nandaje w wolierze

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

luska
Posty: 43
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 18:14
Ptaki które hoduję: modrolotka czerwonoczelna, aleksandretta śliwogłowa
Lokalizacja: wałbrzych
Kontakt:

nandaje w wolierze

#1

Post autor: luska » pn lis 02, 2009 22:32

Mam dość szczegółowe pytania dotyczące konur nandaja. Jakiej woliery wymagają? Jak dużej? Czy tylko metolowa konstrukcja wchodzi w grę, bardzo niszczycielksie są to papugi? Przecież nie są dużre, dziobki też raczej małe...

Czy można je cały rok trzymać w wolierze? Czy w części wewnątrznej wymagają dodatkowego ogrzewania, zimą? Mieszkam w Sudetach, tutaj zima zbyt łągodna nie jest...

Z jakimi gatunkami innych nielęgująch papug mogą też nielęgując żyć w wolierze?

Czy 2 konury będą nieszczęśliwe i wymagają większego stada swojego gatunku?

Mam wolierę 20m od domu, z sąsiadami, czy aż tak często 2 będą się darły, że nie wytrzymam ja albo sąsiedzi? Ledwie słyszę moje beczące o świcie kozy...

morfeusz
Posty: 54
Rejestracja: czw paź 09, 2008 21:38
Ptaki które hoduję: Żako,amazonki, aleksandretty, konury, barabandy, nimfy.
Lokalizacja: Sulejówek

#2

Post autor: morfeusz » wt lis 03, 2009 21:15

Poruszyłeś wiele tematów w swym zapytaniu, ale może zacznijmy od poczatku.
W swojej hodowli posiadam dwie pary tego gatunku ptaków.Każda para ma swoją woliere o wymiarach 2m wysoka, 2m szeroka i 1,80 długa.Woliery sa metalowe, choć zanim w nich sie znalazły były w wolierach z drewnianej konstrukcji.Drewno owszem było troszke zniszczone ale PAPUGI te nie maja takich zapędów jak aleksy.Często podkładam im tez świeże gałęzie do obgryzania i do zajęcia.
Jeżeli chodzi o ich hodowle ptaki te doskonale spędzają cały rok w wolierze zewnętrznej ale musza być zachowane pewne zasady.Woliera najlepiej jak z dwóch stron będzie osłonięta od wiatru.W miesiącach zimowych swoje woliery nakrywam igliwiem gałęzi sosny lub dodatkowo ochraniam blandeką.Moich nandaj budka ma wymiary w podstawie 25 na 25 a otwór ma średnice 7cm.Ptaki gdy by był za mały same go powiększą tak jak i zdecyduja jaka ilośc podłoża jest im potrzebna.Ja z reguły wsypuje około 15cm wiór a zbędna ilość ptaki same wyrzucą.Warto tutaj dodać że budka jest zawieszona przez cały rok w wolierzy a ptaki nocami w niej przebywają.Niestety ptaki są dość głośne.Najmniesze pojawienie się człowieka powoduje że akcentują to donośnie krzycząc.
Hoduje różne gatunki konur i musze powiedzieć że są to wspaniałe ptaki.
POLECAM,

luska
Posty: 43
Rejestracja: ndz lis 12, 2006 18:14
Ptaki które hoduję: modrolotka czerwonoczelna, aleksandretta śliwogłowa
Lokalizacja: wałbrzych
Kontakt:

#3

Post autor: luska » wt lis 03, 2009 22:32

woow
dziękuję bardzo za odpowiedź, już straciłam nadzieję.

Nie interesują się hodowlą, bo rozmnażać nie mam zamiaru, tylko trzymać dla sportu ;)

Od niedawna mam wolierę o części zewnętrznej 3m dł i 1m szer, 2m wys, z dołączoną częścią wewnętrzną, zrobioną z altanki, ocieploną styropianem, o wymiarach jakieś 1m na 150cm. Konstrukcja niestety z listew, siatka 0,7mm o oczkach 1,2cm. Trzymam w niej 3 kozy, niesparowane. Żadnych budek. Kozy mieszkają tam od sierpnia, jeszcze nie lubią wychodzić do części zewnętrznej, zazwyczaj siedzą w środku...

Znalazłąm w jednym sklepie jedną konurę, trzymaną tam już jakieś 2 lata, strasznie krzyczy, nawołuje, choć żyje z aleksami i podobnymi.

Chciałabym ją dołączyć do mojej woliery i dokupić jej partnera płci obojętnej. Jak się płęć rozróżnia u tych konur?

Moje główne pytania- czy 2 konury plus 3 kozy mogą żyć w zgodzie w takiej wolierze cały rok? Jeśli dodatkowo część zewnętrzną osłonię po bokach i dam igliwie na dach?
Rozumiem, że listewek mi nie zjedzą, jeśli zapewnię gałęzie do zabawy, że przezimują w wolierze cały rok.
Tylko, czy mogą żyć z kozami?

morfeusz
Posty: 54
Rejestracja: czw paź 09, 2008 21:38
Ptaki które hoduję: Żako,amazonki, aleksandretty, konury, barabandy, nimfy.
Lokalizacja: Sulejówek

#4

Post autor: morfeusz » czw lis 05, 2009 21:30

Z Twojego o[isu wygląda że wielkośc woliery jest dośc przyzwoita.
Co do płci to najlepsze jest badanie DNA lub endoskopia.Innym sposobem jest badanie rozstawu kości łonowych ale to jest dość trudne i bywa mylące.W moim przypadku pary mają woliery dla siebie.Nie łączyłem ich z innymi papugami ale uważam że z czasem mogą stać się agresywne dla innych papug.

kardynał
Posty: 1
Rejestracja: czw paź 16, 2008 18:43
Ptaki które hoduję: drobna egzotyka
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

#5

Post autor: kardynał » wt wrz 07, 2010 09:44

A czy te papugi można trzymać systemem stadnym więcej par ptaków w wolierze??

Awatar użytkownika
JC
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1019
Rejestracja: wt lis 28, 2006 22:59
Ptaki które hoduję: gołębie egzotyczne, papugi małe i srednie, zeberki
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

#6

Post autor: JC » wt wrz 07, 2010 13:04

Można. Nandaje są zgodnymi ptakami. Tylko nalezy wszystkie ptaki wpuścić jednocześnie do zasiedlanej woliery. Kazdy nowy osobnik może być zabity.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące Konury”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość