Wróbliczki (Forpus)

Moderatorzy: wojtek, misia458, Krysia-, WOJTEKZ, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz

GoldAngelo
-#moderator
-#moderator
Posty: 738
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 23:24
Ptaki które hoduję: Papużki Faliste, Mnichy Nizinne, Rudosterki Brązowouche, Rudosterki Zielonolice, Konury Ognistobrzuche
Lokalizacja: Sędziszowice

Wróbliczki (Forpus)

#1

Post autor: GoldAngelo » pt lip 09, 2010 13:47

Wróbliczki to miniaturowe papugi, które charakterystyczne są dla Ameryki Południowej i Środkowej. W naturalnym środowisku ptaki przemieszczają się w stadach, które w zależności od gatunku może liczyć od 4 do 100 osobników.
Żyją około 20 lat.

Opis:

Są to drugie w kolejności najmniejsze papugi na świecie, są wielkości 11-13cm. Rzadko się zdarza, że są większe niż 13 cm. Najmniejsza jest Australijski gatunek Karliczki, której wielkość to około 8 cm. Ciało jest krępe, a ogon krótki i szeroki.
Są one dość podobne do nierozłączek. Są to ptaki przytulanki, które potrzebują codziennego kontaktu z ich ludzkim przyjacielem, aby pozostać oswojonymi i kochającymi. Mogą one być bardzo ciche. Ich cicha osobowość może nas upewnić w tym, że będą to ciche pupile.
Wróbliczka to ciekawy i inteligentny ptak, ważne więc jest aby miał w klatce mnóstwo zabawek i rzeczy do zbadania, w przeciwnym razie może stać się osowiały i apatyczny. Potrzebują dużo rzeczy do obdziobywania i rozdzierania(np. Kartki) w przeciwnym razie będą niszczyły np. karmniki w klatce. Należy im dać do klatki dużo gałązek, co spowoduje że ich otoczenie bardziej będzie przypominało naturalne środowisko, będą się wspinały i obgryzały.
Wróbliczki to bardzo towarzyskie istoty i tworzą silne więzi ze swoim partnerem. Niestety w niewoli często trzymane są pojedynczo i narażone są na bycie samotnym. Jeżeli będziesz trzymał jedną wróbliczkę musisz poświęcić jej mnóstwo czasu, aby jej emocjonalne potrzeby zostały zaspokojone. Zapewnienie zabawy i rozrywki w środowisku klatki lub w pokoju dla nich przeznaczonym sprawi, że pupil będzie zajęty kiedy nikogo wokół nie będzie. Plac zabaw jest sposobem na utrzymanie pupila cały czas czymś zajętego i zdrowego.

Nauka mówienia:

Ich możliwości nauki mówienia i gwizdania są równe nimfom. Niektóre osobniki nauczą się mówić, inne nigdy.
Ogólnie rzecz biorąc samce są bardziej uzdolnieni od samic. Mogą one uczyć się około 10-15 słów, a niektóre mogą nauczyć się gwizdać różne melodie i dźwięki, na które często są narażone.

Szkolenia i wytyczne behawioralne:

Niektóre wróbliczki mogą uczyć się dość skomplikowanych sztuczek, ale nie są one tak uzdolnione jak ich więksi kuzyni: Amazonki, Kakadu czy Ary, jednakże sprawiają one o wiele mniej problemów w wychowaniu jak również utrzymaniu. Wróbliczki na ogół są łatwe w pielęgnowaniu.
Bardzo łatwo uczą się wykonywania poleceń typu „Daj buziaka” czy „Zejdź” oraz innych podobnych poleceń. Niektóre Wróbliczki uczą się skomplikowanych tricków, ale nie takich jakie mogą wykonywać Ary czy Żako.
Niektóre mogą stać się agresywne i odkryć dzioby jako metody podporządkowania Sobie swoich właścicieli.

Hodowla:

Najczęściej w hodowlach trzymane są Wróbliczki Zielonolice, która obecnie ma kilka mutacji barwnych, które są też już dość powszechne jako domowe pupile. Ich popularność jako domowych pupili wzrosła ze względu na ich niewielkie rozmiary i osobowości. Wróbliczki znane są powszechnie jako żartobliwe ptaki, które lubią się bawić jak ich większe kuzynki Amazonki. Ich dziwactwo polega na tym, że nie nudzą się tak szybko jak inne papugi. Mogą być one same przez tyle czasu jaki będą posiadały zabawki do niszczenia i obdziobywania. Jednakże kiedy ich właściciele wracają do domu powitanie i popiskiwanie oznaczają, że chcą aby zwrócono na nie uwagę.
Wróbliczka Zielonolica są idealnymi rodzicami i często są przeznaczane jako rodzice zastępczy dla innych gatunków ptaków, które są mniej odpowiedzialne.

Fot. 1 dzięki uprzejmości Mandy & Paul – hodowcy Wróbliczek i innych ptaków egzotycznych- www.singing-wings-aviary.com

Artykuł został przetłumaczony dzięki zgodzie i uprzejmości www.avianweb.com . Bezpośredni link do oryginalnego artykułu http://www.avianweb.com/parrotletsinfo.htm Zabrania się jego kopiowania i rozpowszechniania bez zgody AvianWeb
Załączniki
Wróbliczka Zielonolica (Forpus coelestis) (fot. 2).jpg
Para Wróbliczek Zielonorzytnych (Forpus passerinus) (fot1.).jpg
Ostatnio zmieniony pt lip 09, 2010 15:33 przez GoldAngelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Czasem lepiej mądrze milczeć niż głupio gadać.
Pozdrawiam, Michał.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie-zdrowie-hodowla ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość