Katarzynka/Ajmarka prążkowna (Bolborhynchus lineola)-artykuł

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 741
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Katarzynka/Ajmarka prążkowna (Bolborhynchus lineola)-artykuł

#1

Post autor: GoldAngelo » ndz sty 16, 2011 15:41

Katarzynki/Ajmarki prążkowane (Bolborhynchus lieola) występują w południowym Meksyku, Panamie zachodniej, północnej Kolumbii, Kostaryce, Nikaragui, Gwatemali, Hondurasu, Wenezueli i Andów w Peru.
Ich naturalne siedliska to gęste lasy i góry o wysokości do 2000 m n.p.m. Zauważa się je zwykle w grupach liczących od 6 do 30 osobników, czasami więcej.
Katarzynki czasami nazywane są Stokówkami Prążkowanymi.

Opis:

Katarzynki są małymi papugami-ważą średnio 47-55 gramów, a ich długość wynosi 16-17 cm. Są one nieco większe niż papużki faliste.
Naturalne upierzenie ma kolor zielony, a każde piórko na krawędzi ma czarną plamkę. Wierzchnia część skrzydeł jest niebiesko-zielona. Górna część ogona jest ciemnozielona z szerokimi czarnymi sterówkami. Ogon od spodu jest brudno-zielony. Są też czarne kropki na spodniej części ciała. Dziób jest barwy rogu, pazury są ciemnoszare, a nogi są koloru ciała i przechodzą do jasnoszarego.
Hodowcom udało się wyhodować wiele mutacji o uderzająco pięknych kolorach, w tym niebieski (lub morski), oliwka z niebieskim, kobalt, fioletowe, turkusowe, lutino(żółte z czerwonymi oczami), cremino, cynamon.
#Istnieją trzy formy koloru zielonego: zielony, ciemno-zielony, oliwki.
-Dark Green (ciemno-zielony): ptak jest podobny do naturalnej zielonej mutacji(opisanej powyżej), z wyjątkiem ciemniejszego odcienia upierzenia. Ma na czole błękit i jest mniej zażółcony na spodzie ciała. Dziób jest nieco ciemniejszy, a stopy są nieco bardziej szare.
-Oliwkowy:-ptak o tym upierzeniu jest podobny do ciemno-zielonego, ale jego zielone upierzenie jest prawie czarne. Głowa jest ciemniejsza od reszty ciała. Dziób jest taki sam, jak u ciemno-zielonej mutacji, a nogi są takie same lub nieco ciemniejsze.
#Dostępne są trzy odcienie mutacji niebieskiej:
-Blue (Niebieska)-upierzenie jest takie jak zielony ptak, ale w kolorze niebieskiego. Stopy i dziób takie same jak u naturalnie upierzonego ptaka. Czasami mutacja ta jest określana jako aqua.
-Kobalt-jego kolor jest prawie fioletowy
-Muave mają szarawy odcień.
#Creamino: upierzenie jest koloru miękko żółtej śmietany. Lotki są białe. Czasami biały może też wystąpić na ogonie samca. Oczy są czerwone a dziób i nogi są koloru mięsa.
#Białe: ptaki o tej mutacji są takie jak Cremino, z wyjątkiem oczu, które są czarne.
#Lutino: ptaki są intensywnie żółte, a oczy czerwone. Dziób i nogi mają kolor ciała.
#Żółte: ptaki są takie same jak lutino, z wyjątkiem oczu, które w tym przypadku sa czarne.

W większości mutacje są recesywne z wyjątkiem lutino, która jest sprzężona z płcią.

Dymorfizm płciowy:

Ludzie, którzy mają doświadczenia z tym gatunkiem są w stanie określić płeć na podstawie zabarwienia ogona, długości piór ogonowych i barwy ramion. Samice mogą mieć mniej czarnego na tych piórach, ale nie zawsze tak jest i określanie płci na tej podstawie jest nieprecyzyjne. Ogon samic ma wąski czarny pasek, tak wąski, że czasami nie widoczny (szczególnie w przypadku ciemnych mutacji oliwkowych, czy Dark Green). Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, samice mogą mieć nawet ¼ ogona z takim paskiem. Jedynym sposobem na pewne określenie płci jest badanie DNA ( chyba, że ptak jest mutacji sprzężonej z płcią, a my znamy genotyp jego rodziców)
Możliwa jest rozpoznanie płci przy mutacji lutino, w hodowli automatycznie można zidentyfikować płeć potomstwa. Kiedy mamy samca jednofaktorowego w parze z naturalnie ubarwioną samicą to uzyskamy samce i samice naturalnie upierzonej matki i pisklęta jednofaktorowe mające upierzenie ojca. Jeśli samiec jest naturalnie upierzony, a samica jest dwufaktorem to wszystkie samce będą jednofaktorowe, a wszystkie samice będą normalne.

Młode są tak samo upierzone jak dorosłe osobniki, ale ciemniejsze.

Katarzynki jako pupile:

Katarzynki rzeczywiście są dobrym wyborem dla osoby chcącej mniejsze, łatwe w pielęgnacji i opiece zwierzątko domowe. Średnia długość ich życia wynosi około 10 lat, ale znane są pojedyncze przypadki, kiedy ptaki dożywały 15 lat-wymagają więc mniej zaangażowania niż większe papugi mogące dożyć 80 lat.
Inną zaletą Ajmarek Prążkowanych jest to, że możemy je wychować bez większych korekt w zachowaniu, które są konieczne w przypadku posiadania większej, bardziej niszczycielskiej, bardziej hałaśliwej i drogiej w utrzymaniu papugi. Mówi się, że ich temperament jest słodszy niż papużki faliste, nierozłączki czy wróbliczki-które są z natury bardziej agresywne. Przy ręcznym karmieniu katarzynki mocno przywiązują się do swojego właściciela i może go bronić. Są to zabawne, przyjazne dla ludzi ptaki, które często mogą być widziane jak wiszą do góry nogami, czasami trzymając się nawet tylko jedną nogą.
Są zabawne i wydają się być spokojne-zgrzytają zębami, ale nie krzyczą. Lubią gadać o wczesnych i późnych porach dnia-jak wszystkie ptaki. W innych godzinach są zwykle cicho, chyba, że dzieje się coś dla nich niepokojącego, gdy ktoś nieznany im jest w zasięgu ich wzroku lub gdy próbuje przyciągnąć Twoją uwagę-np. na nakarmienie. W tym czasie głośno ćwierkają.
Ludzie szczególnie cieszą się tym, że ich ptaki są zdolne do nauczenia się słów. Niektóre z nich mogą nauczyć się mówić, kiedy mają kilka miesięcy. Ich wymowa jest wyraźna, ale zasób słownictwa raczej ograniczony. Są mistrzami w uczeniu się wszelkiego rodzaju dźwięków i gwizdów.
Ludzie trzymający je w wolierach mogą zauważyć, że stado zachowuje się głośno. Robią to także w większych klatkach, z ptakami tego samego, lub podobnego do nich gatunku. Każdy lęg zwykle składa się z 3-6 jaj, które wysiadywane są przez 18-20 dni.

Klatka:

Klatka w której można trzymać Konury wydaje się być dobrym wyborem. Większa klatka zawsze będzie lepsza, jeśli chodzi o jej rozmiar. Pamiętaj, że mają w niej być ptaki, zabawki, żerdzie, jedzenie, a do tego jej domownicy powinni bez problemu móc się po niej poruszać.

#Strona z informacjami na temat klatek- kliknij tutaj.
#Ta strona zawiera informacje na temat klatek, w których mogą być one trzymane.

Pielęgnacja:

Podobnie jak wszystkie papugi, tak samo Katarzynki wymagają regularnej pielęgnacji. Ich paznokcie szybko rosną, i mogą powodować zagrożenie zawieszenia się(i zostania) na prętach klatki, raniąc ptaki, a nawet doprowadzając do śmierci. Naturalne żerdzie umożliwiające ścieranie paznokci pomogą je utrzymać w dobrej formie. Jeśli ptak nie ma możliwości ścierania paznokci, konieczne będzie ich przycinanie. Kochają spryskiwanie wodą i rozkładają skrzydła, żeby złapać każdą kroplę. Taki codzienny prysznic pomaga utrzymać pióra w dobrym stanie, i jest szczególnie ważny podczas sezonu lęgowego, kiedy ich skóra ma tendencje do swędzenia. Jest to dla nich bardziej komfortowe.

Dieta:
Ich naturalna dieta składa się z owoców, suchych nasion, kiełkujących nasion a nawet larw owadów. W niewoli powinniśmy zapewnić im zdrową i zbilansowaną dietę z dobrej jakości wymieszanych karm dla nimf i wróbliczek, dużej ilości owoców i warzyw. Jak również z kapusty, a także prosa, kamieni mineralnych takich jak wapno czy sepia.

Szkolenie i wytyczne behawioralne:

Szkolenie i wskazówki dotyczące zachowań ptaków zalecane są jeśli chcemy cieszyć się ptakami bez niszczących i denerwujących nawyków. Wyzwania, przed którymi stają właściciele Katarzynek obejmują:
#Obdziobywanie: każda papuga lubi obdziobywać. W naturze ich dzioby pozwalają im na dostosowanie swojego ulubionego drzewa aby powiększyć rozmiar ich gniazda w dziupli. Dzięki temu ich dzioby są w dobrym stanie. Problemem jest nadmierne i niepożądanie obdziobywanie. U większości katarzynek nigdy nie rozwijają się zaburzenia w kwestii niszczycielskich zachowań. Zaleca się jednak ich właścicielom w domach zapewnienie możliwości obdziobywania zabawek, świeżych gałązek i dawanie im wskazówek, które pozwolą im zrozumieć, które przedmioty są dla nich nietykalne.
#Dziobanie: Papugi mogą uznać swoje dzioby jako metodę dyscyplinowania nas jeszcze w swoim ,,dziecięcym" etapie życia. Naprawdę ważne jest, aby nauczyć się rozumieć i kierować ich zachowania tak, aby wiedziały, które zachowania są niepożądane.
#Krzyk: Katarzynki, uznawane są za ,,umiarkowanie głośne". Nawet ich naturalny głos nie może być całkowicie wyeliminowany, ale częstość jego wydawania może zostać ograniczona.

Artykuł został przetłumaczony dzięki zgodzie i uprzejmości http://www.awianweb.com. Bezpośredni link do oryginału: http://www.avianweb.com/lineolatedparakeets.html Zabrania się jego kopiowania i rozpowszechniania bez zgody AvianWeb
Załączniki
Katarzynki.jpg
Katarzynka kobaltowa.jpg
Katarzynka kobaltowa.jpg (79.98 KiB) Przejrzano 15269 razy
Katarzynka o naturalnym upierzeniu.jpg
Katarzynka o naturalnym upierzeniu.jpg (116.05 KiB) Przejrzano 15269 razy
Katarzynka oliwkowa.jpg
Katarzynka oliwkowa.jpg (140.02 KiB) Przejrzano 15269 razy
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla Katarzynek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość