Skaleczenie języka

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

Skaleczenie języka

#1

Post autor: Agata82 » pt sty 10, 2020 12:55

Ruffi wczoraj podczas dewastacji drewnianej zabawki w klatce skaleczył sobie czubek języka. Odkryłam to wieczorem, krwawienia już nie było, tylko ślady po nim. Na języku jest wyraźnie widoczny (wczoraj był widoczny - dzisiaj jakby mniej) ubytek w naskórku. Ptak ogólnie reaguje pozytywnie, gada, szaleje, nawołuje jak odejdę - jedyny kłopot, że nie je i oszczędza energię. Pije wodę. Próbuje skubać coś tam ale widać że go boli i się zniechęca, zmieliłam na drobny proszek łuskany słonecznik, poję go wodą z miodem ( akurat nie mam glukozy pod ręką a wyczytałam że można)

Powiedzcie mi skoro pije, ile da radę bez jedzenia, co robić.... nie będę ukrywać że się martwię.

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#2

Post autor: Figa » pt sty 10, 2020 16:03

bez jedzenia to bardzo słabo, podawaj mu papki z owoców, ugotowanej kaszy jaglanej z owocami, tak w formie papki. Podawaj z łyżeczki, albo strzykawką. Dobrze jest uczyć papugi jeść z łyżeczki albo ze strzykawki, w takich wypadkach, ta umiejętność się przydaje. Dobrze by było podać papkę do wykarmiania piskląt, to też taka pomoc w takich przypadkach.

Awatar użytkownika
Agata82
Posty: 269
Rejestracja: wt paź 09, 2018 13:32
Ptaki które hoduję: Ruffi -ręcznie karmiona rudosterka zielonolica, mutacja yellow sided
Lokalizacja: Śląskie

#3

Post autor: Agata82 » pt sty 10, 2020 18:00

taką radę dostałam też u mnie na grupie, zrobiłam papkę z wody, banana i jabłka - byłam w szoku jak wcinał!!! ( wcześniej ugotowałam jajko i kaszę kuskus, ale nie bardzo chciał) i nie wiem czy to takie cuda zdziałało, ale dosłownie 10 minut temu Ruffi zaczął jeść stały pokarm w postaci ziarna :) Ufff.... :)

Awatar użytkownika
Figa
Posty: 715
Rejestracja: czw wrz 21, 2006 21:02
Ptaki które hoduję: Amazonka niebieskoczelna
Lokalizacja: śląskie

#4

Post autor: Figa » sob sty 11, 2020 08:41

No to super, bardzo się cieszę <jupi> niech mu się ten języczek szybko zagoi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla Rudosterek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości