Młode świergotki - problem

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Chevallin
Posty: 9
Rejestracja: czw maja 02, 2013 17:21
Ptaki które hoduję: Nimfy, nierozłączki, aleksandretta obrożna

Młode świergotki - problem

#1

Post autor: Chevallin » czw wrz 11, 2014 21:34

Witam. Mam dwie pary świergotek w dwóch różnych wolierach. I dwa problemy. W obu klatkach, młode wychodzą z budek od kilku dni. Pierwsza para ma jednego młodego, który jest z grubsza upierzony. Nie ma piór jedynie na grzbiecie, pod skrzydłami. Nie jest osowiały, ani nic, ale stracił ogon, a na dnie są pióra z ogona, których sterówki są czerwone, jakby z krwi. Co teraz robić ?
Druga para ma trzy młode. Są całkowicie upierzone, ale jeden jest dość osowiały i jakby mniejszy, słabszy. Powinnam go przenieść do innej klatki ? Podawać mokry pokarm ? Wodę z serinolem ? Czy przeniesienie nie będzie zbyć dużym stresem ? Co robić ?

pawlik16
Posty: 81
Rejestracja: ndz gru 03, 2006 23:08
Ptaki które hoduję: Nimfy , Papużki Faliste
Lokalizacja: Siemianowice

#2

Post autor: pawlik16 » czw wrz 11, 2014 21:54

Co do pierwszej pary jeżeli młody siedzi w budce to rodzice chcą się go pozbyć , żeby przeprowadzić kolejny lęg.
Co do drugiej pary jak młode siedzą w budce i nie są samodzielne to nie możesz go oddzielić bo padnie z głodu.

Awatar użytkownika
El.
Posty: 179
Rejestracja: wt lip 30, 2013 16:40
Ptaki które hoduję: Rozelle białolice, faliste, Świergotki Seledynowe, Nimfy, gołąbki diamentowe
Lokalizacja: Zielona Góra

#3

Post autor: El. » czw wrz 11, 2014 23:00

Na razie zostaw i obserwuj.
Im bar­dziej poz­naję ludzi, tym bar­dziej kocham zwierzęta.

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#4

Post autor: wojtek » pt wrz 12, 2014 02:59

Chevallin pisze:Nie ma piór jedynie na grzbiecie,


Mogą go skubać rodzice i dlatego nie ma piór.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Chevallin
Posty: 9
Rejestracja: czw maja 02, 2013 17:21
Ptaki które hoduję: Nimfy, nierozłączki, aleksandretta obrożna

#5

Post autor: Chevallin » pt wrz 12, 2014 07:06

Napisałam, że wychodzą od kilku dni z budki, praktycznie nie wchodzą już do niej.
Podałam serinol do dzioba. Jestem zdania, że jeżeli ptak siedzi w kącie osowiały, powinien otrzymać jakąś pomoc, bo osłabiony nie da rady z rodzeństwem ani rodzicami. 'Czekaj i obserwuj' nie ma moim zdaniem sensu. Napisałam w nadziei otrzymania jakiś konkretnych porad.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1912
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#6

Post autor: Al » pt wrz 12, 2014 09:45

Gdy młode maja już piórka to rodzice wchodzą tylko na karmienie bo nie ma potrzeby wysiadywania i ogrzewania,
Lek który podałeś jest przeciw kokcydiozie a papugi na nią nie chorują, więc nie ma sensu tego podawać - jeżeli młody jest slaby i siedzi osowiały to coś mu jest, jedyne co możesz zrobić to go karmić ręcznie -

Chevallin
Posty: 9
Rejestracja: czw maja 02, 2013 17:21
Ptaki które hoduję: Nimfy, nierozłączki, aleksandretta obrożna

#7

Post autor: Chevallin » pt wrz 12, 2014 15:21

Gdzieś słyszałam, że jest również wzmacniający i antystresowy.

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1912
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#8

Post autor: Al » pt wrz 12, 2014 18:03

Jak ptak nie jest karmiony to i tak mu nie pomoże, a jak ma stan zapalny to pomoze antybiotyk a nie suplement diety
Ale to chyba nic wirusowego czy bakteryjnego bo dotyczy to tylko jednego pisklaka, czasami tak bywa że jakieś młode w lęgu nie przeżywa i pada w budce

Chevallin
Posty: 9
Rejestracja: czw maja 02, 2013 17:21
Ptaki które hoduję: Nimfy, nierozłączki, aleksandretta obrożna

#9

Post autor: Chevallin » pt wrz 12, 2014 20:05

Dziś zauważyłam, że wyrwał sobie pióro z ogona. I chyba wyrywa te puchowe, albo same wypadają, ale jest ich pełno, a papuga nie wygląda na zdrową.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla świergotek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości