Oswajanie

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Lili
Posty: 1
Rejestracja: czw wrz 01, 2011 19:46
Ptaki które hoduję: Mnicha nizinna
Lokalizacja: Białobrzegi

Oswajanie

#1

Post autor: Lili » pn wrz 19, 2011 06:47

Witam chciał bym się spytać czy to prawda że mnicha nizinna kupiona z naturalnych lęgów nie da się oswoić(oczywiście młoda) tzn.że oswoi się tylko na tyle żeby brać jedzenie z ręki.Czy to prawda?

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

#2

Post autor: GoldAngelo » pn wrz 19, 2011 16:16

Tutaj masz kawałek artykułu:
Artykuł pisze:Mnicha jako pupile:

Mnichy to aktywne, dociekliwe, złośliwe, inteligentne, zabawne i bardzo angażujące się papugi. Ich wybryki są źródłem radości właścicieli. Są one całkowicie oddane i przywiązane do ich właścicieli. Zakup uczłowieczonej papugi jest dobrym sposobem na uzyskanie wielkiego potencjału na domowego pupila, chociaż przy pomocy miłości i cierpliwości większość papug może stać się idealnymi pupilami. Są to wyjątkowo dobre ptaki, mogą dożyć wieku 25-30 lat.
Mnichy kochają swoje zabawki i do nowo wprowadzonych zabawek zbliżają się szybciej niż pozostałe papugi. Mogę się one jednak szybko nimi nudzić i zaleca się częste zmiany. Większość właścicieli papug często zmienia zabawki chronologicznie, przeplatając podawanie starych i nowych zabawek.
Mają silne dzioby i kochają obgryzać, szybko niszczą nawet twarde przedmioty, które muszą być przed nimi chowane ze względu na ich bezpieczeństwo. Kiedy się bawią, wyłączają w umyśle opcje „niewłaściwe działanie”.
Są one także bardzo zdolne, i większość drzwi i zamków w klatce nie ma z nimi większych szans, tak samo jak zabawki które z łatwością demontują. Wielu właścicieli opisuje, jak ich pupile pracowicie budują gniazda w domu za pomocą rozdrobnionego papieru, ołówków, wykałaczek lub innych materiałów, które mogą znaleźć. Niektóre osobniki nie budują gniazda, ale bawią się obudowując różnymi materiałami swoją klatkę.
Mnichy zazwyczaj są bardzo wokalne i mogą mówić. Wiele ptaków śpiewa i uczą się wielu słów. Najwięcej mogą się nauczyć w wieku około sześciu miesięcy. Mówią bardzo wyraźnie i dobrze wykorzystują swoje umiejętności. Mogą godzinami bawić się śpiewając, pogwizdując i powtarzając różne zasłyszane u ludzi dźwięki. Opinie co o tego czy są to głośne papugi jako pupile domowe czy nie są podzielone. Niektórzy uważają je za bardzo głośne, podczas gdy inni opisują je dość cicho, a nawet cieszą się ich śpiewem. Zasada jest jednak taka, że będą głośniejsze, jeśli inne papugi będą z nimi głośno rozmawiać. Mogą również nabyć różne głośne wzorce, takie jak szczekanie czy kaszel człowieka.
-Właściciele popełniają błąd wzmacniania niepożądanych dźwięków przez odpowiadanie im. Najlepiej jest je ignorować, a nie przez nagradzanie ich reagując na nie.
-Szkolenie i odpowiednie wskazówki mogą pomóc w zmniejszeniu natężenia, które są przez te papugi wytwarzane. Nauczenie ich mówienia spowodują z czasem zaniknięcie ich odgłosów.
Myiopsitta Monachus jest zaborczy o swoje klatkę. Może on poważnie zranić lub nawet zabić ptaka, który nieproszony do niej wejdzie. Ważne jest więc, aby nie umieszczać go razem z innymi ptakami w jednej klatce do czasu, aż nie będzie pomiędzy nimi więzi co najmniej koleżeńskiej.
Jeśli ptaki te narażone są na zaniedbania, mogą pojawić się u nich zaburzenia zachowania, takie jak głośne krzyki i agresja.
-Szkolenie, odpowiednia opieka, stymulacja środowiska i codzienne kontakty są wymagane, aby zapewnić ptakowi dobre samopoczucie i idealną kondycje umysłową, jak również skuteczniejsze zbliżenie do jego ludzkiej rodziny.


Cały artykuł masz tutaj: http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=2856
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

bastek0012@gmail.com
Posty: 7
Rejestracja: sob paź 25, 2014 13:51
Ptaki które hoduję: Mnichy

#3

Post autor: bastek0012@gmail.com » sob paź 25, 2014 14:04

Mam pytanie
Kupiłem dzisiaj papugę Mnichę jest ona średnio oswojona
Chce żeby mi siadała na rękę i wgl
Proszę o pomoc :)

Awatar użytkownika
fotorobart
Posty: 481
Rejestracja: śr gru 28, 2011 21:50
Ptaki które hoduję: Nic nie hoduję. Mam członków rodziny: Wacka i Kasię
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post autor: fotorobart » sob paź 25, 2014 15:41

bastek0012@gmail.com pisze:(...)
Kupiłem dzisiaj papugę Mnichę jest ona średnio oswojona
Chce żeby mi siadała na rękę i wgl
Proszę o pomoc :)

oswój bardziej, napewno usiądzie i wgl

bastek0012@gmail.com
Posty: 7
Rejestracja: sob paź 25, 2014 13:51
Ptaki które hoduję: Mnichy

#5

Post autor: bastek0012@gmail.com » sob paź 25, 2014 21:55

Ale jak mam ją oswoić krok po kroku bo nie którzy mówią że one szybko się oswajaja ale czy to prawda ?

Awatar użytkownika
Shira
Posty: 10
Rejestracja: czw lip 31, 2014 19:34
Ptaki które hoduję: mnicha nizinna

#6

Post autor: Shira » sob paź 25, 2014 23:12

wolno czy szybko to sprawa indywidualna danego osobnika. Na pewno daj jej czas na poznanie miejsca i Ciebie. Moja papuga za nim dała się pogłaskać to wypowiedziała swoje imię i to po 2tygodniach pobytu u nas. Głaskanie po 3tyg a paput kupiony jako roczny i to po 8 miesięcznym pobycie w klatce sklepowej. Laski przy zakupie doradziły kupić grube rękawice. Po 3 miesiącach z nami mogę łapać go w garść(bez rękawic od początku) "wytarmosić", wycałować i odstawić na kolano a jemu mało. Ulubione miejsce to nasze ramiona. Tak więc spokój, czas, cierpliwość i nic na siłę.

bastek0012@gmail.com
Posty: 7
Rejestracja: sob paź 25, 2014 13:51
Ptaki które hoduję: Mnichy

#7

Post autor: bastek0012@gmail.com » ndz paź 26, 2014 17:35

Dziękuje za rady dzisiaj jest już całkiem lepiej :)
Jak coś to będę pisał :)

bastek0012@gmail.com
Posty: 7
Rejestracja: sob paź 25, 2014 13:51
Ptaki które hoduję: Mnichy

#8

Post autor: bastek0012@gmail.com » pn paź 27, 2014 17:39

Witam!
Moja mnicha już wylatuje z klatki lata sobie po całym domu siada na głowę ramie i lekko skubie.
Ale nadal boi się ręki nie chce wejść na nią :)

Awatar użytkownika
Shira
Posty: 10
Rejestracja: czw lip 31, 2014 19:34
Ptaki które hoduję: mnicha nizinna

#9

Post autor: Shira » pn paź 27, 2014 19:21

po woli, mój też nie chciał wchodzić teraz wystarczy podstawić. Masz go dopiero kilka dni. Próbuj jak będzie siedział w klatce, tam nie będzie mógł za daleko uciec.

bastek0012@gmail.com
Posty: 7
Rejestracja: sob paź 25, 2014 13:51
Ptaki które hoduję: Mnichy

#10

Post autor: bastek0012@gmail.com » pn paź 27, 2014 20:21

No właśnie lata po całej klatce jak podstawiam rękę ale jak powoli podsuwam do dzioba to skubie palca a tak to jak chce go pogłaskać to ucieka> Ale będę próbował :)

wielebny67
Posty: 19
Rejestracja: pn cze 16, 2014 15:30
Ptaki które hoduję: Żako Nimfy

#11

Post autor: wielebny67 » pn paź 27, 2014 21:48

Powoli nie wystrasz go bo długo będzie się bał

Awatar użytkownika
Shira
Posty: 10
Rejestracja: czw lip 31, 2014 19:34
Ptaki które hoduję: mnicha nizinna

#12

Post autor: Shira » pn paź 27, 2014 22:21

podawaj mu z ręki owoce, ziarenka słonecznika, dyni. Jak siada na tobie to już duży postęp i tylko do przodu będzie szło.

Kubuśśś
Posty: 18
Rejestracja: śr lis 05, 2014 11:45
Ptaki które hoduję: Mnicha Nizinna

#13

Post autor: Kubuśśś » sob lis 15, 2014 14:22

Mam Mnichę od ok 2 tygodni. Nazywa się Kuba. Kupiony została w kakadu, ma 3,5 miesiąca. Na początku szło super, już pierwszego dnia jadł nam z ręki, trzeciego dnia dał się pogłaskać. Dalej daje się dotykać ale łapie dziobem dość mocno, widać, że się nie boi sądzę, że jest to zabawa ale jak dla mnie dość nie przyjemna. Bardzo lubi jak przeciągam z nim jakiś patyczek, ogólnie lubi wszystko szarpać :) Czy te łapanie dziobem bez wyczucia mu przejdzie? Czy jest jakaś metoda aby do tego oduczyć ?

essex1
Posty: 412
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:20
Ptaki które hoduję: mnicha
Lokalizacja: Anglia

#14

Post autor: essex1 » ndz lis 16, 2014 14:20

dziobanie powinno mu przejść (oczywiście czasowo ,bo jak będzie dorosły za parę latek to będzie reagował jak inne dorosłe papugi,ale to już inna sprawa)tylko podawaj rękę poziomo otwartą z jakims smakołykiem,żeby mu sie dobrze kojarzyła.To młody ptaszyna więc można go do wielu rzeczy przyzwyczajać.Po za tym wydaje mi się ,że przeciąganie to on nie robi dla zabawy tylko żeby zabrać i obgryzać,a ręka mu to zabiera... <dokuczacz>
Pozdrawiam. Artur

Kubuśśś
Posty: 18
Rejestracja: śr lis 05, 2014 11:45
Ptaki które hoduję: Mnicha Nizinna

#15

Post autor: Kubuśśś » ndz lis 16, 2014 21:28

Kupiłam sznurek lniany,czy mogę Kubie zrobić z niego zabawki bez żadnej obawy? Chcę też zrobić mu z pomocą tego sznurka miejsca do siedzenia sobie po za klatką,np huśtawki itp. Mam klatkę bez stojaka na górze,jak można go zrobić i z czego,żeby mu nie zaszkodzić? Wychodził już klatki ale ma loty jakby nieskoordynowane,lata wysoko przy suficie,nie chce się zatrzymać,zjechał po zasłonce,na szczęście od jest daleko od okna więc nic mu się nie stało. Myślę ,że nie miał wcześniej możliwości latania i dlatego ten problem. Chcę więc mu zrobić takie miejsca na których wyląduje i będzie mógł się bawić. Widać,że ogromnie go interesuje wszystko co go otacza bardziej ,gdy jest po za klatką. Nie boi się,jest strasznie ciekawski. Jest to mój pierwszy ptak więc wolę być ostrożna.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Post autor: Krysia- » pn lis 17, 2014 03:33

Kubuśśś, o bezpiecznych linach poczytaj tu viewtopic.php?f=105&t=1649&p=42909#p42909
Przejrzyj tematy viewforum.php?f=105

Kubuśśś
Posty: 18
Rejestracja: śr lis 05, 2014 11:45
Ptaki które hoduję: Mnicha Nizinna

#17

Post autor: Kubuśśś » pn lis 17, 2014 10:38

Krysia- dziękuję bardzo :)

Artia
Posty: 1
Rejestracja: czw paź 11, 2018 19:46
Ptaki które hoduję: Mnicha nizinna

#18

Post autor: Artia » sob paź 27, 2018 16:00

Witam 3 tyg temu kupiłam 4 miesięczna mniszkę. Po tygodniu wypuściła z klatki, lata codziennie po kilka godzin, wraca sama do klatki i to jest super. Jednak nie pozwala się zbliżyć do siebie. Ucieka, nic nie chce wziąć z ręki cały czas się boi :(

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#19

Post autor: Figa » ndz paź 28, 2018 09:23

Trzy tygodnie to bardzo mało, jeśli to nie był ptak ręcznie karmiony, to musisz uzbroić się w cierpliwość.

Nini
Posty: 1
Rejestracja: śr sty 05, 2022 00:29
Ptaki które hoduję: Papuga Mnicha

#20

Post autor: Nini » śr sty 05, 2022 00:33

Mam problem miałam kiedyś nimfę i bardzo szybko się przyzwyczaiła, teraz mam mnicha od 3-4 tygodni sam wraca do klatki ale boi się najmniejszego ruchu w jego stronę co mam zrobić żeby dał się zbliżyć albo jak zacząć go oswajać?

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pozostałe tematy dotyczące Mniszek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości