swiergotki i rozela - dziwne amory

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

ola_torun
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 15, 2016 12:57
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrozne, świergoty seledynowe, rozelle bialolice, nimfy, faliste

swiergotki i rozela - dziwne amory

#1

Post autor: ola_torun » wt lut 16, 2016 10:17

Witam. Mam dużą wolierę 3,5m dluga 1,5m szeroka 3m wysoka. Od pol roku są w niej: Parka falistych, parka nimf, parka świergotek seledynowych (samiec zielony, samica żółta), parka alexandrett obroznych.

Tydzień temu wpuscilam rozelle bialolica standard, sprzedaną mi jako "samica". I zaczęłam obserwować dziwne zachowania..
Rozella zaczęła gonić zieloną świergotkę, a żółta świergotka zaczęła gonic rozelle, jakby pilnowala swojego samca i go bronila. Potem żółta zaczela zielonego olewać. Za to wciąż sie ugania za rozellą, gwiżdże, tokuje przy niej.. Nie atakuje jej ale stara sie być ciagle blisko.. Od kilku dni razem siedzą, śpią, jedzą.. Zielony samiec siedzi teraz sam :-/
Pisząc "tokowanie" mam na myśli takie zachowania jak wyrzucanie do góry glowy i "ramion". Ale rozella tez tak się zachowywala zaraz na poczatku jak przyszła do woliery, choć raczej tak ogólnie, nie do innego ptaka konkretnie..

Zaczęłam miec wątpliwości czy ta żółta swiergotka to w ogóle samica (tak mi została sprzedana w sklepie jako para do zielonego samca).. a czytałam ze świergota z Rozella sie potrafi skrzyzowac jesli nie ma swojego partnera z gatunku :-o zresztą to zawsze żółta więcej swiergotala..no i tokowanie.. Czy samice świergot tokuja?
Czy ktos juz cos podobnego obserwował miedzy tymi dwoma gatunkami? Proszę o pomoc

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1904
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#2

Post autor: Al » śr lut 17, 2016 15:03

daj zdjecie tej samiczki, choć to co piszesz raczej świadczy o tym ze to jest samiec

ola_torun
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 15, 2016 12:57
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrozne, świergoty seledynowe, rozelle bialolice, nimfy, faliste

#3

Post autor: ola_torun » śr lut 17, 2016 15:10

To ta swiergotka
Załączniki
IMG_0167.JPG
FB_20160209_19_40_03_Saved_Picture.jpg

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1904
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#4

Post autor: Al » śr lut 17, 2016 18:02

dla mnie to samczyk, stanowczo za kolorowy na samiczke

ola_torun
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 15, 2016 12:57
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrozne, świergoty seledynowe, rozelle bialolice, nimfy, faliste

#5

Post autor: ola_torun » śr lut 17, 2016 19:38

A gdyby wziac pod uwagę zachowanie a nie kolory? Samice tez śpiewają i adorują, czy to tylko samce?

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#6

Post autor: JC » śr lut 17, 2016 20:28

Nawet potrafią udawać kopulowanie co widziałem na własne oczy u samic świergotek trzymanych oddzielnie niz samce.

ola_torun
Posty: 4
Rejestracja: pn lut 15, 2016 12:57
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrozne, świergoty seledynowe, rozelle bialolice, nimfy, faliste

#7

Post autor: ola_torun » śr lut 17, 2016 23:02

Aha..czyli nic nie będzie wiadomo dopóki doczekają sie potomstwa lub nie.. :-/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy dotyczące świergotek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość