Orzeszki ziemne i cedrowe

Pamiętajmy, że papuga ma dostęp tylko do tego, co jej podamy. Niezwykle ważny jest urozmaicony jadłospis.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

Wiktoria1
Posty: 26
Rejestracja: czw maja 28, 2009 10:41
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna
Lokalizacja: Warszawa

Orzeszki ziemne i cedrowe

#1

Post autor: Wiktoria1 » śr sie 19, 2009 16:23

Dzień dobry. Kupiłam swojej papużce pokarm...duże opakowanie papuziej karmy produkowanej w Belgii o ile się nie mylę. Nie było napisów w jęz. polskim, dlatego nie przeczytałam składu. Na pierwszy rzut oka wydawało się ,ze nie ma w niej orzeszków. Ale w domu okazało się ,ze są. No i co ja mam zrobić? Podobno podawanie tych orzechów grozi zakażeniem jakąć chorobą. Nie mam możliwości kupienia nowej karmy....bo na tamtą wydałam majątek...i do wypłaty jestem bez grosza. Myślicie ,ze papużce coś się stanie jeśli zje tą karmę?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post autor: wojtek » śr sie 19, 2009 17:00

Kilka lat karmię Deli-Nature 60 http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act=show&id=8 z orzeszkami i jakoś nic się nie dzieje. Nie wiem i nie chcem wiedzieć gdzie czytałaś te bajki.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Wiktoria1
Posty: 26
Rejestracja: czw maja 28, 2009 10:41
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post autor: Wiktoria1 » śr sie 19, 2009 17:32

Dziękuję. Trochę mnie Pan uspokoił. :-D Chodziło o aspergilozę- ciężką chorobę wywoływaną przez jakiś grzyb, którą ptaki podobno mogą złapać z orzeszków. I przeczytałąm to na pewnej stronie o papugach... przecież sobie nie wymysliłam :-(
Chyba zapytam tam czy to się w ogóle komuś przytrafiło.... Jeszcze raz dziękuję.

Awatar użytkownika
Boguśka
-#moderator
-#moderator
Posty: 1210
Rejestracja: pn wrz 18, 2006 08:39
Ptaki które hoduję: nimfy.katarzynki.rudosterki
Lokalizacja: Kraków

#4

Post autor: Boguśka » śr sie 19, 2009 17:51

Napewno chodziło o to by nie kupować orzeszków niewiadomego pochodzenia,a te co są w mieszankach i to w tych na który wydaje się majątek jest to niemożliwe-raczej.
Nie zawsze mów co myślisz,ale zawsze pomyśl co mówisz.

http://www.garnek.pl/gusiaxx/a

Anka
Posty: 216
Rejestracja: sob lis 04, 2006 16:42
Ptaki które hoduję: amazonka mączna
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#5

Post autor: Anka » śr sie 19, 2009 17:54

Potwierdzę to co napisała Bogusia. Podaje mojej amazonce od 6-ciu lat własnie ten pokarm. Zawiera orzeszki ziemne. To PP firmy Verselage. Pozatem moja papuga poza rozłupywaniem skorupek i rozrzucaniem ich po klatce, gardzi orzeszkami ziemnymi. Jedyne orzechy jakie jest skłonna zjeść, to takie ktore "dobrzy" ludzie przynosza mi ze swoich działek :mrgreen:
Anka

zanim kupi sie papugę, dobrze jest poczytać i zapoznać się ze wszystkim, aby pózniej nie pisać, że nagle wykryto alergię....

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#6

Post autor: WOJTEKZ » śr sie 19, 2009 19:25

Nie podajemy tych orzeszków w formie prażonej , to takie dla ludzi które można kupić w sklepach i na rynkach . Podajemy natomiast te co w w oryginalnym pokarmie , ona są nie prażone i mają smak surowego grochu. Jednak trzeba pamiętać o umiarkowaniu.
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
minia913
Posty: 1
Rejestracja: pn paź 05, 2009 20:15
Ptaki które hoduję: aleksandretta obrożna,nimfa
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#7

Post autor: minia913 » czw paź 15, 2009 10:57

poje ptaszysko również nie chce jeść orzechów jej zainteresowanie nimi polega na wyciąganiu z mieszanki i rzucaniu w psa ;-) wydaje mi się , że sprawia jej to wielką radość .

Awatar użytkownika
faraoneczka
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 03, 2012 19:54
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

#8

Post autor: faraoneczka » pn mar 05, 2012 09:04

Witam.
Od wczoraj jestem posiadaczką aleksandretty obrożnej (wcześniej miałam tylko przez 2 lata papużkę falistą, którą znalazłam w swoim ogrodzie). Jak narazie, to zauważyłam, że chyba najchętniej moja Hayabusa wcina fistaszki (normalne dla ludzi, naturalne i łupkach) - nawet podawane na wykałaczce przez kraty - jutro może spróbuję jej dać z ręki... Chyba szkodliwe nie są skoro hodowca, od którego ją mam karmi nimi swoje papugi, ale... mam pytanie, ile mogę jej dać tych fistaszków dziennie, żeby nie było za dużo.? Myślę o tym, żeby ją próbować nimi przekupywać przy próbach oswajania...
Pozdrawiam.

/Przepraszam za powielenie tematu, ale nie znalazłam wcześniej tego - w końcu trochę stary, a ja tu nowa
4 WHEELS MOVE THE BODY
2 WHEELS MOVE THE SOUL

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#9

Post autor: wojtek » pn mar 05, 2012 15:27

faraoneczka pisze:fistaszki (normalne dla ludzi, naturalne i łupkach)

Takie fistaszki są BARDZO szkodliwe dla papug. Dla ludzi są prażone i takiego prażonego żadnego pokarmu NIE WOLNO PODAWAC!!!
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
faraoneczka
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 03, 2012 19:54
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

#10

Post autor: faraoneczka » pn mar 05, 2012 15:57

a można kupić gdzie takie orzeszki nieprażone.?
4 WHEELS MOVE THE BODY
2 WHEELS MOVE THE SOUL

Awatar użytkownika
wojtek
EKSPERT-HODOWCA
Posty: 1586
Rejestracja: ndz wrz 17, 2006 17:59
Ptaki które hoduję: Senegalki
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#11

Post autor: wojtek » pn mar 05, 2012 17:18

faraoneczka pisze:a można kupić gdzie takie orzeszki nieprażone.?

Są w gotowych mieszankach. Nie karm samymi orzeszkami bo zmarnujesz wątrobę papudze.
Jeśli nie pomagasz to nie przeszkadzaj.

Awatar użytkownika
faraoneczka
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 03, 2012 19:54
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

#12

Post autor: faraoneczka » pn mar 05, 2012 18:38

nie traktuję tego, jako pokarm podstawowy, tylko jako smakołyk i zabawkę, bo papuga ma frajdę z rozgryzania łupki... a w gotowych mieszankach są pewnie wyłuskane... no ale nie ważne... może wykryję coś innego, co będzie z podobnym entuzjazmem jadła.
4 WHEELS MOVE THE BODY
2 WHEELS MOVE THE SOUL

Awatar użytkownika
faraoneczka
Posty: 6
Rejestracja: sob mar 03, 2012 19:54
Ptaki które hoduję: Aleksandretta Obrożna
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

#13

Post autor: faraoneczka » pn mar 05, 2012 19:06

http://allegro.pl/orzeszki-ziemne-surow ... 61724.html <- takie orzeszki byłyby odpowiednie dla papugi.?
4 WHEELS MOVE THE BODY
2 WHEELS MOVE THE SOUL

Awatar użytkownika
WOJTEKZ
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1667
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 15:12
Ptaki które hoduję: ALEKSANDRETTY OBROŻNE i kilka innych gatunków papug
Lokalizacja: ŁÓDŹ
Kontakt:

#14

Post autor: WOJTEKZ » pn mar 05, 2012 19:24

Ja zaopatruję się w tym sklepie i dokupuję takie orzeszki http://www.hodowlapapug.pl/?co=shop&act=show&id=548
To że ktoś mówi iż trzyma ptaki przez 20 lat , wcale nie oznacza że ma o nich jakieś pojęcie. Pamiętajmy że uczymy się przez całe życie.
Pozdrawiam
zawadzki112@poczta.onet.pl
GG 7481455

Awatar użytkownika
sqrczybyk
Posty: 403
Rejestracja: wt mar 08, 2011 10:30
Ptaki które hoduję: Żako Kongijskie, Kakadu żółtolica
Lokalizacja: Koziegłowy/Poznań
Kontakt:

#15

Post autor: sqrczybyk » ndz wrz 16, 2012 13:25

Orzeszki cedrowe:
Jedne z rzadziej stosowanych orzechów w żywieniu ptaków. Pochodzą z lasów tropikalnych. Są łatwo przyswajalne przez organizm. Wytwarza się z nich oleje. Są także stosowane jako produkt spożywczy, ziarno lecznicze i pasza dla zwierząt. Można je spotkać w mieszankach przede wszystkim dla dużych i średnich papug, jednak ich ilość nie powinna być zbyt duża. Orzech cedrowy zawiera w sobie ponad 60% tłuszczów, 15% to cukry. Zawierają także dużo fosforu oaz witamin: E, D i B.
Moje aleksy wręcz je uwielbiają... znalazłem w sklepie internetowym 1kg za około 70zł,więc nie są tanie,bardzo tłuste a rarytasik który można podawać w małych ilościach.

Awatar użytkownika
marcin1987
Posty: 34
Rejestracja: czw mar 29, 2012 15:08
Ptaki które hoduję: Żako, Kragen, Nimfa, Aleksandretta
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

#16

Post autor: marcin1987 » wt wrz 18, 2012 06:52

A czy orzech wloski jako dodatek nie zaszkodzi bo mam tego sporo.

Awatar użytkownika
Krysia-
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 1620
Rejestracja: sob wrz 16, 2006 16:06
Ptaki które hoduję: Haszunia i jego heterę
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17

Post autor: Krysia- » wt wrz 18, 2012 08:04

marcin1987, a poczytaj sobie forum bo odpowiedź jest gotowa http://www.aleksandretta.pl/forum/viewtopic.php?t=2276
Tu http://www.aleksandretta.pl/forum/viewforum.php?f=150 masz masę tematów do poczytania.

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pokarmy i żywienie Aleksandrett-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości