Łąkówka Wspaniała (Neophema Splendida)-Artykuł

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Łąkówka Wspaniała (Neophema Splendida)-Artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » pt lip 09, 2010 17:59

Łąkówka wspaniała (Neophema splendida) jest ptakiem charakterystycznym dla Nowej Południowej Walii do wnętrze Australii.
W naturze zjadają z ziemi i latają nisko, trzymając się podłoża.

Hodowla:

To było szczęście kiedy te papugi trafiły do mojej woliery. Ich średnia wielkość to około 19-20 cm i ważą około 36-44 gramy.
Są spokojne, piękne i mają wspaniałe, słodkie charaktery.
Wielkość budki jest im obojętna, zwykle gniazdują dwa razy w roku(wiosna i jesienią). Średni lęg składa się z 3 do 6 jaj, które wysiadywane są przez 18-20 dni. Mogą one w dobrych warunkach lęgować dwa, a nawet trzy razy w roku.
Opieka nad młodymi sprawia wiele przyjemności i radości. Mają ogromny zapas zaufania, miłości i są całkiem urocze.
Ważna jest woliera, w której te papugi umieszczamy. Dużo czasu spędzają one na ziemi, więc należy zadbać aby nie jadły pasożytów (dobrym rozwiązaniem jest betonowa wylewka łatwa w czyszczeniu). Należy dostarczyć im do niej jadalne i nietoksyczne rośliny, które co jakiś czas wymieniamy na świeże.
Łąkówki wspaniałe są łatwo dostępne w dużej części USA.

Głos i rozmowy:

Ich głos jest miękki i melodyjny. Ptaki w stadzie kontaktują się miękkim, ciągłym ćwierkaniem. Kiedy wydają wysokie, ostre gwizdy oznacza to, że są one zaniepokojone.

Opis:

Często uważana jest za jeden z najbardziej kolorowych gatunków. W postaci normalnej mają niebieski kolor twarzy i skrzydeł, które przechodzą w kolor mało niebieski. Grzbiet i kuper są ciemnozielone, natomiast podbrzusze jest żółte.
Klatka piersiowa jest koloru szkarłatnej czerwieni u samców, ale u samic pozostaje zielono-żółta. Samce mają o wiele jaśniejszy niebieski kolor na twarzy, który rozciąga się na kark. Młode są koloru samicy, ale po około 3-6 miesiącach zaczną przypominać samca. Łąkówka Wspaniała jest często mylona z Łąkówką Turkusową. Choć oba gatunki są bardzo podobne, samiec Łąkówki Turkusowej ma na skrzydłach kolor czerwony, a klatkę piersiową żółtą, w przeciwieństwie do samców Łąkówki Wspaniałej, które nie mają czerwieni na skrzydłach, a klatkę piersiową mają w kolorze szkarłatnej czerwieni.

Rozróżnianie płci:

Określenie płci u młodych ptaków może okazać się trudne, chyba że zrobimy badania DNA, gdyż wszystkie młode podobne są do samicy. Jednak około 3 miesiąca życia kolor upierzenia zacznie się zmieniać i na klatce zaczną pojawiać się czerwone plamki. Samice nie mają czerwonych klatek, po tym poznasz że wśród Twoich młodych są samce.

Mutacje:

Istnieje kilka mutacji barwnych tych ptaków, choć rzadko dostępnych w USA takich jak Pastel, Cinnamon, Fallow, Sea Green, Lutino, Albino, Pied, Silver, Blue, White Breasted Blue i Red Bellied , niektóre mimo dużo wyższej ceny uważam, że nie są tak kolorowe i urodne jak Łąkówki w naturalnym upierzeniu;)

Dieta:

Dobra dieta powinna zawierać mieszanki różnych ziaren prosa i mikstury dla kanarka, niektóre nasiona słonecznika. Gotowane jajko, wapno, brokuły, starta marchew, kukurydza i posiekane jabłka również mogą być podawane.
Kiełkujące nasiona lub trochę podrośnięte są zazwyczaj łatwiej akceptowane przez „uzależnionych nasionożerców” niż świeże owoce i warzywa.
-Ziarna porośnięte są zdrowsze i zawierają większą wartość odżywczą nasion, zawierają mniejszą zawartość tłuszczu
-Kiełki pomogą zrównoważyć linie diety dodając odżywcze białka roślinne, witaminy, minerały, enzymy i chlorofil.
-Namoczone kiełkujące ziarna roślin olejnych (np. rzepaku) są bogate w białka i węglowodany natomiast nasiona prosa są bogate w węglowodany, ale mają niższą zawartość białka.
-Kiełki są nieocenionym materiałem żywnościowym są ważną częścią diety dla ptaków hodowlanych.
Proponowane były również inne warzywa i owoce, ale powyżej wypisane są te najczęściej wybierane.

Pielęgnacja ogólna:

Gatunek ten jest dość odporny pod warunkiem że nie jest stale narażony na wilgoć.

Kompatybilność:

Neophema Splendida są ciche i mogą być trzymane z innymi gatunkami ptaków lub wypuszczane z klatki na wspólne loty po pokoju parami. Samce tego gatunku podczas sezonu lęgowego mogą mieć przejawy agresji, ale zazwyczaj nie dochodzi do śmiertelnych potyczek. Nie są znane jako najlepsi rozmówcy.

Woliera/Klatka:

Te ptaki można trzyma w wolierze wielogatunkowej lub wypuszczane parami na loty z innymi papugami. Należy pamiętać, aby nie dawać im małej klatki ponieważ są one chciwe jeśli chodzi o latanie i wykorzystają do tego każdą przestrzeń.

Odgłosy:

Samce w prawdzie nie posiadają żadnych własnych pieśni, ale odgłosy składają się z cichych melodyjnych połączeń. Jest to idealny gatunek dla miłośników ptaków mieszkających w mieszkaniach, ponieważ są piękne i ciche.

Hodowla:

Pary w odpowiednich warunkach mogą stać się bardzo płodne i jeżeli warunki na o pozwalają mogą lęgować o każdej porze roku. Jako gniazda używamy budki o podstawie 25 x31 cm. Gdy wszystko jest godowe samica będzie pochylała się do przodu i i po cichu melodyjnie śpiewała. W większości przypadków na jej wezwanie odpowie więcej niż jeden samiec. Samica zwykle składa 4-6 jaj, a jej lęg składa się z 3-4 młodych. Wysiadywanie zaczyna po złożeniu trzeciego jaja co trwa 18-20 dni.
Samiec rzadko pomaga samicy w budce, ale często odwiedza ją i karmi. Samica mocno siada na jajach i jest bardzo oporna jeżeli chodzi o zejście z nich. Pisklęta opuszczają gniazdo po miesiącu od wyklucia. W wieku 7-8 tygodni młode stają się samodzielne i mogą zostać oddzielone od rodziców.
Wszystkie młode przypominają samice, a samce zaczynają się wybarwiać w wieku 3 miesięcy, kiedy na ich klatce piersiowej zaczyna pojawiać się plama w kolorze szkarłatnej czerwieni.
Łąkówki Wspaniałe znajdują się na załączniku CITES II.

Artykuł został przetłumaczony dzięki zgodzie i uprzejmości www.avianweb.com . Bezpośredni link do artykułu: http://www.avianweb.com/scarletchestedparakeets.html Zabrania się jego rozpowszechniania bez zgody AvianWeb

Tu http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=1559 również są zdjęcia łąkówek.
Załączniki
Samiec Łąkówki Wspaniałej (fot. 2).jpg
Para Łąkówek Wspaniałych (fot. 1).jpg
Para Łąkówek Wspaniałych (Po lewej samica, po prawej samiec)
Para Łąkówek Wspaniałych (fot. 1).jpg (67.83 KiB) Przejrzano 15021 razy
Ostatnio zmieniony pt lip 09, 2010 18:15 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla łąkówek / lilianek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości