Papuzi dzień dla dzieci

Wycieczki, spotkania i ogrody zoologiczne

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Papuzi dzień dla dzieci

#1

Post autor: PawelHH » ndz maja 09, 2010 20:44

Z racji specjalizacji na której się znajduję (pracownik socjalny na kierunku socjologia, III rok, KUL), muszę zorganizować pewnego rodzaju "imprezę", wyjście, formę aktywizacji dla grupy dzieci z jakimiś problemami. Wraz z innymi "socjologami" uznaliśmy, że dobrą rzeczą byłoby zorganizowanie dla dzieci z problemami w nauce - podopiecznymi jednego z Lubelskich wolontariatów "Dnia papuziego". Założenie jest takie, by poprzez interesująco spędzany czas móc propagować pozytywne wzorce w opiece nad papugami jak i innymi zwierzętami, poprzez opiekę uczyć ich systematyczności i odpowiedzialności, rozplanowania czasu (co będzie przydatne przy kłopotach w nauce) oraz poszerzyć ich wiedzę z zakresu otaczającego środowiska. Wiadomo, że chcę także, by w chociaż małym stopniu przyczynić się do polepszenia warunków życia ptaszków, tudzież innych zwierząt, które znajdują się, bądź będą znajdywały się pod opieką owych dzieciaków.

Grupą docelową będzie grupa 10 dzieci w wieku od 9 do 12 lat , uczestniczące w programie wolontariatu Akademii Przyszłości-„Wiosny”. Grupa uda się wraz z tutorami , czyli opiekunami do hodowli papug : Monika Kowalska, Wiola Waszkiewicz, Katarzyna Organek, Karolina Sukałczyk , Anna Sabat , Magdalena Połom, Katarzyna Tworek, Tomasz Grzesiak, Katarzyna Kacprzak , Patrycja Kawińska , Monika Zimałka . Małgorzata Adamczyk oraz organizatorami : Barbara Głowacka , Paweł Rutkowski , Ewelina Dyjach
w celu zapoznania się ze zwierzętami egzotycznymi mieszczącej się na dzielnicy Abramowice. Spotkanie odbędzie się 14 maja 2010r. . Grupa docelowa to dzieci mające problemy z nauka, często problemami w rodzinie i brakiem odpowiednich wzorców

Cele
Celem głównym projektu, jest likwidacja problemów z nauką, które dotykają grupę dzieci, będącą podmiotem projektu.

Metoda – Cele

-Przedstawienie ogólnej wiedzy o papugach – propagowanie pozytywnych wzorców zachowań odpowiedzialności , systematyczności, szacunku dla zwierząt , chęci niesienia pomocy, opieki., planowania,
-Poszerzenie wiedzy z zakresu znajomości środowiska - poszerzenie horyzontów myślowych, samodzielność, radość i satysfakcja z opieki nad zwierzętami.
-ukazanie innych możliwości spędzania czasu wolnego – odnalezienie alternatywnych sposobów spędzenia wolnego czasu
-Konkurs wiedzy o papugach- zdobyta wiedza niesie za sobą praktyczne zastosowanie oraz korzyści.

Planowanie: Współpraca z Panem Grzegorzem Pasikowskim, posiadającym swą hodowle na dzielnicy Ambramowice. Papugi posiadają stałe obrączki i dokumenty pochodzenia, wystawione przez powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie.

Zarys działania:
1. Zabranie dzieci do wyżej wymienionej hodowli.
2. Zapoznanie z hodowanymi gatunkami papug, przedstawienie ich potrzeb, opisanie codziennym obowiązków.
3. Przekazywanie wiedzy ogólnej o papugach, ukazanie szczególnych potrzeb, głównych błędów jakie można popełnić, ukazanie zalet i wad chowu ptaków egzotycznych.
a. Ogólne informacje o papugach (że żyją w ciepłych krajach, że w stadach, że są bardzo kolorowe, że mają silne dzioby).
b. Potrzebują towarzystwa.
c. Rozmiar klatki i loty.
d. Podstawowe wyposażenie klatki (zupełne podstawy - żerdki, gałązki do obgryzania).
e. Pożywienie.
f. Wymóg codziennego sprzątania klatki i wymiany jedzenia i picia.


Przedstawienie korzyści jakie niesie ze sobą trzymanie tego rodzaju zwierząt. Ukazanie ich zachowań społecznych, wzajemnych interakcji.

4. Możliwość wykonania fotografii pamiątkowej.( odpowiedzialna Ewelina Dyjach )
5. Poczęstunek i odpoczynek..
6. Konkurs wiedzy o papugach z nagrodami
7. Powrót

Budżet : Potrzebujemy funduszy na przejazdówki dzieci , poczęstunek- drożdżówki i sok w kartonikach. Nagrodę za wygrany konkurs z zakresu wiedzy na temat ptaków egzotycznych. Upominek dla każdego uczestnika spotkania w postaci ( do ustalenia)
Budżet sponsorowany będzie niestety jedynie z własnych finansów z powodu wyczerpania środków na eventy fundacji Akademii Przyszłości-„Wiosny”

Spotkaliśmy się z Panem G.Pasikowskim, hodowcą z Lublina, na terenie jego posesji. Mimo, że co jakis czas wyberam się oglądać różne papugi to ich widok tak blisko, na wyciągnięcie ręki zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie to co w jakimś zoo, bo tu wszystko jest na posesji, bliziutko ;) W każdym razie dzieciaki na pewną będą zadowolone. Ilość ptaków też mnie zaskoczyła, bo były to Ary (chloroptery i ararauny), kakadu różowe, barwnice, amazonki, żako, Aleksy obrożne i różowopierśne, rozelki, mnustwo rudosterek (których podgatunków nie umiałem rozpoznać), księżniczki słoneczne i tarczowe oraz papugi królewskie. Sam Pan Grzegorz okazał się miłą i chętną do współpracy osobą, myślę, że przedsięwzięcie się powiedzie.

Informacja o przeprowadzonym spotkaniu będzie zamieszczona stronie internetowej wolontariatu, na niektórych forach papuzich, oraz być może w gazecie "Moje miasto".

Zamieszczam o tym informację, gdyż wysuwamy wraz z pozostałymi studentami prośbę o formę małego sponsoringu w postaci przekazania jednego ezgemplarza kalendarza forum Aleksandretta jako nagrodę dla dziecka które wygra konkurs wiedzy o papugach. W zamian oferujemy wyraźną reklamę forum w każdym opisie dotyczącym zorganizowanego przedsięwzięcia oraz podziękowanie za zasponsorowanie nagrody. Zwracam się z tą prośbą gdyż całe przedsięwzięcie jest finansowane wyłącznie z naszych kieszeni i każda forma pomocy jest dla nas czymś ważnym.

Dziękuję za dotyczanie całego postu az do tego miejsca i chciałbym przeczytać Wasze opinie na ten temat :->

sebastian
Posty: 112
Rejestracja: śr gru 16, 2009 19:23
Ptaki które hoduję: nimfy białogłowe, nierozłączki,aleksandretty,modrolotki, gołąbki,konury
Lokalizacja: siedlce
Kontakt:

#2

Post autor: sebastian » ndz maja 09, 2010 22:01

Super sprawa ta wycieczka dzieciaki będą zachwycone, umnie dzieciaki z wioski jak się dowiedziały że mam papugi to co sobotę była kolejka do oglądani ptaków. Teraz są zawiedzione bo nie pokazuję prawie wszystkie siedzą na jajach. Ja mam tylko drobnicę to co będzie się działo tam jak zobaczą arę lub kakadu. Mogę sie dołożyć podaj nr konta na PW.
pozdrawiam sebastian

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#3

Post autor: Boguśka » ndz maja 09, 2010 22:53

Paweł mam jeszcze 3 szt.kalendarzy napisz mi adres na PW i wyśle Ci je.

Sebastian jak to się stało,że byłam w Siedlcach 1-3 maj i się nie spotkaliśmy?
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
misia458
-#moderator
-#moderator
Posty: 396
Rejestracja: sob maja 16, 2009 08:42
Ptaki które hoduję: Rudosterki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post autor: misia458 » pn maja 10, 2010 00:16

Gratuluję pomysłu :-D :-D :-D

Ja u siebie znalazłam jeszcze 4 szt. kalendarzy.
Od Boguśki 3, ode mnie 4, gdyby znalazły się jeszcze 3 sztuki każde dziecko mogłoby dostać kalendarz w prezencie.
Paweł, jeśli je chcesz to podaj adres na PW.
Kochać zwierzęta to nie znaczy "być śmiesznym"

http://www.garnek.pl/anet00

szkot
Posty: 308
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 13:24
Ptaki które hoduję: amadyny wspaniałe
Lokalizacja: radom
Kontakt:

#5

Post autor: szkot » pn maja 10, 2010 10:02

Ja mam jeden kalendarz tez do oddania.W Lublinie bywam czesto a Grzeska Pasikowkiego bardzo dobrze znam i jego hodowle juz nie raz polecalem.
Nawet z resztek świni powstaje pyszny hod dog!

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#6

Post autor: PawelHH » pn maja 10, 2010 20:52

Jest nam bardzo miło z powodu odzewu w tym temacie. Gdyby udało się załatwić kalendarz dla każdego dzieciaka byłoby po prostu super! Myślę, że impreza z pewnością będzie bardzo udana. Na pewno nie zapomnimy o zareklamowaniu fora internetowego, oraz będziemy na bieżąco informować o postępach w pracy.

Z racji że wyjście jest w piątek ten, osoby które zdecydowałyby się podarować na ten cel kalendarze prosiłbym o wysłanie na ten termin.

Podaję adres do wysyłki publicznie nie na pw żeby nie było żadnych wątpliwości:

Paweł Rutkowski
ul. Wł.Jagiełły 3/40
20-281 Lublin

Jeszcze raz pragnę wszystkim serdecznie podziękować za zainteresowanie i okazaną pomoc :->

Jako ciekawostkę dodam, że dzieciaki będą poprzebierane za piratów, więc fotki na pewno będą ciekawie się prezentować ;-)

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#7

Post autor: Boguśka » pn maja 10, 2010 21:03

Postaram się jutro wysłać więc może zdążą dojść do tego czasu
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
misia458
-#moderator
-#moderator
Posty: 396
Rejestracja: sob maja 16, 2009 08:42
Ptaki które hoduję: Rudosterki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post autor: misia458 » pn maja 10, 2010 21:38

Kalendarze już spakowane, jutro zostaną wysłane i mam nadzieję że dotrą na czas :-D
Kochać zwierzęta to nie znaczy "być śmiesznym"

http://www.garnek.pl/anet00

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#9

Post autor: PawelHH » wt maja 11, 2010 16:44

Jeszcze raz chciałbym wszystkim serdecznie podziękować za okazaną pomoc. Zamieszczę (niestety słabej jakości) fotki z wizyty u Pana Grzegorza podczas pierwszego omawiania eventu:

W takiej okolicy można hodować duże papugi :)
Obrazek

Kakadu różowa na ręce opiekuna
Obrazek

Papugi królewskie w jednej z wolier
Obrazek

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#10

Post autor: WOJTEKZ » wt maja 11, 2010 20:08

Dzwoniłem do Grześka , wprawdzie nie ma Go teraz w Siedlcach ale zobowiązał się do wysłania większej ilości kalendarzy w dniu jutrzejszym na adres Pawła.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
misia458
-#moderator
-#moderator
Posty: 396
Rejestracja: sob maja 16, 2009 08:42
Ptaki które hoduję: Rudosterki
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11

Post autor: misia458 » wt maja 11, 2010 20:45

Ja rano już wysłałam swoje, mam wielką nadzieję że dojdą do piątku :-P
Kochać zwierzęta to nie znaczy "być śmiesznym"

http://www.garnek.pl/anet00

pysia34

#12

Post autor: pysia34 » śr maja 12, 2010 06:46

i tak jestem pod wrażeniem Waszej pomocy :-)
Nie sądziłam że Wam tak będę słodzić :-)

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#13

Post autor: Boguśka » śr maja 12, 2010 14:41

Nic się Krysia nie martw że nie wysłałaś kalendarza bo Grzesiek wysłał tyle,że Pawłowi i na jeszcze jedną taką impreze wystarczy :mrgreen: Teraz możesz Paweł i gospodarzowi sprezentować kalendarz to może zawita w nasze skromne progi.
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#14

Post autor: WOJTEKZ » śr maja 12, 2010 18:12

Potwierdzę tylko to co napisała Bogusia, teraz tylko trzeba cierpliwie czekać . Paweł , daj zaraz znać na forum jak tylko dostaniesz przesyłkę ( myślę że to będzie już jutro).
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

szkot
Posty: 308
Rejestracja: wt wrz 26, 2006 13:24
Ptaki które hoduję: amadyny wspaniałe
Lokalizacja: radom
Kontakt:

#15

Post autor: szkot » śr maja 12, 2010 18:12

Gospodarz wczoraj był na naszym forum,ale gadałem z nim i mowil ze nie chce sie rejestrowac,bo ma niemiłe doswiadczenia z forami.
Nawet z resztek świni powstaje pyszny hod dog!

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#16

Post autor: PawelHH » czw maja 13, 2010 19:25

Dotarło do nas 25 sztuk kalendarzy łącznie, za które jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Ich znacząca część pochodzi od WOJTEKZ . O rozdysponowaniu każdej sztuki wszyscy zostaną poinformowani. Właśnie domawiamy ostatnie szczegóły, więc wieczorem wkleję ostatnie ustalenia. Jutro o 14 mamy zbiórkę z dzieciakami, zamieszczę wieczorem pewnie pierwsze wrażenie, i w poniedziałek myślę gotowe będzie oficjalne sprawozdanie wraz z dokumentacją zdjęciową.

Proszę o trzymanie kciuków za ładną pogodę, oraz by wszystko poszło zgodnie z planem :->

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#17

Post autor: PawelHH » czw maja 13, 2010 21:11

Zamieszczam listę pytań, przewidzianą na jutrzejszy konkurs. Wszystkie odpowiedzi będą dzieciaki poznają na podstawie opowiadania które odbędzie się w drodze do hodowli, gdzie będę robił, dla dzieciaków w mam nadzieje przystępnej formie mały wykładzik. Konkurs odbędzie się na zasadzie zadania pytania, na które dzieciaki odpowiadają tutorowi na ucho, następnie on mówi odpowiedź dziecka. Dzieciaki które źle odpowiedzą, odpadają i tak aż do wyłonienia zwycięzcy.


Pytania podstawowe


1. Wymień dwa kontynenty (?), na jakich możemy spotkać dzikie papugi?

Afryka, Australia, Ameryki, Azja, Europa

2. W jaki sposób żyją dzikie papugi? Samotnie, czy w parach, lub dużych stadach?

W parach lub stadach

3. Skąd pochodzi Żako – szara gadająca papuga?

W Afryce

4. Czym bardzo chętnie bawią się papugi?

Gałązkami

5. Do czego papugom służą zabawki

Do zniszczenia

6. Jak papugi okazują sobie uczucie?

Iskając, czyszcząc wzajemnie sobie piórka

7. Ile razy w tygodniu papuga powinna latać

Siedem :->

8. Co to jest żerdka?

Drążek w klatce, gałązka na której siedzi papuga

9. Z czego można zrobić żerdkę?

Z gałęzi z drzewa

10. Wymień trzy rzeczy, jakie może jeść papuga

Nasiona, owoce, warzywa, zieleninki, chwasty, twarożek, jajka, biszkopty


Pytania trudne, na wyłonienie zwycięzcy



11. Czym różni się chów od hodowli?

Chów – trzymanie ptaków, bez rozmnażania, dla przyjemności
Hodowla – odpowiedzialne rozmnażanie, pozwolenie papugom na posiadanie dzieci

12. Co to jest woliera?

Pomieszczenie, bardzo duża klatka, gdzie ptaki mogą swobodnie latać

Pytanie na wszelki wypadek gdyby do tej pory nie udało się wyłonić zwycięzcy

13. Wymień chwasty, które może jeść papuga (dzieci mówią po jednym aż ktoś odpadnie)

MNISZEK POSPOLITY, GWIAZDNICA, RDEST PTASI, TASZNIK, BABKA, SZCZAW, Pokrzywa, Krwawnik, Jabłoń, Fiołek i bratek, Stokrotka, Bez lilak,, jarzębina, głóg,

14. Jakiego kolory jest taka a taka papuga?



Do jutra może jeszcze coś się zmieni, może kolejność, może sformułowanie pytania, zamieszczam co na dziś jest ustalone. Komentarze będą pomocne i mile widziane

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#18

Post autor: PawelHH » pt maja 14, 2010 08:25

Na razie u nas leje jak z cebra i jest burza z piorunami. Czekamy do godziny 11 zobaczyć jak będzie, zwłaszcza że droga wiedzie polną drogą, podczas której miał być robiony wykładzik. Jak do 11 nie zmieni się nic trzeba będzie spróbować na jutro to przełożyć, albo kalosze przygotować. Cały tydzień był skwar i słońce...

Awatar użytkownika
PawelHH
Posty: 221
Rejestracja: wt mar 02, 2010 10:26
Ptaki które hoduję: różne
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#19

Post autor: PawelHH » pt maja 14, 2010 10:38

Rozmawialiśmy z Panem Grzegorzem, i przełożyliśmy spotkanie na wtorek lub poniedziałek. Teraz ustalimy z wolontariatem jeszcze raz dokładny termin godzinę itp...

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#20

Post autor: Boguśka » pt maja 14, 2010 16:09

Jak pech to pech,ale co się wlecze to nie uciecze więc prędzej czy później wycieczka dojdzie do skutku :mrgreen:
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wycieczki, spotkania i ogrody zoologiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości