ZOO Praga

Wycieczki, spotkania i ogrody zoologiczne

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

ZOO Praga

#1

Post autor: Rozalka:) » ndz cze 16, 2019 18:40

Mam to do siebie, że lubię rzadkie gatunki papug, dwa lata temu czytałam artykuł o arach błękitnych i była wzmianka o budowie pawilonu Rakosuv w praskim zoo w którym mają być właśnie one i parę innych rzadkich papug. Wtedy akurat nic mi nie przeszło przez myśl by tam jechać. Wgłębiłam się w temat jak przypadkiem trafiłam na czeską stronę o papugach gdzie jest taka fajna rzecz, że są listy gatunków papug ze wszystkich czeskich zoo (szkoda, że polskiej takiej nie ma :-/ ) i jeszcze aktualizowane (chociaż wiadomo, że zawsze będą jakieś pomyłki). Kojarząc wspomniany pawilon sprawdziłam jakie są w Pradze i aż trochę oczy zrobiłam <surprised> Są też zaznaczone te poza ekspozycją i szukałam w Internecie informacji to większość z nich właśnie ma być w tym pawilonie. Okazało się, że łącznie z tymi z pawilonu to kilkanaście gatunków wcześniej nie widziałam <surprised> Udało się zachęcić rodziców do wyjazdu <jupi> Pawilon miał być otwarty w zeszłym roku, ale zostało przełożone na ten rok. Planów jednak nie chcieliśmy zmienić, więc nie miałam pewności czy uda się go zaliczyć czy nie ale nie zależnie od tego i tak było dosyć sporo tych co nie widziałam (w szczególności mają dosyć sporo lor, w innych zoo widziałam 0-2 gatunki a tam 7 w tym 1 co widziałam wcześniej). Niestety pawilon wciąż jest zamknięty i się nie udało go zaliczyć :-( Ale pocieszenie jest takie co przed chwilą napisałam ;)
Przechodząc do ogólnie o zoo: nie wiem na jakiej zasadzie, ale uznano je za piąte najlepsze zoo na świecie (przynajmniej tak jest na ich stronie). Biorąc pod uwagę wcześniejsze zoo co byłam (warszawskie, gdańskie, wrocławskie, opolskie i berlińskie) to wiele zwierząt ma bardzo dużo miejsca, jako przykład daję zdjęcie wybiegu dla żyraf, strusi (i coś tam jeszcze z nimi było). W związku z tym, że Praga nie jest położona na nizinie tak jak większość Polski (czy Berlin co też byłam) to tam też teren nie jest na jednej płaszczyźnie - część zoo jest położona niżej, a część sporo wyżej, o tyle wyżej, że nawet jest tam kolejka linowa <haha> Z tej wyższej części daję zdjęcie na tą niższą, widzać tam też tą kolejkę.
W stosunku do tych innych zoo zauważyłam, że często można tam wejść na wybieg zwierząt, np. do wolier z ptakami to w kilku miejscach można (nawet do drapieżnych <surprised> ), można do lemurów, pamiętam, że nietoperze z kolei miały te swoje "pomieszczenie" (nie wiem jak to się nazywa) otwarte i koło głowy mogły przelecieć i jeszcze by się dużo tego typu rzeczy znalazło. ;)
C.D.N. (Następny post będzie ponownie o papugach)
Załączniki
żyrafy.jpg
Żyrafy i strusie
zoo.jpg
Widok z "papuziej ścieżki" na niższą część zoo
lorysy.jpg
Lorysy górskie i zielongłowe

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#2

Post autor: Rozalka:) » ndz cze 16, 2019 20:08

Obecnie większość papug mieści się na "papuziej ścieżce" (moje tłumaczenie, czes. Papouščí stezka). O ile nic nie ominęliśmy to po za nią jest tylko jedna "papuzia" woliera (z liliankami, świergotkami i nimfami). Wszystkie pozostałe są właśnie na tej ścieżce. Do jednej z nich można wejść. Są tam:
- lorysy górskie - dokładniej lorysy niebieskobrzuche
- barrabandy,
- papużki ostrosterne - najbardziej zagrożony gatunek papugi w zoo (mam na myśli status IUCN: krytycznie zagrożony), ok. 2500 osobników
- lorysy zielonogłowe
... i parę nie-papuzich ptaków. I to jest jedyna tam woliera "wielogatunkowa". Pozostałe woliery mają część zewnętrzną (z siatki) i wewnętrzną, za szybą. Ze względu, że jak my byliśmy to był upał, to wszędzie po kolei były papugi w tej części za szybą i często się światło odbijało.
Gatunki z tych pozostałych wolier:
- dama czerwonobrzucha
- lorysa większa - dwa podgatunki: nominalny (częstszy) i T. h. mitchellii (rzadszy i bardziej zagrożony)
- lorysa łuskowana
- lora czarna
- lora oliwkowa
- figówka czerwonogardła - było w miarę głośno jak udało się im (w zoo) je rozmnożyć
- zwisogłówka wiosenna
Starałam się robić zdjęcia wszystkim papugom, wybierałam jak najlepsze, ale zdarzyły się dwa "rodzynki" co miały tylko jedno zdjęcie <sad>
Załączniki
barrabanda2.jpg
barrabanda (jakiś duży bo plik musiałam zmniejszyć :D teraz nie wiem jak będzie z ostrością bo wycinałam :/ )
zwisogłówka wiosenna.jpg
zwisogłówka wiosenna
papużki ostrosterne.jpg
karmiące się papużki ostrosterne :)
lorysy większe.jpg
lorysy większe - podgatunek nominatywny (T. f. forsteni)
lorysa większa.jpg
lorysa większa - rzadszy podgatunek T. f. mitchellii, niestety wyszła jak cień i nie ma innego zdjęcia :(
lorysa łuskowana.jpg
lorysa łuskowana
lora oliwkowa.jpg
lora oliwkowa
lora czarna.jpg
lora czarna
figówka czerwonobroda.jpg
figówka czerwonobroda
dama czerwonobrzucha.jpg
dama czerwonobrzucha

Awatar użytkownika
Rozalka:)
Posty: 389
Rejestracja: wt cze 14, 2016 10:57
Ptaki które hoduję: Lilianki, rudosterka zielonolica
Lokalizacja: Siedlce

#3

Post autor: Rozalka:) » wt sie 20, 2019 10:22

Właśnie się dowiedziałam, że pawilon Rakosuv będzie otwarty 28 września. Widziałam artykuł po czesku (https://www.ararauna.cz/2019/08/rakosuv ... Z0Dzm0yOsA) w którym jest napisane że ma być w nim ok. 30 gatunków papug <surprised> Na to wychodzi, że jeszcze chyba będą sprowadzać do zoo albo po prostu na araraunie nie są jeszcze uwzględnione w liście. Na pewno wcześniej nie czytałam że mają być konury andyjskie oraz amazonki niebieskolice. O innych już widziałam wspomnienia w innych arykułach. O niektórych wcześniej trochę czytałam to Praskie zoo będzie jako jedyne w Europie* posiadało niektóre gatunki w publicznym miejscu (*nie liczę wysp Kanaryjskich bo geograficznie to Afryka). Mam na myśli min. amazonki płomiennosterne, papugi modroczapkowe (już były wcześniej tylko poza ekspozycją). Na pewno w trakcie budowania pawilonu do zoo wprowadzili krasnogonki krótkodziobe, z tego co się orientuję obecnie w Europie publicznie są dostępne tylko w papuzim zoo Bosovice (też Czechy, są tam stosunkowo krótko a już mieli nawet odchów). Chyba w przyszłości znowu będę jechać <haha>

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wycieczki, spotkania i ogrody zoologiczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość