko sobie tam śpi, samczyk śpi na gałązce koło budki

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#11

Post autor: pirat59 » pt lip 25, 2014 19:14

A widziałeś żeby kopulowały?? Moja koza też spała w budce:) jaką masz budkę? Standardową do kóz? Ja kiedyś dałam większą od nimf i ani myślała samica w niej siedzieć, chciałam jej zrobić dobrze, bo zawsze ma około 7 młodych i bywa trochę ciasno, ale jej najwidoczniej to pasował, zmieniłam budkę na ich starą i wszystko wróciło do normy.

Kamyllo
Posty: 10
Rejestracja: wt lip 22, 2014 21:48
Ptaki które hoduję: Rozelle Białolice, Nimfy, Modrolotki

#12

Post autor: Kamyllo » ndz lip 27, 2014 13:17

no taka trochu większa, tzn głębsza niż ta co powinna być dla nimf, ja zamierzam kupić budki tak z 5 różnych ponieważ mam też rozelle białolice i nimfy, ale mi się wydaje że ona tylko tam śpi ponieważ wchodzi tylko na noc, ja nie często bywam tam gdzie są więc nie widziałem, ale to są papugi które w tamtym roku miały 2 razy młode u poprzedniego właściciela

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#13

Post autor: pirat59 » pn lip 28, 2014 09:19

A to, że miały młode to wiesz od niego czy widziałeś?? Bo wiesz ròżne rzeczy można powiedzieć, i sprzedać parę jako lęgową tymczsem ptaszki mogą być bezpłoene... Ale nadal radzę zmienić budkę na typową dla kóz, upały też nie są dobrym czasem dla tych papug na lęgi...

Kamyllo
Posty: 10
Rejestracja: wt lip 22, 2014 21:48
Ptaki które hoduję: Rozelle Białolice, Nimfy, Modrolotki

#14

Post autor: Kamyllo » pn lip 28, 2014 16:39

nom słyszałem od niego budkę mam głównie budowaną dla rozelli białolicych bo to miałem na początku u tylko to miało być tylko budka ma mniejszy o 1 mm otwór niż dla rozelli i troszke w wewnątrz jest o kilka mm za mała bo szwagier jak budował to z grubej deski i nie wymierzył dobrze, miałem ściągać tą budkę ale w tym wypadku nie wiem co mam zroboić

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1909
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#15

Post autor: Al » pn lip 28, 2014 17:49

Kozy wybierają rożne budki, jedna z moich par w pomieszczeniu zimowym zrobiła sobie budkę w dużym kartonie/ wys. 1 m, 0,5x0,5 podstawa, wydziobały z boku dziurę i budka gotowa, na tym kartonie stoi pompka do natleniania ryb i nawet jej warkot im nie przeszkadxzał

Kamyllo
Posty: 10
Rejestracja: wt lip 22, 2014 21:48
Ptaki które hoduję: Rozelle Białolice, Nimfy, Modrolotki

#16

Post autor: Kamyllo » pn lip 28, 2014 23:16

ale jak myślicie dawać im jakieś kiełki czy coś jak bym chciał by gniazdowały, i co może oznaczać to że śpi samiczka w budce, no chyba że tylko tam śpi, hehe napomnę iż mam razem z nimi 2 samczyki jeden rozelli białolicej a drugi nimfy które czekają na nowe partnerki gdyż poprzednie zdechły z powodu wszół czy jakoś tak

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#17

Post autor: pirat59 » wt sie 05, 2014 21:45

Kiełki to powinny dostawać nie tylko od świeta... Wytępileś te wszoły?? Jeżeli masz z parą modrolotek inne ptaki to może być ciężko, samiec modrolotki będzie agresywny w stosunku do innych ptakòw... A samiczka może po prostu lubić spać w budce.

Kamyllo
Posty: 10
Rejestracja: wt lip 22, 2014 21:48
Ptaki które hoduję: Rozelle Białolice, Nimfy, Modrolotki

#18

Post autor: Kamyllo » czw sie 07, 2014 14:31

W porządku ale wiele razy słyszałem że modrolotkom mic nie przeszkadza owszem to że samiec może być agresywny to akurat też słyszałem i nawet mi się wydaje że coś samiec zaczyna przeganiać samca nimfy, samca rozelli też czasem ale żadko, czy to może być powód że chce lęgi prowadzić, a kiełki dam jak tylko wykiełkują wczoraj posiałem

Awatar użytkownika
pirat59
Posty: 209
Rejestracja: sob mar 02, 2013 15:00
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Chińskia, Kozy, Nimfy, Faliste, Barabandy, Rozelle
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Kontakt:

#19

Post autor: pirat59 » czw sie 07, 2014 14:40

Moim modrolotką to nie przeszkadzam ja, w sensie zaglądania do budki, brania młodych na ręce itp. Dla ptaków najlepiej jest gdy jedna para ma do dyspozycji jedną wolierę lub klatkę, wtedy unikniesz nieciekawych sytuacji. Miałam dwie pary modrolotek obok siebie, dzieliła je siatka, a i tak się atakowały. Kiedyś samiec zabił swoje młode - samczyka, spóźniłam się z odsadzeniem młodych dosłownie jeden dzień <bezradny> Jak Twój samiec naprawdę zechce iść na lęgi to kto wie, co czeka nimfę i rozelle...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla modrolotek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość