Świergotka seledynowa albinos

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

jovi
Posty: 5
Rejestracja: pn cze 24, 2013 21:27
Ptaki które hoduję: świergotki seledynowe
Lokalizacja: Pomorze

Świergotka seledynowa albinos

#1

Post autor: jovi » pn cze 24, 2013 21:40

Witajcie wszyscy,
ponieważ od niedawna opiekuję się świergotkami i jestem zielona w temacie prosiłabym o opinie i pomoc. Jakiś czas temu ku mojej wielkiej radości parka świergotek złożyła po raz pierwszy 3 jajka. Z 2 niestety nic się nie urodziło. Z trzeciego wykluło się małe coś, które po ok. 5 tyg. wychynęło z budki. Nigdy dotąd nie widziałam jak wygląda mała świergotka i do tego czy zmienia barwy czy nie. Młoda pióra, które ma są białe i posiada same lotki, głowa, szyja, grzbiet, brzuch gołe a już próbuje latać. Oko ciemno czerwone. Rodzice to samiec opal a samiczka niebieska ( ponoć). Moje pytania są następujące:
czy to faktycznie albin?
jak bywa ze zdrowotnością albinów?
dlaczego samiec atakuje i wydziobuje małemu pióra?
jak często trzeba dokarmiać młode i jaką ilość pokarmu na raz potrzebują?
dziękuję za pomoc
pozdrawiam

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#2

Post autor: Gerard » pn cze 24, 2013 23:27

Odnosząc się do wpisu i pytań odpowiadam :
1.to albinos
2.czasami są problemy z oczami( mogą oślepnąć)
3.to raczej samica oskubał młodego, czasami tak bywa
4.nic nie musisz sama dokarmiać , dawaj jedzenia a samica dokarmi
Ps. młode to samiczka . Pozdrawiam

jovi
Posty: 5
Rejestracja: pn cze 24, 2013 21:27
Ptaki które hoduję: świergotki seledynowe
Lokalizacja: Pomorze

#3

Post autor: jovi » pn cze 24, 2013 23:34

a skąd ta pewność że małe to samiczka?
i na pewno to "tatuś" wyskubywał pióra - obecność piór w dziobie i ślady krwawe na nim ewidentnie świadczą o jego winie :)
czy ok. 5 tyg świergot powinien być prawie łysy? nawet bez puszku?
i jeszcze jedno - jak maleństwo mogę zostawić samo jeśli rodzice się nim/nią nie interesują?
dzięki za odpowiedź

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#4

Post autor: Gerard » wt cze 25, 2013 00:02

1. po takich rodzicach albinos może być tylko samiczka -tak wynika ze znajomości zasad dziedziczenia.
2.hmmm, zawsze o wyskubywanie podejrzewałem samiczki gdyż one więcej przebywały z młodymi w budce, niestety nie mam kamerki i nie widziałem co się wewnątrz budki dzieje -kto oskubuje młode, dlatego napisałem że raczej to samiczka , ale jeżeli masz pewność że to samiec to ok, niech będzie że to wina samca.
3. 5 tygodniowy świergot oskubywany może być łysy , no bo jak inaczej , oskubywanie to wyłysianie przecież, nawet puszek wyskubywany jest
4. jeżeli do tej pory rodzice go dokarmiali to dalej też to będą robiły wg potrzeb . Pozdrawiam

jovi
Posty: 5
Rejestracja: pn cze 24, 2013 21:27
Ptaki które hoduję: świergotki seledynowe
Lokalizacja: Pomorze

#5

Post autor: jovi » wt cze 25, 2013 12:43

dzięki za odpowiedź
będę jednak zamęczać tematem dziedziczenia- może dokładnie byś mi wyjaśnił jak upierzenie się dziedziczy, chciałabym choć trochę przewidzieć przyszłościowo jak łączyć pary aby młode były takiej lub innej barwy :D
ale najpierw chciałabym odchować choć jednego malucha dlatego
będę też męczyć odnośnie łysej albinki, gdyż się o nią martwię. Skóra łysa jest łysa - tzn. bez piór, tak jakby w ogóle jeszcze nie wyrosły, brak śladów wyrwanego puszku, natomiast są krwawe ślady po wyrwanych piórach na skrzydłach i ogonie. Martwię się o małą, mam wrażenie, że rodzice ją "olali". Szykują się do kolejnych maluchów - nowe jajo w budce.
Czy albinka może być słabsza i dlatego rodzice tak się zachowują?
Postaram się wrzucić zdjęcie małej.
pozdrawiam

jovi
Posty: 5
Rejestracja: pn cze 24, 2013 21:27
Ptaki które hoduję: świergotki seledynowe
Lokalizacja: Pomorze

#6

Post autor: jovi » wt cze 25, 2013 19:51

No i stało się :(((((
po powrocie do domu albinkę znalazłam martwą :cry:

Gerard
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 439
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 22:05
Ptaki które hoduję:

#7

Post autor: Gerard » śr cze 26, 2013 11:24

U mnie zawsze rodzice dokarmiali młode do samodzielności. Kiedyś mocno oskubane młode padły po wylocie, ale to była wina wychłodzenia a nie niedokarmienia.
No trudno następnym razem powinno być lepiej.

Dziedziczenie kolorów upierzenia to obszerny temat, musisz gdzieś poczytać o tym , a jak będą konkretne pytania to pytaj . Pozdrawiam

jovi
Posty: 5
Rejestracja: pn cze 24, 2013 21:27
Ptaki które hoduję: świergotki seledynowe
Lokalizacja: Pomorze

#8

Post autor: jovi » czw cze 27, 2013 19:59

Zauważyłam, że rodzice niezbyt się przejeli stratą swojej córeczki. Samiczka znowu siedzi na jajkach, są znowu 3. Zobaczymy czy tym razem się uda im odchować maluchy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla świergotek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość