Śmierdzi od papugi

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

1_mona
Posty: 8
Rejestracja: ndz gru 30, 2018 13:20
Ptaki które hoduję: Rudosterka zielonolica Rico i cynamon Rika

Śmierdzi od papugi

#1

Post autor: 1_mona » czw maja 30, 2019 19:20

Przeszukałam forum pod kątem tego hasła 'śmierdzi' i nie znalazłam pomocy.

Wczoraj przywiozłam 3-miesięczną rudosterkę cynamon - Rika- i dziś kiedy opadły emocje i wypościłam ją na wolne loty po pokoju, odkryłam że ona bardzo śmierdzi!!
Wczoraj u pana sprzedającego w mieszkaniu było 'niebiesko od papierosów' i nawet nie poczułam tego specyficznego zapachu. To nie smród dymu, tylko jakiś kwaśny odór od niej samej/piór.
Wizualnie papuga wygląda bardzo dobrze: pióra ma gęste mięsiste, klatka piersiowa wypukła, łapki, dziobek, oczka bardzo czyste i drożne, kloaka czysta.... No wszystko w porządku. Je sama i wszystko to samo co nasza druga rudosterka. Kupka zwyczajna, jak drugiej papużki.
Spotkaliście się z czymś takim? Jakies pomysły na ratunek?
Kąpiel wodna nie pomogła.

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#2

Post autor: Agata82 » czw maja 30, 2019 20:50

Spokojnie :) to zapach młodego ptaka, mój Ruffi też miał bardzo specyficzny zapach, wydaje mi się , że pachniał mieszanką jajeczną czy czymś takim. Zapach zniknął bardzo szybko - doslownie po kilku dniach nabrał zupełnie innego zapachu :) Zauważyłam ( nigdy wczesniej nie zaobserwowałam tego u żadnej swojej poprzedniej papugi) - że pióra u Ruffiego bardzo szybko przejmują zapach tego co je , gdy dostaje koperek pachnie koperkiem, gdy ogórek - ogórkiem :) To jakby od środka wychodzi. Przejdzie na 100%, także poczekać i dawać owocki.


tu Ci wstawiam co napisałam 4 dnia u siebie w galerii po odebraniu Ruffiego :)


"W pokoju jest wyraźnie wyczuwalny zapach zmieniony- Ruffi pachnie tak trochę jak mały dzidziuś - kupką, jajkiem ?? Może jeszcze to czym był karmiony wychodzi przez skórę i pióra ?? "

1_mona
Posty: 8
Rejestracja: ndz gru 30, 2018 13:20
Ptaki które hoduję: Rudosterka zielonolica Rico i cynamon Rika

#3

Post autor: 1_mona » pt maja 31, 2019 10:19

O rany! nigdy bym na to nie wpadła! Dziękuję za uspokojenie.
To chyba zerwę kwiaty akacji po drodze. Spróbuję też codziennie spryskiwać delikatnie wodą - Rika jeszcze nie wchodzi do miseczki z wodą jak Rico, pewnie dopiero się tego nauczy. Poczytam później Twój blog dokładnie z tych pierwszych dni.
A za tydzień napiszę więcej moich obserwacji w tym temacie.

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#4

Post autor: Agata82 » pt maja 31, 2019 11:11

:) czekamy z niecierpliwością, przynajmniej ja czekam :)

1_mona
Posty: 8
Rejestracja: ndz gru 30, 2018 13:20
Ptaki które hoduję: Rudosterka zielonolica Rico i cynamon Rika

#5

Post autor: 1_mona » pt cze 07, 2019 16:55

Wszystko dobrze się skończyło. Codzienna kąpiel pomogła. Na początku bała się talerza z wodą, ale w kolejne dni Rico nauczył ją pełnego zanurzenia w misce. Taka codzienna rutyna i osuszanie ręcznikiem pomogło też w nawiązaniu relacji.
Czyli to nie była choroba czego bałam się najbardziej..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla Rudosterek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości