Czarne robaczki w pokarmie+pytanie o orzechy

Pamiętajmy, że papuga ma dostęp tylko do tego, co jej podamy. Niezwykle ważny jest urozmaicony jadłospis.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

SeBeK
Posty: 17
Rejestracja: sob lut 28, 2009 10:44
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna
Lokalizacja: Ruda Śl.

Czarne robaczki w pokarmie+pytanie o orzechy

#1

Post autor: SeBeK » pn mar 09, 2009 16:57

Witam,

Dziś w pokarmie mojego Aleksa zauważyłem małe czarne robaczki,nie mam pojęcia skąd się wzieły :cry:,pokarm był przechowywany w dużym słoju .Od razu wyrzuciłem wszystko co było w domu i kupiłem nowy.Był to pokarm dla dużych papug firmy Koliber.Nowy kupiłem również tej firmy ale dla papug średnich.Dodatkowo pokarm mieszam ze słonecznikiem ale wydaje mi się że to nie jest przyczyna pojawienia się robali.
Mam nadzieję że mój papug nie pożarł jakiegoś robaka i się nie rozchoruje........

Jeszcze jedno pytanie:Czy jak spróbuję podać papudze orzechy ziemne (oczywiscie nie solone) to mam je rozłupać z skorupy czy wrzucić całe?

Dziękuję za pomoc

Maruda
Posty: 5
Rejestracja: śr sty 30, 2008 17:10
Ptaki które hoduję: myślę o aleksandrettach
Lokalizacja: warszawa

#2

Post autor: Maruda » pn mar 09, 2009 17:03

Na temat KOLIBRA możesz sobie tu poczytać , http://aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=1088

sajga
Posty: 89
Rejestracja: sob lis 10, 2007 22:04
Ptaki które hoduję: aleksandretty ob., modrolotki,faliste, nimfy,gołąbki egzotyczne
Lokalizacja: wielkopolska

#3

Post autor: sajga » pn mar 09, 2009 17:18

sajga

SeBeK
Posty: 17
Rejestracja: sob lut 28, 2009 10:44
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna
Lokalizacja: Ruda Śl.

#4

Post autor: SeBeK » pn mar 09, 2009 17:22

Dokładnie tak wyglądały.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post autor: Krysia- » pn mar 09, 2009 19:43

SeBeK, nie kupuj Kolibra i przestrzegaj innych przed ziarnem tej firmy !
Mam nadzieję że przeczytałeś posty z linka, którego podrzucił Maruda.

Najlepiej kupuj ziarno u JustynyB. Przeczytaj posty z linka http://www.aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=185.
U niej zawsze ziarno jest świeże, niczym nie zarażone (robactwo) Dziś zamawiasz - jutro masz dostawę.

Orzeszki raczej rozłup i sprawdź bo bardzo czesto sa porażone chorobami, pleśnią, stęchlizną, http://www.aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=410
A wogóle to nie dawaj dużo tłuszczu. Jesli już, to raczej w formie smakołyku. Zmień zasady zywienia papugi a wyjdzie to jej na zdrowie. Więcej warzyw, owoców, kiełków. Przeczytaj tematy z linka http://www.aleksandretta.pl/forum/viewf ... 878a31c254

sajga
Posty: 89
Rejestracja: sob lis 10, 2007 22:04
Ptaki które hoduję: aleksandretty ob., modrolotki,faliste, nimfy,gołąbki egzotyczne
Lokalizacja: wielkopolska

#6

Post autor: sajga » wt mar 10, 2009 10:38

Jeżeli było duzo wołka w karmie , to obawiam się że już zdążyły się porozchodzić po pomieszczeniu gdzie papuga mieszka i była przechowywana karma. Aby się upewnić czy go nie masz , sprawdzaj przez jakiś czas czy nie chodzi sobie po ścianach i suficie. Dokładnie wyłapuj aż nie zlikwidujesz do ostatniego.
sajga

SeBeK
Posty: 17
Rejestracja: sob lut 28, 2009 10:44
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna
Lokalizacja: Ruda Śl.

#7

Post autor: SeBeK » wt mar 10, 2009 16:02

Na szczęście z tego co widziałem to nie było tego dużo a karma była zamknięta w słoju,jednak moja czujnośc zostanie wzmożona,ponieważ pojedyńcze osobniki mogą być w klatce.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post autor: Krysia- » wt mar 10, 2009 19:37

Przegladaj w domu sypkie artykuły żywnościowe typu mąka, kasza, ryż.
Zwracaj uwagę czy pojawiają się maleńkie, białawe ,fruwające motylki . Jeśli się pojawią lub pojawiły, natychmiast wywal i karmę i mąkę i kaszę i wszystko to, w czym mogły zostać złożone jaja.
Zwróć uwagę czy w słoju z karmą nie masz przypadkiem czegoś w rodzaju nieregularnej pajęczynki lub ,,czymś" posklejanych kilkunastu ziaren karmy.
Jeśli się to pojawi lub masz, to na bank będzie to efektem bytności robactwa.
Miałam coś podobnego dlatego o tym piszę byś zwracał uwagę na wszystko :-(
Z tym ze u mnie robale wyłaziły z zainfekowanych ziaren słonecznika kupowanych luzem na zieleniaku. Miałam ogromny problem z tłuczeniem tych motylków ale na szczęście od pół roku jest już spokój.

Awatar użytkownika
wacek667
Posty: 95
Rejestracja: czw gru 25, 2008 10:34
Ptaki które hoduję: Aleksandretty obrożne, nimfy
Lokalizacja: Puławy, Lublin
Kontakt:

#9

Post autor: wacek667 » pt cze 26, 2009 17:25

To i ja się dołączę do tematu. Wyjeżdżam na działkę no a tam wiadomo myszy i różne robale. Pokarm mam w szczelnie zamkniętym wiadereczku, ale nie wiem czy to starczy. Często bywało, że mieliśmy mrówki w pojemniku z cukrem(szczelnie zamknięty). Ma ktoś jakiś ciekawy pomysł na zabezpieczenie papuziej karmy?? :roll:
Mawiano mi albo rybki albo akwarium. No cóż wybrałem papugi.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post autor: Krysia- » pt cze 26, 2009 18:51

Kup w sklepie ogrodniczym proszek przeciw mrówkom. Rozrób wg receptury (na opakowaniu) w wodzie i rozlej troche dookoła miejsca, w którym trzymasz karmę. Skutkuje bo wypróbowałam na działkowych mrówkach i się wyniosły.

Awatar użytkownika
sidu
Posty: 70
Rejestracja: śr gru 20, 2006 10:09
Ptaki które hoduję: senegalka 1
Lokalizacja: łódz
Kontakt:

#11

Post autor: sidu » czw lip 02, 2009 17:42

zdjecie wołka znaleziony w karmie mojej papugi
czy ten robaszek moze zagrozic papudze ?
Załączniki
molllllll.jpg
Słowami ciepłymi rozpoczynam dzień każdy, by nie pozwolić smutkom zasnuć nieba.Na przekór
codzienności i szarości życia, garść promieni słońca rzucam pod nogi...

maciejqa
Posty: 64
Rejestracja: pt sty 01, 2010 19:07
Ptaki które hoduję: Aleksandretty, nimfy, faliste, swiergotki, rudosterki, barabndy, barnardy, rozelle,
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#12

Post autor: maciejqa » śr sie 25, 2010 00:05

Hej mam ogoroną prosbe do Was kolega ma zrobioną woliere w takiej komurce murowanej. Ptaki maja tam okienko i cały czas jest otwarte. Jednak od jakiegos czsu zaczeły pojawiac sie mole w wolierze jak im zapobiec??? czy one przeszkadzaja papugom??
Bo Moja Jedyna Miłość To Jest Motor ! Śląsk&Motor Zawsze Ponad Prawem !

pysia34

#13

Post autor: pysia34 » śr sie 25, 2010 09:23

ogólnie rzecz biorąc roznoszą różne zarazki i baaaaardzo drażnią ptaki
należy je bezwzględnie i jak najszybciej zwalczyć (znajdź miejsce wylęgania - najczęściej zainfekowane robactwem ziarno)

Awatar użytkownika
haaszek
Posty: 473
Rejestracja: czw gru 14, 2006 19:57
Ptaki które hoduję: papużki faliste
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

#14

Post autor: haaszek » śr sie 25, 2010 18:41

Poza tym możesz kupić tabliczki przeciw molom spożywczym i powiesić w pobliżu (ale tam, gdzie ptaki ich nie dosięgną).
Nie są trujące - ich działanie polega na wydzielaniu feromonów i wabieniu owadów, które przylatując przyklejają się do lepkiej tabliczki.

maciejqa
Posty: 64
Rejestracja: pt sty 01, 2010 19:07
Ptaki które hoduję: Aleksandretty, nimfy, faliste, swiergotki, rudosterki, barabndy, barnardy, rozelle,
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#15

Post autor: maciejqa » śr sie 25, 2010 21:21

Słuchajcie ale jak on mowi ze latają mu juz po wolierze... Wiadomo jak to w wolierze łupinki z jedzenia leżą na ziemi> podłoga jest wylana cementem wilgoci tam nie ma... Macie jakies sprawdzone sposoby jak sie tego swinstwa pozbyc... Na pewno jest potrzebna dezynfekacja woliery ale jak zabezpiczyc zeby juz nigdy nie było tego swinstwa
Bo Moja Jedyna Miłość To Jest Motor ! Śląsk&Motor Zawsze Ponad Prawem !

Wojo
Posty: 113
Rejestracja: pn sty 11, 2010 21:30
Ptaki które hoduję: -
Lokalizacja: Lublin

#16

Post autor: Wojo » śr sie 25, 2010 21:34

Możliwe, że mole pojawiły się wraz z karmą...
Wojtek

maciejqa
Posty: 64
Rejestracja: pt sty 01, 2010 19:07
Ptaki które hoduję: Aleksandretty, nimfy, faliste, swiergotki, rudosterki, barabndy, barnardy, rozelle,
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#17

Post autor: maciejqa » śr sie 25, 2010 22:49

No tak ale z tego co teraz mi mowi jest ich coraz wiecej... I jest mocno zaniepokojony... dziwne to jest dla mnie bo karme mamy tej samej firmy czyli DeliNature a do tego mieszamy swoje ziarna kupion u jednego rolnika. a umnie nie ma tych moli. Jak zapobiec tym molom ponawiam pytanie...
Bo Moja Jedyna Miłość To Jest Motor ! Śląsk&Motor Zawsze Ponad Prawem !

pysia34

#18

Post autor: pysia34 » śr sie 25, 2010 23:49

wyrzuć wszystką zainfekowaną karmę, wymień ściołe, posprzątaj i ewentualnie spryskaj po zabraniu do klatki ptaków środkmi chemicznymi, po okresie karencji (3-7 dni) wpuć ptaki - środek polecany Fastac

Awatar użytkownika
haaszek
Posty: 473
Rejestracja: czw gru 14, 2006 19:57
Ptaki które hoduję: papużki faliste
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

#19

Post autor: haaszek » czw sie 26, 2010 00:23

Zamiast walić od razu chemią (przy niektórych roślinach podawany jest okres 14 dni karencji po zastosowaniu Fastacu) zaczęła bym od porządków jakie opisała pysia34. Ale przed ziarno przed wyrzuceniem bym wyprażyła, bo mole i larwy nadal w nim będą i ze śmietnika też mogą przylecieć. Jeśli pomieszczenie nie jest duże to należy dokładnie odkurzyć i wymyć wszelkie zakamarki, żeby nawet łuski nie zostały.

Nową karmę trzeba dokładnie przejrzeć, czy nie ma oprzędów i przechowywać w zamkniętych opakowaniach.

Ja za pomocą tabliczek feromonowych pozbyłam się moli spożywczych z mieszkania, także z pokoju papug - trzeba tylko pamiętać, że trzeba je umieszczać w takich miejscach, gdzie w żaden sposób nie dostaną się ptaki, ale spokojnie wlecą mole. I najlepiej w kilku róznych punktach pomieszczenia.

maciejqa
Posty: 64
Rejestracja: pt sty 01, 2010 19:07
Ptaki które hoduję: Aleksandretty, nimfy, faliste, swiergotki, rudosterki, barabndy, barnardy, rozelle,
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#20

Post autor: maciejqa » czw sie 26, 2010 12:36

Słuchajcie a gdzie mozna te tabliczki kupic?? I czy dobry by był pomysł jesli takie zatbliczki bym okręcił siatką ??? i wtedy papugi by nie miały dostepu do tego a mole miały by. A co dezynfekacji podobno sa jakies produkty po których uzyciu mozna odrazu wpuscic papugi znacie ich nazwy?
Bo Moja Jedyna Miłość To Jest Motor ! Śląsk&Motor Zawsze Ponad Prawem !

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pokarmy i żywienie Aleksandrett-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość