SUCHA KARMA

Pamiętajmy, że papuga ma dostęp tylko do tego, co jej podamy. Niezwykle ważny jest urozmaicony jadłospis.

Moderatorzy: wojtek, GoldAngelo, Boguśka, Grzegorz, misia458, Krysia-, WOJTEKZ

dix
Posty: 13
Rejestracja: ndz lut 07, 2016 20:25
Ptaki które hoduję: 12 nimf
Lokalizacja: Łuków

SUCHA KARMA

#121

Post autor: dix » wt lut 09, 2016 20:13

Witajcie,

pisałem tutaj poprzednio post, ale po problemach ze stroną tego postu już nie ma.

W tym roku chcę zakupić aleksandrette. Jednak pragnę trochę wzbogacić swoją wiedzę na temat żywienia owych ptaków.

Zacznę od tego, że mieszam samodzielnie ziarna dla moich falek i nimf. Ptakom smakuje i ja jestem zadowolony, zastanawiałem się czy aby z Aleksami podobnie nie zrobić. Tylko nigdzie nie mam dostępu do "przepisu" na taką karmę. Znalazłem jeden:

Kod: Zaznacz cały

    Proso żółte 25%
    Proso czerwone 5%
    Proso zielone 5%
    Kanar 10%
    Owies łuskany 7%
    Owies 2%
    Pszenica 3%
    Murzynek 1%
    Kardi 10%
    Słonecznik czarny 5%
    Słonecznik pasek 15%
    Gryka 3%
    Ryż niełuskany 3%
    Len 3%
    Konopie 3%

na stronie: http://wodnik.hekko.pl/papugi/?p=7

Jednak ten Pan trzyma papugi w pomieszczeniu gospodarczym - temperatury są mniejsze niż u mnie w pokoju. Więc np ilość % słonecznika jest większa. Co myślicie o takim składzie? Jak jest u Was?

Dodam, że powyższa mieszanka to koszt ok 60-70zł za 20kg karmy po zmieszaniu samodzielnie ziaren.

W swoim sklepie zoologicznym nie widziałem karmy dla większych papug niż nimfy. A jak te karmy były to tylko vitapolu. Zamawiając w necie woreczek 15kg to koszt powyżej 100zł. A Wy tutaj polecacie 3 mieszanki i je zmieszać. Kupując 45kg karmy to dla jednej aleksy to na kilka lat chyba :) a mieszając te mieszanki 1kilogramowe, to też średnio opłacalny interes.

Chciałbym jak najlepiej zbilansować karmę, aby była jak najodpowiedniejsza. Na pewno wielu z Was tak postępuje, więc chciałbym prosić o radę:) w przeciwnym razie będę myślał nad deli nature.

Pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
Al
Posty: 1902
Rejestracja: pt paź 05, 2007 15:30
Ptaki które hoduję: nierozłączki, świergotki, lilianki, modrolotki, nimfy, faliste, drobna egzotyka, barabandy
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

#122

Post autor: Al » śr lut 10, 2016 11:04

poszukaj w okolicy sklepu dla golębi, tam można kupić ziarno na kilogramy

dix
Posty: 13
Rejestracja: ndz lut 07, 2016 20:25
Ptaki które hoduję: 12 nimf
Lokalizacja: Łuków

#123

Post autor: dix » śr lut 10, 2016 13:09

Z ziarnem nie będzie problemu :) chodzi o właściwe zbilansowanie tego. Mogę poczytać co różne karmy zawierają, jednak dopiero raczkując z Aleksami nie będę wiedział jakie proporcje dobrać. Dlatego prosiłbym o pomoc w podzieleniu się Waszymi składami karm:)

mazi292
Posty: 5
Rejestracja: wt mar 15, 2016 18:44
Ptaki które hoduję: Żadne

#124

Post autor: mazi292 » sob kwie 02, 2016 08:57

Witam, czytając tematy na internecie już kompletnie zgłupiałem heh

Mam alekse od 2 tygodni i podaję jej mieszam:
- versale laga big parakets prestige
- versale laga exotic fruit

Robię dobrze czy źle?? Czy wystarczy podawanie samej mieszanki big parakets prestige i nie wiem dodanie słonecznika?? W tej karmie słonecznika nie jest za dużo.

Czy lepiej kupić deli nature 62 i tylko tym karmić??

Garnettka
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 01, 2017 19:18
Ptaki które hoduję: Aleksandretta obrożna

#125

Post autor: Garnettka » śr lis 01, 2017 19:39

Dzień dobry

Od niedawna mam aleksę obrożną i aktualnie karmię karma deli nature 68 dla średnich papug bez słonecznika z dodatkami.
Jest to mieszanka która został mi po nimfie (między innymi tym karmiona żyła w zdrowiu 14 lat)
dokładny skład:
1. 68 Mieszanka dla średnich papug 5 kg
2. 93 Zioła Zdrowia Supreme 1 kg
3. 94 Dzikie nasiona 1 kg
4. Quiko - Słonecznik łuskany 1 kg (łuskany dla emerytki, wcześniej dostawała biały w tej ilości)
5. Kanar 4 kg

Stoję przed wyborem mieszanki dla aleksandretty obrożnej na długi czas (zwykle zamawiam większą ilość (jak powyżej) i mam na długo.
Chcę zostać przy Deli nature, tylko nie wiem co dokładnie wybrać pod Aleksandrettę, instynktownie wybrałabym 68 zmieszane z czymś dla większych papug. Hodowca karmił pokarmem z dużą zawartością słonecznika, ale nie wydaje mi się to dobrym wyborem.
Przeczyłam cały wątek i wiem, że forumowicze karmią mieszankami 60-64 - czyli dla dużych papug. Czy dodajecie do tego dodatkowo proso lub kanar albo drobniejszą mieszankę typu 68 lub dla papużki (66-67)?
Proszę też o sugestię co do dodatków (sepie mam, ale zamówiłabym na pewno grit a do niego jakiś kamień mineralny, może glinkę) - co polecacie?
Do tej pory zamawiałam od Pani Justyny B. - jak wiele z osób na tym forum.

Z góry dziękuje za pomoc w dokonaniu wyboru, nie chamiałabym popełnić błędu z żywieniu karmiąc większa aleksę tak samo jak nimfę

ODPOWIEDZ

Wróć do „-Pokarmy i żywienie Aleksandrett-”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość