Czy Lora Wielka w bloku to dobry wybór?

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

eclectus
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 10, 2017 16:11
Ptaki które hoduję: (...)

Czy Lora Wielka w bloku to dobry wybór?

#1

Post autor: eclectus » pt lis 10, 2017 16:20

Witam wszystkich użytkowników w moim pierwszym temacie na forum, szczególnie posiadaczy lor, na których odpowiedzi poparte doświadczeniem bardzo liczę.

Zaczynając naszą przygodę z papugą stanęliśmy przed wyborem gatunku ptaka. Choć głównie ja będę zajmować się papugą, będzie miała kontakt też z resztą rodziny. Mieszkamy w bloku i w najbliższym czasie nie ulegnie to zmianie, dlatego wybierając papugę muszę liczyć się z mieszkającymi za ścianą sąsiadami. Wszystkie hałaśliwe papugi np. kakadu i amazonki odpadają, a mi bardzo zależy na dużym inteligentnym zwierzaku. Na zagranicznych forach właściciele barwnic podzielili się na tych, którzy uważają swoje ptaki za bardzo ciche i tych mówiących, że nie wyobrażają sobie życia z nimi w bloku. Wiele osób twierdzi, że przez kilka lat tylko kilka razy papuga wydała głośny krzyk. We wszystkich opisach lor jest napisane, że są to ptaki bardzo ciche i spokojne, a hałaśliwy jest jedynie krzyk, który wydają gdy są wystraszone, zestresowane lub podekscytowane. Wiadomo, ludzie gdy się wystraszą też głośno krzyczą a taki pojedynczy nawet powtarzający się 1 lub 2 na dzień krzyk nie jest problemem. W dodatku odgłos ten w ogóle nie przypomina wysokiego krzyku papugi ale na pewno jest głośny.

Mamy też w domu psa maltańczyka, którego szczekanie słychać na parkingu przed blokiem ale gdy jesteśmy w mieszkaniu nie wydaje się ono aż tak głośne - sąsiedzi również się nie skarżą ale na pewno go słyszą. My słyszymy tylko hałas gdy sąsiadom mieszkającym nad nami coś spadnie na podłogę. Wiem, że są ludzie mieszkający w bloku z kakadu i amazonkami ale nie chcę denerwować się, że przez moją papugę będziemy mieli problemy.

Przez ok. 6 godzin dziennie mieszkanie jest puste dlatego odpada żako, u której często występuje problem samookaleczenia i ptasiej depresji. Poza tym żako są ponoć dużo głośniejszymi ptakami od barwnic a mimo to wiele osób z powodzeniem trzyma je w bloku.

A więc polecacie Lory Wielkie jako papugi do bloku czy lepiej rozglądać się za czymś mniejszym? Czy ich krzyk jest bardzo uciążliwy? Przyznam, że to nie jest miłość od pierwszego wejrzenia a raczej wynik poszukiwań idealnej papugi, choć wizualnie coraz bardziej zaczynają mi się podobać szczególnie samce. :-))

eclectus
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 10, 2017 16:11
Ptaki które hoduję: (...)

#2

Post autor: eclectus » sob lis 11, 2017 10:16

PS Czy to prawda, że samice są cichsze i spokojniejsze od samców ale mniej kontaktowe?
PPS Podobno mniejsze podgatunki np. lora z wysp Solomona (solomonensis) jest cichsza od lory „red-sided” (polychloros).

Rysiek
Posty: 50
Rejestracja: czw paź 24, 2013 18:17
Ptaki które hoduję: Kanarek harceński Amadyna diamentowa Amadyna wspaniała Piona niebieskoglowa

#3

Post autor: Rysiek » ndz lis 12, 2017 09:26

Witaj , ja dokonując wyboru, a mieszkam w bloku też zastanawiałem się nad wyborem eclektusa. Ptak piękny. Ale właśnie czytałem o tym w paru miejscach,że trafiają się egzemplarze wybitnie głośne. Choć nie jest to regułą . Mnie też trochę zastanawiała dieta papugi i bardzo brudzące rzadkie odchody. Po za tym sześć godzin sama mogą być problemy. Mój wybór padł na pionę niebieskogłową . Papuga "blokowa" cicha, spokojna. Żadnych problemow behawioralnych . Późno wstaje ,wcześnie kładzie się spać co wśród papug jest rzadkością . Rannych pobudek (w bloku) skoro świt nie ma Krzyczy jedynie przy głośnym odkurzaczu i gdy w domu jest jakieś wielkie zamieszanie. Mam ją 3 lata i naprawdę zero problemów. Sąsiedzi (z dołu), gdybym sam nie powiedział to nie wiedzieli by że papuga jest w domu . Z wyglądu i diety to taka jakby mniejsza amazonka.

eclectus
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 10, 2017 16:11
Ptaki które hoduję: (...)

#4

Post autor: eclectus » ndz lis 12, 2017 20:31

Dziękuję za odpowiedź :] biorę pod uwagę mniejsze papugi ale piony mają opinię mało kontaktowych papug, a przynajmniej mniej niż np. afrykanki. Czy to prawda?

pysia34
Posty: 550
Rejestracja: pt lut 24, 2012 07:15
Ptaki które hoduję: duże papugi
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#5

Post autor: pysia34 » pt lis 24, 2017 16:28

Pojedynczo trzymane lory nie są głośniejsze niż inne papugi. Jednak w parze to już bywa hardcore :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące Lory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości