Oswajanie pary rudosterek

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

gromog
Posty: 26
Rejestracja: sob wrz 01, 2012 21:30
Ptaki które hoduję: Rudosterki zielonolice
Lokalizacja: podlaskie
Kontakt:

... parę pytań o oswajanie rudosterek...

#1

Post autor: gromog » śr wrz 26, 2012 20:21

moje rudosterki są u mnie już miesiąc, ale nadal są to dzikusy, postanowiłem oddzielić i wywieźć jedną na parę tygodni, ale po tygodniu, żadnych zmian nie zauważyłem, ta co została, zachowuje się tak samo tylko 50% ciszej jest. Próbowałem różnych sposobów, i pewnie wiele błędów popełniam. Gdy trzymam ją zamkniętą w klatce to przy podmianie jedzenia boi się i ucieka, klatka stoi w widocznym miejscu, obok niej wielokrotnie przechodzę, może tego boi? Gdy wypuszczam ją to nie chce wracać, chyba że wraca na jedzenie i od razu zmyka. pod sufitem umieściłem gałąź wierzby na której czują się bezpiecznie Na wolności nie przejawia jakiegoś tam zbytniego zainteresowania i trzyma się na dystans. Trochę mam obawy, aby nie zainteresowały się instalacją elektryczną więc zbudowałem im sporą wolierę która jest umieszczona pod sufitem w dosyć spokojnym pomieszczeniu. Do woliery wstawiałem klatkę aby słuzyła jako bufet. Woliera jest spora więc tam mają swobodę, a ja nie mam zbytniego dostępu, więc do oswajania też raczej kiepsko się nada.
Jeszcze jedno czy ptakom może przeszkadzać muzyka?
Czy można do rudosterek dołączyć jakieś choćby faliste, bo gdzieś czytałem że rudosterki są terytorialne.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#2

Post autor: Boguśka » czw wrz 27, 2012 10:02

Klatka powinna wisieć w miejscu spokojnym tak by ptak widział całe pomieszczenie ale nie na przejściu.Rudosterki to papugi bardzo łagodne i dobrze oswajające się.Ja na Twoim miejscu zabezpieczyłabym pokój(pochować kable-nawet w taki plastikowy rulon)i wypuszczać papugi na loty w czasie kiedy jesteś -mów do nich spokojnie,jedz warzywa i owoce i w odległym od siebie miejscu postaw talerzyk z tym co i ty jesz-mów jakie dobre,mlaskaj one też będą próbować i zbliżać się do ciebie-ale nie wyciągaj rąk i nie spiesz się z głaskaniem.Rudosterki nie za bardzo lubią to kiedy się to robi wbrew nim.Poczytaj cały dział o rudosterkach jest tam sporo na temat ich zachowań.Moim rudosterką muzyką nie przeszkadza tylko nie wiem dlaczego przy jednej są cicho a przy innej dają głos-pewnie im się nie podoba :mrgreen: Po co Ci jeszcze falki?w osobnych klatkach bez wypuszczania mogły by byc ,ale uwierz mi falki to diabły wcielone i po wypuszczeniu z klatki siedziały by na wolierze u rudosterek i grały im na nerwach :-P
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

gromog
Posty: 26
Rejestracja: sob wrz 01, 2012 21:30
Ptaki które hoduję: Rudosterki zielonolice
Lokalizacja: podlaskie
Kontakt:

#3

Post autor: gromog » wt paź 02, 2012 21:42

zastosowałem się do twoich wskazówek, klatkę wstawiłem do woliery, umiejscowionej w spokojnym miejscu, woliera jest cały czas otwarta i papug/a sam sobie wybiera gdzie chce przebywać, w jednym z pomieszczeń, jest gałąź na której lubi przebywać, ale na wieczór zawsze wraca do woliery. Wszystkich kabelków nie sposób pochować, bo to mały zakładzik-firma, mam nadzieję, że siecią LAN się nie zajmie. Dwa dni temu nastąpiło pierwszy przełom w kontaktach, papug długo się kręcił, ale w końcu się skusił i przyleciał na jedzenie niecały metr ode mnie. Po tym zachowanie jego odmieniło się i stał się bardziej odważny. Dziś podczas takiej próby latał nade mną i nie wiem co się stało, najpierw zrzucił pudełko z szafki, a po 20 min coś jakby spadł z czegoś, czy się zaczepił, po chwili zaczął latać po ścianach z wrzaskiem jak pijany, następnie zakończył swój lot w pudle z makulaturą. Podszedłem ale zerwał się i poleciał na swoją gałąź, siedzi już 2h raczej spokojnie. Nie wiem co to mogło być, może przez nieuwagę w coś uderzył i go oszołomiło. Żadnych środków odurzających nie posiadam, a i skarpetki zmieniam regularnie ;-)
Ostatnio zmieniony śr paź 03, 2012 04:27 przez gromog, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#4

Post autor: Boguśka » śr paź 03, 2012 18:34

Również mógł się wystraszyć-dlatego najważniejsze jest by pomieszczenie było bezpieczne.Nie wiem czy w pomieszczeniu firmowym jest to możliwe więc sam musisz to przeanalizować lub przeorganizować.Może jak woliera jest spora to w czasie kiedy jesteś najbardziej zajęty poprostu go nie wypuszczaj?Miałeś dwie papugi a piszesz o jednej coś się stało z drugą?
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Montes
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 19, 2017 18:02
Ptaki które hoduję: Rudosterka

#5

Post autor: Montes » wt wrz 19, 2017 18:13

Witam bardzo serdecznie forumowiczów.
Tydzien temu zakupilem Rudosterke z naturalnych legow, karmiona przez rodzicow, kilku tygodniowa.
Moim problemem jest to, iz papuzka w piaty dzien od kiedy jest u mnie, wieczorem skusila sie wziac jabluszko z reki, nastepnie kilka slonecznikow, nie bala sie gdy mialem reke wlozona do klatki ( zaskoczylo mnie to) , zas na nastepny dzien zachowywala sie inaczej, juz bala sie wziac pokarm z reki, a niczym ja nie zrazilem do siebie,bo nie mialem czym, wydaje mi sie, ze troszke sie boi, dzisiejszego dnia 19 wrzesnia, podchodzac do niej kiedy je pokarm w klatce natychmiast z niej ucieka lecac na karnisz, nie wiem czy jest cwana po prostu, i nie chce byc zamknieta? Dodam ze zachowuje sie cicho i mowie do niej spokojnym glosem, od zakupu spedzam z nia bardzo duzo czasu... Moja prosba jest powiedzenie, co dalej robic? Dac jej jeszcze troszke czasu?

Awatar użytkownika
fotorobart
Posty: 481
Rejestracja: śr gru 28, 2011 21:50
Ptaki które hoduję: Nic nie hoduję. Mam członków rodziny: Wacka i Kasię
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6

Post autor: fotorobart » wt wrz 19, 2017 18:37

zostaw ją w spokoju, dajesz jedzenie -osuwa się - odpuść.... co najwyżej rozmawiaj z nią.. u mnie Rudeosterka (Wacek) sama przyszła .... po trzech miesiącach u mnie :) ;
im częściej będzie poza klatką szybciej się oswoi i Tobą zaprzyjaźni :)
edit. Jeśli kiedyś będziesz chciał mieć drugą (parkę) kup tylko ręcznie karmioną :)

Montes
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 19, 2017 18:02
Ptaki które hoduję: Rudosterka

#7

Post autor: Montes » wt wrz 19, 2017 18:45

@fotorobart - Dziekuje za tak szybka odpowiedz, docieniam bardzo. Co do karmienia, robie tak ze, jak widze ze nie chce to odpuszczam, bo tez paputa stresowac nie chce. W najblizszym czasie dam znac jak idzie "oswajanie"

Pozdrawiam Rafal

Awatar użytkownika
fotorobart
Posty: 481
Rejestracja: śr gru 28, 2011 21:50
Ptaki które hoduję: Nic nie hoduję. Mam członków rodziny: Wacka i Kasię
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8

Post autor: fotorobart » wt wrz 19, 2017 19:13

słonecznik - nagroda i od święta nie częściej :)

Montes
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 19, 2017 18:02
Ptaki które hoduję: Rudosterka

#9

Post autor: Montes » śr wrz 20, 2017 15:23

Dzisiaj papuzka- Rico ,ciagle lata, mam wrazenie ze sie chce przelamac i wyladowac gdzies kolo mnie
20170920_152236.jpg
Wrzucam zdjecia Rickiego

Awatar użytkownika
fotorobart
Posty: 481
Rejestracja: śr gru 28, 2011 21:50
Ptaki które hoduję: Nic nie hoduję. Mam członków rodziny: Wacka i Kasię
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#10

Post autor: fotorobart » śr wrz 20, 2017 16:00

karmiki, pojnik i kostkę podnieś wyżej ;)

Montes
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 19, 2017 18:02
Ptaki które hoduję: Rudosterka

#11

Post autor: Montes » śr wrz 20, 2017 17:04

@fotorobart Okej, jezeli dam w polowie to powinno wystarczyc? Dalem troche nizej bo moj papug lubi wyrzucac zurzyte ziarna i lądowaly na ziemi. Ale zmienie, dzieki!

Montes
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 19, 2017 18:02
Ptaki które hoduję: Rudosterka

#12

Post autor: Montes » pt wrz 22, 2017 10:59

Rico zrobil duzy postep, kilka razy wyladowal na mojej rece, jak siedzialem na fotelu przylecial i zaczal chodzic po mnie, bierze pokarm z reki, na reke za jabluszkiem tez wejdzie, ale sie jeszcze troszke boi, co dalej ? Probowac go glaskac jak podejdzie ? Prosze o jakies wskazowki.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
JustynaJ
Posty: 55
Rejestracja: wt lis 03, 2015 16:47
Ptaki które hoduję: Piona
Lokalizacja: Rybnik

#13

Post autor: JustynaJ » śr wrz 27, 2017 19:48

Daj mu jeszcze chwilę bo I tak Ci idzie ekspresowo :). W pewnym momencie, kiedy się z Tobą oswoi, sam pozwoli się pogłaskać, nadstawi głowę czy otrze się głową o Twoją rękę

Montes
Posty: 6
Rejestracja: wt wrz 19, 2017 18:02
Ptaki które hoduję: Rudosterka

#14

Post autor: Montes » śr wrz 27, 2017 20:46

Okej! :) Dziekuje za wiadomosc, bede dawal znac co u Rickiego, jest juz chyba ze mna 15 dni

Awatar użytkownika
xFish
Posty: 12
Rejestracja: pt lis 08, 2019 09:58
Ptaki które hoduję: Rudosterka Ptasiek
Kiedyś nimfy.

#15

Post autor: xFish » pt lis 08, 2019 10:08

Jak trudno jest oswoić parę rudosterek (nie karmionych ręcznie)?
Muszę wybrać pomiędzy jedną, którą byłoby łatwiej oswoić ale byłaby sama w domu gdy jestem w pracy a pomiędzy dwoma, które zajęłyby się sobą gdybym nie był w domu ale no właśnie: czy da się je wtedy oswoić na tyle żeby mieć pupilka a nie tylko dwa ptaki do karmienia i sprzątania po nich?
Zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia papug lepiej jakby były dwie...

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#16

Post autor: Agata82 » pt lis 08, 2019 18:41

Na pewno będzie trudniej z dwoma, niż z jedną - tym bardziej jeśli nie będą ręcznie karmione. Bo np można kupić dwie ręcznie karmione od dobrego hodowcy ( rodzeństwo np ) i będą od razu oswojone.

Moje zdanie jest takie, że wcale nie jest tak, że muszą być dwie. Ja mam jedną rudosterkę i to wcale nie jest tak, że nie pracuję - to mam całe mnóstwo czasu dla niej - przecież jak każdy człowiek mam w ciągu dnia milion rzeczy do wykonania , zająć się dziećmi , szkołą ich lekcjami, gotowanie sprzątanie....bla bla bla..... owszem zaglądam do niego , idę czasem się pobawić na dłużej - straam się to robić - ale tak naprawdę jego dzień zaczyna się wtedy gdy dzieci wracają ze szkoły... robi się szum i głośno.... i wiadomo :)

Papuga przyzwyczai się do każdego planu dnia i zaakceptuje go.... ja pomyśałabym jednek nad jedną, ale ręcznie wykarmioną, oswojoną od początku - dlatego że nieobecnośc , może utrudniać proces oswajania po prostu.

Czemu nie ręcznie karmiona ??? Mam namiary na hodowcę (mistrza polski z 2018 r) , który karmi ręcznie i fantastycznie oswaja rudosterki. Ja swoją kupowałam w lutym tego roku - z badaniami DNA płaciłam za żółtobrzuchą 500 pln ( 450 za ptaka +50 badanie potwierdzające płeć)

Awatar użytkownika
xFish
Posty: 12
Rejestracja: pt lis 08, 2019 09:58
Ptaki które hoduję: Rudosterka Ptasiek
Kiedyś nimfy.

#17

Post autor: xFish » sob lis 09, 2019 12:33

Pisałem o nie karmionych ręcznie, bo dwie to już koszt większy niż chcę na zakup przeznaczyć. U Ciebie są dzieci, które wracają wcześniej ze szkoły. U mnie dzieci nie ma więc jedna papuga byłaby sama do ok 15:30 każdego dnia w tygodniu. Nie wiem czy to nie za długo dlatego rozpatrywałem zakup pary.
Pewnie, że wolałbym jedną, która byłaby bardziej ze mną związana, najlepiej ręcznie wykarmiona. Tylko nie wiem jak znosiłaby samotność przez znaczną część dnia.

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#18

Post autor: Figa » sob lis 09, 2019 13:25

Rudosterki się bardzo szybko oswajają, więc jak kupisz dwie młodziutkie, to jest duża szansa, że szybko się i z Tobą oswoją. Ja bym kupiła odrazu dwie, bo potem już jest trudniej.

Awatar użytkownika
fotorobart
Posty: 481
Rejestracja: śr gru 28, 2011 21:50
Ptaki które hoduję: Nic nie hoduję. Mam członków rodziny: Wacka i Kasię
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#19

Post autor: fotorobart » sob lis 09, 2019 17:10

xFish pisze:
pt lis 08, 2019 10:08
Jak trudno jest oswoić parę rudosterek (nie karmionych ręcznie)?
Muszę wybrać pomiędzy jedną, którą byłoby łatwiej oswoić ale byłaby sama w domu gdy jestem w pracy a pomiędzy dwoma, które zajęłyby się sobą gdybym nie był w domu ale no właśnie: czy da się je wtedy oswoić na tyle żeby mieć pupilka a nie tylko dwa ptaki do karmienia i sprzątania po nich?
Zdaję sobie sprawę, że z punktu widzenia papug lepiej jakby były dwie...
Oswoisz obie, ale nie licz na przyjaźń ich strony....

Awatar użytkownika
fotorobart
Posty: 481
Rejestracja: śr gru 28, 2011 21:50
Ptaki które hoduję: Nic nie hoduję. Mam członków rodziny: Wacka i Kasię
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#20

Post autor: fotorobart » sob lis 09, 2019 17:14

xFish pisze:
sob lis 09, 2019 12:33
Pisałem o nie karmionych ręcznie, bo dwie to już koszt większy niż chcę na zakup przeznaczyć. U Ciebie są dzieci, które wracają wcześniej ze szkoły. U mnie dzieci nie ma więc jedna papuga byłaby sama do ok 15:30 każdego dnia w tygodniu. Nie wiem czy to nie za długo dlatego rozpatrywałem zakup pary.
Pewnie, że wolałbym jedną, która byłaby bardziej ze mną związana, najlepiej ręcznie wykarmiona. Tylko nie wiem jak znosiłaby samotność przez znaczną część dnia.
Kup pojedyńczo, najpierw "dzikusa" a za pół roku rok dokup drugą ;)
Ostatnio zmieniony sob lis 09, 2019 17:17 przez fotorobart, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla Rudosterek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości